Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Dan, cpitan de plai


coala: coala cu clasele I-VIII ,,Alecu Russo, Bacu
Propuntor: Daniele Burc
Clasa: a VII-a
Obiectul: Literatura romn
Subiectul leciei: Dan, cpitan de plai de Vasile Alecsandri
Ora: a II-a
Tipul leciei: mixt de verificare a cunotinelor i de comunicare de noi cunotine;
de aprofundare i de fixare a cunotinelor.
Obiective de referin:
a)
cognitive: s cunoasc noiunea de personaj literar; s fac distincia dintre
personaje principale i personaje secundare; s tie s caracterizeze un personaj; s
sintezeze trsturile eroului ntr-o definiie despre caracterizarea personajului;
b)
afective: s dezvolte stri emoinale; s dezvolte dragostea de ar i pentru
eroii acesteia.
Obiective informative: Procedeul de baz folosit comentariul textului care
vizeaz reliefarea trsturilor fizice i morale ale eroului; interpretarea procedeelor
artistice (hiperbole, comparaii, antitez, epitete, personificri).
Metode folosite: conversaia euristic, lucrul cu manualul, explicarea sistematic.
Obiective concrete rezultate din manual: comentariul textului, caracterizarea
personajului principal, nvarea noiunilor de personaj literar i a procedeelor de
caracterizare a acestuia.
Resurse educaionale existente:
a) Coninutul operei:
- tema: evocarea unui episod din trecutul de lupt al poporului romn mpotriva
cotropitorilor care nclcau hotarele patriei, semnnd moarte i ruin n drumul lor;
- construcia poeziei: are apte pri care conin toate momentele subiectului; sunt
mai mult ntmplri redate n succesiunea lor fireasc; la aciune particip mai multe
personaje, fiecare bine individualizat, de o mare bogie sufleteasc (Dan, Ursan, Fulga);
- valoarea poeziei: poemul are un mesaj generos prin coninutul su: ideea
indestructibilei legturi a romnilor cu pmntul natal (s nu uitm c acest poem a fost
recitat cu patos de Vasile Alecsandri la Bacu, pe scena teatrului, nu ntmpltor n 1877,
mbrbtnd soldaii romni n lupta pentru obinerea independenei naionale).
b) Particularitile elevilor: ei sunt obinuii cu metodele active folosite n lecie:
comentare, dialog euristic, descoperire, conversaie, interpretare.
c) Materialul didactic folosit: manualulu; fie cu citate din diferii critici literari;
plane cu procedeele caracterizrii unui personaj literar.

d) Bibliografie: V.Alecsandri, Opere; Pasteluri i legende; G.Ibrileanu, Scriitori


romni i strini ,I; Al. Piru, Introducere n opera lui Vasile Alecsandri.
Desfurarea activitii
Preambul:
Pe parcursul celor trei ore acordate acestui poem profesorul va urmri:
schi biografic despre Alecsandri; valorificarea tradiiei folclorice de ctre
poetul nostru n poemul de care ne ocupm; lectura model; ntrebri de verificare a
ateniei; exerciii de lectur i alctuirea planului aciunii cu cele cinci momente ale
subiectului; reproducerea oral a coninutului textului;
comentarea textului; caracterizarea personajelor;
comentarea altor aspecte ale textului, pasaje descriptive, narative; predarea
noiunii de poem; rezolvarea ntrebrilor din manual.
Verificarea cunotinelor i a temei pentru acas: Elevii au avut de ntocmit
rezumatul poemului, de memorat cteva versuri la alegere i de reprodus oral coninutul
textului.
Captarea ateniei prin anunarea obiectivelor propuse: Astzi vom face
comentariul textului i vom nva cteva noiuni de teorie literar: personajul literar i
caracterizarea lui.
Cunoaterea treptat a textului, dirijarea acestui proces i atingerea obiectivelor
propuse:
.: Care sunt personajele ce apar n opera Dan, cpitan de plai?
R. : Dan, eroul principal, Ursan i Fulga, apoi Ghirai.
. : Ce ne transmite scriitoul prin intermediul acestor personaje?
R.: Prin intermediul acestor personaje autorul ne transmite gndurile i sentimentele
lui.
.: Personajele au trsturi fizice i morale proprii. Orice personaj este plasat ntr-un
anumit mediu de via. Care sunt modalitile prin care autorul dezvluie nsuirile
personajului?
R.: Prin descriere, prin participarea lui la aciune, prin discuiile cu alte personaje sau
cu sine nsui.

