Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

coala: cu clasele I-IV Buimceni Albeti


Clasa: a IV-a
Obiectul: Istoria
Subiectul: Cucerirea independenei de stat
Carol I
Bucureti, inima rii
Badea Cran
Tipul leciei: mixt
nvtor: Nua Balan
Motivaia:
Tema este foarte important deoarece evoc nsemntatea cuceririi independenei,
eroismul romnilor n rzboiul din 1877. De asemenea, cunotinele noi ii vor ajuta pe elevi
s neleag rolul independenei n ntregirea statului, personalitatea lui Carol I i a marelui
patriot Badea Gheorghe Cran.
n cadrul leciei elevii vor trece n revist ceea ce tiu despre Alexandru Ioan Cuza,
vor formula singuri ntrebri despre ceea ce au nvat.
Lecia ofer elevilor ocazii de exersare a gndirii critice prin metode interactive
studiate.
Ce ocazii de exersare a gndirii critice ofer aceast lecie:
nvarea prin cooperare transform clasa ntr-un mediu favorabil participrii i
implicrii tuturor elevilor n gsirea de soluii pentru a rezolva unele sarcini.
Formularea unor ntrebri (Explozia stelar) atest capacitatea de sintez, de selecie ,
de claritate a ideilor i de exprimare a elevilor.
Lecia dezvolt urmtoarele abiliti: argumentare, comparare, dezbatere, raionament
logic, autoevaluare i deprinderi de lucru n grup: comunicare, implicare, responsabilitate,
ascultare activ.
De asemenea prin coninut i modalitate de desfurare, lecia are o mare valoare
educativ, este valoroas sub aspect tiinific istoric i ii va pregti pe elevi pentru
asimilarea cunotinelor istorice viitoare.
Obiective:
La sfritul leciei elevii trebuie:
- s recunoasc evenimente, personaliti i epoci istorice.
- s identifice informaiile referitoare la un personaj istoric, epoc, eveniment
- s formuleze ei nii ntrebri referitoare la tem
- s citeasc harta istoric
- s identifice informaiile dintr-o surs (citat)
- s completeze un text lacunar despre personalitatea lui Carol I i a patriotului Badea
Gheorghe Cran

s cunoasc unele obiective culturale i turistice din Bucureti


s cunoasc i s interpreteze poezia Trei Doamne i toi trei -> de George Cobuc

Condiii prealabile:
Elevii trebuie s tie:
- s stpneasc cunotinele reactualizate n orele anterioare conform planului
- s posede abiliti de lucru n colaborare
- s descifreze un text cu coninut istoric
- s cunoasc poezia Trei Doamne i toi trei
- s tie s citeasc hri istorice
- s aib deprinderi de lucru n grup
- s manifeste capacitatea de fa face corelaii intre evenimentele istorice
- Clas de nivel mediu
Evaluarea:
De coninut: - completarea unui text lacunar, formularea de ntrebri n cadrul Exploziei
stelare, completarea Diagramei Venn, dramatizarea piesei Trei Doamne i
toi trei,.?, modul de folosire a materialelor.
De utilizare a proceselor gndirii:
- observarea sistematic
- eliminarea soluiilor greite?
- Exprimarea unor opinii personale
- Completarea fiei pentru Controversa academic
Resursele i managementul timpului:
Resurse materiale: - album istoric, fie, portretul lui Carol I, harta, text suport, portretul lui
Badea Gheorghe Cran, aspecte din rzboiul de independen, plan cu
citate, markere, dosare cu aspecte din lecia nou (citate, ilustraii.)
Resurse procedurale: - activitate pe grupe, individual + metode folosite (Explozia stelar,
Diagrama Venn, Turul galeriei., Meta 6/3/5, Controversa
Academic) expunerea, problematizarea.
Resurse umane: 18 elevi(activitate pe grupe, individual)
Resurse de timp: 50 minute

Lecia propriu-zis

Cadrul de
nvare
Evocare

Metode

Coninuturi

Timp

Joc didactic

Jocul se va desfura n scopul formrii echipelor de


lucru.
Voi prezenta elevilor ghicitori istorice, din care ei
vor descoperi anumite personaliti.
Exemplu:
A fost ales domnitor al rii Romneti n anul
1593. A nfptuit prima unire
Cel ce va recunoate personalitatea istoric va cuta
pe un coleg ce va susine un citat despre Mihai
Viteazul.
La fel se va proceda pentru: tefan cel Mare,
Alexandru Ioan Cuza i Iancu de Hunedoara.
Se anun tema pentru verificare i
obiectivele(Unirea Principatelor romne).
Se formeaz cele 4 echipe corespunztoare (pentru
fiecare personalitate).
Fiecare echip va primi cte o sarcin de lucru( pe
coli albe cu markere la tabl )

10
minute

Realizarea
sensului

Explozia stelar Echipa nr. 1


Se formeaz ntrebri referitoare la lecie.
Diagrama Venn

Turul galeriei

Asaltul de idei

Echipa nr. 2
Diagrama Venn Unirea de la 1600 Unirea
de 1859
Echipa nr. 3
Completarea unui text lacunar despre
Alexandru Ioan Cuza
Echipa nr. 4
Controversa academic
Da
ntrebare
Nu
Trei argumente pentru fiecare variant.
Fiecare echip face unele completri (cu culoarea
specific) la celelalte echipe.
Se va citi de ctre liderul de grup.
Voi adresa elevilor ntrebri care vor avea ca
rspunsuri noiuni ce nu au fost amintite (din planul
leciei)

Problematizarea Voi prezenta elevilor plana cu textul referitor la


rzboiul de Independen.
i voi citit i analiza textul(din punct de vedere
istoric).

30
minute

Expunerea

Se ajunge la cuvntul independen. Voi explica


sensul cuvntului.
Voi anuna tema.
Se va scrie titlul pe tabl i pe caiete.

Descoperirea

Voi prezenta contextul intern i internaional,


cauzele rzboiului.. Se prezint aspecte ale
rzboiului.
Se localizeaz schema leciei.

Reflecie

6/3/5

Extensie

Dramatizare

Se formeaz trei grupe


Fiecare grup va scrie n 5 minute trei idei
importante despre:
- Badea Gheorghe Cran
- Carol I
Piesa Trei Doamne i toi trei.

5 min

5 min

S-ar putea să vă placă și