Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

INVATATOR : STELA COROBEA


OBIECTUL :EDUCATIE FIZICA
CLASA I C
SCOALA GENERALA AVRAM STANCA PETROSANI
TEMELE LECTIEI:
1.Consolidarea alinierilor in rand,sir cu interval de unul si doua lungimi de brate
2.Dezvoltarea vitezei prin jocul :Acul si ata
3.Consolidarea elementelor statice din gimnastica acrobatica:cumpana pe un
genunchi,semisfoara cu accent pe mentinerea echilibrului
4.Dezvoltarea fortei prin jocul Din cerc in cerc
OBIECTIVE CADRU:
-influentarea evolutiei corecte si armonioase a organismului si dezvoltarea
calitatilor motrice de baza;
-dezvoltarea deprinderilor motrice de baza,aplicativ-utilitare si sportiv-elementare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa execute cu rapiditate crescuta actiunile comandate sau necesare la semnale
vizuale,auditive,tactile;
sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati
motrice;
-sa adopte un comportament adecvat care sa reflecte respectarea regulilor de
evitare a accidentelor;
-sa adopte pozitia corecta a segmentelor corpului in situatii statice si dinamice;
-sa cunoasca si sa execute principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor
corpului;
-sa-si insuseasca mecanismul de baza al deprinderilor de mers ,alergare si sa il
aplice in activitatile motrice;
-sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor
fizice;
-sa manifeste interes si perseverenta in realizarea activitatilor independente
-sa manifeste corectitudine ,spirit de colaborare in desfasurarea intrecerilor,in
relatiile cu partenerii si cu adversarii;
METODE SI PROCEDEE:explicatia ,exersarea,exercitiul,jocul;
RESURSE: -umane: efectiv : 17 baieti si 12 fete
-materiale:saltele, puf,creta
-timp: 50 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Ghid pentru predarea educatiei fizice la clasele I-IV - Popescu Stelian

DESFASURAREA LECTIEI
VERIGILE
LECTIEI

1
1.Organizarea colectivului
de elevi
3.min

2. Captarea atentiei
3 min.

3.Pregatirea
organismului
pentru efort
3 min.

CONTINUT

FORMATII

2
3
-alinierea clasei pe un
in linie pe
rand;
un rand
-controlul tinutei;
-salutul;
-prezenta
-comunicarea temelor
-captarea atentiei :joc de
atentie si mobilizare.
Pitita.Invatatorul numara
pana la trei ,in timp ce
elevii alearga si se aseaza
in spatele invatatorului (la
semnal sonor) in pozitia
ghemuit,apoi in timpul cel
mai scurt refac formatia pe
un rand ,si continua jocul
cu pozitiile:ghemuit cu
mainile pe sold,apoi
ghemuit cu mainile pe cap.
-alinierea in rand,sir cu
interval de unul si doua
lungimi de brate
-mers pe loc cu corectarea
tinutei si cu intoarceri la
stanga,la dreapta la semnal
-mers in jurul salii ,cate
unul :mersul piticului,mers
pe varfuri cu bratele sus,pe
calcaie cu bratele la spate
-alergare usoara
-alergare cu genunchii la
piept
-alergare cu bataie din
palme patru pasi,apoi fara

Dozare

OBS.
INDICATII
METODICE
METODE

4
2 min.

2
min.

explicatia
jocul

In coloana
cate unu
O
lungime

Alternarea
mersului
obisnuit cu
variante de
O
mers
Lungi- La fel si la
me
alergare
O
lungime

explicatia
exercitiul

bataie din palme patru pasi


-exercitii de respiratie:
Balonasul
-alcatuirea coloanei de
gimnastica cate
4.Influentarea
selectiva a
aparatului
locomotor

I.Exercitii pentru brate si


picioare:
1.stand:
1-ridicarea bratelor lateral.
2-revenire.

cate 4

2x2t
explicatia

10 min.

2.stand:
1-2indoirea genunchilor
cu ridicarea bratelor.
2 revenire.
II.Exercitii pentru trunchi:
3.Asezat departat cu
mainile pe sold:
1-indoirea trunchiului
inainte cu intinderea
bratelor ,mainile la varful
picioarelor.
2-revenire cu indreptarea
spatelui.
4.stand departat:
1-indoirea laterala a
trunchiului spre stanga cu
indoirea bratelor,mainile la
umar.
2-revenire .
3-4 aceeasi miscare spre
dreapta.
III.Exercitiu pentru centura
scapulo-umerala:
5.stand departat cu mainile
la piept :
1-intinderea bratului stang
lateral,privirea dupa brat.
2-revenire.
3-4 aceeasi miscare cu
bratul drept.

