Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
Subiectul: Grigore Vieru Om, Poet, Cetean patrimoniu al naiunii
Durata: 45+45 de min.
Competene specifice:
Exprimarea adecvat a propriei identiti prin contientizarea apartenenei la comunitatea lingvistic a vorbitorilor de limba romn.
Elaborarea i realizarea spontan, fluent, exact a diverselor acte de comunicare oral i scris.
Subcompetene:
Relatarea despre sine ca reprezentant al etniei/generaiei/comunitii.
Producerea unui discurs/a unei impresii/ opinii personale/relatarea unei ntmplri/ argumentarea unui punct de vedere.
Obiective operaionale:
- s defineasc sensul cuvintelor titlu de grup
- s recite poezii de Grigore Vieru
- s elaboreze un discurs despre activitatea poetului G. Vieru
- s creeze fie pentru Cartea Grigore Vieru
- s remarce atitudinea responsabil, devotamentul poetului n baza secvenelor din Declaraia de Independen a R.M.
- s sesizeze corespondena dintre obiecte i simboluri ale poeziei vierene
- s completeze opiniile critice ale unor autori
- s comenteze afirmaii /versuri din creaia poetului
- s se exprime nuanat, potrivit diferitor situaii
- s-i dezvolte abilitatea de a gndi, de a transforma percepia i de a re-crea aspecte vizuale n imaginaie
- s integreze informaiile ntr-un sistem propriu de valori

Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, cercetare mprtit, observaia, lectura, jocul de rol, atelier de
creaie, Piramida, dicionarul, problematizare, discursul, Trei pai, asocieri libere, eseul de 3 minute, concurs, explicaia, expunerea,
laborator de idei, cuvntul profesorului.
Mijloace: proiect, bilete colorate, fie de lucru, DEX, Declaraia de Independen a R.M., litere decupate, obiecte- simbol, iconie, coul
surpriz.
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, individual, pe grupe.
Forme de evaluare a activitii: oral, evaluarea reciproc a elevilor prin calificativ, eseu de 3 minute.
Bibliografie:
1. Beldiga Cristina .a., nv s fiu, Pro Didactica, Ghid pentru psihologi colari, dirigini, profesori, Chiinu 2008.
2. Dumitracu Violeta .a., Citind, nv s fiu, Auxiliar didactic pentru psihologi colari, dirigini, profesori, Chiinu 2008.
3. Cosma Traian, Ora de dirigenie n gimnaziu, Editura didactic i Pedagogic, R.A., Bucureti 2005.
4. Gin Ion, Cuvntul (ABC- ul tnrului creator), Editura Museum, Chiinu 1998.
5. Grigore Vieru, Acum i n veac, Litera Internaional, Bucureti 2004.
6. Corbu Daniel, Grigore Vieru n amintirile contemporanilor, Antologie, Princeps Edit 2009.
7. Didactic.ro
8. Evseev Ivan, Dicionar de Simboluri, Vox, Bucureti 2007.

Demers didactic
Nr.
Etapele leciei
secv.
1.
Moment
organizatoric

Activitatea profesorului

Strategii

Verificarea prezenei.
Pregtirea
didactic.

2.

Activitatea elevilor

clasei

t
1

pentru

Subiectii pregatesc cele necesare pentru


activitatea activitate.

Conversaie

Captarea ateniei
mparte subiectilor o fi de lucru Subiectii noteaz individual, pe fi,
PIRAMIDA - n care ei vor nota, la mesajul care descrie starea lor de spirit la
nceputul orei, mesajul care descrie starea nceputul

Piramida

lor de spirit: Anexa 1

activitii.

1.De diminea, credeam


2. n vacan,
3. Cnd am intrat n curtea liceului,
4. Colegii mei
5. De la prima or atept
6. Acum sunt/m simt..
Subiectii citesc Piramida rspunsurile -

preciznd unele aspecte.


Expunerea

3.

Actualizarea
cunotinelor

Solicit subiectilor s explice sensul


cuvintelor denumirea grupului:

Grupul 1 Patrie

Dicionarul

Grupul 2 Cetean
Patrie
Cetean
Civism
Independen
Devotament

Grupul 3 Civism
Grupul 4 Independen
Grupul 5 Devotament

Acestea sunt unele dintre cuvintele - cheie


pe care le vom utiliza astzi la or.
4.

Comunicarea noilor Subiectul orei:

Anexa 2

nvarea prin
descoperire

Subiectii explic sensul cuvintelor. (pot


utiliza DEX-ul)

Subiectii noteaz n caiete titlul activitatii.

Observaia

cunotine
Grigore Vieru Om, Poet, Cetean
patrimoniu al naiunii.
Explic sensul cuvntului
Patrimoniu
bun motenit prin lege; avere printeasc;
totalitatea
bunurilor
care
aparin
colectivitii ; bunuri spirituale care aparin
ntregului popor; motenire spiritual;
motenire cultural.
Se anun motto ul leciei: Anexa 3
O, neamule, tu,
adunat grmjoar,
ai putea s ncapi
ntr-o singur icoan.
(Grigore Vieru)

Emit preri despre coninutul orei.

Propune elevilor situaia:

5.

Asimilarea noilor

Se afl ntr-o ar (unde doresc), la o serat


literar.
Aici, toi sunt rugai s vorbeasc despre
un poet din patrie. L-ai ales pe G. Vieru.
Ce ai spune strinilor?

Subiectii numesc ara n care se afl i


formuleaz un discurs despre Grigore
Vieru.

Discursul

Propune fia: Anexa 4


Ce tiu despre Grigore Vieru Omul Poetul
Ceteanul

Completeaz rubricile fiei.

