Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 2 aprilie 2014


UNITATEA DE NVMNT:Liceul Tehnologic Repedea
GRDINIA : Scorodnei 1
GRUPA: Albinuelor, combinat
EDUCATOARE: Miculaiciuc Carmen-Alina
TEMA ANUAL DE NVARE: ,,Cnd, cum i de ce se ntmpl?
SUBTEMA : ,,Gze i flori
TEMA ZILEI: ,,O poveste de neuitat
TIPUL ACTIVITII: Fixarea i consolidarea cunotinelor i deprinderilor
dobndite
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE
(DLC+DS+DOS)ALA II

INTEGRAT

: ALA I

ACTIVITI DE NVARE
I. Activiti de dezvoltare personal
- ntlnirea de diminea:,,Prietenia dintre flori i albine
- Tranziii: ,,Albinua-cntec
II. ALA I - Activiti pe centre de interes
Art: ,,Confecionm albinue
tiin: ,,Salvm albinuele din cutia cu intrui si le ajutm s
ajung acas

/ADE

III ADE - Activiti pe domenii experieniale (DLC+DS +DOS)


IV ALA II ,,Vizit la stupin,Ursul i albinele -joc distractiv
SCOPUL ACTIVITII:
-dezvoltarea capacitilor de cunoatere i nelegere a mediului
nconjurtor i
stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia prin implicare
activ,motivat a copiilor;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP
- s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;
- s adopte un comportament adecvat n timpul salutului ( mimic, gesturi, privire)
- s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale
acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;
- s schimbe impresii, opinii, preri;
ALA I
ALA II
Bibliotec(Csua imaginaiei): ,,Ne imaginm o poveste;
Fie labirint-Ajutm albina s ajung la stup
-s manifeste creativitate, inventivitate n desvrirea lucrrii;
-s-i imagineze o poveste folosindu-se de imaginile date(floare,albin)
-s-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii
personale i a relaiilor cu ceilali;

Art:

- s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;


- s urmreasc traseul corect, marcndu-l n scris;
-s coloreze albina i stupul;
,,Albina- confecionare
-s respecte indicaiile date privind ordinea realizrii temei;
-s lipeasc corect elementele de pe msu pentru a obine albinue;
-s gseasc utilitate lucrrilor efectuate;

tiin:,, Salvm albinuele din cutia cu intrui si le ajutm s


ajung acas
-s gseasc albinele din cutia senzoriala i s le ajute s ajung la stup innd
cont de cifrele de pe pe aripi i stupi;

ALA II:,,Vizit la stupin,


Ursul i albinele -joc distractiv
-s se deplaseze organizat;
-s nu se apropie foarte mult de stupi;
-s asculte explicaiile oferite de apicultor;
-s respecte regulile jocului;
-s manifeste atitudini de cooperare,spirit de echip,competiie i fair play;

ADE (DLC+DS +DOS)


-s asculte cu atenie coninutul povetii ;
-s contientizeze importana plantrii i ngrijirii
florilorprotejarea mediului
nconjurtor;
-s completeze lacunele din textul scris cu imagini ;
-s utilizeze depriderile motrice nsuite n diferite contexte;
- s aranjeze masa festiv dup anumite criterii,prin aplicarea
cunotinelor
matematice;
-sa-si cultive sentimente estetice ,de dragoste pentru albine,flori,pentru frumosul din
natura;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:observaia, conversaia, problematizarea, demonstraia, recitarea,
explicaia, povestirea, predarea/nvarea reciproc, exerciiul, turul galeriei,tehnica
galaxiilor,cubul,diamantul.
Mijloace didactice: macheta,calendarul naturii, ecusoane cu albinue i flori pentru
ntlnirea de diminea, fie de munc independent, carioci, creioane colorate, foarfec
carton colorat, , autocolante, coronie,vesel,miere.
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;
Forme de evaluare:frontal,pe grupe,pe echipe,individual;
Locul de desfurare: sala de grup
Bibliografie:
Culea, L., (2008), ,,Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie- o provocare?,
Editura Diana, Piteti;
Mitu, F.,(2000), ,,Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul
precolar, Editura Humanitas Educaional, Bucureti;

,,Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani). M.E.C.T., 2008;

