Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de practic:
Grupa: mare A
Educatoare:
Propuntor:
Tema anual: Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt?
Tema sptmanii: Sunt un pui de romna!
Tema activitii: Steguleele tricolore
Domeniul experienial: DEC
Categoria de activitate: Activitate artistico-plastic
Mijlocul de realizare: Modelaj
Tipul activitii: formare i consolidare de priceperi i deprinderi
Obiective cadru:
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor
modelaje;
Formarea priceperii de a utiliza plastilina.
Obiective de referin:
S redea teme plastice specifice desenului;
S obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin
tehnici specifice picturii;
S exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului n
redarea unor teme plastice;
S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s
diferenieze forme i culori n mediul nconjurtor.
Obiective operaionale:
O1- s denumeasc corect materialele pregtite pentru
activitate: plastilin, beioare colorate, planete;
O2- s pregteasc materialul de modelat (plastilina) prin
frmntare, rupere;
O3- s se implice activ n crearea temei propuse;

O4- s aprecieze corect lucrarea proprie i a colegilor;


O5- s pstreze ordinea n timpul lucrului.
Strategii didactice:
Metode i procedee didacctice:
- conversaia
- observaia
- explicaia
- demonstraia
- exerciiul
Mijloace didactice:
- plastilin
- beioare colorate
- planete
- modelul educatoarei
-recompense
Durata: 30 minute
Bibliografie:
Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de
copii, Bucureti, 2009.

Desfurarea activitii
Etapele
activitii

Activitatea propuntoarei

Voi pregti condiiile optime pentru


Moment
desfurarea activitii:
organizatoric
-aerisirea slii de grup;
-aranjarea mobilierului, distribuirea
materialului didactic de lucru;
-intrarea ordonat a copiilor n sal.
O voi face printr-o scurt conversaie
cu copiii despre steguleul tricolor:
-Cine poate s mi spun ce am eu n
mn?
-Care sunt culorile tricolorului/
steagului?
-Fiecare culoare din drapelul nostru
Captarea ateniei are o semnificaie:
Albastrul- semnific libertate (i
vine de la albastrul cerului);
Galbenul- reprezint dreptate
( i vine de la galbenul ogoarelor,
adica de la lanurile de gru);
Roul- semnific frie ( i vine
de la culoarea roie a sngelui
pe care eroii l-au vrsat pentru
libertatea rii
Astzi cu materialele ce le-am pregtit
Anunarea temei pe msue vom face tricolorul/ steagul
i a obiectivelor rii noastre.
Voi repeta tema activitii cu 2-3 copii

Activitatea copiilor

Se aeaza frumos la
msue.

Participa la
conversaie.

Ascult cu atenie.
Repet tema activitii.

pentru fixarea ei.


Voi prezenta copiilor modelul realizat
de mine, insistnd asupra tehnicilor de
lucru i ordinea efecturii lor.
Voi cere copiilor s denumeasc ceea
ce gsesc pe mese.
Voi explica copiilor c pentru
realizarea acestei lucrri vom folosi
plastilin, beioare colorate i
planete.
Explic i demonstrez modul de lucru:
vom lua plastilina de culoare albastr
n mnue, o vom frmnta pn se
Prezentarea
nmoaie, o punem pe planet i o
coninutului i apsm cu mnuele ca s facem o
dirijarea nvrii plcintu, mai apoi i dm forma unui
dreptunghi. Vom proceda la fel i cu
plastilina de culoare galben i cu cea
roie. Dup ce vom termina cu toate
cele trei culori le vom lipi ntre ele,
prima dat lipim dreptunghiul
albastru, apoi la mijloc cel galben i la
sfrit cel rou. n final le vom pune
beiorul colorat sub dreptunghiul
albastru i astfel vom avea un stegule
frumos realizat de ctre noi.
nainte de a ncepe vom face cteva
exerciii pentru ncalzirea muchilor
mici ai minilor: plou, nchidem i
deschidem pumnii, morica, etc.
i rog s nceap s realizeze lucrarile
i le urez Spor la treab!
Voi supraveghea activitatea copiilor,
Obinerea
voi trece pe la fiecare pe rand i voi
performanei
da explicaii suplimentare acolo unde

Denumesc ceea ce
gsesc pe mese.
Asculta cu atenie ceea
ce le spun.

Fac cu toii exerciiile


de
nclzire
a
mnuelor.

Retenia i
transferul
Evaluarea
performanei
(activitii)
ncheierea
activitii

este nevoie.
Voi cere copiilor s explice tehnicile Enumer tehnicile de
de lucru i materialele pe care le-au lucru i materialele
folosit pentru realizarea temei.
folosite
pentru
finalizarea temei.
Se va realiza prin aprecieri verbale
privind realizarea temei.
Vom expune lucrrile. Copiii vor fi i spun prerile despre
antrenai n analiza lucrrilor proprii lucrri.
i n cele ale colegilor.
Voi
face
aprecieri
asupra
comportamentului
copiilor
pe Ascult cu atenie i
parcursul activitii.
ateapt recompensa.
Copiii vor primi recompense.