Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a V - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda fiului risipitor
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: nsuirea unor noi cunotine despre nvturile Mntuitorului nostru Iisus
Hristos, n vederea formrii unui comportament moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul pildei, n urma lecturrii pe fragmente;
O2 s formuleze ideile principale din pild;
O3 s identifice nsuirile celor trei personaje amintite n pild;
O4 s descopere momentele culminante din viaa fiului mare;
O5 s explice importana pocinei n viaa noastr;
O6 s formuleze nvturile morale din pild.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia, lectura explicativ, explicaia, exerciiul, observarea dirijat, povestirea, problematizarea, dezbaterea.
2. Mijloace de nvmnt: Plana Pilda fiului risipitor.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate pe grupe.
Resurse:
1. Oficiale:
Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
Planificarea calendaristic orientativ;
Proiectarea unitii de nvare: Mntuitorul Iisus Hristos nvtorul desvrit (Noiuni de moral cretin).
2. Temporale:
numr de lecii: 1
durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de
Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982.
2. Mihoc, Pr. Prof. Dr. Vasile, Predici exegetice la duminicile de peste an,
Editura Teofania, Sibiu, 2001.
3. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, pentru clasa a Va, Editura Sf. Mina, Iai, 2002.
4. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos,
Editura Vestala, Bucureti, 1998.
5. Plmdeal, Mitropolitul Ardealului Antonie, Tlcuri noi la texte
vechi, Editura Mitropoliei Ardealului, Sibiu, 1989.
6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1
1.
2.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Pregtirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunotine
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
2,
7,
Activitatea
profesorului
5
* Salutul
* Rugciunea
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Se cere elevilor s
rspund la
urmtoarele cerine:
-Ce este o pild?
-Dai exemple de
pilde.
-Cu ce scop a rostit
Mntuitorul nostru
Iisus Hristos pildele?
-Enumerai mesajele
morale din pildele
studiate.
Observaie:
Profesorul
reamintete elevilor ce
este o pild, dac este
cazul.
Precizare:
Activitatea elevului
6
Met.
i
Mijl. de
Forme de
proc. nvmnt organizare
7
8
9
Eva
* Salutul
* Rugciunea
* Pregtirea pentru nceperea leciei
a. Elevii
rspund la ntrebri:
-o istorioar simpl care exprim un neles moral
-Pilda semntorului, Pilda talanilor, Pilda vameului
i a fariseului, Pilda bogatului nemilostiv
-
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Activitate
frontal
Apre
verb
Mntuitorul Iisus
Hristos le-a transmis
oamenilor nvturi
folositoare pentru a
putea dobndi fericirea
venic. Pentru c n
acele vremuri oamenii
care fceau mai multe
pcate erau dispreuii
de oamenii care erau
mai credincioi,
Mntuitorul Iisus
Hristos a spus o pild
pentru a arta c
judecata divin n
asemenea cazuri este
alta. Dumnezeu i
iubete i i iart i pe
acei oameni care au
greit, doar dac
regret, i cer iertare
i doresc s se
ndrepte.
3.
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
* Se anun i se scrie
pe tabl data i titlul
leciei: Pilda fiului
risipitor.
* Se precizeaz
obiectivele leciei i se
E
X
P
L
I
C
A
I
A
E
X
P
L
I
C
Activitate
frontal
4.
Comunicarea
/nsuirea
noilor
cunotine
O1
13,
O2
I
A
L
E
C
T
U
R
A
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
Plana
Pilda
fiului
risipitor
Activitate
frontal
Apre
ver
fragmentului.
* Se cere elevilor s
formuleze ideea
principal pe care
profesorul o scrie la
tabl.
* Se cere elevilor s
citeasc, s
povesteasc i s
formuleze ideile
principale pentru
celelalte trei fragmente
dup care se noteaz la
tabl.
* Se prezint elevilor
plana Pilda fiului
risipitor i li se cere s
recunoasc
personajele prezentate.
Observaie:
Se pot arta elevilor
i reprezentri ale
Pildei fiului risipitor
realizate de pictori
celebri (Rembrand,
Grigorescu, Ttrscu,
etc.). se poate folosi
retroproiectorul sau
calculatorul.
Precizare:
E
X
P
L
I
C
A
I
A
O
B
S
E
R
V
A
R
E
A
D
I
R
I
J
A
T
5.
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
O3
O3
10,
Zugrvirea acestei
pilde de ctre mari
pictori arat ct de
mult ndrgesc
cretinii felul n care
aceast pild descrie
dragostea i iertarea
lui Dumnezeu pentru
oamenii care se ntorc
cu pocin.
* Se cere elevilor s
identifice aspecte
pozitive/negative din
viaa personajelor din
pild.
Observaie:
1. Se formeaz trei
grupe (tatl, fiul mic,
fiul mare).
2. Se mpart elevilor
nite cartonae.
3. Pe una din feele
cartonaelor vor fi
trecute aspecte
pozitive, iar pe
cealalt vor fi trecute
aspectele negative,
dac exist.
4. Rspunsurile
elevilor se
E
X
E
R
C
I
I
U
L
Activitate
frontal
A
R
G
U
M
Apre
ver
O4
centralizeaz n final
la tabl de ctre
profesor.
* Se scriu la tabl
nsuirile personajelor.
TATL
FIUL
MARE
nsuiri
nsuiri
pozitiv
negativ
dreptatea
ascultarea
invidia
buntatea
dreptatea
mnia
dragostea
cuminenia
FIUL MIC
nsuiri
pozitive negative
pocina
desfrul
smerenia
necumptarea
ndreptarea
neascultare
.
s fac doar dreptate. S nu-l primeasc acas att de
frumos.
recunoaterea greelilor i dorina de ndreptare a
fiului cel mic.
E
N
T
A
R
E
A
M
E
D
I
T
A
I
A
pocina
* Se cere elevilor s
l-a iertat
prezinte argumente din
text pentru nsuirile
gsite.
