Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

coala Gimnazial IOAN CERNAT Havrna


Profesor: Manca Florina
Modulul : Autocunoatere i dezvoltare personal
Tema : Imaginea de sine
Clasa: aVI a
Durata: 50 de minute
Data: 29 ianuarie 2016
Scopul leciei: Dezvolatrea unei imaginii de sine pozitive
Obiective : La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s-i formeze trasaturi pozitive de caracter;
- s-i corijeze trasaturile morale negative;
- s-i dezvolte o atitudine pozitiv fata de activitatea in grup;
- s-i asume responsabilitatea pentru greelile comise
Resurse:
- fise de lucru, inimioare din hartie colorata, biletele, flipchart. Lectura
tematica(Cuiele de Pop Simion), proverbe legate de acest subiect, ghem cu ata,
foarfeca.
Metode si tehnici de lucru:
- conversatia, jocul de rol, jocul didactic, braimstormingul, munca independenta,
munca in echipa astfel pentru desfasurarea acestei lectii elevii sunt impartiti cate
6 in 4 echipe de lucru.

Scenariul didactic
Activitatea 1. Organizarea clasei n vederea desfurrii activitii .Notarea
absenelor.
Activitatea 2. Motivarea elevilor, incitarea, sensibilizarea i strnirea
curiozitii elevilor.
Activitatea 3. Anunarea temei i a obiectivelor activitii
- Se anun tema leciei ,obiectivele propuse pentru aceast tem i etapele
leciei
- Bugetul de timp
- Organizarea raional a timpului de munc i odihn
Activitatea 4. Desfurarea activitii
1

Braimstorming: elevii impreuna cu dirigintele dirijati de acesta, vor dezvolta


un ciorchine in ceea ce priveste notiunea de greseala(ca de ex. calcul eronat,
fapta urata, incorectitudine, abatere, etc) toate aceste idei se vor nota pe coala de
flipchart.
Concluzie: Aceasta o treage dirigintele: Greseala este orice abatere pe care un
om o savarseste de la normele morale de convietuire atatcu el insusi cat si in
societatea in care el isi desfasoara activitatea(microsocietatea-familia si
macrosocietatea).
Cand abaterile sunt foarte grave si ele se refera la incalcarea unei anumite legi a
statului respectiv aceasta necesita primirea unei contraventii.
Se cere elevilor sa faca deosebirea dintre contraventie si greseala.
I . Aici elevii pot face pe o coala de flipchart 2 copaci ai ideilor in care vor
nota idei referitoare la :
- omul care stie sa isi recunoasca greselile;
- omul care nu stie sa isi recunoasca greselile;
II. Un elev citeste lectura Cuiele
Se cere elevilor sa stabileasca concluzia: greselile se pot indrepta, dar lasa urme
in sufletele celor pe care ii lezam, deranjam, suparam.
III. Jocul ,,Inima ranita- inima faptelor mele
- Fiecare elev primeste o inimioara care in prealabil a fost decupata din hartie
colorata.
- Elevii au ca sarcina sa isi autoevalueze comportamentul, in ceea ce priveste
savarsirea unor fapte in ultima saptamana- acasa-scoala- sio daca au savarsit
vreo greseala indoaie, pliaza inima si asa pana la cate greseli au savarsit.
- Se face precizarea ca elevii sa fie foarte sinceri in ceea e priveste savarsirea
faptelor.
Comentarii ulterioare:
- inima isi poate relua forma initiala?
- oare pe cine am suparat, deranjat prin savarsirea acelor fapte?
- sa ne imaginam ca aceasta este inima acelei persoane caruia totusi noi i-am
cerut iertare.Oare au fost sterse cu buretele aceste fapte?
IV. Elevii primesc cate 2 de la fiecare echipaj cate un desen de ex: o
casa ,o masina, o floare, iar cei 2 trebuie sa comunice celor 4 din echipaj
informatiile prin limajul formelor geometrice8de ex. o linie , un cerc, mai sus,
mai jos) urmand ca apoi sa se constate si sa se recunoasca transiterea eronata a
informatiilor- asumarea responsabilitatii pentru informatiile transmise
V. Elevii vor primii o fisa de lucru pe care nu se vor semna.
1.Atunci cand gresesti ai urmatoarea atitudine:
a) incerc sa ascund greseala de frica urmarilor acesteia;
b) recunsoc si imi asum responsabilitatea pt respectiva fata asumandu-mi
consecintele savarsirii ei;
2

