Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

1. Date generale:
Data: 12.03.2016
Clasa: I
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Un roi de fluturi albi
Subiectul: Sunetul i litera L
Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine
Durata: 2 x 45
2. Scopul
Familiarizarea cu sunetul l i litera L
3. Obiective cadru i de referin:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
1.1. s neleag semnificaia oral a mesajului oral
1.3. s disting cuvintele dint-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt, i sunetele dintr-o silab
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date
2.2. s integreze cuvinte noi n enunuri
2.3. s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citire / lectur)
3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul de mn
3.4. s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte
4.2. s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte

4. Obiective operaionale:

O1: S recunoasc sunetul n vorbirea curent


O2: S asocieze sunetul cu literele l i L de tipar i de mn
O3: S identifice elementele componente ale litrei L de tipar i de mn
O4: S scrie corect litera izolat i n cuvinte
O5: S compun cuvinte i propoziii, n baza unor cerine
O6: S completeze cuvinte cu structur silabic lacunar
O7: S interpreteze un joc de rol pe o anumita tem
O8: S scrie corect cuvinte i propoziii, n baza unor sarcini date
O9: S citeasc n ritm propriu, corect, contient cuvinte, propoziii i un scurt text
5. Strategia didactic:
Mijloace didactice: alfabetarul mare; plana cu literele l i L; fie de lucru; prezentare ppt Primvara; piese puzzle;
caietele auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat
Metode de nvmnt, procedee: metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul,
jocul didactic
Forme de organizare a activitii: frontal, n perechi, individual;
6. Surse informaionale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/nvtorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucureti 2003
Ni S, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Ed. Aramis, Bucureti 2001
Pop M, Vidrighin S, nva s citeti i s scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihilescu C, Piil T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureti 2005
www.didactic.ro
Not:
1. Toate obiectivele enumerate demonstreaz existena unei strnse interdependene. Obiectivele cadru se refer la formarea unor capaciti specifice disciplinei pe
parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referin urmresc achiziia de cunotine i formare de capaciti n timp de un an colar. Obiectivele operaionale
precizeaz performanade care va fi capabil elevul dup parcurgerea unei activiti.
2. Fia pentru activitate independent este realizat de ctre nvtor prin selectarea secvenelor corespunztoare din derularea ntregii activiti.

Prima or

Etapele leciei

Obiective
operaionale

Strategia didactic
Coninut esenial

Momentul
organizatoric

Reactualizarea
cunotinelor
nsuite
anterior

Joc didactic Observ, potrivete, citete!


- realizarea corespondenei ntre imagine i cuvnt prin conversaia
potrivirea cartonaelor pereche (cal, miel, lac, alune, luna, explicaia
lalea)
jocul didactic
- identificarea sunetului l n fiecare dintre aceste cuvinte

O1
O5

Captarea
ateniei
O1
O2

pregtirea elevilor pentru lecie


crearea atmosferei necesare pentru desfurarea activitii

Metode

Mijloace

conversaia

jetoane cu
imagini i
cuvinte

Forme de
organizare
a activitii
frontal

frontal

Verificarea temei de cas. Evidenierea elevilor care au scris conversaia


ngrijit i au caiete ordonate.
exerciiul
Citirea leciei din manual : n lan i selectiv
Reconstituirea unei propoziii
- ordonarea cuvintelor pe stelaj
Mlina are o can cu mure.
Intervenie pe propoziia deja format :
- eliminarea a trei cuvinte astfel nct s rmn:
Mlina are mure.
- Se analizeaz:
numrul cuvintelor din propoziie
identificarea cuvntului care conine sunetul l
desprirea cuvntului n silabe M-li-na
localizarea sunetului n silab
refacerea cuvntului
scrierea cu liter iniial mare
- nlocuirea acestui nume cu un altul: Laura i rostirea

Metode de
evaluare
formativ

observarea
sistematic a
comportamentului elevului
prob oral

explicaia
exerciiul
conversaia

cuvintele
scrise pe
cartonae

explicaia
exerciiul
conversaia

cuvintele
scrise pe
cartonae

frontal

observarea
sistematic a
comportamentului elevului

propoziiei
analiza cuvntului Laura dup acelai model. Se insist
pe localizarea sunetului la nceput, pe scrierea cu majuscul
i necesitatea de a cunoate o nou liter L

Anunarea
temei noi i a
obiectivelor
urmrite

Precizarea temei leciei noi.


- se prezint plana model, cu literele l i L
Comunicarea rezultatelor care se ateapt de la elevi la
sfritul activitii.

explicaia

frontal

Dirijarea
nvrii

Exersarea pronuniei corecte nvate n ora anterioar


cnd s-a studiat sunetul i litera l
Exemplificare
- cuvinte care se scriu ntotdeauna cu L (nume de persoane,
de animale, de orae, ape sau ri)
Intuirea literei de tipar pe plana model
elemente componente
comparaie cu l
Exerciii de recunoatere i ncercuire a literei pe fia de
lucru
E,O,L,N,R,I,A
Elena, Lina, lac, Luca, Liliana, Ana, Lena,
Laura, lume, Lic, lan, Lorena, Lulu
L,I,L,C,R,L,M,N, L, L,O,
L

explicaia
conversaia

frontal

observarea
sistematic a
comportamentului elevului

O1
O3
O2
O5
O3
O4
O8
O6

observaia

plana
model

exerciiul

fia de lucru

individual

prob scris

alfabetarul
mare

frontal

prob oral

Compunerea unor cuvinte


- se formeaz pe stelaj nume care apar n lecia nou din
exerciiul
abecedar:
Laura, Lina, Lica, Luca, Clina
Intuirea literei de mn pe plana model