R
E
L
I
G
I
O
Activitate
pe grupe
A
S
D
E
Z
B
A
T
E
R
E
A
P
R
O
B
L
E
alergat n ntmpinarea
lui, mbrindu-l i
srutndu-l, dnd chiar
i o petrecere n
cinstea venirii lui.
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-Suntei de acord cu
ceea ce a fcut tatl
pentru fiul cel mic?
Argumentai.
-Pe care dintre cei doi
fii l apreciai mai
mult? Pe fiul cel mic
care s-a ntors sau pe
fiul cel mare care i-a
fcut tot timpul
datoria, dar s-a mniat
pe tatl su cnd l-a
primit n chip deosebit
pe fratele risipitor?
-Voi cum ai fi
procedat dac ai fi
fost n locul fiului
risipitor, tatlui sau a
fiului mare?
-Ce ar fi trebuit s
fac tatl dup prerea
fiului mare?
Precizare:
M
A
T
I
Z
A
R
E
A
6.
Asocierea i
generalizarea
C
O
N
V
E
R
Apre
verb
10
O5
O6
* Se cere elevilor s
rspund la
urmtoarele ntrebri:
-Ce ateapt
Dumnezeu de la cei ce
se deprteaz de El,
prin svrirea
pcatelor?
-Ct i ateapt?
-Ce face Dumnezeu
cnd vede c ne
ntoarcem pe calea
binelui?
-Cum primesc
cretinii iertarea de la
Dumnezeu?
-Oamenii se
deprteaz de
Dumnezeu prin
anumite fapte,
atitudini i gnduri
rele. Care sunt
acestea?
-Dai exemple de
persoane biblice care
v-au impresionat prin
pocina lor.
* Se cere elevilor s
formuleze nvturile
morale desprinse din
S
A
I
A
Activitate
frontal
E
X
P
L
I
C
A
I
A
E
X
E
R
C
I
Apre
verb
Activitate
frontal
7.
Aprecierea
activitii
elevilor
2,
8.
Precizarea i
explicarea
temei pentru
pild.
Precizare:
Pcatul produce
ntotdeauna durere.
Pocina sincer i
ndreptarea aduc cu
sine iertarea dup cum
deseori ne-a spus
Mntuitorul nostru
Iisus Hristos: i pe
cel ce vine la Mine
nu-l voi izgoni afar.
(Ioan 6, 37).
* Se fac aprecieri
generale i individuale * Elevii ascult aprecierile fcute de profesor.
privind att pregtirea
elevilor pentru lecie
ct i implicarea lor n
predarea noilor
cunotine. Se noteaz
elevii care au
participat activ la
lecie.
* Se anun, se explic * Elevii ascult cu atenie i noteaz tema n caiete.
i se scrie la tabl
tema pentru acas:
Scriei o scrisoare
pentru fiul cel mic prin
care s-l convingei s
U
L
Activitate
frontal
E
X
P
L
I
Activitate
frontal
Apre
ver
acas
9.
ncheierea
activitii
2,
nu plece de acas.
Imaginai-v c suntei
un prieten de-al lui
care a trecut printr-o
situaie similar.
* Rugciunea
* Rugciunea
* Salutul
* Salutul
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Berbentea Isabela - Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a V a
C
A
I
A
Apre
ver
Momentele leciei
Ob.
op.
Timp
Metode i
procedee
Mijloace de
nvmnt
Evaluare
Forme de
organizare
1.
2.
3.
4.
Momentul
organizatoric
Actualizarea
cunotinelor
anterioare
Pregtirea
aperceptiv a
elevilor
Anunarea titlului
i a obiectivelor
propuse
10
2,
2,
- Salutul;
- Rugciunea;
- Notarea absenelor;
- Pregtirea pentru nceperea orei;
- Se discut tema dat pentru acas;
- Se cere elevilor s povesteasc, pe scurt,
coninutul pildei Fiului risipitor; s
explice simbolurile din aceast pild; s
prezinte nvturile transmise;
Profesorul adreseaz elevilor ntrebri:
-Ce oameni pot fi vzui duminica, sau
la srbtori, la poarta bisericii, la colul
strzilor?
- sraci, neputincioi, bolnavi; oameni
care ceresc
-De la cine primesc acetia ajutor?
- de la oamenii miloi
-Cine se bucur, alturi de cei sraci,
cnd primesc ajutor?
- Dumnezeu
-De ce credei c se bucur?
- deoarece milostenia este o fapt
plcut pentru El
* Dragi copii, despre milostenie se
vorbete n alt pild
* Se anun i se scrie pe tabl titlul noii
lecii: Pilda samarineanului milostiv .
* Astzi vom vorbi despre aproapele
nostru, cine este aproapele nostru; despre
conversaia
exerciiul
conversaia
activitate
frontal;
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
conversaia
Aprecieri
verbale
expunerea
activitate
frontal;
5.
Comunicarea
/nsuirea noilor
cunotine
10
explicaia
lectura biblic
Sfnta Scriptur
demomstraia
cu substitut
Harta Palestinei
Noului Testament
activitate
frontal
activitate
individual
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
O1
O2
6.
observarea
dirijat
Plana
Samarineanul
milostiv
activitate
frontal
explicaia
aprecieri
verbale
conversaia
activitate
frontal
O3
O4
O5
20,
aprecieri
verbale
activitate
frontal
7.
8.
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
activitii
2,
2,
Precizare:
Aproapele nostru este cel pe care-l simi
lng tine, cel alturi de care nu mai eti
singur, cel pe care-l faci s nu se mai
simt singur.
-Ce fapte de milostenie putem svri
pentru aproapele nostru?
- hrnirea celor flmnzi; contribuirea
la
construcia
unei
biserici,
la
nmormntarea unui srac i multe altele;
-Ce demonstrm prin aceste fapte?