.: Pentru a desprinde nsuirile personajului central din aceast poezie s ncercm


s facem caracterizarea lui, urmeind comentariul textului. Prezentai cadrul n care apare
Dan.
R.: La nceputul poemului figura impuntoare a lui Dan este evocat ntr-un cadru de
natur slbatic, specific romantic, aa cum numai Eminescu i Sadoveanu vor mai
putea realiza, vorbind despre acei magi netiui de lume, dar pstrtori ai tradiiei i ai
vechii nelepciuni care slluiesc n sihstria munilor: ,,Btrnul Dan triete ca oimul
singuratic, / n peter de stnc pe-un munte pduratic,, (formulare indirect, prin
mediul de via).
.: Cine este Dan?
R.: Dan este un pzitor, ,,cpitan de plai, cel care, situat deasupra timpului i a
lumii, dar i prin puterea nelepciunii, vede departe i vegheaz, nc de pe vremea lui
tefan cel Mare, asupra hotarelor rii.
.: Care este dorina celui care st de veghe?
R.: Singurtatea, la care se adaug temeritatea i ochiul de vultur; comparaia ,,ca
oimul singuratic este extrem de sugestiv.
.: Cum este peisajul?
R.: Peisajul este aspru, ca i misiunea lui Dan, fiind alctuit dintr-un ,,munte
pduratic i din petera n care triete eroul ca un personaj mitic. El triete aproape
contopit cu natura, btrn ca i ea, uitat parc de vreme, dup ritmuirle naturii, avnd stri
sufleteti determinate de strile acesteia. Este vesel cnd natura se trezete la ,,via
luminoas, cnd soarele, personificat ca n credinele vechi, renvie totul, inclusiv
speranele umane ,,cu o cald srutare. De asemenea, ca n doina popular, este ntristat,
cuprins de ,,jale lung cnd soarele apune, cnd ntunericul cuprinde lumina i rul
nvinge binele. (Formulare indirect prin mediul de via; caracterizare direct de ctre
autor).
.: La ce-l determin s mediteze aceste trsturi de tristee i de singurtate ale lui
Dan?
R.: La trecerea necrutoarea a timpului: ,,Aa i el apus-au din zile mari i bune!
.: Cine sporete sentimentul de nsingurare?
R.: Btrneea, povara anilor, sporesc aceast nsingurare, alunecarea treptat spre
imaginea vieii i a ntmplrilor de demult ca n cazul lui Dan: ,,Vechi pustnic, rmas
singur din timpul su afar, // Ce fuge de rsuflul geroasei btrnei.
.: Ce figuri de stil se gsesc n aceste versuri?
R.: Comparaia cu ,,stnca solitar ntregete imaginea celui ce domin, dintr-un
timp eroic, ndeprtat, zilele cenuii ale btrneii. Prin antitez cu ,,geroasa btrnee,
epitetul fiind evocator, n mintea lui Dan se nfirip o ,,tainic fantasm, metafora
trecutei i ,,verdei tinerei, situat ntr-o epoc de mari fapte vitejeti: ,,Ai timpurilor
eroici imagin august, / Pe cnd era el tnr, lumea-i prea ngust / Pentru bine, i larg,
prea larg pentru ru.

.: Ce caliti morale se desprind din aceste versuri?