Trei pai

Anun c anul 2011 a fost declarat Anul

Joc de rol

cunotine

Vorbete subiectilor despre evenimentele


din anii n care poetul a fost deputat n
primul Parlament al R.M.
Grigore Vieru este semnatarul Declaraiei
de Independen a R.M. Anexa 5

Propune subiectilor fragmente din


Declaraia de Independen a R.M.

Grigore Vieru.
De asemenea, se mplinesc 20 de ani de la
adoptarea Declaraiei de Independen a
R.M.

Explicaia

Citesc fragmentele i formuleaz


concluzii: Grigore Vieru: Om, Poet,
Cetean - semnatar al Declaraiei de
Independen a dat dovad de
Cercetarea
responsabilitate,civism,devotament, curaj,
mprtit
perseveren ntru realizarea datoriei fa de
popor, ntru mplinirea idealurilor i a
aspiraiilor neamului nostru.

5+5

6.

Fixarea noilor
cunotine i
realizarea
feedbackului

Prin ce/cum a dat dovad?


Propune activitate n echipe:
mparte elevilor litere decupate din carton
color (numele poetului). Pe aceste litere
este scris/scris o afirmaie/un vers din
creaia vierean . Anexa 6
Adun literele, lipindu-le pe tabl. ObineGrigore Vieru.
Pe o mas sunt plasate diverse obiecte, (pot

Subiectii atest semne/cuvinte/indicii/idei


care demonstreaz responsabilitatea,
civismul, devotamentul, curajul,
perseverena poetului.
Scriu pe liter.
Prezint argumentele n faa clasei.

Problematizare

fi puse n cutie, pachet, scuor de pnz,


iar subiectii s trag la sori).
Un elev din fiecare grup se invit pentru a
alege dou obiecte de pe mas.

5+5

Alege obiectele.

Sarcina: stabilii asocieri/prezene/fuziuni Discut.


etc. ale acestora/ale obiectelor extrase cu/n
opera i activitatea poetului Grigore Vieru.
Expun concluzii, idei, gnduri originale n
Obiecte propuse:
text coerent, oral.
Fntn confecionat din lemn, soarele i
Fntna creaia etern
luna, clopot, pasre, csu, ulcior, foaie
Clopot ne unete poezia
curat, corabie, copac, panglic de diferite Ulcior sorbim frumosul
culori, pan, iconi, can de lut, scoic,
Foaie curat citind, re-crem
nger, lumnare, candel, clepsidr,
Panglic de diverse culori meritele
porumbel, tricolor, harta R.M., harta
poetului
Romniei (dimensiuni mici) etc.
nger mama poetului/i a noastr
Scoic mister, oapte etc.
7.

Evaluarea
performanelor
Citete gnduri/afirmaii despre Grigore
Vieru. Subiectii trebuie s completeze cu
un argument: pentru c/deoarece .
Anexa 7,8,9

Propune un concurs: Grigore Vieru poet


cu lira n lacrimi
Anexa 10
Ofer diplome nvingtorilor.

Asocieri
libere

1. Poezia lui este sufletul limbii romne


din Basarabia. , pentru c...(elevul
continu).
2. S ne trim clipele noastre cu Grigore
Vieru n inim i n fapte. , pentru c.
3. Limba romn monument viu pentru
Grigore Vieru. , deoarece .
1. Date biografice.
2. Recunoatei poeziile.
3. Ce cuvinte lipsesc? Completai! Scriei
titlul!
4. Aranjai versurile.
5. Recitai poezii/ o poezie de Grigore

Concurs
5+
10

Vieru
Profesorul descoper o carte confecionat Subiectii scriu pe frunze colorate, pe
din plut, pe care o are n faa tablei, sub imagini cu ngerai, cu un copac etc.
numele poetului (litere lipite).
Spune subiectilor c aceasta este Cartea
GRIGORE VIERU.
Fiecare subiect citete i lipete mesajul n
Noi suntem primii care vom scrie n Cartea GRIGORE VIERU.
aceast Carte.
Propune subiectilor s redacteze un text, s
deseneze o imagine care s-ar potrivi
coninutului crii.
Propune subiectilor eseul de 3 minute.
Anexa 11

Se revine la motto ul orei:


O, neamule, tu,
adunat grmjoar,
ai putea s ncapi
ntr-o singur icoan. (G. Vieru)

Atelier
creaie

de
3+5

1.Scriei un lucru nou nvat astzi!


2. Formulai o ntrebare pe care o avei n
Eseul de 3
legtur cu lecia de astzi !
minute
3+2
3. Exprimai-v prerea n legtur cu lecia
de astzi !

Descifrez mesajul versurilor.

Laborator de
2
idei

Trece la momentul - surpriz, afirmmd:


Poetul G. Vieru a purtat mereu n suflet
Icoana neamului romnesc. Aceast
Icoan, ntotdeauna, i-a dat putere, curaj, la protejat.
Pentru a v apra de nefast, pentru a v

Cuvntul
profesorului

simi protejai mereu, astzi primii n dar o


iconi. O vei pune n agenda voastr i tot
anul vei avea doar succese.
8.

Extindere
1

Citete poezia: Rug pentru poet, de Subiectii se ridic, aprind lumnrile i


Raisa brn.
Anexa 12
citesc cu glas tare poezia Rug pentru
poet, de Raisa brn.
V mulumim!
V mulumesc!

Piramida subiectului____________________
Anexa 1

1. De diminea, credeam.. . 2. n vacan, . . 3. Cnd am intrat n curte, . 4. Colegii mei .. .


5. De la prima or atept . . 6. Acum sunt/m simt .