Sunteți pe pagina 1din 9

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR.

25 BAIA MARE

JOCUL DIDACTIC
Varianta (mijloc de
realizare)

Evenimentele activitii didactice

1. Captareaactivitii
ateniei didactice
Varianta
Evenimentele
Introducerea n joc prin intermediul
(mijloc de
unui personaj din poveste
realizare)
2. Enunarea
Povestirea
1. Captarea ateniei
ghicitori,scopului
poezii i a obiectivelor
Jocuri didactice orale
Anunarea
scopului jocului i a
educatoarei
2. Reactualizarea cunotinelor
anterioare
titlului
Includerea povetii
ntr-oacestuia
serie de poveti/reamintirea

Precizarea
obiectivului cognitiv
unor personaje
Precizri
privindactivitii
modul dentr-o
organizare
3. Anunarea scopului
i a obiectivelor
i desfurare
manier accesibil (titlul
povetii) a jocului (coninutul
forma
de desfurare)
4. Dirijarea nvrii jocului,
expunerea
povetii
de ctre educatoare
3. Reactualizarea cunotinelor
5. Obinerea performanei
Exerciii-joc
de reactualizare
a ideilor
Copiii povestesc
cu ajutorul educatoarei
pe baza
cunotinelor cu material
principale
demonstrativ
6. Retenia se revizuiesc:
titlul povetii i ideea principal a
4. Prezentarea coninutului i dirijarea
acesteia
Jocuri didactice cu material
nvrii
7. Evaluarea aprecieri
asupra modului cum au ascultat i
demonstrativ i distributiv
rspuns copiii Explicarea regulilor jocului i a
modului de desfurare
Repovestirea
1. Captarea ateniei
Se execut jocul demonstrativ de
2. Reactualizarea cunotinelor
ctre educatoare
Specific titlul povetii
ce urmeaz a fi repovestit i al

Executarea
jocului de prob (se fac
altor poveti cunoscute
observaii
i precizri
3. Enunarea scopului i
a obiectivelor
ntr-o suplimentare)
manier

Se
precizeaz
criteriile
de reuit
accesibil
5. Obinerea
performanei
4. Dirijarea nvrii
se realizeaz
pe baza unui material
Executarea
de ctre
copii
ilustrativ, pe baza unui
plan, prinjocului
repovestire
liber
(educatoarea fiind conductoarea
5. Obinerea performanei
Copiii povestescjocului)
mai nti cu ajutorul educatoarei i apoi
fr ajutor6. Asigurarea reteniei i transferului
Complicarea
jocului
(1-2 variante)
6. Asigurarea reteniei
se fixeaz titlul
povestirii
7. Evaluarea se fac
asupra
rspunsurilor
aprecieri
Introducerea
decalitii
noi reguli
i noi
obiective pe echipe sau individual
7. Evaluarea
Povestiri create
1. Captarea ateniei
i
Aprecieri
privindntr-o
modul
de realizare a
de copii
2. Enunarea scopului
a obiectivelor
manier
accesibil copiilor sarcinilor prin comparare cu
propus
3. Dirijarea nvrii obiectivul
copiii primesc
un ajutor: un suport
concret (ilustraii, plane, diapozitive), o povestire model,
un nceput de povestire pe care o vor continua
4. Obinerea performanei copiii imagineaz evenimentele
unei povestiri
5. Retenia se revizuiesc momentele eseniale ale povestirii
6. Evaluarea se fac aprecieri asupra talentului copiilor de a
povesti

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

POVESTIREA

OBSERVARE
Varianta (mijloc de
realizare)
A unui animal
A unei plante
A unor obiecte din
mediul ambient
A unor alimente sau
materii prime
A unor activiti
sociale

Evenimentele activitii didactice


1. Captarea ateniei ghicitori, versuri
2. Enunarea obiectivelor
Se va face printr-un element surpriz care
s trezeasc interesul
3. Prezentarea coninutului i dirijarea
nvrii
Prezentarea i intuirea materialului de
observat (real sau substitut al acestuia) se
face prin perceperea lui i antrenarea ct
mai multor analizatori; crearea unei stri
afective favorabile observrii (se pornete
de la ceea ce le place copiilor)
Analiza se realizeaz liber (la nceput) iar
apoi, n mod sistematic, pe baza unui plan
de ntrebri prin trecerea de la amnunte la
ntreg, prin perceperea ntregului i apoi a
prilor componente, prin analiza structurii
exterioare i apoi a nsuirilor
caracteristice sau invers
Se pot realiza comparaii prin care se
desprind asemnri i deosebiri la nivel
senzorial i la nivel mental
4. Obinerea performanei
Presupune realizarea unor sintetizri, a
unor generalizri, a unor concluzii simple
5. Retenia
Fixarea cunotinelor prin stabilirea
utilitii obiectivului observat
6. Evaluarea
Completarea unor fie de evaluare
Aprecieri asupra modului cum au rspuns
copiii.

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

CONVORBIREA

Varianta (mijloc de
realizare)
nvare de noi
cunotine
Sistematizarea
cunotinelor
Fixarea
cunotinelor
Evaluarea
cunotinelor

Evenimentele activitii didactice


1.

2.

3.

4.

5.

6.