R.: Dan dispreuiete rul i urgia. El rspunde la chemarea pentru a o apra.
(caracterizare direct, fcut de ctre autor). Deprtarea de tineree ndurereaz sufletul
lui Dan; el a fost toat viaa stpnit de sfnta datorie de a-i apra ara. Timpul devine
,,rece. Sufletul rmas tnr se anim ns cnd ,,i apleac fruntea i cade n visare,
cnd viseaz la ,,timpii eroici, n care strigtul cel mai iubit al rii era: ,,La lupt,
Dane!, ,,S vnture ca pleava otirile dumane.
.: Evocarea forei mitice a lui Dan este fcut printr-o figur de stil asemenea unui
alt erou. Care este acesta?
R.: Alecsandri evoc prin hiperbol, ca i G.Cobuc n Paa Hassan, fora
copleitoare a lu Dan, asemenea lui Mihai Viteazul din poezia citat. Mnia sa este
comparat cu stihiile dezlnuite ale naturii, trznetul, tunetul i fulgerul, iar efectul lor n
rndul cotropitorilor este dezastruos, redat prin comparaie: ,,s vnture ca pleava otirile
dumane, consacrat mai apoi de Mihai Eminescu i George Cobuc. Puterea lui,
amplificat hiperbolic, se ntinde pe un spaiu vast, apar hotarele rii i ocrotete
linitea acesteia: ,,Atunci a lui mnie ca trsnetul era, / n patru mari hotare tuna i
fulgera () / Ct Dan veghea-n picioare la cptiul ei.
.: Unde este rspndit numele lui Dan?
R.: Renumele lui Dan este rspndit n lume, fiind cunoscut bine de ttari, cum o
spune i Ghirai (modalitate direct de caracterizare) cci pe muli el a cuprins, ,,de-ai
morii reci fiori. Dan eman i o for luntric imens, ce mblnzete natura i fiarele
slbatice, ,,o vraj rea de dumani, ce-i permite s nving orice primejdie i s
strabat ,,prin codrii fr drumuri i fr de lumin.
.: Care este semnificaia vulturilor ce apar n finalul primei pri?
R.: Vulturii carpatici aureoleaz aceast tineree eroic i victorioas a lui Dan
nsoindu-l ntr-un cortegiu falnic.
.: De ce pustnicul este numit ,,btrnul?
R.: Dan este numit ,,btrn spre a i se sublinia prin antitez tinereea gndului; i se
mai ofer o dat prilejul s se avnte n lupt. Autorul are meritul de scoate n eviden c
sufletul nu mbtrnete odat cu trupul, c oricnd
,,ncrederea-nflorete-n
sufletele mari!
.: Care sunt aspectele ce reliefeaz nfrirea omului cu natura?
R.: a) Munii mprtesc starea sufleteasc de tristee a lui Dan (,,Iar munii, albi ca
dnsul, se-nclin-n deprtare); b) Vulturii l nsoesc prin codri; c) Vestea despre
nvlirea turcilor i parvine lui Dan ascultnd convorbirea a doi stejari. Acetia triesc
laolalt cu oamenii un semntiment de ur fa de nvlitori (,,Btrnul Dan ascult []
trupuri sngeroase). d) Rul se solidarizeaz cu hotrrea lui Dan de a porni la lupt
(,,Dar rul l cunoate i scade-a sale valuri, / Streac nainte, viteazul Dan la lupt!). e)
Pmntul rii tresare recunoscndu-l; Dan l srut pentru ultima oar (,,Pmntul ce
tresare i care-l recunoate) formulare direct, de ctre autor.

.: Care este procedeul artistic folosit de autor?


R.: Personificarea naturii. Natura este cuprins de nelinite, de freamt, ca n
baladele populare. Dinspre fruntariile prjolite vin ,,lung vaiet, ,,triste oapte i
V.Alecsandri aprinde n mintea nelinitit a lui Dan, care descifreaz semnele, imaginea
nfiortoare a prjolului nvlirii ttare. Pe cer apare ,,o lumin mare, satele i holdele
ard, chiar codrii sunt cuprini de flcri, cotropitorii ,,n bli de snge i joac
armsarii.
.: Specificai figurile de stil folosite!
R.: Repetiia, hiperbola (,,Ard satele romne! Ard holdele-n cmpii! Ard codrii).
.: Aici poemul marcheaz un moment definitoriu pentru caracterul lui personajului:
trecutul eroic devine realitate prezent. Comentai versul: ,,La lupt, Dane! ara-i n jac,
ara-i n foc!
R.: Glasul datoriei este puternic i nfrnge povara anilor. Cel care meditase dureros
asupra trecerii timpului, acum, cnd ,,paloul lucete voios n mna lui, constat ,,cu
mndrie nlnd privirea-n sus: Pe inim i palo rugina nu s-au pus(caracterizare
direct, de ctre personaj).
.: Timpul a fost nvins de ,,inima romn a lui Dan i faptele eroice i sfritul plin
de mreie i demnitate l vor nscrie pentru totdeauna n amintirea poporului. Cum va
apare eroul pn la sfritul poemului?
R.: Dan are de ndeplinit misiunea de a strivi ,,toi lupii, toi erpii de pe plai,
metafore din limba popular ce nfieaz dumanii. El apare ca un nvingtor, triumfnd
chiar asupra morii. El este numit cu epitete ce exprim transformarea luntric a
personajului cuprins de mreia faptelor eroice: ,,viteazul Dan, ,,mreul om de munte.
.: Aadar, pesonajul sufer transformri de-a lungul anilor. Cum este prezentat eroul
n partea a doua a poemului?
R.: Prin formularea direct de ctre personajul nsui i indirect, din faptele
svrite de erou, din gndurile i frmntrile sale: ,,Btrnul Dan desprindeo inim
romn, ,,El zice cu mndriea dumanilor cete!
.: Care sunt aspectele fizice ale lui Dan?
R.: Btrn, albit de ani, statur impuntoare, ,,clcnd cu pai gigani pe urme mai
mrunte! n antitez trsturi hiperbolice.
.:Cu cine pornete Dan la lupt?
R.: Cu Ursan, prietenul su, ,,un om aspru care doarme culcat pe buzdugan, pzitor
i el al hotarelor cmpiei.
.: Care sunt trsturile celor doi prieteni?
R.: Oameni hotri, dintr-o bucat, se neleg din vorbe puine, pline de neles i de
durere pentru ar; pe cmpul de lupt fac minuni de vitejie. Paloul lui Dan ,,pe care
rugina nu s-a pus este cnd ,,fulger de urgie, cnd ,,nprasnic e vultur de oel. Dan
devotat prietenului rnit, aprndu-l de dumani cu aceeai for luntric din tineree,