SCENARIUL ZILEI

Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea, Dimineaa ne-am trezit/ La grdini am


venit/ Noi cu toii ne adunm/i frumos ne salutm.
Salutul
-Bun dimineaa ,albinue mici,
M bucur c suntei aici!
Pentru salutul de diminea se foloseste metoda Amestec-inghea-formeaz
perechi.La semnalul educatoarei:Cu totii s ne adunm i dou cercuri s formm
,copiii se aeaz pe un rnd ,numr cte doi,apoi formeaz dou cercuri concentrice.
ncepe jocul:
-la semnalul educatoarei:Amestec!,copiii se nvrt n cerc ;
-la semnalul educatoarei:Inghea!,copiii se opresc pe loc;
- la semnalul educatoarei:Formeaz perechi,copiii se ntorc fa n fa ,cte unul din
fiecare cerc, , se salut i povestesc pn aud din nou semanlul:Amestec!
Prezena
Dup ce ne-am adunat / i frumos ne-am salutat
Cu colegii ne-am ntlnit / Cine oare n-a venit ?
Prezena se realizeaz ntr-o manier interactiv, copiii fiind solicita i s- i a eze albinua
pe stup,s se prezinte i s spun care este starea lor de spirit. Albinuele copiilor care lipsesc
se vor aeza pe o floare.
Dup realizarea prezenei ndrept atenia copiilor spre Calendarul naturii :
Caledaru-i ncntat /

C va fi azi completat

Cu ploaie ,furtun / Dar mai bine cu vreme bun.


- n ce anotimp suntem?(este indicat anotimpul printr-o sgeat )

-Cum este vremea astzi?(este aezat jetonul care indic starea vremii din ziua
respectiv)
-Cum ne mbrcm n acest anotimp?( este aezat jetonul care indic mbrcmintea
corespunztoare)
NOUTATEA ZILEI
n grup descoperim o machet cu o csu i o grdin cu flori si o stupina. Acolo
descoperim i o scrisoare din partea unei fetie care i invit pe copii s-i asculte povestea i
s fie foarte ateni deoarece la un moment dat va avea nevoie de ajutor din partea lor.
ACTIVITATEA DE GRUP , se va realiza prin jocul La plimbare .
Copiii stau pe scunelele aranjate n semicerc.Conductorul jocului st n mijloc.
Fiecare copil primete un jeton cu: fluturai,albinue,buburuze,psrele,diferite
flori,soare. Conductorul,micndu-se, n cerc, trece prin faa scunelelor i spune : Am
visat c am fost ntr-o grdin cu flori care era fermecat.Acolo totul era minunat, iar
dimineaa cnd m-am trezit am realizat c totul era doar un vis .M-am hotrt s caut
acea grdin, asa c am pornit la drum. Eram nerbdtoare s o gsesc, pe drum m-am
ntlnit cu o dou rndunele care s-au hotrt s m nsoeasc. Copiii care au jetonul cu
rndunic se ridic i pornesc dup conductor, care-si urmeaz permanent mersul n
cerc.
Rndunelele zburau vesele i mi povesteau ct este de frumos la noi n
ar.Deodat am auzit un zumzit , era o albin care se grbea s ajung cu polenul la
stup, dar s-a rzgndit i a venit cu noi.Se pare ca drumul spre grdina fermecat era
lung.Civa fluturai i o buburuz vroiau i ei s vin, i-am primit cu bucurie.Eram deja
muli prieteni dornici s gsim grdina minunat.Soarele ne mngia cu razele sale
luminoase,bucuros c are prieteni ca noi,iar nite floricele frumos mirositoare i-au fcut
i ele apariia.Ci prieteni!Cu siguran vom gsi grdina!Ei i dup atta drum ..iat c
am ajuns n grdin...am intrat printr-o poart fermecat.Ct frumusee ...cte flori ! Am
mncat pe sturate,apoi mpreun cu prietenii ne-am jucat, am recitat poezii,am cntat.
Se continu povestea ...pn cnd conductorul exclam brusc: dup o aa zi minunat
,am obosit i ne-am aezat pe scunele.Atunci fiecare copil se repede s ocupe un scaun.
Anun tema zilei i obiectivele propuse , pe nelesul copiilor,iar ntlnirea de diminea se
ncheie cu un cntec ndrgit de copii: Culorile primverii.
Ca albinele zburm
i spre centre ne ndreptm,pornim spre centre.