- c ne iubim aproapele
i, prin el, pe Dumnezeu;
* Profesorul citete istorioara
Samarineanul milostiv ( * )
* Se cere elevilor s formuleze
nvturile desprinse din pild;
- s-i iubim pe toi oamenii;
- s fim milostivi;
* Numii cteva modaliti n care ai
putea ajuta de bunvoie pe alii, fr s
cerei nimic n schimb.
* Profesorul va face aprecierile generale
i individuale referitor la pregtirea
copiilor pentru lecie.
Apoi, va rosti rugciunea mpreun cu
elevii, salut i iese din clas.
explicaia
exerciiul
activitate
frontal
activitate
frontal
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Berbentea Isabela - Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a V a
Disciplina: Religie Ortodox
Subiectul leciei: Pilda celor zece fecioare
Tipul leciei: comunicare/ nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitor, n vederea consolidrii comportamentului religios moral; educarea tinerilor n
vederea pregtirii pentru Judecata de Apoi;
Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul pildei / parabolei;
O2 s explice simbolurile din pild;
O3 s precizeze motivul necunoaterii timpului celei de-a doua veniri a Mntuitorului;
O4 s prezinte modalitile de pregtire pentru ntmpinarea Mirelui;
O5 s formuleze nvturi folositoare progresului n viaa spiritual;
Obiective formativ - educative: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
O6 s-i formeze comportamentul religios moral n vederea ntmpinrii Mirelui;
O7 s-i manifeste intenia de a aplica nvturile n viaa zilnic;
Strategia didactic:
Metode i procedee:
conversaia, explicaia, lectura biblic, povestirea,
- exerciiul, observarea dirijat, problematizarea, dramatizarea;
Mijloace de nvmnt:
- plana Pilda celor zece fecioare , Sfnta Scriptur,
Forme de organizare: activitate frontal;
Resurse bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur;
2. Clugru, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas , Editura Polirom, Iai, 1999;
4. Cuco, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i gradele didactice , Editura Polirom, Iai, 1998;
5. Leon, Magda, Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin ortodoxe , Editura Aramis, Bucureti, 1998, pag. 84;
6. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin ortodox, cls. a V a, Editura Sfnta Mina, Iai, 2001;
7. Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998;
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1.
2.
3.
Momentele
leciei
Momentul
organizatoric
Actualizarea
cunotinelor
anterioare
Pregtirea
aperceptiv a
elevilor
Timp
Ob.
op.
Metode i
procedee
conversaia
exerciiul
conversaia
Mijloace de
nvmnt
Evaluare
Forme de
organizare
activitate
frontal
activitate
frontal i
individual
povestirea
aprecieri
verbale
conversaia
activitate
frontal
aprecieri
verbale
4.
5.
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
propuse
Comunicarea
/nsuirea
noilor
cunotine
O1
O2
O3
O4
O5
O6
O7
15
01
activitate
frontal
expunerea
lectura
biblic
explicaia
Plana Pilda
celor zece
fecioare
activitate
frontal
Sfnta
Scriptur
activitate
individual
povestirea
dramatizarea
observarea
dirijat
02
03
Sfnta
Scriptur
activitate
frontal
aprecieri
verbale
conversaia
explicaia
activitate
frontal
6.
Fixarea
cunotinelor
10
O4
O5
aprecieri
verbale
activitate
frontal
8.
Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas
ncheierea
activitii
explicaia
activitate
frontal
aprecieri
verbale
activitate
frontal
activitate
frontal
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a V - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda neghinei
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul, n vederea consolidrii comportamentului moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul Pildei neghinei;
O2 s explice simbolurile din pild (arina, smna bun, neghina, seceriul, secertorii);
O3 s identifice criteriile de judecat ale lui Dumnezeu;
O4 s precizeze faptele care ne nal/ne ndeprteaz de Dumnezeu;
O5 s formuleze nvturi folositoare progresului vieii spirituale.
Strategia didactic
4. Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, observarea dirijat.
5. Mijloace de nvmnt: Biblia, fie de lucru nr. 1, 2, Plana Pilda neghinei.
6. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.
Resurse:
6. Oficiale:
a. Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
b. Planificarea calendaristic orientativ;
c. Proiectarea unitii de nvare: Mntuitorul Iisus Hristos nvtorul desvrit (Noiuni de moral
cretin).
7. Temporale:
a. numr de lecii: 1
b. durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
1982
2. Clugr, Dumitru, Hristos n coal (I), Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990.
3. Cuco, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i grade didactice, Editura Polirom Iai, 1998
4. Mndi, Protos. Nicodim, Dumnezeu Atotcreatorul, Editura Agapis, 2000
5. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, pentru clasa a V-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2001.
6. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998.
7. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1
1.
2.
3.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Verificarea
cunotinelor
nsuite
Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor cunotine
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
2,
2,
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
* Salutul
* Rugciunea
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Profesorul mparte
fiecrui elev cte o fi de
lucru, apoi solicit
rezolvarea exerciiilor
cuprinse n fi.
* Se discut rezolvarea
exerciiilor.
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-Ce nvm din Pilda
celor zece fecioare?
-Ce va face Hristos cnd
va veni iari pe pmnt?
Precizare:
Despre acest lucru ne
Met.
i
Mijl. de
proc. nvmnt
7
8
Forme de
organizare
9
* Salutul
* Rugciunea
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Elevii rezolv exerciiile.
* Elevii prezint rezolvarea
exerciiilor.
E
X
E
R
C
I
I
U
L
Fia nr. 1
* Elevii rspund:
S ne pregtim continuu
pentru cea de-a doua venire
a Mntuitorului.
Va judeca oamenii n
funcie de modul n care au
mplinit nvturile
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Activitate
frontal
Evaluare
10
4.
5.
2,
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
Comunicarea
/nsuirea
noilor cunotine
O1
10,
primite de El.
* Se anun i se scrie pe
tabl data i titlul leciei:
Pilda neghinei.
* Se precizeaz obiectivele
leciei.