,,ameninnd cu ochii ttarii. Se sacrific pe el nsui, dintr-un sentiment de prietenie,


fiind el nsui rnit i prins.
.: Ce modalitate s-a folosit pentru a evidenia aceste trsturi?
R.: Indirect, din faptele svrite.
.: Ultima parte a poeziei ncununeaz cu cele mai alese caliti morale chipul
legendar al eroului. Dan svrete i n cuget ceea ce mplinise pe cmpul de lupt.
Exemplificai!
R.: n nfruntarea cu Ghirai, hanul ttar, care vrea s-l umileasc prin lepdarea de
lege, iese nvingtor. El smulge chiar dumanului cuvinte de admiraie (caracterizare
direct, fcut de alte personaje): ,,O! Dan viteaziarna btrneii.
.: Care este ultima lui dorin?
R.: Ultima dorin a lui Dan este aceea de a unui patriot, care i-a iubit ara i pe al
crei pmnt, n ,,ora morii grele, mai dorete s-l srute o dat. Scena este de un mare
patetism, cci pmntul personificat ca o fiin iubit ,,tresare i l ,,recunoate.
.: Dan i respect cuvntul dat?
R.: Da, i-l respect, ,,se-ntoarce la hanul, intr-n cort, / Suspin, oviete i, palid,
cade mort!.
.: Cum este formularea fcut pentru aceste trsturi?
R.: Formulare indirect, din faptele eroului, i direct, de ctre personajul nsui,
atunci cnd greutile nu-l nspimnt vrea s moar demn, nu accept
compromisuri: ,,Ceahlul sub furtun nu scade mounoi!, nu-i convine viaa mielnic
,,ctigat (cinstit), ,,ruinea-i o rugin pe-o arm de viteaz, (demn), ,,alb am trit un
secul
.: Care este mesajul transmis de autor n aceast ultim parte a poeziei?
R.: Triumful unei spiritualiti statornice asupra vremelniciei stpnirii dumane.
Poporul romn n-a putut fi ngenuncheat niciodat n istorie. Dei cu trupul vremelnic
nlnuit, poporul romn, ca i Dan, a avut tria muntelui cu care s-a contopit. E un mare
adevr istoric n vorbele rostite de Dan: ,,Ceahlul sub furtun nu scade mounoi! cci
Ceahlul a rmas neclintit, pe cnd n jur se pot vedea, vorba poetului Ioan Neniescu,
,,mii de mormane ale otirilor dumane ce-au ncercat s ne robeasc.
.: S sintetizm cteva din trsturile fizice i morale ale lui Dan.
R.: Btrn, retras, singuratic, albit de ani; regret tinereea care s-a dus; dispreuiete
rul; nelege glasul naturii; nelept; viteaz; demn; devotat prietenului, curajos, ncreztor
n urmai, bun patriot.
.: Aceste trsturi au fost relevate prin dou modaliti de caracterizare: direct i
indirect. Specificai mijlocul de realizare a caracterizrii.
R.: Caracterizarea direct este fcut de autor, de ctre alte personaje, de ctre
personajul nsui,(autocaracterizare) i indirect din faptele personajului, din gndurile,
frmntrile sale, aspectul exterior al personajului, mediul n care triete acesta,
limbajul folosit.

Obinerea performanei
.: n ce const caracterizarea unui personaj?
R.: Definiia: Caracterizarea unui personaj const n evidenierea trsturilor fizice i
morale ale acestuia, stabilirea relaiilor cu celelalte personaje, atitudinea scriitorului fa
de el.
Evaluarea formativ prin noi sarcini
.: Ce sentimente avei fa de Dan i Ursan? Ce pild pentru via dau ei?
R.: Sentimente de admiraie pentru vitejia, demnitatea lor; pentru faptul c Dan nu sa lsat ngenuncheat prin pierderea credinei. Este o pild demn de urmat i de alii, care
ne arat c este mult mai de pre sa-i iubeti ara dect viaa. Este o dovad de sacrificiu
suprem pentru care suntem recunosctori attor martiri.
.: Acest rspuns constituie i concluzia poemului. Dan, eoru popular cu un caracter
complex, a fost caracterizat de ctre autor printr-o varietate de procedee. Pe tabl va
apare un plan pentru caracterizarea lui Dan, cu procedeele folosite.
Concluzie: - varietatea procedeelor de caracterizare folosite de scriitor;
- Dan, erou popular cu un caracter complex.
Asigurarea reteniei i a transferului: Tem pentru acas: Caracterizarea lui Dan.