Sunteți pe pagina 1din 5

REFERAT

FORME FARMACEUTICE

CAPSULE MOI

PROFESOR
LUPSE MARIA

ELEV
DOBRA MARIANA
AMF III - A

CAPSULE MOI
Capsulele sunt preparate farmaceutice formate din invelisuri care conin doze unitare
de substante active asociate sau nu cu substane auxiliare,fiind destinate administrrii pe
cale oral.
Gelatina i amidonul folosite la prepararea nvelisului capsulelor,precum i substantele
folosite pentru ajustarea consistentei acestora,trebuie sa corespunda prevederilor din
Farmacopeea Romana,sau din alte normative de calitate.Se pot folosi i substante
auxiliare cum ar fi: agenti de opacifiere,tensioactivi,conservanti antimicrobieni
potriviti,precum i colorani admii de Ministerul Stnatatii.
In functie de natura invelisului,capsulele pot fi:
- capsule gelatinoase, tari sau moi
- capsule amilacee- caete.
Capsulele moi pot avea forma sferica sau ovoida. Capsulele cu forma sferica se
numesc perle, iar cele cu forma ovala se numesc capsulene. Datorita elasticitaii
peretilor se deformeaza usor si de aceea pot fi inghitite chiar si atunci cand au un volum
apreciabil de substanta. Ele pot ambala substate solide sau lichide uleiose, niciodata
apoase. Se pot obtine prin operatia de stantare sau presare, prin picurare sau scufundare
sau imersie.

Exemple de capsule moi


Nurofen X 10 capsule moi
Compozitie si Prezentare
Ibuprofen 200mg.
Cutie cu un blister cu 10 capsule moi.
Indicatii
Nurofen este indicat in tratamentul migrenei, durerilor de cap, de spate, dentare,
menstruale, reumatice si musculare, reducerea febrei.
Contraindicatii
Alergie la ibuprofen, acid salicilic si alte AINS, ulcer duodenal, insuficinta renala severa,
insuf. hepatica severa, ultimele 3 luni de sarcina.
Reactii adverse
Precautii in sarcina si alaptare.Nurofen este bine tolerat de majoritatea persoanelor, totusi
pot sa apara urmatoarele reactii adverse:
durere sau disconfort gastric, greata, eruptii cutanate, inrautatirea astmului bronsic,
tulburari hepatice sau renale.
Interactiuni
Precautii la pacientii aflati sub tratament cu anticagulante orale sau antiagregant
plachetare.

Mod de Administrare
Adulti si copii peste 12 ani: doza initiala recomandata 2 capsule moi o data si daca este
necesar se mai pot administra 1-2 capsule moi la intervale de 4-6 ore.
A nu se depasi doza de 6 capsule moi nurofen pe zi (1200 mg).

ESPUMISAN, capsule moi


Substanta activa: Simethiconum
Forma de prezentare:
Cutie cu un blister din PVC/Al a 25 capsule moi
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 25 capsule moi
Cutie cu 4 blistere din PVC/Al a cate 25 capsule moi
Indicatii:
Ameliorarea simptomatologiei gastro-intestinale, indusa de acumularea excesiva de gaze
in intestin, de exemplu, flatulenta; pregatirea unor explorari abdominale cu scop
diagnostic, cum sunt radiografia, ecografia.
Simptomatologia determinata de acumularea de gaze in tractul gastro-intestinal, poate fi
un semn al tulburarilor functionale de la acest nivel, manifestandu-se ca presiune sau
balonare, plenitudine, eructatie, miscari peristaltice intestinale si flatulenta.
Contraindicatii
Hipersensibilitate la simeticona, parahidroxibenzoat de metil (alergie la grupul para),
galben portocaliu S (E 110) sau la oricare dintre excipientii medicamentului.
Reactii adverse:
Pana in prezent nu se cunosc reactii adverse determinate de administrarea simeticonei.
Precautii:
Deoarece contine parahidrobenzoat de metil poate provoca reactii alergice (chiar
intarziate). Deoarece contine galben portocaliu S (E 110) poate provoca reactii alergice.
Tulburari gastro-intestinale determinate de acumularea de gaze in intestine
Mod de Administrare
Adulti si adolescenti: doza uzuala recomandata este de 80 mg simeticona (2 capsule
gelatinoase moi Espumisan), administrate oral, de 3-4 ori pe zi.
Copii cu varsta cuprinsa intre 6-14 ani: doza uzuala recomandata este de 80 mg
simeticona (2 capsule gelatinoase moi Espumisan), administrate oral, de 3-4 ori pe zi.
Se recomanda administrarea Espumisan in timpul mesei, dupa masa sau inainte de
culcare.
Durata administrarii depinde de evolutia simptomelor. Daca dupa 7 zile de tratament,
tulburarile gastro-intestinale persista sau apar alte tulburari, pacientul trebuie sa se
adreseze medicului.
Daca este necesar, Espumisan poate fi administrat o perioada lunga de timp.
Pregatirea pentru examinari cu scop de diagnostic la nivelul abdomenului
Doza uzuala este de 240 mg simeticona, de 3 ori pe zi, in ziua anterioara examinarii si 80
mg simeticona in dimineata zilei in care se face examinarea.

