Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA : a II-a
PROPUNTOR:
ARIA CURRICULAR : Limb i comunicare
DISCIPLINA : Comunicare n limba romn
UNITATEA DE NVARE : Prietenia
SUBIECTUL LECIEI : Povestirea coninutului unui text narativ n proz
TIPUL LECEI : formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL LECIEI :
Exersarea citirii fluente, cursive i expresive;
nelegerea mesajului transmis de text.
COMPETENE SPECIFICE :
1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat;
3.1. Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut;
COMPETENE DERIVATE :
C1 - formularea unor ntrebri i rspunsuri orale la ntrebri legate de tema i mesajul textului audiat;
C2 - povestirea oral, cu ntrebri de sprijin, a unui fragment audiat;
C3 - precizarea locului i timpului aciunii prezentate ntr-un text audiat;
C4 - relatarea, n succesiune logic, a ntmplrilor din textul audiat;
C5 - completarea unor enunuri lacunare cu informaii dintr-un text audiat;
C6 - citirea n forme variate a enunurilor i textelor scurte ( citire cu voce tare/ n oapt/ n gnd; citire n lan, pe roluri, citire tafet);
STRATEGII DIDACTICE :
Metode i procedee :
conversaia;
explicaia;

observaia;
exerciiul;

Mijloace de nvmnt :
manual;
fie;
flipchart;
plic;
fie de lucru.

Forme de organizare :
individual;
frontal.

RESURSE TEMPORALE : 50 de minute


RESURSE BIBLIOGRAFICE :
1. M.E.N. Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn;
2. Mirela Mihescu, tefan Pacearc, Comunicare n limba romn. Manual pentru clasa a II-a., Bucureti, Ed. Intuitext, 2014.

DEMERSUL DIDACTIC

CONINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV
SECVENELE
LECIEI

OB.
OP.

1. Moment
organizatoric
(1 min);

2. Captarea
ateniei;
(3 min.)

STRATEGII
DIDACTICE

ACTIVITATEA NVTORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

Asigur condiiile necesare


desfurrii optime a leciei:
- pregtirea materialelor
necesare;
- asigurarea linitii i
disciplinei.

Se pregtesc pentru
or.

- conversaia

in n mn un plic care
conine un set de fie pe care
sunt scrise nite cuvinte.
Invit copiii s ia cte o fi i
s o expun la tabl. Fiecare
cuvnt este citit de alt elev, din
banc.
Ordinea cuvintelor pentru
obinerea unei propoziii este
urmtoarea :
nevoie; se; Prietenul; la;
cunoate. Voi cere
recunoaterea propoziiei
(Prietenul la nevoie se
cunoate).

Extrag fie din plic.

- conversaia
- explicaia

Afieaz cuvintele
la tabl.
Citesc cuvintele cu
voce tare.

ncearc s
alctuiasc
propoziia.

EVALUARE

- aprecieri
individuale;
- observarea
sistematic a
rspunsurilor
copiilor;

3. Verificarea
cunotinelor
anterioare
(3 min.)

Le cer s spun propoziia i


invit un alt elev s aranjeze
cuvintele n ordine i s spun
ce reprezint propoziia
obinut.

Aranjeaz cuvintele
n ordinea corect
i o explic.

Afiez la tabl foaia flipchart


pe care sunt scrise anumite
cuvinte din text, pentru care
elevii trebuie s spun cuvinte
cu sens asemntor i opus.
Numesc un elev pentru a citi
cerina i cer ca elevii s
rspund oral, n timp ce eu
scriu cuvintele spuse de ei.

Ascult i privesc
cu atenie foaia
expus la tabl.

Gsii cuvinte:
cu neles asemntor:
pomcolarprietena zicecumini cu neles opus:
a mbtrnibtrnpiticse apropiedeschis-

Citesc cerina.
Rspund oral la
cerina dat.

- conversaia
- explicaia

- observarea
sistematic a
rspunsurilor

4. Anunarea
titlului lecie i a
obiectivelor.
(1 min.)

5. Dirijarea
nvrii
(25 min.)

C1

C6

C2
C4

Prezint titlul textului i autorul.


