Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Nivelul :I
Grupa:mijlocie
Tema anuala de invatare:Cand,cum si de ce se
intampla?
Tema proiectului:Simfonia anotimpurilor
Tema saptamanala:Vara,anotimpul bucuriei
Tema activitatii:Vara de Virgil Carianopol
Domeniul experential:Domeniul Limba si
Comunicare(DLC)
Denumirea activitatii:Educarea limbajului
Mijloc de realizare:Memorizare
Tipul activitatii:Predare-invatare
Obiective cadru:
-Formarea deprinderii copiilor de a audia o poezie in
colectiv;
-Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral si
activizarea
vocabularului;

-Formarea capacitatii de explorare si descriere a


elementelor din mediul
inconjurator.
Obiective de referinta:
- S participe la activitile de grup atat n calitate de
auditor,ct i de vorbitor;
- S neleag i s transmit mesaje simple, s
reacioneze la acestea;
- S recepteze
un text care i se citeste ori i se recita,nelegnd n mod
intuitiv
caracteristicile expresive i estetice ale acestuia;
- Sa audieze cu atentie un
text,sa retina ideile acestuia si sa demostreze ca l-a
inteles;
-Sa-si imbogateasca vocabularul activ si
pasiv,utilizand un limbaj oral corect din
punct de
vedere gramatical.
Obiective operationale:
poeziei;

- Sa retina titlul si autorul

-Sa memoreze poezia pe unitati logice

(strofe);

- Sa intrebe si sa raspunda la intrebari pe baza poeziei


audiate;
- Sa se exprime in
propozitii corecte gramatical;

- Sa descrie imaginile prezentate pe panou;


- Sa-si imbogateasca
vocabularul cu cuvintele noi:grijind , soiuri si biata,dar
si
expresia noua din pozie: tinand soarele de frau;
- Sa rezolve corect
sarcinile din fisa de evaluare.
Strategii didactice:
Metode si
procedee:demostratia,explicatia,surpriza,exercitiul,metod
a
Brainstorming,metoda Piramida,metoda Bomboana
buclucasa.
Material diactic folosit:textul poziei,planse cu imagini ce
sugereaza textul
poeziei,carton cu imaginea
Piramidei,fise de evaluare.
Forma de organizare:frontal,individual;
Evaluare:continua;
Locul de desfasurare:sala de grupa;
Durata:30-35 minute
Bibliografie:
- Preda V, Dumitrana M-Programa activitatilor instructiveducative in

gradinita de copii Bucuresti, 2000;


- Curriculum pentru invatamantul prescolar,2008;
- Breben S,Gongea E,Ruiu
G,Fulga MMetode interactive de gruped.Arves,2000;
- Florica Mitu, tefania Antonovici, Metodica activitilor
de educare a
limbajului n nvmntul
precolar, Ed. Humanitas

Desfasurarea activitatii
Eveniment
ul didactic

Continutul
stiintific

Metode si
procedee

1.Moment
Se asigura conditiile
organizator necesare unei bune
Observati
ic
desfasurari a activitatii: a
-pregatirea
materialului didactic;
-aranjarea
mobilierului;
-intrarea copiilor
in clasa.

Evaluare

2.Captarea
ateniei

O voi face printr-o


Surpriza
scrisoare primita de la
Zana Vara,care-i roaga
pe copii sa invete o
poezie.
Textul scrisorii:
Dragi copii,
Stiu ca sunteti
foarte cuminti si isteti,si
ca va place foarte mult
anotimpul vara,cu
soarele stralucind pe
cer,cu pomii plini de
roade,cu lanurile aurii
de grau si campiile
pline de culoare si
parfum.
De aceea,dragii
mei,v-am trimis in dar o
poezie,pe care sper ca
o veti invata cu
placere.
Zana Vara

3.Anuntare
a temei si a Poezia pe care o veti
obiectivelor invata astazi se
numeste Varasi este
scrisa de Virgil
Carianopol.
In aceasta poezie
este vorba despre
anotimpul vara si veti
invata multe lucruri