Aprecieri
verbale
E
X
P
L
I
C
A
I
A
L
E
C
T
U
R
A
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
Activitate
frontal
Plana
Pildei
neghinei
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
6.
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
O2
O3
10,
* Profesorul adreseaz
elevilor urmtoarele
ntrebri, pentru a putea
interpreta pilda:
-Cine este Cel ce seamn
smna bun?
-Dar arina, ce
reprezint?
-Cine este vrjmaul?
-Ce reprezint smna
cea bun? Dar neghina?
- Ce semine arunc cel
ru ntre oameni?
-Cnd seamn diavolul?
-Oare este vorba despre
somnul obinuit?
-Cum ajung oamenii n
sufletul crora prinde
rdcini smna rea?
-Cnd vor da seam de
toate faptele lor?
-Cine l va judeca?
Precizare:
Tatl Ceresc a lsat n
grija Fiului toat judecata
de la sfritul lumii. n
mna lui Iisus st puterea
de a judeca pe fiecare om.
-Cine i va separa, atunci,
pe cei buni de cei ri?
* Elevii rspund:
Iisus, Fiul Omului
lumea
diavolul
smna cea bun
simbolizeaz pe fiii
mpriei, iar neghina pe
fiii celui ru
ura, necredina,
dezndejdea, minciuna
cnd dorm oamenii
despre neatenia
omului, dezinteresul su
fa de suflet
mincinoi, beivi,
hoi
la sfritul lumii, la
seceri
Mntuitorul nostru
Iisus Hristos
ngerii
* Elevii ndeplinesc
rugmintea profesorului.
Un elev citete textul de la
Matei 25, 31-46.
* Elevii identific faptele
de milostenie
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
L
E
C
T
U
R
A
E
X
P
L
I
C
A
T
I
V
Activitate
frontal
Biblia
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
7.
Asocierea i
generalizarea
12,
O4
O5
* Elevii rspund la
ntrebri.
Dumnezeu nu oblig pe
nimeni, dar i cheam i i
ateapt pe toi oamenii s
mearg pe calea binelui
care duce spre mpria
Sa.
pentru c fiecare om
este nzestrat de ctre
Creator cu voin liber.
Deci are libertatea de a
alege calea pe care s
mearg n via; pe cea a
binelui sau pe cea a
rului.
pentru a nu suferi
mpreun cu ei i cei buni.
cu fecioarele
nenelepte
osnda venic
* Elevii ascult cu atenie.
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
E
X
P
L
I
C
A
Fia nr. 2
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
8.
Aprecierea
activitii
elevilor
A
L
E
C
T
U
R
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
E
X
E
R
C
I
I
U
L
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
9.
9.
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
activitii
2,
1,
* Rugciunea
* Salutul
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a IV - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda semntorului
Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii unui comportament moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s explice cuvntul pild;
O2 s explice simbolurile din Pilda Semntorului;
O3 s rezume coninutul pildei;
O4 s identifice cte o nsuire pentru fiecare dintre cele patru categorii de oameni amintite simbolic n pild;
O5 s identifice spini ce-i mpiedic pe oameni n viaa de zi cu zi s asculte i s mplineasc Cuvntul lui Dumnezeu;
O6 s formuleze nvturi folositoare progresului vieii spirituale.
Strategia didactic
7. Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, observarea dirijat, povestirea, argumentarea, meditaia religioas, jocul
didactic.
8. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, plana Pilda semntorului.
9. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual i activitate pe grupe.
Resurse:
8. Oficiale:
a. Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
b. Planificarea calendaristic orientativ;
c. Proiectarea unitii de nvare.
9. Temporale:
a. numr de lecii: 1
b. durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
1982.
2. Clugru, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999;
4. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, pentru clasa a V-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2002.
5. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998.
6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1
1.
2.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Pregtirea
elevilor pentru
receptarea noilor
cunotine
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
1,
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
5
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-Vi s-a ntmplat vreodat
s vedei ceva ce nu ai fi
dorit s vedei? Dai
exemple de astfel de
situaii.
-Vi s-a ntmplat vreodat
s nu vrei s auzii dce
spune cineva pentru c erai
preocupai de altceva sau
pentru c n-ai vrut s fii
deranjai? Exemplificai!
Precizare:
Dei avem ochi de
vzut i urechi de auzit,
totui, nu vedem i nu
auzim ntotdeauna. Dac
am vedea, dac am auzi i
6
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Elevii dau variante
de rspunsuri:
tineri care fur din
buzunare
-Da, cnd mama m
roag s cumpr
pine, eu rmn n
faa calculatorului
fr a o asculta
* Elevii ascult cu
atenie.
Met.
i
proc.
7
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Mijl. de
nvmnt
8
Forme de
organizare
9
Evaluare
10
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
2,
* Se anun i se scrie pe
tabl data i titlul leciei:
Pilda semntorului.
* Se precizeaz obiectivele
leciei i se scrie pe tabl
schema leciei.
E
X
P
L
I
C
A
I
A
* Se definete pilda:
Povestire scurt cu
* Elevii ascult i
nvturi desprinse din
noteaz n caiete.
ntmplri din viaa de zi cu
zi a oamenilor se numete
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Activitate
frontal
4.
Comunicarea
/nsuirea
noilor cunotine
10,
O1
* Elevii ascult cu
atenie.
* Elevii privesc
imaginea i identific
elementele- simbol
L
E
C
T
U
R
A
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Activitate
frontal
Plana Pilda
semntorului
Aprecieri
verbale
5.
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
* Se anun jocul
Semntorul i seminele
i se prezint regulile
jocului:
O
B
S
E
R
V
A
R
E
A
D
I
R
I
J
A
T
* Elevii ascult i
rezolv sarcinile de
lucru.
Fie de lucru
O2
O3
14,
* Elevii rezum
coninutul pildei.
* Elevii rezolv
sarcinile de lucru.
