Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2015
50
2420
2040
870
2730
1810
9920
2014
100
2880
2350
760
1950
1540
9580
Change
-50
-460
-310
110
780
270
340
840
330
510
9080
9250
-170
Notes Payable
Interest Payable
L/T Notes Payable
Bonds Payable
Preferred Stock
Total Financial Liability
130
450
0
2100
1820
4500
240
130
510
2800
1400
5080
-110
320
-510
-700
420
-580
Cash Equivalent
Short Term Investment
Interest Receivable
Total Financial Assets
3020
2060
240
5320
2190
1160
270
3620
830
900
-30
1700
-820
1460
-2280
9900
7790
2110
Operating Cash
Accounts Receivable
Inventory
Prepaid Expenses
PP&E
Intangibles
Total Operating Assets
Accounts Payable
NFE = 210 90
Question Two:
Solving for the missing values:
CFO
CFI
CFF
Change in cash and cash equivalent
Beg Balance
Ending Balance
2012
1840
190
(5730)
(3700)
4750
1050
2011
3370
(110)
(90)
3170
1580
4750
2014:
Change in cash equivalent = 3170 400 = 2770
C = CFO +Net Cash Interest paid after tax = 3370 + (200-320) * 0.75 = 3280
I = 180 + 400 = 580
D = 110 + 50 160 = 0
F = 100 + 20 30 90 + (-70) + 2770 = 2700
C-I = 3280 -580 = 2700 and F + d = 2700 + 0 = 2700
2015:
Change in cash equivalent = -3700 - (-300) = -3400
C = CFO + Net Cash Interest paid after tax = 1840 + (260 100) * (0.75 )= 1960
I = 160 + (-300) = (140)
D = 150 90 = 60
F = (5640 + 80 50) + 120 + (-350) + (-3400) = 2040
C-I = 1960 (-140) = 2100 and F + d = 2040 = 60 = 2100.