Se prezint sectoarele i se anun sarcinile pentru fiecare centru,apoi fiecare copil se


aeaz la centrul la care dorete.
La final prin metoda ,,Turul galeriei se face evaluarea lucrrilor, fiecare grup i va
prezenta lucrrile, iar ceilali le vor observa i vor pune ntrebri referitoare la tehnicile
folosite i modul de realizare.
Tranziie: Copiii prsesc sala de grup pentru a merge la toalet pe versurile:
,,Rndul iute s-l formm
Lng u ne aaezm
i cumini s asteptm,
Ctre baie s plecm
Unu-doi, unu-doi,
Mergem toi n pas vioi
Minile s le splm
Rutine: ,,Ne splm, ne ngrijim i apa n-o risipim!
n acest timp sala de grup va fi pregtit pentru activitile pe domenii
experieniale.Copiii intr n sala de grup, se azeaz n linite n semicrerc.
Activitatea se va derula pornind de la povestirea improvizat Grdina Elizei
Pe parcursul povestirii primului fragment

se vor aeza siluetele personajelor pe

machet,apoi activitatea se desfoar conform indicaiilor primite din partea Elizei.


ncheierea activitii corespunde cu finalizarea tuturor activitilor organizate n
grup , se face evaluarea activitilor folosind metoda interactiv Diamantul.Se fac
aprecieri verbale individuale i colective despre modul n care acetia s-au comportat i
au participat la activitate.
Urmeaz vizita la stupin ,jocul Ursul i albinele i recompensarea precolarilor
cu nite coronie.

ETAPELE
ACTIVITII

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE

MOMENT
Asigurarea condiiilor optime necesare
ORGANIZATORIC
desfurrii activitii;

Frontal

Pregtirea materialelor necesare ;


CAPTAREA
ATENIEI

Se citete scrisoarea din partea Elizei care i


invit pe copii s-i asculte povestea i s

Conversaia

fie foarte ateni deoarece la un moment dat va


avea nevoie de ajutor din partea lor, iar dac o vor
ajuta vor fi rspltii.
ANUNAREA
Astzi vom asculta povestea Elizei ,vom afla
TEMEI I A
mai multe lucruri despre albine , flori si
OBIECTIVELOR
despre modul lor de ngrijire. Voi prezenta
coninutul povetii clar, coerent, corect

Povestirea

i expresiv cu un ton i o mimic adecvat.


A fost odat o feti ca i voi pe care o chema
Eliza , ea locuia ntr-o csu frumoas
mpreun cu prinii ei. Acetia aveau o
stupina de care aveau grij,dar i o grdin
foarte mare plin cu flori frumoase.
-Oare la ce le folosesc albinelor florile?
Eliza era foarte bucuroas de grdina lor i

Conversaia

mereu i invita prietenii s vad


grdina minunat, s mnnce miere i s
guste din buntile pe care le fcea mama ei.

Frontal

Observaia

Deoarece prinii Elizei erau ocupai cu


stupina ,s-au hotrt s lase grdina cu
flori n grija fetiei.
Eliza mergea n fiecare zi n grdin s
priveasc florile, petrecea foarte mult timp n
grdin cntnd,dansnd i observnd
modul n care cresc florile,dar de la o vreme
observase ceva n grdin, florile nu ddeau
nici un semn c ar vrea s nfloreasc ,
erau suprate i cu frunzele aplecate, parc
cereau ajutor.Prinii au observat i n stupin
nite schimbri,albinele erau tot mai triste i nu mai
aduceau mult polen.Eliza nu tia ce s fac
pentru ca grdina ei cu flori s-i revin, i-a
chemat prietenii i s-au gndit c ar fi bine s
le cnte florilor un

Conversaia

cntecel.Se iniiaz cu copiii urmtoarea


conversaie :
-Cum era grdina ?
-Cum au ncercat copiii s ajute albina?
S vedem ce se ntmpla mai departe
Parc florilor nici nu le psa de cntecul pe
care l-au cntat copiii, florile erau tot mai
suprate ,ba chiar unele frunze au inceput
s se usuce.
Oare de ce credei c erau suprate florile?