c) incerc sa ma sustrag de la savarsirea acelei fapte aruncand vina pe cei din


jurul meu;
2. Subliniaza atitudinea pe care o vei adopta in momentul cand esti pedepsit pe
nedrept:
a) accepti acea corectie izolandu-te
b) esti violent verbal, fizic
c) accepti acea masura corectiva
d) incerci sa aduci argumente in favorea nevinovatiei tale
VI. JOC,, Eu sunt acela
Elevii vor primii cate o foita in care li se cre sa noteze cate o greseala a
colegului lor in care a fost deranjat colectivul de elevi, imaginea grupului, in
acelasi timp pe verso acelasi elev care a identificat greseala colegului va nota si
numele elevului respectiv
Dirigintele va strange toate biletelele intr-un bol, urmand sa extraga la
intamplare un biletel citind patania cu voce tare .
Cel care isi recunoaste greseala se va ridica si va spune ,, Eu sunt acela

VII. Cautarea solutiilor in rezolvarea si indepartarea greselilor.


Aceleasi grupe de elevi vor gasii 2 motive care au determinat pe respecitva
persoana sa greseasca si in acelasi timp vor incerca sa gaseasca si solutiile la
acea problema.
Activitatea 5. Evaluarea ntregii activiti
Se va cere elevilor sa spuna ce au invatat cu ce au ramas ei pentru viata.
Ultima activitate va fi ,,PANZA DE PAIANJAN in care elevii vor constata
trainicia grupului dar in acelasi timp vor constata si cat de repede din cauza unei
greseli se poate rupe aceasta panza trainica la inceput.
La iesirea din clasa elevii sunt rugati sa scrie pe foaia de flipcharet intr-un cuvat
cum s-au simtit ei la aceasta ora de dirigentie- Consiliere si Orientare
Cuiele
Omul avea un fecior rau cum e fierea.Lenea curgea de pe el, in timp ce e
cu usorul trai era frate de cruce.Doar de blestematii si rele era bun. Tatine-sau
nu-l batu, cum faceau alti parinti.Batu cate un cui in usa de fiecare boacana a
neispravitului, cuiului sio fapta de ocara.
Timpul curse, usa se umplu, deveni zid de cuie .N-aveai unde pune un deget si
fiul omului se infurie, vorbind catre tatl sau:
-Nicaieri ca la noi.De ce ai batut cuie in usa?
-Tu le-ai batut, zice tatl.
-Eu?
3

-Da.N-ai facut tu rele, duium,cutare si cutare, nu mai tin minte cate, multe, fara
numar?
-Facut, recunoscut fiul.
-De fiecare fapta rea am infipt cate un cui.Priveste, asta esti, vorbi tatal,
posomorandu-se rau.
-Nu-i suparare, cuiele se pot scoate; eu voi fi acela, promise fiul.
-Poate facand tot atatea fapte bune, spuse tatl si isi vazu de propriile griji.
Odrasla isi lua rolul in serios,se fcu alt om, de nerecunoscut, incat fapta
de lauda si actul de marinimie devenira obisnuinta.Nu trecea zi sa nu ia clestele
spre a scoate un cui-doua din usa faradelegilor lui.
Timpul curse, usa se goli si fiul alearga intr-un suflet la tatal su, care
albise pe cap, tragea sa moara.Spuse catre el, stralucind de bucurie:
-Vazut-ai tata?Nu mai e nici un cui.Le-am scos pe toate!
-Dar gurile?

eroare

incorectitud
ine

abatere

greseala
Calcul
eronat

contraventi
e

Incalcarea
legii

rautate