Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial CONSTANTIN SAVOIU


Profesor: Raducanu Luiza Maria
Clasa: a V-a
Data: 06. V.2016
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Adverbul
Tipul leciei: consolidare i sistematizare
Durata: 50 minute
Competene generale:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat.
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
Utilizarea corect i adecvat n producerea de mesaje scrise n diferite contexte de realizare cu
scopuri diverse.
Competene specifice:
utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii;
sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite;
Obiective operaionale:
a) Cognitive: la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
s dea definiia adverbului;
s clasifice adverbele;
s identifice adverbele din textele date;
s analizeze adverbe din diferite texte la prima vedere;
s cunoasc funciile sintactice ale adverbelor;
b) Formative:
s cunoasc ortografia diferitelor adverbe n comunicarea scris.

Strategia didactic
1)
Metode i procedee didactice: conversaia, ciorchinele, explicaia, cubul, exerciii
creatoare.
2)
Mijloace/materiale didactice: texte lingvistice, fie de lucru, flipchart.
3)
Forme de organizare a activitii: activitate frontal i independent individual,
activitate pe grupe.
4)
Resurse: capacitile receptive i emoionale ale elevilor, cunotinele lor anterioare.
5)
Material bibliografic:
- Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Marin Iancu, Vasile Molan, Ed. Petrion, Bucureti,
2004;
- Cristian Ciocaniu, Alina Ene, Limba i Literatura romn- teorie, modele, exerciii , clasa a Va, Ed. Niculescu, Bucureti, 2014;
- Corni Georgeta: Metodica predrii i nvrii limbii i literaturii romne, Ed Umbria, Baia
Mare, 1993;
- Eliza Mara Trofin, Fie de lucru pe lecii i uniti de nvare (cu itemi i teste de evaluare),
clasa a V-a, Ed. Paralela 45, Piteti 2015.

Desfurarea activitii

1.

Organizarea clasei: se noteaz absenii, se stabilete ordinea i se pregtesc cele necesare


desfurrii leciei;
2.
Actualizarea cunotinelor anterioare: se controleaz tema, cu observaii i aprecieri
dup caz. Ca i tem, elevii au avut de rezolvat cteva exerciii din Caietul elevului- fie de
lucru pe uniti de nvare, cu itemi i teste de evaluare.
3.
Captarea ateniei: se va face prin aplicarea metodei ciorchinelui, fiele i flipchartul
urmnd a fi completate dup anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale.
4.
Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale: azi vom recapitula adverbul. Se
anun obiectivele. Elevii vor primi fia pe care o vor completa pentru actualizarea
anumitor noiuni teoretice (Anexa 1). Concomitent cu fia se va completa i ciorchinele de
pe flipchart.
5.
Conducerea procesului de recapitulare i sistematizare:
Prin metoda cubului se rezolv exerciiile de pe flipchart.
Analizeaz adverbele din textul de mai jos, preciznd i funcia lor sintactic:
Departe-a vrea de aici s vii,
n alte lumi senine.
(O. Goga- Dorina)
Analizeaz adverbele din textul de mai jos, preciznd i funcia lor sintactic :
Atunci am vzut acolo vreo douzeci de copii care pot fi martori despre acesta
(N. Iorga- Oameni cari au fost)

Asociaz fiecare rspuns cu punctajul pe care consideri c l merit:

A
Adverbul este partea de vorbire care
denumete fiine, lucruri sau fenomene.
Adverbul este partea de vorbire care
determin un verb, un adjective sau
un alt adverb.

B
5 PUNCTE

0 PUNCTE

Asociaz fiecare rspuns cu varianta pe care o consideri corect:


A
B
Adverb format cu prefix i sufix
voinicete
Adverb format cu sufix
nefiresc

Compar cuvintele subliniate din exemplele de mai jos i precizeaz valoarea lor
morfologic/ partea de vorbire prin care se exprim:
Copilul frumos, se joac n parc.
El a scris frumos o scrisoare.
Frumosul privea tabloul expus.

Compar cuvintele subliniate din exemplele de mai jos i precizeaz valoarea lor
morfologic/ partea de vorbire prin care se exprim:
Vara este un anotimp frumos.
Elevii au vacan vara.

Aplic sufixul -i la dou cuvinte, pentru a forma adverbe.

Aplic sufixul -ete la dou cuvinte, pentru a forma adverbe.

Descrie peisajul pe care l vezi pe fereastr. Folosete


deprtare.

Descrie un lac. Folosete adverbele : acolo, acum, deodat.

Argumenteaz, alctuind cte o propoziie, c formele deloc / de loc sunt corecte.

Argumenteaz, alctuind cte o propoziie, c formele ntr-una / ntruna sunt corecte.

adverbele: aici, acolo, n

6. Asigurarea reteniei i transferului:


-se realizeaz prin rezolvarea fielor de lucru, sub forma unui concurs ntre 2 grupe.
(Anexa 2 i Anexa 3).
-se noteaz civa elevi.
7. Tem pentru acas: Cu ajutorul a cel puin trei adverbe, alctuii o compunere, de 8-10
rnduri, n care s prezentai obiceiurile de Pate din localitatea voastr. Subliniai
adverbele.

Anexa 1.

Definiie:

Clasificare
dup neles

ADVERBUL
ADVERBUL
Clasificare
dup form

ntrebrile
adverbului

Funcii
sintactice

CONCURS

Anexa 2.

GRUPA I
Fi de lucru
1) Trecei adverbele date, dup felul n care sunt alctuite, n tabelul de mai

jos :
binenteles, totodat, azi, bine, niciodat, altfel, puin, ba, uor, undeva
ADVERBE SIMPLE

ADVERBE COMPUSE

2) Grupai adverbele dup neles:


atunci, uor, jos, mereu, altfel, acolo, poimine, ncolo, aa.
ADVERBE DE LOC

ADVERBE DE TIMP ADVERBE DE MOD

3) Indicai forma corect a adverbelor :

4)

vre o dat / vreodat

iar / iari

ntradevr / ntr-adevr

deasemenea / de asemenea

de cte ori / decteori

deasupra / de asupra

Analizai adverbul din ghicitoarea de mai jos, apoi aflai rspunsul :


Sus pe coama munilor/ Munilor crunilor/ St voinicul cel epos/
Venic verde i frumos

Anexa 3.

CONCURS

GRUPA II
Fi de lucru
1) Trecei adverbele date, dup felul n care sunt alctuite, n tabelul de mai

jos :
acolo, zilnic, odat, zadarnic, altdat, primvara, undeva, azi, mine,
deocamdat
ADVERBE SIMPLE

ADVERBE COMPUSE

2) Grupai adverbele dup neles:


aici, alene, apoi, pretutindeni, disear, bine, departe, alaltieri, aa
ADVERBE DE LOC

3)

ADVERBE DE TIMP ADVERBE DE MOD

Indicai forma corect a adverbelor :


niciodat/ nici odat
de mult/demult
o dinioar/ odinioar

4)

ast zi/ astzi


prim-vara / primvara
alaltieri / alalt ieri

Analizai un adverb din ghicitoarea de mai jos apoi i apoi dai rspunsul.
El, primvara nverzete/ Toamna-nglbenete/ i iarna te nclzete

S-ar putea să vă placă și