Observa
rea
comport
amentulu
i copiilor

Conversat
ia
Observa
rea
Explicatia comport
amentulu
i copiilor

interesante despre
acest anotimp.
La sfarsitul
activitatii ,voi, trebuie
sa stiti sa recitati
poezia si sa descrieti
plansele cu imagini din
textul poeziei.
4.Reactuali
zarea
cunostintel
or

5. Dirijarea
invatarii

O voi realiza prin


metoda Brainstorming: Brainstor
-Se aseaza o imagine ming
ce reprezinta anotimpul
vara,in mijlocul foii si
se incercuieste.
-Ganditi-va la cuvintele
care va vin in minte
cand rostiti cuvantul
vara!
-Cuvintele spuse de
copii se scriu in jurul
imaginii.

Analiza
raspuns
urilor

Voi recita-model poezia


Evaluare
de 2-3 ori
orala
expresiv,respectand
Recitareapauzele
model
logice,accentuand rima
si ritmul adecvate
continutului
poeziei,realizand
Explicatia
intonatia potrivita.
Pe parcursul poeziei se
explica cuvintele noi:
grijind a avea grija;

soiuri feluri; biatasaraca,dar si expresia


noua:tinand soarele de
frau-a-l conduce.
Se trece apoi la
recitarea pe strofe:recit
prima strofa si chem 23 copii sa o repete,apoi
a doua,a treia strofa
reluand de fiecare data
si strofa anterioara si
punand 2-3 copii sa
repete versurile.
Le voi cere copiilor
sa precizeze care este
titlul si autorul poeziei.
Dupa aceea,vom merge
la panou,unde pe rand,
vom intoarce plansele
ce contin imagini din
poezie si cate un copil
va veni si va descrie ce
vede in imaginea
respectiva.
6.Obtinerea Voi folosi metoda
performan Piramida cu 3 trepte.
La baza le voi cere sa
ei
aleaga 3 imagini ce
sugereaza raspunsul la
intrebareaCe se coace
vara?
Dupa aceea le voi
spune sa aleaga 2

Piramida

Evaluare
orala

imagini ce indica
raspunsul la
intrebareaUnde
mergem vara in
vacanta?.
In
varful piramidei trebuie
gasita imaginea care
corespude raspunsului
la intrebarea Cine ziua
straluceste si pamantul
il incalzeste?
7.Evaluare

Le voi da copiilor o fisa


Conversa
de evaluare pentru
Evaluare
fixarea continutului
ia
a fiselor
poeziei.
Explicaia
Fisa contine doua
realizate
Exerciiul
sarcini:
1.Coloreaza imaginile !
2.Scrie in casete tot
attea liniue cte
silabe au cuvintele ce
reprezinta imaginile
date!

8.Incheiere
a activitatii

Copiii realizeaz jocul


Bomboana bucluca
fiecare copil lund din
cosulet cte bomboane
doreste , iar apoi
menioneaz despre el
cte o apreciere pentru
fiecare bomboan,

Recomp
ense
Bomboan
a
buclucasa

referindu-se la
comportamentul lui n
activitatea
desfurat .
Educatoarea confirm
sau infirm aprecierile ,
iar pe cei timizi i ajut
s gseasc aprecierile
meritate.

Fisa de evaluare

1.Coloreaza imaginile !
2.Scrie in casete tot attea
liniue cte silabe au cuvintele ce reprezinta imaginile
date!

Nume

Virgil Carianopol
Vara are mult de lucru,
N-are timp,un pic,sa stea.
Toata ziua fuge-alearga,
Curgand apa de pe ea.
Trebuie grijind de toate
Sa le-ajute tuturor,
Sa le coaca dupa soiuri
Toate, cand e vremea lor.
Uite-o cum alearga,
biata,
Cand la mare, cand
prin grau,

Cand la munte, cand


prin case
Tinand soarele de frau!