* Elevii prezint oral
rezolvarea
exerciiului.
* Elevii dau variante
de rspunsuri:
banii, mndria
iubirea fa de
aproapele, milostenia,
nelepciunea,
rbdarea,
blndeea
* Elevii prezint i
argumenteaz
rspunsurile date.
J
O
C
U
L
D
I
D
A
C
T
I
C
E
X
E
R
C
I
I
U
L
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
pe grupe
O4
O5
O6
- Smna
Cuvntul lui Dumnezeu
- Psrile care au
mncat seminele ngerii
ri
- Locurile n care
au czut seminele
oamenii.
* Se cere elevilor s
rezume coninutul pildei.
* Se cere elevilor s
rezolve exerciiul de pe fia
de lucru:
1. Gsii cte o nsuire
pentru fiecare din cele
patru categorii de oameni
amintite simbolic n pild i
scriei-o n spaiul liniat.
Observaie:
Fia de lucru va arta
astfel:
- locul de lng
drum oamenii
(indifereni, dezinteresai)
- locul pietros
oamenii (superficiali)
- locul dintre spini
oamenii (copleii de
griji)
- pmntul bun
M
E
D
I
T
A
I
A
R
E
L
I
G
I
O
A
S
6.
Asocierea i
generalizarea
oamenii (buni)
* Se discut nsuirile
gsite de elevi.
* Se cere elevilor s
rezolve ex. 2 i 3 din fia
de lucru:
2. Identificai spinii ce-i
mpiedic pe oameni s
asculte i s mplineasc n
viaa de zi cu zi cuvntul
lui Dumnezeu.
3. Precizai roadele pe
care le poate aduce o
persoan care ascult i
mplinete Cuvntul lui
Dumnezeu.
* Se discut cu elevii
variantele de rspunsuri
gsite.
* Se solicit elevilor s
gseasc conexiuni ntre
Pilda semntorului i viaa
lor proprie.
Observaie:
Pentru a da acest rspuns
profesorul le sugereaz
elevilor s se ajute de
urmtoarele ntrebri:
-Ascult i mplinesc
Cuvntul lui Dumnezeu?
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
8,
7.
Generalizarea
5,
M
E
D
I
T
A
I
A
R
E
L
I
G
I
O
A
S
C
O
N
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Dumnezeu!
-S plivim spinii din
sufletele noastre!
8.
Aprecierea
activitii elevilor
9.
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
9.
ncheierea
activitii
2,
V
E
R
S
A
I
A
* Elevii ascult
aprecierile fcute de
profesor.
* Elevii ascult cu
atenie i noteaz
tema n caiete.
* Rugciunea
* Salutul
Activitate
frontal
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a IV - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda talanilor
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii unui comportament moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul Pildei talanilor;
O2 s explice simbolurile din pild (stpnul, slugile, talanii);
O3 s identifice talanii primii de la Dumnezeu;
O4 s descrie o situaie de via n care ar putea s-i foloseasc un talant n sprijinul semenilor;
O5 s formuleze nvturi folositoare progresului vieii spirituale.
Strategia didactic
10. Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, observarea dirijat, povestirea, problematizarea.
11. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, plana Pilda talanilor.
12. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.
Resurse:
10. Oficiale:
a. Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
b. Planificarea calendaristic orientativ;
c. Proiectarea unitii de nvare.
11. Temporale:
a. numr de lecii: 1
b. durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
1982.
2. Clugru, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999;
4. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, pentru clasa a V-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2002.
5. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998.
6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1
1.
2.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Verificarea
cunotinelor
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
1,
10,
Activitatea profesorului
5
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Se cere elevilor s
rezolve urmtoarele
exerciii:
1. Reconstituii un proverb,
folosind urmtoarele
cuvinte: averea, i-o poate,
nu, nvtura, nimeni, e,
lua.
2. Enumerai nvturile
desprinse din Pilda
semntorului.
3. Enumerai nvturile
desprinse din Pilda
semntorului.
* Se verific i se discut
tema efectuat acas:
Redactai un scurt text cu
titlul: Rodul cel bun
pornind de la Pilda
Activitatea elevului
6
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Elevii rspund:
1. nvtura e averea ce
nimeni nu i-o poate lua.
2. seminele.
3. s ascultm i s
mplinim Cuvntul lui
dumnezeu.
* Civa elevi citesc tema.
Met.
i
Mijl. de
proc. nvmnt
7
8
E
X
E
R
C
I
I
U
L
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Fi de
lucru
Forme de
organizare
9
Evaluare
10
Activitate
individual
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
3.
4.
Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor
cunotine
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
2,
2,
semntorului. Textul se va
referi la viaa de colar.
* Profesorul precizeaz c
nu toi oamenii care
* Elevii ascult cu atenie.
primesc nvturile cele
bune i le fac s rodeasc n
inimile lor, au aceeai
putin. Unii primesc i
urmeaz binele n chip
desvrit, fcnd ct mai
multe fapte bune, alii ns
se dovedesc cu puteri mai
slabe. Dar fiecare este dator
s fac tot ceea ce poate
pentru a mplini cuvntul
lui Dumnezeu.
Aceast nvtur ne-a
lsat-o Mntuitorul nostru
iisus Hristos printr-o alt
pild.
* Se anun i se scrie pe
tabl data i titlul leciei:
* Elevii scriu data i titlul
Pilda talanilor.
leciei n caiete i ascult
* Se precizeaz obiectivele explicaiile profesorului.
leciei i se scrie pe tabl
schema leciei.
E
X
P
L
I
C
A
I
A
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
5.
Comunicarea
/nsuirea
noilor
cunotine
10,
talanilor.
i mai este un om care,
plecnd departe, i-a
chemat slugile i le-a dat pe
mn avuia sa. Unuia i-a
dat cinci talani, altuia doi,
altuia unul, fiecruia dup
puterea lui i a plecat.
ndat, mergnd cel ce
luase cinci talani a lucrat
cu ei i a ctigat ali cinci
talani. De asemenea i cel
cu doi a ctigat ali doi. Iar
cel ce luase unul, s-a dus i
a spat o groap n pmnt
i a ascuns argintul
stpnului su.
