Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

MAGIA POVETILOR

GRUPA : mic A
NIVELUL I
DATA :
EDUCATOARE :
TEMA ANUAL : ,, CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM ?
TEMA PROIECTULUI :,,N LUMEA COPILRIEI
TEMA SAPTAMANII : POVETILE, COMORI NEPREUITE !
TEMA ZILEI: ,, MAGIA POVETILOR

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII


INTEGRATE :

I.ADP (Activiti de dezvoltare personal) :


SCOP: Participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii
comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii
comportamentului empatic la precolari
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite
mprejurri ;
-s sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i chipul i n
acelai timp numele;
-s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva
caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;
NTLNIREA DE DIMINEA: Cltorie n lumea
povetilor !
SALUTUL : Bun dimineaa, prini i prinese !
CALENDARUL NATURII
PREZENA
1

minunat

NOUTATEA ZILEI : Avem un musafir !


MESAJUL ZILEI : ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via !
ACTIVITATEA DE GRUP : nfloresc grdinile ( cntec)
RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de
autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de
lucru);
TRANZIII :
,, Bat din palme ! - joc cu text i cnt
Exerciii de nviorare
Alunelul - joc cu text i cnt

II.ALA 1 - (Jocuri i activiti alese)


1. JOC DE ROL
Tema activitatii:,,O ajutm pe Alb ca Zpada s le fac
prjituri piticilor!
2. ART
Tema activitii: ,,Personajul preferat (desen n contur)
SCOPUL: Stimularea imaginaiei creatoare a copiilor prin iniierea
i desfurarea sarcinilor, precum i prin exprimarea originalitii, n
scopul realizrii cerinelor propuse
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Joc de rol:
- s recunoasc obiectele folosite in cadrul jocului de rol;
-s mnuiasc cu atenie ustensilele de bucatrie;
-s exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului pentru realizarea
temei date;
-s manifeste stri afective pozitive n relaiile cu cei din jur;
-s relaioneze cu partenerii de joc;
-s foloseasc formule de politee adecvate.
Art:
-s denumeasc ustensile de lucru accesibile vrstei;
- s coloreze fr s depeasc conturul;
2

-s-i dezvolte ncrederea n forele proprii i s manifeste stabilitate i


perseveren n activitate
Materiale didactice: ustensile de buctrie, orulee, bonete albe,
coc, forme de prjituri,desene cu personajele din poveti, creioane
colorate.
Metode si procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul de rol.
Forme de realizare: pe grupuri
III. ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE
Tipul de activitate: consolidare de deprinderi
Mijloc de realizare: divertisment
Tema :,, Ridichea uria Joc distractiv
Printr-o tranziie copiii se aaza n semicerc.Se explic regulile de
joc: ase copii vor fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd vin personajele
povetii ca s scoat ridichea din pmnt. Un copil numit de educatoare
va fi moul. Moul trage, dar nu poate scoate ridichea. si alege un copil
care s fie baba i l cheam. Se nlnuie i trag amndoi. Baba cheam
nepoata, nepoata cheam celul, celul pe pisic, pisica pe oricelul
Chi. n final trebuie s reueasc s trag ridichea.
Se execut jocul de prob, apoi jocul propriu-zis de cteva ori, pana
cnd toi copiii au fost ori ridichi, ori personaje din poveste.
IV .ADE( Activiti pe domenii experieniale)
DOMENII EXPERIENIALE :-DOMENIUL LIMB I COMUNICARE
-DOMENIUL ESTETIC CREATIV
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic, pictur
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunotine
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici
SCOPUL ACTIVITII:
Sistematizarea cunotinelor copiilor cu privire la personajele din
povetile nvate; formarea deprinderii de a povesti;
Stimularea interesului pentru poveti i cri; educarea capacitii de
a comunica i coopera cu membrii grupului din care face parte,
stimularea i dezvoltarea creativitii.
3

