Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
a
alcoolului din porumb
N=1
Cp=2000+20*1=2020 t/an
t
kg
1000
an
t
2020000
kg
=
=280.55
z
h
7200
h
300 24
an
z
2020
P=
Bilantul de materiale
1.RECEPTIE
D0=P=280.55
kg
h
kg
h
kg
D1=D0-P1=280.27 h
2.DEPOZITARE
1
P2=0.1/100 *D1=0.28
D2=D1-P2=280
kg
h
kg
h
3.TRANSPORT
kg
P3=0.1/100*D2=0.28 h
D3=D2-P3=279.72
kg
h
4.PRECURATIRE
P4=0.1/100 * D3=0.28
kg
h
kg
D3-D4=279.72-0.28=279.44 h
Dprec=2/100*(D3-P4)=2/100*279.44=5.58
D4=D3-P4-Dprec=273.85
kg
h
98
100
Cp-ip
5.CANTARIRE
D5=0.1/100*D4=0.1/100*273.85=0.27
kg
h
D5=D4-P5=273.85-0.27=273.58=>D5=273.58
kg
h
6.MACINARE
P6=0.2/100*D5=0.2/100*273.58=0.54
D6=D5-P6=273.58-0.54=273.04
kg
h
7.FLUIDIZARE
Def=0
Ab7=5*D6=5*273.04=1365.2
P7=0.1/100*D6=0.27
kg
h
D7=D6+Ab7-P7=273.04+1365.2-0.27=1637.97
D7=1637.97
kg
h
D6-P7=273.04-0.27=272.77
u=11.12%....x=30.33kg
a=57.85%...y=157.8kg
3
kg
h
su=31.03%...z=84.64kg
100
272.77
su=84.64..
y=9.64%
..z=5.16%
1637.97kg
100
8.RACIRE LA 55C
P8=0.1/100*D7=1.63
kg
h
D8=D7-P8=1637.97-1.63=1636.34
9.ZAHARIFICARE
P9=0.1/100*D8=1.63
D8-P9=1634.71
kg
h
1634.71
90kg y=141.82kg
4
100
157.58kg
Reactia de zaharificare
CHO + HO CHO
162kg amidon 18kg HO .180kg zahar
141.83.x=15.75H2O...y=157.58 zahar.
Din 157.58 kg amidon o cant de 141.83 kg se va cconsuma si va forma
157.58kg zahar iar diferenta 157.58-141.83=15.75kg amidon va ramane
nedescompus.
In reac se va consuma sio cant de 15.75 kg apa.
Dupa zaharif amestecul va contine:
a=1392.77-15.75=1377.02kg H2O
u=157.58-141.83=15.75 kg amidon nezaharif
su=84.36kg
z=157.58kgzahar formatin react.
D9=D8-P9=1636.34-1.63=1634.71
Det compoz D9
u=1377.02kgx=84.23%
a=15.75kgy=0.96%
su=84.36kg..z=5.18%
z=157.58kg.m=9.63%
1634.71
100
10.RACIRE LA 30C
P10=0.1/100*D9=1.63kg/h
D10=D9-P10=1634.71-1.63=1633.08kg/h
11.INSAMANTARE
P11=0.1/100*D10=1.63
D11=D10-P11=1631.45kg/h
12.RACIRE LA 20C
P12=0.1/100*D11=1.63kg/h
D12=D11-P12=1631.45-1.63=1629.82kg/h
13.FERMENTARE
P13=0.1/100*D12=1.63kg/h
D13=D12-P13=1629.19kg/h
1629.19
*156.9=141.21kg
x==72.17
..y=69.04CO2
Compozitia debitulu
Inainte de fermentare
Dupa fermantare
u=1372.26
u=1372.26
a=15.64
a=15.64
su=84.39
su=84.39
z=156.9
zahar
-15.69kg zahar neferment
-72.17kg alcool etilic
-69.04 CO2degajat
100
14.DISTILARE
P14=0.1/100*D13=0.1/100*1559.15=1.56
7
D13-P14=1559.15-1.56=1557.6KG/H
Compoz cant supusa distilarii
u=88%.....x=1370.7kg
a=1%.......y=15.57kg
su=5.4%...z=84.11kg
z=1%.......m=15.57kg
ae=4.6%....n=71.65kg
_________________
100
1557.6
100
8
D14=D13-P14-DBT=405.09kg/h
Acest distilat cont intreaga cont de alcool
405.09kg.72.17kg alcool
100kg x=17.81% alcool etilic
15.RAFINARE
In faza de refinare se prelucreaza un alcool de 17.81% cu scop. Obt. Unui alcool
rafinat de 96%.
P15=0.1/100*D14=0.40
Se supun rafinarii D14-P15=405.09-0.40=404.69=>se supun rafinarii 404.69 kg cu
17.81% alcool.
100kg amestec..17.81 kg alcool
404.69
.x=72.07kg alcool
16.STOCARE
P16=0.1/100*D15=0.07
D16=D15-P16=75.07-0.07=75
17.IMBUTELIERE
P17=0.1/100*D16=0.07kg/h
D17=D16-P17=75-0.07=74.94kg/h
Alcoolul se imbuteliaza in sticle de 0.5l
9
0.5alc 96%......1st
75..x=150st/h.
18.DEPOZITARE
P18=0.1/100*D17=0.07kg/h
D18=D17-P18=74.93-0.07=74.86kg/h
19.LIVRARE
P19=0.1/100*D18=0.1/100*74.86=0.07kg/h
D19=D18-P19=74.86-0.07=74.8kg/h
Nr de sticle=149.58/h
10