Dup mult vreme a venit
i stpnul acestor slugi i a
fcut socoteala cu ele.
i apropiindu-se cel ce
luase cinci talani, a adus
ali cinci talani, zicnd:
doamne, cinci talani mi-ai
dat, iat ali cinci talani am
ctigat cu ei. Zis-a lui
stpnul: Bine, slug bun
i credincioas, peste
puine ai fost credincioas,
peste multe te voi pune;
L
E
C
T
U
R
A
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Plana
Pilda
talanilor
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
O
B
S
E
R
V
A
R
E
A
D
I
R
I
J
A
T
6.
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
O1
10,
L
E
C
T
U
R
A
E
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-ce a fcut stpnul din
pild cu averea sa?
-Cum a mprit-o?
-Ce au fcut slujitorii cu
averea stpnului?
_Ce atitudine a avut
stpnul la ntoarcere, fa
de slujitorii si?
-Vi se pare c a procedat
corect stpnul? Motivai
rspunsul.
Precizare:
Pilda talanilor nu se
refer la mprirea unor
sume de bani. Scopul ei
este de a arta c cel care
avea un talant a refuzat s-l
nmuleasc sau mcar s
ncerce s fac ceva cu el,
astfel c n minile lui
talantul nu a adus nici un
folos.
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
* Elevii rspund la
ntrebri i noteaz n
X
P
R
E
S
I
V
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
P
R
O
B
L
E
M
A
T
I
Z
A
R
E
A
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
7.
Asocierea
O2
O3
5,
caiete explicaia
simbolurilor.
darurile (aptitudinile)
date de Dumnezeu
oamenilor
Dumnezeu
noi, oamenii
* Elevii mediteaz i apoi
rspund:
frumusee, creativitate,
inteligen, voce
frumoas
* Elevii ascult cu atenie.
* Elevii completeaz fia
cu alte daruri (aptitudini),
subliniaz cuvntul care
denumete darul care cred
c-i reprezint cel mai bine
i explic modul n care ar
putea folosi acst dar n
folosul unui semen
(printe, frate, prieten).
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Fia de
lucru
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
M
E
D
I
T
A
I
A
R
E
L
I
G
I
O
A
S
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
5,
8.
Generalizarea
* Elevii rspund:
n mod inegal
* Elevii ascult cu atenie.
* Elevii formuleaz
nvturi:
-S-I mulumim lui
Dumnezeu pentru darurile
primite!
-S folosim bine darurile
primite de la Dumnezeu!
-S fim harnici!
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
P
R
O
B
L
E
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
9.
10.
11.
Aprecierea
activitii
elevilor
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
1,
1,
omeneasc. Nimeni nu
trebuie s se descurajeze
pentru c nu posed
aceleai daruri ca alii. Toi
preuim la fel de mult n
ochii lui dumnezeu, iar
Dumnezeu nu vrea dect s
vad c noi folosim foarte
bine ceea ce El ne-a druit.
* Se cere elevilor s
formuleze nvturile
desprinse din pild.
* Se fac aprecieri generale
i individuale privind att
pregtirea elevilor pentru
lecie ct i implicarea lor
n predarea noilor
cunotine. Se noteaz
elevii care au participat
activ la lecie.
* Se anun, se explic i se
scrie la tabl tema pentru
acas:
Scriei patru proverbe
despre munc i despre
lene..
* Rugciunea
M
A
T
I
Z
A
R
E
A
* Rugciunea
frontal
Activitate
frontal
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
activitii
* Salutul
* Salutul
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Data: 26 octombrie 2005
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a IV - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda vameului i a fariseului
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii comportamentului moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul pildei;
O2 s identifice aspecte pozitive/negative din viaa celor dou personaje (vameul i fariseul);
O3 s descrie atitudinea vameului i a fariseului n timpul rugciunii;
O4 s formuleze nvturile desprinse din pild.
Strategia didactic
13. Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura, observarea dirijat, jocul didactic, descrierea.
14. Mijloace de nvmnt: plana Vameul i fariseul..
15. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.
Resurse:
12. Oficiale:
a. Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
b. Planificarea calendaristic orientativ;
c. Proiectarea unitii de nvare.
13. Temporale:
a. numr de lecii: 1
b. durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne,
Bucureti, 1982
2. Clugr, Dumitru, Hristos n coal I, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990
3. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, clasa a IV-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2002
4. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998
4. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
Nr.
crt.
1
1.
2.
3.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Verificarea
cunotinelor
nsuite
Pregtirea
elevilor pentru
receptarea
noilor cunotine
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
2,
10
2,
Activitatea profesorului
5
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Se discut tema pentru
acas: Scriei patru
proverbe despre munc i
lene.
* Se cere elevilor s
povesteasc pe scurt,
coninutul pildei, s explice
simbolurile din aceast
pild i s prezinte
nvturile din pild.
* Se reamintete elevilor c
una dintre datoriile pe care
le avem este aceea de a
mulumi lui Dumnezeu
pentru darurile primite.
Aceasta o putem face
deseori i prin rugciune.
Cum s ne rugm ne-a
Activitatea elevului
6
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Elevii rspund la
solicitrile profesorului.
Met.
i
proc.
7
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
E
X
P
L
I
C
Mijl. de
nvmnt
8
Forme de
organizare
9
Evaluare
10
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
4.
5.
Precizarea
titlului i a
obiectivelor
Comunicarea
noilor cunotine
10,
* Se anun i se scrie pe
tabl data i titlul leciei:
Pilda vameului i a
fariseului.
* Se precizeaz obiectivele
leciei.
I
A
E
X
P
L
I
C
A
I
A
L
E
C
T
U
R
A
O
B
S
E
R
V
A
R
E
Activitate
frontal
Activitate
frontal
O1
6.