Povestirea

Frontal

Ce le lipsea ?Cum trebuie s ngrijim plantele


din grdin ?
n primul rnd, pmntul din jurul
florilor trebuie spat pentru a fi mai moale,

Explicaia

buruienile care cresc trebuie smulse deoarece i


fac umbr plantei i aceasta nu poate s
primeasc destul soare,nu poate respira, i
acapareaz i hrana, iar unele dintre
buruieni le pot mbolnvi.
Florile au nevoie i de mult ap,ele trebuie
udate des ,diminea sau sear, dar nu n timpul
zilei cnd soarele este puternic.
Eliza nu tia acest lucru ,dar pentru c era o
fetit bun ,cuminte i harnic ,a venit la ea
Regina albinelor i i-a spus ce trebuie s fac
dac vrea ca gradina ei cu flori sa-i revin.
i dau i o poezie magic i dup ce terminai
lucrul n grdin ,seara cnd florile vor adormi
s recitai aceast poezie, zna a nvat-o

Conversaia

poezia i-a dat i o baghet magic


s o foloseasc la nevoie.
Eliza i-a chemat toti prietenii ,au luat toate
uneltele, au nceput s sape grdina ,s strng
buruienile.Precolarii i vin n ajutor
Elizei i amenajeaz i ei o grdin,plantnd
flori pentru ca albinele s poat sa culeag
nectarul.
Dup munc ,prietenii Elizei vor sa rosteasc

Frontal

cuvintele magice,dar au constatat c au

Exerciiul

uitat multe cuvinte din poezie :


-Copii, putem s-i ajutm noi ?
Se prezint un poster cu o poezie eliptic ,iar
copiii vor completa cuvintele lips cu imagini:
Floricele din grdin
Lsai albinele s vin!
S culeag mult nectar
S nu zboare n zadar.
Noi cu totii v-am spat
i cu ap v-am udat
S nu mai fii suprate
Ridicai cporu-ndat!
Cum era grdina?
Ce au fcut copiii?

Conversaia

Ce o roag ei pe grdinu?
Dimineaa cnd copiii s-au trezit ,au mers cu
toii n grdina Elizei.De data aceasta florile
erau mai vesele, copiii au continuat s aib
grija de ele, iar dupa un timpiata cu ce au
fost ei rspltiti :

Observaia
Frontal

Se descoper un borcan cu miere


pe care copiii o vor observa,dar pentru a o putea
gusta mai trebuie s rezolve o sarcin.
Folosind metoda cubului,copiii mprii n
echipe
vor trebui s realizeze o machet reprezentnd
grdina fetiei.Sarcinile corespunztoare

Cubul
n perechi

fetelor cubului se aflau n interiorul unor sticle


recilcate.
.Trecem apoi la urmtoarea activitate.
,,Noi uor ne ridicm
i la mese ne-aezm
n linite ateptm
S aflm ce mai lucrm
Copiii se aeaz ordonat la msue, aici
descoperim o alt scrisoare din partea Elizei,

Pe grupe

aceasta i roag pe copii s o ajute


s aranjeze masa pentru civa prieteni,
ne las i nite indicaii.
Le voi explica copiilor c organizai pe

Exerciiul

grupe trebuie s aranjm ct mai frumos masa


festiv, s numrm, s cunoatem formele
geometrice i cifrele.
Cu sprijinul meu copiii vor aeza faa de mas.
Copiii vor avea de realizat urmatoarele sarcini:

ASIGURAREA
RETENIEI I
A
TRANSFERULUI

Aeaz pe mas o farfurie rotund, una


ptrat.Continu mai departe.Spune cte
farfurii sunt rotunde i cte farfurii sunt
ptrate.Ce culoare au farfuriile ptrate,dar cele
roii?
Aeaz n dreapta farfuriilor un erveel,
aeaz n dreptul fiecrei farfurii pahare,
apoi vor
numerota farfuriile Eliza este
mulumit de ceea ce am fcut noi astzi,ea ne
Diamantul
consider prietenii ei i ne invit la mas ,s
servim prjitur cu miere i limonad tot cu
miere.
Precolarii au de rspuns la nite ntrebri
pentru a realiza diamantul:
Despre ce insecta am discutat noi astzi?
Ce obinem de la albine?

Spune 3 unelte pe care le folosim n grdin ?


Ce forma aveau farfuriile pe care le-am
folosit la amenajarea mesei ?
Cum se numete csua albinelor?
NCHEIERREA
ACTIVITII

Frontal

O alt surpriz de de care au parte copiii este


vizita la stupin unde vor sta de vorb cu un
apicultor ,tot acolo ne vom juca un
joc distractiv:Ursul i albinele.

Se fac aprecieri cu privire la comportamentul


copiilor la stupin i se ofer recompesa.

Individual

S-ar putea să vă placă și