demonstratia
6x2t
exercitiul

6x2t

6x4t

6x4t

Atentionarea
permanenta
asupra
pozitiei
corecte in
timpul
exercitiilor

IV.Exercitiu pentru
trunchi:
6.stand departat cu mainile
la ceafa :
1- rasucirea trunchiului
spre stanga cu intinderea
bratelor lateral.
2-revenire.
3-4-aceeasi miscare spre
dreapta.
V.Exercitiu pentru
abdomen:
7.culcat dorsal:
1-indoirea piciorului stang
la piept.
2-revenire.
3-4-aceeasi miscare cu
piciorul drept.
VI.Exercitiu pentru spate:
8.culcat facial cu mainile
in dreptul pieptului:
1-2intinderea bratelor si
ridicarea trunchiului sus.
3-4 revenire.
VII.Saritura ca mingea:
9.stand cu mainile pe sold:
1-4 sarituri ca mingea pe
loc cu picioarele apropiate.
5-8 sarituri pe loc cu
departarea si apropierea
picioarelor.
VIII.Exercitiu pentru
respiratie:
10.stand:
1-ridicarea bratelor lateral
si inspiratie.
2- revenire cu respiratie.
5.Viteza-viteza de
reactie si executie in
actiuni motrice
complexe
5 min.

Dezvoltarea vitezei prin


jocul
Acul si ata.
-anuntarea jocului
-explicarea si

6x4t

6x4t

6x4t

4x8t

2x2t

jocul

demonstrarea jocului
-stabilirea regulilor
-desfasurarea jocului
Elevii in formatie de cerc In cerc
se tin de maini.In mijloc
este adus un elev care este
aculsi in spatele lui in sir
inca 5 elevi,care reprezinta
ata.La semnal sonor acul
urmat de ata iese si intra
prin cerc .Daca in acest
timp unul din ei gaseste
locul de iesire sau intrare
in cerc a acului ,grupa este
inlocuita de alt ac si
ata.Castiga grupa care a
reusit sa coasa cel mai
mult timp fara nici o
greseala.
6.Consolidarea
-se reaminteste modul de
elementelor statice
executie a acestor
din gimnastica
elemente
acrobatica:(cumpana -se demonstreaza,insistanpe un genunchi,
du-se pe pozitia corecta a
semisfoara cu accent corpului in timpul
pe mentinerea
executiei.
4grupe
echilibrului.
Elevii impartiti in 4 grupe
efectueaza pe rand
15 min.
cumpana pe un genunchi
,apoi semisfoara.Miscarile
se vor executa alternativ cu
ambele picioare.
Se vor lega cele doua
elemente acrobatice,
apreciindu-se elevii care
au realizat cele mai bune
executii.
7.Dezvoltarea fortei Dezvoltarea fortei prin
jocul:Cursa din cerc in
5 min.
cerc.
Elevii impartiti in 7 echipe
sunt aliniati in sir in
spatele unei linii de
plecare.In fata fiecarui sir
se inscriu 3 cerculete ,cu o
distanta de 50 cm intre

explicatia

4x
Atentionare
asupra
disciplinei
in timpul
jocului

explicatia
demonstratia
exercitiul
4x
atentionarea
asupra
pozitiei
corpului in
timpul
executiei
concurs
jocul
explicatia

Atentionare

ele.La semnal,primul din


fiecare sir porneste sarind
pe ambele picioare din
cerc in cerc,dus si intors.
Nu este permisa calcarea
cercului.Cand jucatorul
care a fost in cursa trece
linia de plecare ,va porni
urmatorul elev din sir.Sirul
care termina mai repede
respectand regulile jocului
(nu a plecat mai inainte
,nu a calcat linia cercului)
castiga cursa.
8.Revenirea
organismului dupa
efort
3min.

9.Aprecieri
,recomandari
3 min.

Jocul Fluturasulva
constitui exercitiul de
incheiere a lectiei.
Elevii sunt risipiti liber pe
spatial de joc .Fiecarui
jucator i se da in mana un
fulg care reprezinta
fluturasul.La semnalul de
incepere se arunca fulgul
in sus si fiecare elev
sufland cauta sa-l tina in
zbor cat mai mult timp.
-alinierea
-analiza sumara a lectiei:
aprecieri colective si
individuale asupra modului
de lucru
-recomandari pentru viitor
-salutul

7 grupe
cate 4 elevi
intr-o grupa

4x

asupra
respectarii
regulilor
jocului

Risipiti pe
spatiul de
joc
jocul
explicatia

In linie pe
un rand

Conversatia