Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Algoritm introductiv:
Unitatea de nvmnt: Nemetale
Data: 12.11 2009
Clasa: a VIII-a
Profesor: Duda Nicoleta
Obiectul: Chimie
Unitatea de nvare: Substane simple
Subiectul: Oxigenul si carbonul
Tipul leciei: sistematizare, recapitulare a cunotinelor dobndite anterior
Obiective:
Competene cadru: Cunoaterea i nelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei i
a conceptelor specifice domeniului chimiei.
Obiective operaionale (Oo): la sfritul leciei elevii vor ti s:
Oo1- s clasifice, dup unul sau mai multe criterii substanele simple
Oo2- s mbunteasc calitatea lucrului n echip prin preluarea de diferite roluri i responsabiliti;
Oo3- s descrie i s interpreteze fenomenele, proprietile i modelele.
Oo4-s utilizeze terminologia i conveniile tiinifice privind substanele simple;
Oo5-s scrie corect formulele chimice ale reactanilor i ale produilor de reacie;
Resurse
Resurse procedurale: S1: Conversaie euristic, S2: ciorchinele , S3: modelare, S4:problematizare, S5: turul
galeriei, S6:explicaie
Resurse materiale:
OFICIALE: - Programa colar
- Planificare calendaristic
M1: Manual Chimie, cls a VIII-a, Ed. Corint
M2: Bibliografie:
Chimie anorganic-breviar, exerciii, probleme,teste
Probleme de chimie, cls VII-VIII, Ed. Didactic i Pedagogic
Experimente chimice i lucrri de cerc pentru gimnaziu, Ed. Didactic i Pedagogic
M3: sistem periodic
Forme de organizare: pe grupe cooperante
Resurse umane: elevi
Resurse de timp:50 minute
Strategii de evaluare: observaia sistematic.
Obiective de evaluare (Oe):
Oe1: Reprezentarea i interpretarea observaiilor/datelor rezultate din dobndirea cunotinelor anterioare, sub
form de tabele, grafice i diagrame.
Oe2: Formularea unor concluzii pe baza analizei comportrii fizico-chimice a unor substane.
Oe3: Formularea de observaii i concluzii la experimentele chimice realizate, folosind un limbaj chimic
adecvat
Oe4: Formarea de deprinderi de autoevaluare i de interevaluare prin formularea de aprecieri obiective asupra
unui rezultat

Demersul didactic:
Secvene
Oo/
pedagogice
Oe
Pregtirea pentru
lecie
Captarea ateniei
Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
leciei
Dirijarea nvrii
a)discuii
pregtitoare
b)explicarea i
demonstrarea
modului de lucru
c)executarea
lucrrii
Evaluarea
lucrrilor

ncheierea
activitii

Oo1
Oo2
Oo3
Oo4
Oo5
Oe1
Oe2
Oe3
Oe4

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

- noteaz absenele n catalog;


- verific materialul didactic
- prezint strategia cu ajutorul creia se va
realiza recapitularea
- prezint obiectivele leciei

- se pregtesc pentru lecie.

- mparte elevii n patru grupe de cte patru


elevi i le cere s i aleag un lider
- d fiecrei grupe tema pe care o vor avea
de realizat, astfel gr1-oxigenul, gr2carbonul
- mparte fiecrei fia de lucru
- explic fiecrei grupe c trebuie s
realizeze un poster care s descrie substana
dat.

- se mpart pe grupe i i
aleg un lider

- cere liderului din fiecare grup s mearg


n faa clasei s prind foaia de tabl i s
prezinte munca echipei
- solicit atenia tuturor elevilor deoarece la
final vor trebui s evalueze munca
celorlalte echipe
- dup prezentarea fcut de liderii celor
patru grupe elevilor li se cere s evalueze
munca celorlalte grupe,
- va realiza o evaluare a materialelor
- primesc tem pentru acas din manual de
la pagina 94, problema 10
- va nota elevii care au avut o contribuie
semnificativ la lecie

- liderul grupei va merge n


faa clasei i va prezenta ceea S1
ce a realizat ntreaga echip
S5

- sunt ateni la explicaiile


profesorului

- fiecare grup i noteaz


tema pe care o vor realiza

Res.
Proc.

Res.
Mat.

Strategii de
evaluare

S6

S1
S2
S3
S4
S6

M3
observaia
sistematic,

- realizeaz sarcinile de
lucru primite

- evalueaz activitatea
celorlalte grupe, exceptnd
materialul realizat de ei

M3

S6

- noteaz tema pentru acas