OBIECTIVE OPERAIONALE :
Cognitive:
S recunoasc personaje din poveti, pe baza unor imagini, jetoane,
ghicitori sau pe baza descrierii fcute de educatoare;
S participe la activitatea de grup, att n calitate de vorbitor, ct i
n calitate de auditor;
S repovesteasc pe baza imaginilor prezentate;
S recunoasc siluetele unor personaje din poveti cunoscute,
denumind att personajul ct i povestea din care face parte;
S recunoasc instrumentele folosite la pictur ;
S se exprime corect, coerent i logic n expunerile fcute.
Psihomotorii :
S selecteze corect materialele de lucru, valorificnd deprinderile de
lucru nsuite ;
S mnuiasc materialele didactice puse la dispoziie;
S se grupeze conform cerinelor educatoarei;
S se deplaseze n funcie de cerinele grupului.
Socio-afective :
S execute individual sau n grup tema data, manifestand spirit
cooperant;
S diferenieze personajele pozitive de cele negative;
S respecte reguli i sarcini date.
Sarcina jocului : identificarea personajelor i a povetilor prezentate,
alegerea jetoanelor specifice povetii; clasificarea personajelor pe baza
comportamentului acestora; descoperirea rspunsului la ghicitori
recunoaterea personajelor i a povetilor din care fac parte anumite
4

fragmente prezentate de educatoare; recunoaterea unor obiecte din


poveti i indicarea personajelor crora le aparin;
Regulile jocului:
Copiii atini de bagheta fermecat vor rspunde la ntrebrile
educatoarei.La formula Cine oare, cine oare / Trece prin pdurea
mare?, copiii vor recunoate personajul i povestea din care face parte.
La formula Ghici, cine e?, copiii vor rspunde la ghicitoare. Vor
recunoate povestea, vor stabili personajele acesteia i le vor clasifica
dup comportament.
Fiecare rspuns va fi aplaudat i recompensat.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecata, inchiderea si
deschiderea ochilor, ghicitoarea, aplauzele, mimica, limitarea timpului,
imitarea personajelor din povesti, cufrul fermecat, aplauzele, folosirea
versurilor, ghicirea.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicaia, conversaia, demonstraia,
observaia, metoda mna oarb, problematizarea, expunerea, aprecierea
verbal, metoda cubului, turul galeriei.
Mijloace didactice: scrisoare,plicuri, imagini din poveti, jetoane
cu personaje din povetile nvate, scrisoarea din partea Znei, cutia
fermecat, bagheta magic, ecusoane pentru constituirea grupurilor de
lucru, siluete ale personajelor din povetile propuse cunoscute de copii,
,panou, acuarele, imagini de n contur din poveti.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, n dou grupuri
BIBLIOGRAFIE:
o
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Ministerul
Educaiei, Cercetrii i Tineretului, 2008
o
Florica, Mitu, (2005), Literatura pentru cei mici- Antologie de texte
comentate, nsoite de sugestii metodice, Ed. Humanitas, Bucureti
5

o
tefania, Antonovici, Gabriela, Nicu, (2003), Jocuri interdisciplarematerial auxiliar pentru educatoare, Ed. Aramis
www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI
Copiii sunt aezai n semicerc.
Activitatea ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA: Cltorie n lumea
minunat a povetilor ! , n cadrul creia ne vom aminti povetile
nvate.
Exersm SALUTUL : Bun dimineaa, prini i prinese ! , apoi vom
completa CALENDARUL NATURII:
Cum este astzi vremea?
Cum ne-am mbrcat astzi?
Vom face PREZENA folosindu-ne de jetoanele la panou.
NOUTATEA ZILEI : Avem un musafir !
MESAJUL ZILEI : ,,Povetile ne nva/Lucruri bune despre via !
ACTIVITATEA DE GRUP : nfloresc grdinile ( cntec)
RUTINE: Suntem mari, ne descurcm singuri!(deprinderea de
autoservire i de folosire corect a instrumentelor i materialelor de
lucru);
La un moment dat, cineva bate la u. Este Zna Povetilor care a venit
la grupa noastr cu o cutie fermecat.Educatoarea deschide cutia i
descoper o scrisoare de la
Alb-ca- Zpada:
Dragi copii,
Numele meu este Alb-ca-Zpada i sunt convins c voi m
cunoatei foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte
cumini i, mai ales c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s
v cer ajutorul.Eu m-am ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul
vostru.Ce zicei,m putei ajuta?
6

Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu


fluturi i flori.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei
mpri n dou echipe:
Echipa Florilor m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE
ROL).Fiecare copil va primi cte un or alb i o bonet. Echipa
Fluturailor va colora personajele preferate din poveti (ART)
TRANZIIE : ,, Bat din palme ! joc cu text si cant
Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).
De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia
fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca
un joc numit Magia povetilor.Vei rmne mprii n cele dou echipe i
va trebui s rspundei la toate intrebrile si ghicitorile mele.Fiecare
rspuns corect va fi recompensat cu o bulin roie.Echipa cu cele mai
mule buline roii ctig.
TRANZIIE:exerciii de nviorare
Sunt sigur c vei ti rspunsurile la toate ntrebrile!
Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia
Cenuresei i coroana prinului.
TRANZIIE:Alunelul-joc cu text i cnt
V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.
Spor la treab!
Cu dragoste,
Alb-ca-Zpada
n ncheiere, copiii vor juca Ridichea uria.

DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMEN
T
DIDACTIC

1.Moment
organizato
ric

CONINUT TIINIFIC

METODE
DIDACTIC
E

Crearea
condiiilor
necesare
bunei
desfurri a activitii:
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de desfurare a
activitii ;
-pregatirea materialului demonstrativ si
distributiv ;
-introducerea copiilor n sala de grup .

Captarea ateniei se face cu ajutorul


2.Captarea Znei Povetilor.
Expunerea
ateniei
Voi prezenta copiilor cutia fermecat
pe care am primit-o din partea Znei. n
cutie se afl o scrisoare(ANEXA 1) i Conversai
materialele
necesare
desfurrii a
activitii.Voi citi scrisoarea primit de la
Alb ca Zpada.

EVALUAREA

Globalobservai
a

Globalobservai
a

Astzi, vom ptrunde n lumea minunat


a povetilor prin intermediul jocului
3.Anunar didactic Magia povetilor. n acest
ea
joc trebuie s rezolvai mai multe sarcini Expunerea
temei i a pentru a o ajuta pe Alb ca Zpada s
obiectivelo descurce povetile. V vei ntlni cu
r
personaje din povetile cunoscute.Voi
trebuie s le recunoatei, s spunei din
ce poveste sunt, s dezlegai ghicitori.
Explicaia
n poveti ntlnim personaje bune i
personaje
rele,
prietenoase
i
neprietenoase, care spun adevrul sau
care iubesc minciuna iar voi va trebui s
le clasificai n personaje pozitive( bune)
i negative (rele).
Veti demonstra astfel c iubiti povetile
care v nva multe lucruri bune i sunt
adevrate comori.
,,V anun cu bucurie
C astzi vom face o cltorie
Fr maini i avioane
Observaia
Fr autobuze i autocare,
Vom cltori cu mare zor
n lumea minunat a povetilor.
Aici ne vom distra,ne vom juca
Dar sigur vom i nva
Bagheta fermecat nu va lipsi
n timpul jocului ne va nsoi.
EXPLICAREA JOCULUI
Se precizeaz regulile jocului, stabilindu- Jocul
se criteriile de reuit i sistemul de didactic
eviden a rezultatelor.
Se va aprecia gradul de nelegere a
regulilor i sarcinii jocului intelectual. Se
fac precizri privind calitatea ndeplinirii Conversai
sarcinii i a ncadrrii n timp.
a
4.Prezenta
JOCUL DE PROB
-rea noului
coninut i Se realizeaz jocul de prob, oferindu9

Observarea
comporta
mentului
copiilor

Evaluare
oral

dirijarea
nvrii

se explicaii suplimentare n cazul n care


se constat c regulile sau modul de Explicaia
desfurare a activitii nu au fost
nelese .
Aceast prob se desfoar cu ntrega
grup de copii.
Copilul atins cu bagheta va rezolva
sarcina dat, exprimndu-se corect n
propoziie.
La fiecare sarcin rezolvat ,echipa va
primi o bulin roie.
Problematizarea
Eu sunt feti
i am scufi
i la bunica
M-a trimis mmica
S-i duc mncare
n coul mare
La formula Cine oare, cine oare /
Trece prin pdurea mare?, copiii vor Jocul
recunoate personajul i l vor asocia cu didactic
povestea din care face parte.
Eu de munc nu m sperii,
Cur , perii i gtesc,
Doar mmuca mea i sora,
Tot mereu m necjesc. (Fata moului)
JOCUL PROPRIU-ZIS

Apreciere
a
rspunsu
rilor.