Fixarea i
sistematizarea
15,
D
I
R
I
J
A
T
E
X
P
L
I
C
A
I
A
L
E
C
T
U
R
C
O
N
V
E
R
Plana
Vameul i
fariseul
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
Aprecieri
cunotinelor
O2
O3
la templu
un loc de rugciune,
aa cum este biserica
pentru noi
s se roage
* Elevii rspund la
solicitarea profesorului.
A S
A
T
I
A
E
X
P
R
E
S
I
V
J
O
C
U
L
D
I
D
A
C
T
I
C
frontal
verbale
Activitate
pe grupe
Activitate
pe grupe
Aprecieri
verbale
bune mndri
modeti lacomi rugciune
ngmfai
nedrepi post
ludroi
milostenie
egoiti
(fariseul) Dumnezeule
i mulumesc c nu sunt ca
ceilali oameni, rpitori,
nedrepi, adulteri sau ca i
acest vame. Postesc de
dispreuitori
dou ori pe sptmn, dau
Concluzie:
zeciuial din toate cte
Att fariseii ct i vameii ctig!
au i caliti i defecte. Dar (vameul)
Dumnezeu apreciaz pe cei Dumnezeule milostiv fii
care i recunosc pcatele i mie pctosule.
i cer iertare.
a primit iertare de la
* Se cere elevilor s descrie Dumnezeu
atitudinea celor dou
iertare de pcate
personaje n timpul
de mulumire c nu
rugciunii, folosindu-se i
este ca vameul
de ilustraiile din Pilda
* Elevii ascult cu atenie.
vameului i fariseului.
* Se cere elevilor s
citeasc rugciunea
fariseului i rugciunea
vameului.
-De ce Mntuitorul Iisus
spune c vameul s-a ntors
la casa sa mai ndreptat (cu
suflet mai curat)?
-Ce a cerut vameul de la
E
X
P
L
I
C
A
I
A
D
E
S
C
R
I
E
R
E
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Aprecieri
7.
Asocierea i
generalizarea
O4
8,
verbale
* Elevii rspund la
ntrebri:
regele David
uriaul Goliat
Mntuitorul nostru
Iisus Hristos care a luat
chip de Om, S-a Nscut
ntr-un loc modest, a murit
rstignit de bunvoie pe
cruce i S-a rugat pentru
cei ce L-au rstignit
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Observaie:
Profesorul va ajuta elevii
prin ntrebri s formuleze
nvturile.
8.
9.
Aprecierea
activitii
elevilor
ncheierea
activitii
1,
1,
* Elevii formuleaz
nvturi:
S ne rugm ca vameul!
S nu ne ludm ca
fariseul!
* Elevii ascult aprecierile
fcute de profesor.
* Rugciunea
* Salutul
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
PROIECT DE LECIE
Profesor: Berbentea Isabela Nona
Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I VIII Nr. 1, Reia
Clasa: a IV - a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda bogatului nemilostiv i a sracului Lazr
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii unui comportament moral-religios.
Obiective operaionale
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s rezume coninutul pildei;
O2 s precizeze nvturile date de Avraam bogatului nemilostiv;
O3 s identifice nsuirile sracului Lazr i ale bogatului nemilostiv din pild;
O4 s explice importana milosteniei din viaa noastr;
O5 s prezinte fapte de milostenie ce pot fi svrite de ei n familie, n coal i n societate;
O6 s formuleze nvturi folositoare progresului vieii spirituale.
Strategia didactic
16. Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, observarea dirijat, povestirea, problematizarea, dezbaterea.
17. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, plana Bogatul nemilostiv i sracul Lazr.
18. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.
Resurse:
14. Oficiale:
a. Programa colar pentru disciplina religie, clasa a IV-a;
b. Planificarea calendaristic orientativ;
c. Proiectarea unitii de nvare.
15. Temporale:
a. numr de lecii: 1
b. durata: 50,
Bibliografice:
1. ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,
1982.
2. Clugr, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999;
4. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, pentru clasa a V-a, Editura Sf. Mina, Iai, 2002.
5. ***, Parabolele i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, Editura Vestala, Bucureti, 1998.
6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
1
1.
Etapele leciei
2
Momentul
organizatoric
Ob. Timp
op. (min.)
3
4
1,
10,
2.
Verificarea
cunotinelor
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Notarea absenelor
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-Cu ce scop a spus
Mntuitorul nostru Iisus
Hristos aceast pild?
Prezentai pe scurt
coninutul pildei!
-Ce nvturi desprindem
din aceast pild?
-Care este rugciunea prin
care cretinii se roag
asemenea vameului?
Met.
i
proc.
7
Mijl. de
nvmnt
8
Forme de
organizare
9
Fi de
lucru
Activitate
individual
Evaluare
10
* Salutul
* Rugciunea: Crezul
* Pregtirea pentru
nceperea leciei
* Elevii rspund:
pentru a ne nva
ce atitudine trebuie s
avem atunci cnd ne
rugm.
* Povestirea va fi
nceput de un elev i
continuat de ali
colegi.
s fim smerii ca
vameul, s nu fim
ludroi ca fariseul.
Cel ce se nal pe
sine se va smeri, iar cel
ce se smerete pe sine
se va nla.
Doamne Iisuse
Hristoase, Fiul lui
P
O
V
E
S
T
I
R
E
A
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Activitate
frontAl
Aprecieri
verbale
3.
4.
5.
Pregtirea
elevilor pentru
receptarea noilor
cunotine
Anunarea titlului
i a obiectivelor
Comunicarea
/nsuirea
noilor cunotine
2,
* Se reamintete elevilor c
pentru dobndirea unui loc
n mpria lui Dumnezeu,
adic pentru mntuire,
omul are nevoie pe lng
ajutorul lui Dumnezeu
(harul divin) i de credin
i fapte bune. Despre rolul
faptelor bune Mntuitorul
Hristos ne vorbete printr-o
alt pild.
