Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INTEGRAT
GRUPA: MARE B
TEMA ANUALA: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: Zvon de primavar
SUBTEMA PROIECTULUI: De vorb cu Zna Primvara
TEMA ZILEI: : Ne jucm , nvm pe Primvar o ajutm !
TIPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelor
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITII:
Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul
primavara;
Dezvoltarea operatiilor gandirii
Formarea deprinderii de exprimare corecta in propozitii si in fraze
Formarea deprinderii de a lucra in echipa
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE

1. Activitati de dezvoltare personala


Intalnirea de dimintata:
Tema zilei-Ne jucam si ne distram, pe primavara o
ajutam!(salutul, presenta, calendarul naturii, activitatea de
grup, noutatea zilei)
Rutine: Suntem harnici-exersarea unor deprinderi de ordine
Apa, prietena mea exersarea unor deprinderi
igienico-sanitare
Pregatim materialele pentru activitati
Tranzitii: Samba Florilor- dans

2. Jocuri si activitati didactice alese (ALA 1)


Biblioteca: Album cu flori de primavara
Sa observe cu atentie imaginile cu florile de primavara
Sa decupeze flori de primavara, litere din reviste ziare
Sa poata reproduce numele florilor de primavara dupa modelul dat
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia
Mijloace si materiale didactice: Reviste, ziare, jetoane cu litere
Stiinta: Coloreaza si descopera, Ajuta floarea sa ajunga la
vaza
Sa coloreze spatiile desenului dupa legenda
Sa denumeasca floarea
Sa traseze drumul florii
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul
Mijloace si materiale didactice: fise, carioca, creioane colorate
Arta: Decoram rochia primaverii, Uneste punctele si apoi
coloreaza
Sa decupeze flori
Sa ataseze flori pe rochia primaverii
Sa coloreze imaginea
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul
Mijloace si materiale didactice: foi colorate, foarfeca, lipici, fise de
lucru, carioca, creioane colorate

3. Activitati pe Domenii Experentiale (ADE)


Domeniul Limba si Comunicare (DLC)
Tema: Sa ajutam primavara
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activitatii: consolidare si verificare de priceperi si deprinderi
Scopul: educarea unei expimari verbale corecte din punct de
vedere fonetic, lexical si sintactic

Sarcini didactice:
Identificarea sunetelor initiale ale unor cuvinte, despartirea in
silabe, asocierea cuvantului cu imaginea, formarea unor propozitii
simple/dezvoltate, formarea unor intrebari, formarea unor
exclamatii
Regulile jocului:
Zana primavara va imparti grupa in doua echipe: ghiocei si lalele.
Fiecare copil numit de Zana Primavara va alege cate un jeton pe
care il va aseza in dreptul lui. Pe rand, fiecare copil din echipa va
denumi imaginea, va preciza sunetul initial, il va desparti in silabe
si va spune numarul lor. La complicarea jocului, copiii vor extrage
cate un jeton din saculetul magic al Zanei Primavara. Cu ajutorul
cuvantului din imagine vor alcatui propozitii, intrebari, exclamatii.
Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu o
floare. Echipa care are mai multe flori va fi echipa castigatoare.
Elemente de joc:

Surpriza
Aplauze
Cautarea jetonului potrivit
Miscarea
Stimulente

Obiective operationale:

Sa denumeasca florile din imagine


Sa precizeze sunetul initial al cuvintelor
Sa precizeze sunetul final
Sa desparta cuvintele in silabe, comunicand numarul lor
Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere
gramatical, pe baza imaginilor descoperite

Domeniul Om si Societate (DOS)


Tema: Colier de la Zana Primavara
Mijloc de realizare: activitate practica
Scopul: Identificarea, proiectarea si gasirea a cat mai multe solutii
pentru realizarea temei din cadrul activitatilor practice propuse.
Obiective operationale:

Sa enumere materialele de lucru si etapele de realizare


S nire mrgelele pe a realiznd sarcina propus
S utilizeze corect materialele puse la dispozitie
S respecte indicaiile educatoarei.
Sa-si exprime parerea fata de lucrarea proprie si/fata de
lucrarile celorlalti.

Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, conversatia,
observatia, exercitiul, instructajul verbal, turul galeriei, intrecerea.
Mijloace de invatamant: margelute cu fluturi, margelute perle,
margelute alfabet, snur

4. Jocuri si activitati didactice alese (ALA 2)


Ghivece cu flori joc de miscare
Obiective operationale:
Sa tinteasca ghivecele de flori
Sa execute corect miscarile jocului
Sa dezvolte spiritul de competitie
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, exercitiul

Mijloace si materiale: ghivece, mingi

BIBLIOGRAFIE

Dumitru Gherghina, Oprescu Nicolae Paunescu Anca,


Metodica activitatilor instructiv educative in invatamantul
prerimar, seria Didactica Speciala, Editura Didactica
Nova, Craiova, 2007
Curriculum pentru invatamantul prescolar, Bucuresti, 2009
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii, Editia a II-a, editura Integral, Bucuresti, 2005

SCENARIUL ZILEI
ADP: ntlnirea de diminea
Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup,
ntre copii i educatoare, prin intermediul salutului de diminea. Copiii sunt salutai
prin intermediul versurilor:
Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit
n semicerc s ne-adunm,
Pe scunele s ne aezm,
Cu toii s ne salutm:
-Bun dimineaa, dragi pitici,
M bucur c suntei aici.
A-nceput o nou zi.
-Bun dimineaa, copii!
Copiii rspund salutului i se salut reciproc.
Pregtirea climatului socio-afectiv necesar: Copiii sunt invitai s se aeze n
semicerc, pe scunele.Discuiile n semicerc cuprind noutatea zilei:
-Prezentarea musafirilor
-Observarea clasei
-Prezentarea grupei de copii
Noutatea zilei este c avem musafiri. Au venit doamnele educatoare s ne vad ct
de frumoi suntem i cum ne vom juca pe parcursul zilei.
Se va prezenta calendarul naturii i jurnalul grupei.
Calendarul naturii va fi aezat pe flanelograf i mpreun vom purta o discuie
despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra
zilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am aezat imaginile respective n
calendar.

Etapele activitii

Moment
organizatoric

Captarea atentiei

Continutul Stiintific

Se aeriseste sala de grupa, amenajandu-se mobilierul


pentru centrele de interes. Se pregateste materialul
didactic necesar activitatii.
Intalnirea de dimineata
Copiii vin pe rand si se aseaza pe scaunele pentru a
putea stabili fiecare un contact vizual cat mai bun cu
toti membri grupei.
Salutul-Saluturile- copiii folosesc diferite forme de
salut: dau mana, bat din palme etc.
Prezenta-voi numi un copil care sa numere copiii
prezenti. La panou copii absenti sunt pusi in plicul rosu.
Impartasirea cu ceilalti
Voi aduce in fata copiilor un cos in care sunt flori
naturale (lalele, narcise, zambile) si ii voi provoca la o
discutie pe baza materialelor aduse, pentru a intelege
copiii ca primavara a sosit in gradini si ne-a adus cele
mai pretioase daruri ale ei-florile. Le voi spune copiilor
ca in drum spre gradinita m-am intalnit cu Zana
Primavara., care erea tare suparata. Eu i-am povestit
zanei cat de harnici si de isteti sunt copiii de la grupa
mea si mi-a inmanat o scrisoare din care vom afla de ce
este asa suparata. Copiii vor afla din scrisoare ca
materialele din cos sunt trimise pentru a o ajuta. Zana
Primavara le poate face si o vizita.

Metode i procedee

Evaluare
(instrumente si
indicatori)
Observarea
comportamentului
verbal

Conversatia
Jetoane cu fotografii

Frontala
Frontala orala

Conversatia
Brainstorming
Surpriza
Scrisoare, cos, flori

Explicatia

Pentru a o ajuta pe Zana Primavara copiii vor trebui sa


munceasca la centrele pregatite si sa execute corect
Conversatia
sarcinile date: sa scrie dupa model numele florilor de
primavara, sa decoreze rochia primaverii, sa ajute
floarea sa ajunga la ghiveci.
Anuntarea temei si Astazi vom desfasura tema: Ne jucam si ne distram, pe

Individuala de grup