Chestion
area
oral

Expunerea
Mna oarb

Se va mpri grupa de copii n dou


grupuri mai mici pe baza ecusoanelor.
Educatoarea deschide primul plic i Explicaia
precizeaz sarcina ce trebuie ndeplinit:
Au fost odat ca niciodat
n lumea de poveste
i buni i ri, cum ne-a fost dat
Ghicii i spunei, cine este?
Cu ajutorul baghetei i a cuvintelor
magice: Bagheta la drum pornete i Jocul
10

Evaluare
oral

la..se oprete!, copiii vor fi numii pe didactic


rnd s dezlege diverse ghicitori despre
personajele i povetile cunoscute.
Copiii atini de bagheta fermecat vor
rspunde la ntrebare

Evaluare
oral

PLICUL NUMRUL 1
Conversai
Joc-exerciiu de ,,spargere a gheii
a
,,Atent dac vei fi,personajul vei ghici !
prezentarea
unor
ghicitori
despre
personaje cunoscute :
,,Personajul s-l ghiceti
e din carte cu poveti !
Explicaia
Pe mama capr o ascult
Ua eu nu o deschid,
Ghicii, oare, cine sunt ?
Problema(iedul cel mic-Capra cu trei iezi)
tizarea
Cnd miros de pete mi-a venit
Eu moart-n drum m-am prefcut.
Ghicii, cine sunt?
(vulpea-Ursul pclit de vulpe)
n csua lor micu,
Repede face curat,
Farfurii, cecue, oale
Stau acum frumos pe raft.(Alb ca
Zpada)
Zglobie i drgla,
La bunica a plecat,
Dar cnd a ajuns n pdure
De sfatul mamei a uitat.
(Scufia Roie din Scufia Roie ).

Jocul
didactic

Evaluare
oral
Observaia

PLICUL NUMRUL 2
Iste de vei fi,
DescoperiSarcinile din centre le vei ndeplini!
rea
Copiii vor ndeplini sarcina date de Albca-Zpada:vor lucra la cele dou centre:
La JOCUL DE ROL copiii vor primi oruri Joc de rol
11

albe i bonete i o vor ajuta pe Alba-caZpada s le fac prjituri piticilor.


La ART vor colora personajele preferate
din poveti.
Explicaia
Se va face rotaia la centre.
Tranziie :
Dup ce am rezolvat sarcina ale jocului,
voi face cteva aprecieri n legtur cu
modul cum s-a desfurat activitatea
pn n acest moment, iar copiii vor
merge la baie recitnd versurile:
Bat din palme: clap, clap, clap
Jocul
Din picioare: trap, trap, trap,
didactic
Ne-nvrtim, ne rsucim
i cu toi ne nveselim!

Evaluare
oral

Povestirea
PLICUL NUMRUL 3
Vai, dar ce s-a ntmplat?
Oare, vntul le-a-ncurcat,

Evaluare
oral

Sau un cpcun grbit


nainte a sosit?
Vraja ca s-o dezlegm
Trebuie s le ordonm!
Fiecare grup de copii va primi cte un
plic n care sunt siluete ale personajelor
din mai multe poveti .
Vor
numi
titlul
povetii,
numele
personajelor i faptele care i fac buni
sau ri. Vor observa c numrul
12

Jocul
didactic

personajelor pozitive este ntotdeauna


mai mare dect numrul personajelor
negative. i voi ntreba cu ce personaj din Conversai
aceste poveti ar dori s semene i s a
motiveze alegerea fcut.

Evaluare
oral

COMPLICAREA JOCULUI
PLICUL NUMRUL 4
Alba-ca-Zpada ne-a trimis un cub cu
imagini din poveti.
Cubul
Pe fiecare faa a lui este o imagine dintro poveste cunoscut de voi.
Voi trebuie s ascultai cu atenie
sarcinile pentru a nu grei!
Vei rostogoli cubul i vei recunoaste
povestea!
Se continu jocul pn se epui-zeaz
toate feele cubului.
Explicaia
Pungua cu doi bani
-Ce poveste reprezint imaginea?
-Care este personajul principal(cel mai
important)?
Problematizarea
Capra cu trei iezi
-Ce poveste reprezint imaginea?
-Care sunt personajele din poves-te?
-Cntai cntecul caprei!
Cubul

Evaluare
oral

Observar
ea
comporta
mentului
copiilor

Ursul pclit de vulpe


- Ce poveste reprezint imaginea?
-Cum l-a pclit vulpea pe urs?
5.Obinere
a
performan
ei

Alb-ca-Zpada i cei apte pitici


Exerciiul
- Ce poveste reprezint imaginea?
-Care este personajul principal(cel mai
important)?
Scufia roie
-Ce poveste reprezint imaginea?
-Cine a salvat-o pe Scufia Roie?