Bioflu Plus

Compozitie
Paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan sub forma
de bromhidrat de dextrometorfan anhidru si maleat de clorfeniramina. 0 capsula moale
contine paracetamol 25tf,00 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30,00 mg, bromhidrat de
dextrometorfan 10,51 mg corespunzator la brorrtiidrat de dextrometorfan anhidru 10,00
mg si maleat de clorfeniramina 2,00 mg; povidona KE5, propilengicol, apa purificata,
polietilenglicol 400 si capsula - gelatina, glicerol sorbitol lichid partial deshidratat, phidrdxibenzoat de metil, albastru brevetat V (E 13i), apa purificata.
Prezentare
Cutie cu 2 blistere din PVt/AI a cate 8 capsule moi.
Indicatii:
Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate bolilor
tractului respirator (de exemplu sinuzite, rinite, faringrte, bronsite). Tratament
simptomatic in raceala si gripa.
Contraindicatii
Daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina,
bromhidrat de dextrometorfan, maleat de clorfeniramina sau alte antihistaminice sau la
oricare dintre celelalte componente ale Bioflu Plus, capsule moi; hipertensiune arteriala
severa sau necontrolata prin tratament, boala coronariana grava sau tulburari de ritm
cardiac; astm bronsic si tusiti; insuficienta respiratorie; insuficienta hepatoceluiara;
insuficienta renala severa; probleme uretro-prostatice cu imposibiltatea de eliminare a
urinii din vezica urinara totala sau partiala (retentie urinara); obstructie piloro-duodenala;
diabet zaharat; hipertiroidie; glaucom cu unghi inchis; epilepsie sau convulsii; alap'tare si
gravide; deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza; copiii cu varsta mai mica de 12 ani.
Reactii adverse:
Pot aparea urmatoarele manifestari clinice: tremor, neliniste, insomnie, tahicardie,
cresterea sau scaderea marcata a tensiunii arteriale, paloare, midriaza, retentie urinara
acuta, insuficienta hepatica si/sau renala acuta, dureri abdominale, encefalopatie hepatica,
acidoza metaboica, hipoglicemie, hiperpnee, convulsii, delir, coma, aritmii (inclusiv
ventriculare), miocardita, tromboze vasculare, hipokaliemie. Datorita clorfeniraminei,
efectele anticolinergice se pot agrava si, de asemenea, pot apare aritmii cardiace,
deprimarea SNC cu sedare excesiva, fenomene paradoxale de stimulare a SNC
(halucinatii, convulsii) si hipotensiune arteriala marcata.
Precautii:
Nu se va utiliza in asociere cu alte medicamente care contin paracetamol. Se impun
precautii in caz de alcoolism si afectiuni hepatice, induzand hepatita virala (creste riscul
hepatotoxicitatii). Se. va evita consumul de cafea, ceai negru, bauturi energizante,
fumatul. In plus, datorita prezentei dextrometorfanului si clorfeniraminei nu se
recomanda administrarea concomitenta a medicamentului cu alcool etilic sau
medicamente care contin alcool etilic. Tot datorita clorfeniraminei, se recomanda
prudenta la varstnici, deoarece acestia pot prezenta:
- sensibilitate crescuta la anumite reactii adverse ale clorfeniraminei, cum sunt:
hipotensiunea arteriala ortostatica, vertijul, sedarea marcata; constipatie cronica (risc de
producere a ileusului paralitic). In cazul in care simptomele nu se remit dupa
administrarea de doze uzuale, nu se creste doza, ci se recomanda reevaluarea situatiei
clinice.

Mod de Administrare
Adulti si adolescenti: doza uzuala este de o capsula moale Bioflu Plus" seara, inainte"
de culcare. Se recomanda utilizarea in asociere cu Bioflu, capsule moi, acesta din urma
fiind administrat pentru ameliorarea simptomatologiei diurne. Nu se administreaza
copiilor cu varsta mai mica de 12 ani. Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5
zile).