Scriu pe tabl data, titlul i
autorul i le cer i elevilor
acelai lucru.

Noteaz n caiete
data, titlul i
autorul textului.

Rog elevii s deschid


manualele la pagina 74 ; se
intuiete imaginea.
- Exist vreo legtur ntre
text i imaginea prezentat ?
- Ce i ine la un loc
(mpreun) pe cei patru ?

Deschid manualele - observaia


i privesc imaginea. - conversaia
Rspund la
- explicaia
ntrebri.

Numesc un elev care s


realizeze lectura model a
textului.
i anun c vom realiza lectura
pe fragmente i numesc un elev
care s citeasc primul
fragment.
Numesc alt elev s povesteasc
oral fragmentul citit de colegul
su.
Le cer elevilor s gseasc o
propoziie corespunztoare
fiecrui fragment, pe care le
voi nota la tabl, iar elevii n
caiete.

Citesc textul.

i anun c trecem la citirea

n timp ce un elev
citete, ceilali
urmresc i ascult
cu atenie
fragmentul .
Povestesc oral
fragmentele.
Spun o propoziie
corespunztoare
fiecrui fragment.
Noteaz
propoziiile gsite.

- conversaia

- evaluarea oral

C5

C4
6. Fixarea i
sistematizarea
coninuturilor
nvate
(5 min.)
7. Asigurarea
feed-back-ului
(10 min)

8. ncheierea
leciei i
aprecierile
verbale
(2 min)

C3
O6

selectiv a textului.
Citesc enunurile
Numesc elevii s citeasc
cerute.
selectiv enunuri care vorbesc
despre:
- semnele mbtrnirii piticului,
cinelui i pomului;
- promisiunea biatului;
- fapta mrului.
i anun pe copiii c vom lucra
cele cinci exerciii din manual
(pagina 74).
Numesc elevi pentru a citi
ntrebrile i pentru a rspunde
oral.

Sunt ateni la
explicaii.

mpart elevilor cte o fi de


lucru individual i i anun c
au la dispoziie 10 minute
pentru a rezolva cerinele.
Citesc oral cerinele i ofer
explicaii.
Trec pe la fiecare elev pentru a
oferi lmuriri.
Verific mpreun cu elevii
rezolvarea fiei.

Ascult cu atenie
explicaiile.

Fac aprecieri finale asupra


modului n care s-a desfurat
lecia i ofer recompense (un
desen care prezint prietenia).

Elevii ascult.

- conversaia
- explicaia
- exerciiul

- observarea
sistematic a
rspunsurilor

- conversaia
- explicaia

- observarea
comportamentului

Citesc ntrebrile i
rspund oral.

Lucreaz n linite
i individual fia de
lucru.

- evaluare scris

- conversaia

- aprecieri verbale

Nume: ...........................................

FI DE LUCRU

1. Alege din urmtoarea list de proverbe doar pe cele care se refer la prietenie.
Transcrie-le pe caiet.

Btrneea i trecerea timpului ne nva de toate.

Nicio avere nu-i mai bun dect prietenul cel bun.

Rbdarea e cea mai bun doctorie.

Strin se simte cel care nu are prieteni.

Pentru unii cartea este o comoar, pentru alii o povar.

Omul cu rbdarea trece chiar i marea.

Spune-mi cine i sunt prietenii, ca s-i spun cine eti.

Cartea e o comoar nepreuit.

Mai bine un duman, dect un prieten fals.

2. Completeaz enunurile urmtoare :


Prietenii prezentai n text sunt: _________________________________________________.
Cu vremea, __________________ i se ____________________ o mn.
______________ i _____________ dinii.
______________ aproape c se uscase. Mai avea doar o _____________ verde i un ______
rou. mbtrniser.
Doar _____________ crescuse _____________.

3. Ordoneaz enunurile:

Bieelul a devenit colar.


Prietenii biatului mbtrniser.

Piticul, mrul, cinele i biatul erau prieteni vechi.


Bieelul prezint prietenilor si abecedarul.

S-ar putea să vă placă și