Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1 Proiect Didactic Mem
1 Proiect Didactic Mem
: Deleanu Doina-Ionela;
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Cristeti;
Clasa: a II-a A;
Data: 07.03.2016;
Aria curricular: Matematica i tiinte ale naturii;
Disciplina: Matematica i explorarea mediului;
Unitatea tematic: ,,Prin toate colurile lumii;
Subiectul leciei: mprirea la 2,3,4,-Exerciii i probleme
Domenii integrate: MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI
ARTE VIZUALE I ABILITI PRACTICE
COMUNICARE N LIMBA ROMN
Competene specifice/ Obiective de referin:
MEM- 1.5. Efectuarea de nmuliri i mpriri n concentrul 0-1000 prin adunri/scderi repetate ;
1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (sum, total, termenii unei sume, diferen, rest, desczut, scztor, produs, factorii unui produs, ct, demprit,
mpritor, <, >, =, +, -, , :) n rezolvarea i/sau compunerea de probleme .
AVAP -2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare vizual, muzical, verbal, kinestezic.
CLR - 2.3. Participarea cu interes la dialoguri, n diferite contexte de comunicare.
Obiective operaionale:
Cognitive:
OC1 - s cunoasc terminologia specific operaiilor matematice nvate;
OC2 - s rezolve corect exerciii de mprire;
OC3 - s utilizeze corect terminologia specific operaiilor matematice nvate n rezolvarea de exerciii i probleme;
OC4 - s identifice ctul unor mpriri ncercuind rezultatul corect;
OC5 - s rezolve corect probleme prin cel mult dou operaii;
Psihomotrice :
OPM1 s scrie corect i estetic , n ritm rapid ;
OPM2 s adopte o conduit optim desfurrii leciei .
Afective :
OA1 s participe cu interes la lecie ;
OA2 s se antreneze n rezolvarea sarcinilor propuse ;
OA3 s colaboreze pentru realizarea obiectivelor propuse .
Tipul orei: Consolidare i sistematizare a cunotinelor;
Metode i procedee: explicaia, conversaia, problrmatizarea, exerciiul, metoda didactic Cubul, jocul didactic.
Forme de organizare a activitii: fontal, pe echipe, individual.
Mijloace: cubul, plicuri, fie de lucru, plan harta africii, plane n format PowerPoint, calculator.
Resurse umane: 24 elevi.
Resurse temporal: 45 minute.
Biblioagrafie: -Programa colar pentru disciplina MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI
-Didactica matematicii n nvmntul primar editura Aius Craiova 2001- Ioan Neacu
-Pedagogie . editura Polirom , Iai 2006 -Constantin Cuco.
Etapele leciei
Ob.
Op.
1.Moment
organizatoric
2.Verificarea
OC2
Coninut tiinific
Strategii didactice
Metode i
Mijloace
Forme de
procedee
organizare
Conversaia
propuse.Calendarul naturii.
Verificm tema calitativ ct i cantitativ: 3,4 elevi citesc rezultatele
Exerciiul
Evaluare
Frontal
Caiete
Frontal i
Observare
temei
OA2
OPM1
obinute, iar ceilalti sunt ateni i urmresc dac este realizat corect.
individual
sistematic,
aprecieri
verbale
3. Captarea
ateniei
4. Reactualizarea
cunotinelor
OC1
OC2
Explicaia
Frontal
pmntesc. Vom pleca chiar acum, dar mai nti trebuie s aflm care
Conversaia
Convesaia
Plan
Explicaia
acoperit harta
sistematic,
Exerciiul
Africii
aprecieri
Frontal
Observare
verbale
5. Anunarea
temei
6. Desfurarea
activitii
OC2
OC3
OC4
OC5
5.
24: 3=
6.
32: 4=
7.
12: 2=
Explicaia
Conversaia
probleme).
-Personajul pe care-l cunotem din Africa este zebra cu puncte.Noi
Convesaia
PPT imagini
Explicaia
cu animale
sistematic,
Exerciiul
care triesc n
aprecieri
Problematizarea
Africa, fise de
verbale
Jocul didactic
lucru
Frontal
Munca n echip
Observare
OA1
OA2
Metoda cubului
lucru.
mov.
OA3
OPM2
OPM3
Cub , fie de
Ou de plastic
care au n
interior o fi
de lucru
OC2
OPM2
OA2
8. ncheierea
activitaii
OPM1
Fi de lucru individual
Exerciiul
Individual
Conversaia
Frontal
3 2
16 :4= 4 10 20
18 :2= 4
9 7
32 :4= 9
7 8
6 :1= 4 2 6
Elevii primesc tema pentru acas
Apreciez global i individual aportul elevilor n desfurarea leciei
prin prisma obiectivelor propuse
Observare
sistematic,
aprecieri
verbale
Anexa 1
Echipa 1
Echipa 2
Echipa 3
Calculeaz:
Calculeaz:
Calculeaz:
26+ 8: 2=
32- 3x 5=
58- 9x 3=
16: 2=
12: 2=
27: 3=
Echipa 4
Echipa 5
Echipa 6
Calculeaz:
Calculeaz:
Calculeaz:
9+ 3x 3=
25- 3x 6=
12+ 4x 5=
9: 3=
12: 4=
16: 4=
Anexa 2
CUBUL
Descrie noiunile referitoare la:
16: 2=
12: 3=
20: 4=
Analizeaz
i alege rezolvarea corect:
Compar rezultatele:
3+
12:9:4 3= 3+ 3=
4x 36
12: 2
9: 3
3+
9: 3= 12: ____
3= 4
_____
___
____
R: 5 puiori
Anexa 3
Echipa 1
Echipa 2
Echipa 3
Anexa 4
FI DE LUCRU
1. ncercuiete cu albastru rezultatul corect:
9: 3=
16: 4=
10
20
18: 2= 4
32: 4= 9
21: 3= 4