* Se anun i se scrie pe
tabl data i titlul leciei:
Pilda bogatului nemilostiv
i a sracului Lazr.
* Se precizeaz obiectivele
leciei i se scrie pe tabl
schema leciei.
* Se citete expresiv Pilda
bogatului nemilostiv i a
sracului Lazr.
Era un om bogat care se
mbrca n porfir i n
* Elevii ascult cu
atenie.
* Elevii ascult cu
atenie.
E
X
P
L
I
C
A
I
A
E
X
P
L
I
C
A
I
A
L
E
C
T
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
10,
U
R
A
* Elevii privesc cu
atenie i identific
personajele.
* Elevii noteaz n
caiete.
E
X
P
R
E
S
I
V
O
B
S
E
R
V
A
R
E
A
Plana
Pilda
talanilor
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
tu te chinuieti. i peste
toate acestea, ntre noi im
voi s-a ntrit prpastie
mare ca cei care voiesc s
treac de aici la voi s nu
poat, nici de acolo s nu
treac la noi. Iar el a zis:
Rogu-te, dar, printe, s-l
trimii n casa tatlui meu,
cci am cinci frai, s le
spun lor acestea, ca s nu
vin i ei n acest loc de
chin. i i-a zis Avraam: Au
pe Moise i pe Profeti; s
asculte de ei. Iar el a zis:
Nu, printe, Avraam, ci,
dac cineva din mori se va
duce la ei, se vor poci. i
i-a zis Avraam: Dac nu
ascult de Moise i de
Profeti, nu vor crede nici
dac ar nvia cineva dintre
mori. (Luca 16, 19-31).
* Se prezint elevilor
imagini ce ilustreaz Pilda
bogatului nemilostiv i a
sracului Lazr i se cere s
identifice personajele.
* Se explic elevilor
cuvintele: porfir, vison i
D
I
R
I
J
A
T
6.
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor
O1
O2
10,
O3
O4
* Elevii rezolv
exerciiile de pe fia de
lucru.
* Elevii prezint
rezolvarea exerciiului.
nemilostiv, zgrcit,
egoist, necredincios
ntr-un loc unde
iubirea lui Dumnezeu
este absent (iad)
* Elevii ascult cu
atenie.
pentru c era bolnav
i nu putea s-i ctige
singur existena
n mpria lui
Dumnezeu
-Nu. A ajuns n Rai
pentru c era un om
credincios, rbdtor
* Elevii ascult cu
atenie.
milostenia,
dragostea fa de
semeni
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
P
R
O
B
L
E
M
A
T
I
Z
A
R
E
A
Fia de
lucru
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
* Se discut rezolvarea
E
X
E
R
C
I
I
U
L
E
X
P
L
I
C
A
I
A
exerciiului.
* Se cere elevilor s
enumere nsuirile
bogatului din pild.
* Se adreseaz elevilor
urmtoarele ntrebri:
-Unde a ajuns sufletul
bogatului dup moartea
sa?
- De ce a ajuns acolo?
Pentru c era bogat?
Precizare:
Sufletul acelui om a ajuns
n iad, nu pentru c era
bogat, ci pentru c, din
bogiile sale nu i-a ajutat
i pe cei sraci. Bogia nu
este rea n sine, ci folosirea
ei egoist este rea.
-De ce Lazr era un om
srac?
-Unde a ajuns sufletul
sracului Lazr dup
moartea sa?
-de ce a ajuns acolo?
Pentru c a fost srac n
lumea aceasta?
Concluzie:
Nici srcia, nici bogia,
nu ne duc n Rai.
7.
Asocierea
O5
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
D
E
Z
B
A
T
E
R
E
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
8.
Generalizarea
O6
5,
* Se citete elevilor o
povestire care ilustreaz c
uneori, bogia te poate
face egoist:
Se povestete c un preot
fcea o lecie cu un grup de
copii crora voia s le
explice cum bogia
ntunec vederea i iubirea
de aproapele. Nu putea gsi
ceva care s-i fac ideea
mai clar. i atunci i veni
un gnd. Lu o sticl i
invit o feti s priveasc
prin ea. O ntreb: -Ce
vezi Pe colegii mei.
ndat vopsi sticla cu un
strat de argint i din nouo
invit pe feti s priveasc:
Ce vezi acum? Pe
mine!.
Vedei copii, c doar un
strat subire de argint a fost
de ajuns ca fetia s nu v
mai vad pe voi, ci s se
vad doar pe ea. Aa e i
bogia. Te face s nu maoi
vezi pe nimeni n afar de
tine, de interesele tale
egoiste.
* Elevii ascult cu
atenie.
* Elevii formuleaz
mesajul povestirii.
* Uneori, bogia ne
poate face egoiti.
* Elevii formuleaz
nvturi:
S fim milostivi!
S fim generoi!
S-L iubim pe
Dumnezeu i pe
aproapele!
C
O
N
V
E
R
S
A
I
A
Activitate
frontal
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale
L
E
C
T
U
R
A
9.
Aprecierea
activitii elevilor
1,
10.
11.
Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
activitii
1,
* Se cere elevilor s
formuleze nvturile
desprinse din pild.
* Se fac aprecieri generale
i individuale privind att
pregtirea elevilor pentru
lecie ct i implicarea lor
n predarea noilor
cunotine. Se noteaz
elevii care au participat
activ la lecie.
* Se anun, se explic i se
scrie la tabl tema pentru
acas:
Discut cu familia ta
despre o fapt de
milostenie pe care ai
putea-o face mpreun!
* Rugciunea
* Salutul
* Elevii ascult
aprecierile fcute de
profesor.
* Elevii ascult cu
atenie i noteaz tema
n caiete.
* Rugciunea
* Salutul
Activitate
frontal
E
X
P
L
I
C
A
I
A
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
Aprecieri
verbale