Captarea ateniei
O imagine, o ghicitoare, o poezie
Enunarea obiectivului
Ct mai interesant i atractiv pentru copil
Dirijarea nvrii
Prin planul de ntrebri se urmrete fie
transmiterea de noi cunotine, fie
sistematizarea, fixarea sau evaluarea lor
Obinerea performanei
Stabilirea unor concluzii pariale fie de ctre
educatoare, fie de ctre copii
Introducerea unor elemente de joc
Realizarea unor clasificri, comparaii etc.
Retenia
Formularea i fixarea unor concluzii
Evaluarea
Formularea unor aprecieri asupra activitii
copiilor

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

MEMORIZARE
Varianta (mijloc de
realizare)

Evenimentele activitii didactice

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

Activitate de nvare a
unei poezii

Activitate de verificare
a poeziilor nvate

1. Captarea ateniei - o imagine ghicitoare, etc.


2. Anunarea obiectivului activitii
3. Reactualizarea cunotinelor anterioare, a reprezentrilor
evocate de textul poeziei, familiarizarea copiilor cu
coninutul poeziei (se apeleaz la ilustraii, plane,
diapozitive etc.)
4. Dirijarea nvrii
Recitarea model a poeziei de ctre educatoare (cu claritate
i expresivitate)
A doua recitare a poeziei, pe fragmente, urmat de o scurt
convorbire sau expunere narativ a coninutului de idei al
poeziei
5. Obinerea performanei
Se realizeaz prin repetarea poeziei de ctre copii, pe
fragmente sau integral (n funcie de mrimea poeziei i
vrsta copiilor); se apeleaz att la recitarea individual ct
i la recitarea colectiv (pe grupuri mici sau ntreaga grup)
6. Asigurarea reteniei
Recitarea poeziei de ctre un copil
Fixarea titlului poeziei i a coninutului de idei prezentat
7. Evaluarea
Redarea prin micri imitative, prin onomatopee sau prin
desen a coninutului de idei a poeziei
Aprecieri individuale i colective asupra felului n care
copiii au participat la activitate
1. Captarea ateniei
2. Anunarea obiectivelor (verificarea modului cum au fost
memorate 4-5 poezii grupate n jurul unei teme)
3. Reactualizarea cunotinelor
Se reamintesc titluri de poezii ce vor fi repetate i verificate
Se vor pune ntrebri n legtur cu coninutul de idei al
unora din poeziile nvate
4. Obinerea performanei
Copiii vor recita , mai nti cu ajutor, apoi fr ajutor,
poeziile sugerate de ctre educatoare
5. Retenia se va fixa titlul poeziilor i tematica abordat
6. Evaluarea se vor face aprecieri asupra capacitii de a
reine versuri

ACTIVITATE PE BAZ DE EXERCIIU


CU MATERIAL INDIVIDUAL
(activitate matematic)

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

EVENIMENTELE ACTIVITII DIDACTICE


1. Captarea ateniei
Prezentarea materialului didactic prin intermediul elementelor ludice
Intuirea materialului demonstrativ i evidenierea caracteristicilor acestuia prin
utilizarea terminologiei
2. Anunarea obiectivelor
Se comunic intenia pentru care se organizeaz activitatea, se fac precizri
asupra modului de desfurare a activitii i de utilizare a unor materiale
didactice
3. Reactualizarea cunotinelor
Realizarea a 1-2 exerciii de exemplificare, mai nti de ctre educatoare i apoi
de ctre copii, a unor aciuni
n cazul exerciiilor de consolidare/sistematizare, exerciiile se realizeaz
semidirijat
4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii
Demonstrarea i explicarea modului de realizare a activitii; se subliniaz
criteriile de realizare corect a aciunii
5. Obinerea performanei executarea exerciiilor de ctre copii
6. Asigurarea ateniei revizuirea activitilor prin exerciii tip ntrecere
7. Evaluarea rezolvarea unor fie de evaluare ce urmresc gradul de nelegere a
activitilor desfurate

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

LECTUR DUP IMAGINI

EVENIMENTELE ACTIVITII DIDACTICE


1. Captarea ateniei
Se utilizeaz elementul surpriz
Se pregtete materialul intuitiv
2. Reactualizarea cunotinelor anterioare
Pregtirea aperceptiv de natur s familiarizeze copiii cu coninutul imaginilor
3. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii prin analiza, descrierea i
interpretarea imaginilor n maniera convorbirilor dintre educatoare i copii; extragerea
unor concluzii (sinteze) pariale asupra datelor analizate, prin intermediul expunerii
narative sau descriptive.
4. Obinerea performanei
Povestirea, expunerea de ctre copii a coninutului imaginilor
Efectuarea unor sinteze, stabilirea unor concluzii, propunerea unui titlu potrivit
5. Retenia
Reconstruirea imaginilor din prile componente, interpretarea unui cntec, a unei
poezii cu acelai coninut
6. Evaluarea
Aprecieri asupra capacitii copiilor de a expune cu cuvinte proprii ideea principal
a imaginilor prezentate

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATEA:
TEMA:
TIPUL DE ACTIVITATE:
FROMA DE REALIZARE:
SCOPUL ACTIVITII:
OBIECTIVELE OPERAIONALE:
METODE I PROCEDEE:
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DURATA:
DESFURAREA ACTVITII:
Evenimentul
didactic

Coninutul tiinific

Strategiile didactice

Evaluarea
(instrumente i
indicatori)

ETAPELE UNUI PROIECT DIDACTIC / VIORICA POP GRDINIA NR. 25 BAIA MARE

S-ar putea să vă placă și