Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Vijniuc Claudia Oana


coala Gimnazial George Cobuc
Data: 23.X.2013
Clasa: a V-a
Disciplina: Cultur Civic- opional
Unitatea de nvare: Drepturile omului (III)
Lecia:drepturile copilului (II)
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: -de a consolida, sistematiza i evalua cunotine legate de drepturile omului;
- de a dobndi noi cunotine legate de drepturile copilului;
- corectarea eventualelor greeli i dezvoltarea capacitii de autoevaluare corect a elevilor;
Obiective operaionale:
1. s cunoasc i s folosesc corect urmtoarele noiuni : Drepturile copilului, UNICEF, Conveia cu privire la drepturile
copilului (1989);
2. s neleag de ce a fost nevoie de drepturi speciale pentru copii;
3. s identifice drepturile copilului prevzute de Conveia cu privire la drepturile copilului (1989);
4. s cunoasc rolul UNICEF;
5. s identifice msuri ce trebuie luate n sensul prevenirii nclrii drepturilor copililor.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: explicaia, expunerea, conversaia, dezbaterea, observarea dirijat, exerciiul
2. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitate frontal, activitate individual
Resurse:
1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina Cultur Civic, clasa a V-a-opional; planificarea calendaristic orientativ, clasa a V-a
2. Temporale: - numr de lecii: 1
- durata: 50
3. Materiale: - ,manuale, atlas istoric, retroproiector, plane, prezentare power point, fie de lucru, fie de evaluare etc..

Nr
Crt
1.
3.

4.

Etapele
Leciei
Momentul
organizatoric
Pregtirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunotine
Anunarea
titlului i a
obiectivelor
leciei

Ob. Timp
op.
1
10

27
5.

Comunicarea
/nsuirea
noilor
cunotine

1
2
3
4
5

Detalieri de coninut

Metode i resurse

Forme de
organizare

Notarea absenelor
Pregtirea clasei pentru desfurarea orei
Ce sunt drepturile omului?
Care sunt cele mai importante drepturi ale omului ?
Explicaia
Cum au aprut ele?
Conversaia
Cine vegheaz la respectarea lor?
Se vizioneaz un film didactic referitor la drepturile omului: http://youtu.be/n_S4qvi9qc
Se scrie pe tabl data i titlul leciei:
Drepturile copiilor
Explicaia
Se precizeaz obiectivele leciei.

Activitate
frontal

Se prezint noile cunotine dup urmtorul plan de idei, care se noteaz pe tabl i
se completeaz ulterior:

Activitate
frontal

I. De ce avem nevoie de drepturi speciale pentru copii?


II. Drepturile copilului pe scurt
III. UNICEF

Activitate
frontal

Explicaia
Conversaia

S1 Captarea ateniei
Flori de col

Conversaia
Retroproicector

Activitate
frontal

S2. De ce avem nevoie de drepturi speciale pentru copii?


S2 - PPT
Sunt identificate cele mai importante motive pentru care a fost necesar elaborarea Explicaia
unor drepturi speciale pentru copii:
Conversaia
Retroproicector
peste 2 milioane de copii au murit n ultimii 10 ani n rzboaie
10 milioane de copii din toat lumea au suferit, ca urmare a rzboaielor
prin care au trecut, traume psihice severe
30 de milioane de copii triesc n zone n care au loc confruntri armate
n 26 de ri ale lumii, copiii sub 15 ani pot fi nrolai n armat
nenumrai copii mor de foame, nu beneficiaz de asisten medical, cad
victime exploatrii sexuale i prin munc etc.,

Activitate
frontal

S.3, S4. Drepturile copilului pe scurt


Cele mai importante drepturi ale copiilor sunt cuprinse n Conveia cu privire la
drepturile copilului (1989);
Sunt lecturate i notate cele mai importante drepturi ale copiilor.

S3, S4 PPT
Explicaia
Conversaia
Retroproicector
Plana

Activitate
frontal

7.

Fixarea
cunotinelor
Tem pentru
acas

10`

1`

S5. UNICEF
UNICEF, organizaie special a Naiunilor Unite nfiinat n 1946 se ngrijete de
situaia copiilor din ntreaga lume, de drepturile copilului, de problemele i
succesele repurtate la implementarea acestora.
S6 S13
Dezbateri pe tema respectrii drepturilor copiilor

S5PPT Explicaia Activitate


Conversaia
frontal
Retroproicector
S6S13
Retroproicector

Activitate
frontal

Completai rebusul Drepturile copilului

Fie

Activitate
individual

S-ar putea să vă placă și