Demonstraia
Observar

13

Cei trei purcelui


-Ce poveste reprezint imaginea?
-Din ce i-au fcut casele cei
purcelui?

ea
comporta
mentului
copiilor

trei
Turul
galeriei

PLICUL NUMARUL 5
Copiii merg la msue, unde vor picta
rochia prinesei i coroana prinului.
TRANZIIE:Alunelul joc cu text i cnt
Intuim materialele primite pe msue i
voi
demonstra
tehnica
de
lucru
verbaliznd aciunile fcute.
Execut mpreun cu copiii exerciii de
nclzire a muchilor fini ai minii:
Batem palmele cu zor/ Batem palmele
cu spor/1,2-1,2/Facei toi la fel ca
noi!/Pe mnue ne splam,/Curat noi ca
s lucrm./1,2/1,2/Facei toti la fel ca
noi!/La pian noi s cntam,/Linite!S
ascultm!
n timp ce copiii lucreaz, urmresc
activitatea fiecruia oferind indicaii i
ajutor celor care ntmpin greuti.
Ridichea uria Joc distractiv
Printr-o tranziie copiii se aaza n
semicerc.
Se explic regulile de joc: ase copii vor
6.Asigurar fi ridichi i se vor ine nlnuii. Pe rnd
ea reniei vin personajele povetii ca s scoat
i a feed- ridichea din pmnt. Un copil numit de Explicaia
back-ului
educatoare va fi moul. Moul trage, dar
nu poate scoate ridichea. si alege un
copil care s fie baba i l cheam. Se
nlnuie i trag amndoi. Baba cheam
nepoata,
nepoata
cheam
celul,
celul pe pisic, pisica pe oricelul Chi.
n final trebuie sa reueasc s trag
ridichea.
Se execut jocul de prob, apoi jocul
propriu-zis de cteva ori, pana cnd toi
14

Observarea
comporta
mentului
copiilor

copiii au fost ori ridichi, ori personaje din


poveste.

7.ncheier
ea
activitii

Voi reaminti copiilor mesajul zilei:


Povetile ne nva, lucruri bune
despre via.
Convorbire
a
Le voi adresa ndemnul :
Iubii povetile, copii,
Pentru c ne-aduc bucurii
Din ele multe nvm
Putem s ne-ndreptm,
Frumos s ne purtm
Voi face aprecieri referitor la modul cum
s-a desfurat ntreaga activitate.
Drept recompens, copiii vor primi
bomboane i baloane. Vom ncheia
activitatea
interpretnd
cntecul
,,Rutele mele.

15

Evaluare
verbal

ANEXA 1

Dragi copii,
Numele meu este Alb ca Zpada i sunt convins c voi m cunoatei
foarte bine.Pentru c am auzit c voi suntei copii foarte cumini i, mai ales
c tii foarte multe lucruri despre poveti, vreau s v cer ajutorul.Eu m-am
ncurcat printre poveti i am nevoie de ajutorul vostru.Ce zicei,m putei
ajuta?
Sunt sigur c v vei descurca!
V-am pregtit i recompense: bomboane i baloane.
Spor la treab!
Cu dragoste, Alb ca Zpada

16

ANEXA 2
Plicul nr 1
Pentru nceput v-am pus n aceast cutie fermecat ecusoane cu
poveti.Voi vei trage cte unul din SCULEUL FERMECAT i v vei mpri
n dou echipe.
De asemenea , mai am nc foarte multe surprize pentru voi.n cutia
fermecat , v-am trimis o BAGHET MAGIC, cu ajutorul creia vei juca un
joc numit Magia povetilor .Va trebui s rspundei la toate intrebrile si
ghicitorile mele.Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o bulin
roie.Echipa cu cele mai mule buline roii ctig.
Plicul nr 2
Echipa m va ajuta s fac prjituri pentru pitici (JOC DE ROL).Fiecare copil
va primi cte un or alb i o bonet.
Echipa va colora personajele preferate din poveti (ART)
Dup ce terminai, vei face schimb la masue (centre).
Plicul nr 3
Pentru c am amestecat povetile v-am trimis jetoane cu personajele din
poveti.M ajutai s le gsesc povestea ?
Plicul nr 4
V-am trimis un cub fermecat cu imagini din
preferate.Putei ghici despre ce poveti este vorba ?

povetile

voastre

Plicul nr 5
Ultima mea sarcin:v ntoarcei la msue, unde vei picta rochia
Cenuresei i coroana prinului.

17

S-ar putea să vă placă și