- elemente grafice componente


- se observ scrierea pe dou spaii
- scrierea model la tabl, nsoit de explicaie
Scrierea literei
- exerciii de pregtire: nclzirea muchilor minii,
reamintirea poziiei corecte pentru scris
- simularea scrierii literei: cu degetul n aer i apoi pe banc
cu creionul
- modelarea literei de mn din plastilin, srm moale sau fir
textil (la alegere)
- ncercri de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie
alb
- scrierea literei n caietul special, cu respectarea cerinelor
referitoare la titlu, alineat, distana dintre litere. Dup ce au
fost scrise trei litere nvtorul verific i intervine pentru
corectare, dac este cazul. Apoi fiecare continu nc treipatru rnduri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un
rnd folosind creion colorat.

explicaia
demonstraia

plana
model

frontal

conversaia
exerciiul

materialul
ales pentru
modelare;
caiet cu
foaie velin;
caietul
special

individual

observarea
sistematic a
comportamentului elevului

fia de lucru

individual,
n pereche

interevaluare

Activitate independent, verificat prin schimbul de caiete


ntre colegii de banc
explicaia
- scrierea pe caiete, dup modelul prezentat pe tabl :
exerciiul
Lia, Lic, Lorica, Lorin,
- completarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fia de munc
independent, urmat de transcrierea acestora pe caiete
(La)-u-ra , (Lu)-ca , (Li)-na

A doua or
Etapele leciei

Obiective
operaionale

Strategia didactic
Coninut esenial

Momentul
organizatoric

Dirijarea
nvrii

Joc didactic Gsete anotimpul


ca material suport se folosete o prezentare ppt, prin care
sunt aduse n atenia copiilor aspecte caracteristice lunilor de
primvar. Se insist mai ales asupra florilor specifice:
ghiocei, viorele, zambile, narcise, lcrmioare, lalele, liliac
Exersare:
- alctuire oral de ntrebri, care au ca rspuns urmtoarele
enunuri:
Lalele nfloresc primvara.
Liliacul poate fi alb sau violet.
Ana prefer liliacul, pentru c este o floare parfumat.
- identificarea i ncercuirea cuvintelor lalele i liliac pe
fia de lucru

O5

O5

pregtirea celor necesare pentru continuarea activitii

Metode

Mijloace

conversaia

conversaia
explicaia
jocul didactic

prezentare
ppt
Primvara

explicaia
conversaia

Forme de
organizare
a activitii
frontal

Metode de
evaluare
formativ

frontal

observarea
sistematic a
comportamentului elevului

frontal

prob oral

exerciiul

fia de lucru

individual

prob scris

exerciiul

cuvintele
scrise pe
cartonae

frontal

prob oral

calul , melcul , mal , lin , lalele , alune,


lun , mac, lac , liliac , lan , cale

O5

alctuirea propoziiei la stelaj:


Laura a luat lalele.

O9

O7

O5

Obinerea
performanei

O4

Studierea textului din manual:


descifrare n mod independent
citire cu voce tare (n lan i selectiv)
citirea model de ctre nvtor
alctuire oral de propoziii n care se folosesc
numele copiilor din imagini: Laura, Alina, Lic
citirea propoziiei scris cu litere de mn n partea
de jos a paginii, urmat de copierea pe caiete
Joc de rol pe baza imaginii din manual:
- personaje: bunica, Lic, Lorica, Laura
- interpretare: cum oferim i cum primim flori, cum facem o
urare legat de un anumit eveniment
Puzzle
- se reconstituie dou imagini: flori de liliac i animalul care
are aceast denumire
- sarcina de lucru: aceste imagini au fost decupate n patru.
Pe spatele pieselor este scris un cuvnt cu litere de tipar.
Fiecare i gsete corespondentul, scris cu litere de mn pe
foia suport i este lipit pe locul potrivit.
(cal, lac, luna, mal, loc, miel, colac, lemne)
Alctuire oral de propoziii, pe baza imaginilor obinute, n
care cuvntul liliac are sens diferit
Exersare independent:
Sarcina 1
- scrie litera cu care ncepe cuvntul din fiecare imagine:
(leu, ou, rac, inim, cal, arici)
Scrie corect (liter iniial mare) cuvntul obinut: Lorica
Sarcina 2
- desparte cuvintele i scrie propoziia:
Licareuncal

explicaia
exerciiul
demonstraia

individual
frontal

conversaia
exerciiul
joc de rol

buchet de
flori

frontal

jocul didactic

puzzle

frontal

exerciiul

explicaia
exerciiul

observarea
sistematic a
comportamentului elevului

frontal

fi de lucru

individual

prob scris

O8

Sarcina 3
- ordoneaz corect pentru a obine o propoziie:
a lalele Liliana luat ?
Sarcina 4
- dictare, urmat de autocorectare, a primei propoziii ce se
gsete n lecia din abecedar

Tema pentru
acas

Tem scris: trei rnduri cu litera nvat i transcrierea a dou


propoziii alese din lecie.
explicaia
Exersarea citirii.

ncheierea
activitii

Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecie,


implicarea lor n realizarea sarcinilor.
conversaia
Autoaprecieri susinute de ntrebri:
- ce v-a plcut cel mai mult n activitatea de astzi?
- ce vi s-a prut dificil?

individual

autoevaluare

frontal

medalii

frontal
individual

autoaprecieri
aprecieri
recompense

S-ar putea să vă placă și