Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRDINIA CU P.P. NR. 29 SIBIU


AN COLAR: 2015-2016
DATA: 07.06.2015
CANDIDAT: Joarz Mihaela Anca
GRUPA: mijlocie D
NIVELUL: I
TEMA ANUAL DE STUDIU: Cine i cum planific/ organizeaz o activitate?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Bine ai venit, drag var!
TEMA ACTIVITII: Cireul de Clin Gruia
TIPUL ACTIVITII: transmitere de cunotine
CATEGORII DE ACTIVITI DE NVARE: Domeniul Limb i comunicare
FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei
LOC DE DESFURARE: sala de grup
DURATA: 30 minute
SCOPUL: Dezvoltarea limbajului prin mbogirea vocabularului cu noi cuvinte i expresii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitiv-informaionale:
O 1. S deduc sensul textului;
O 2. S relateze momente ale aciunii pe baza planelor suport;
O 3. S foloseasc corect cuvintele noi: chihlimbar, opai, irag, cletar;
O 4. S disting morala povetii;
b) psiho-motorii:
O 5. S se grupeze, dup indicaii;
c) afective:
O 6. S i exprime emoiile i sentimentele fa de text;
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, exerciiul, observaia
MIJLOACE DIDACTICE: sunete, tablet, box wireless, plane imagini, text poveste (Anexa 1),
ciree
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

Pagina 1

DESFURAREA ACTIVITII
Strategia didactic
Secvenele
activitii

Obiective
operaional

Forme de

Coninutul tiinific
Metode

Mijloace

Evaluare

organizar
e

Moment
organizatoric

Captarea ateniei

Aerisirea slii de grup;

aranjarea scunelelor n form de semicerc;

Conversaia

pregtirea materialului didactic necesar;

Exerciiul

intrarea copiilor n sala de grup;

Observaia

Voi capta atenia copiilor prin prezentarea unor imagini pentru


introducerea n atmosfera de poveste.

Enunarea

Se anun tema: povestirea Cireul de Clin Gruia i faptul

scopului i

c vom afla nite cuvinte noi cu care ne vom juca. Voi verifica

obiectivelor

nsuirea titlului prin repetarea lui de doi precolari.

Pagina 2

Explicaia

Observaie

plane cu
imagini

Frontal

Aprecieri
verbale

Observaia
Explicaia

Frontal

direct

Prezentarea

O1

Se trece la expunerea textului povetii cu intonaia adecvat, cu

Povestirea

Sunete

coninutului i

O4

tonalitatea potrivit, cu modularea vocii pentru a imita

Explicaia

Tablet

dirijarea

O6

personajele, cu marcarea pauzelor determinate de punctuaie,

Conversaia

Boxe

nvrii

mimic i gesturi adecvate situaiilor. n timp ce se expune

Plane cu

povestea se vor afia, la momentul potrivit, i imaginile cu

imagini

momentele principale ale povetii. Aceste momente sunt:

Anexa 1

1. Toamna cireul de lng fntn i-a lepdat toate


frunzele i a adormit.

Frontal

(text
suport)

2. Primvara cireul s-a umplut de flori albe.


3. Mdlina vrea s rup o crengu nflorit, iar copacul
deschide o u i o invit s intre.
4. Trei zne mici o plimb pe Mdlina prin palat.
5. Znele ncearc s fac un irag de mrgele dar acesta
se rupe de fiecare dat.
6. Znele i povestesc fetei c de fiecare dat cnd cineva
rupe o creang nflorit, iragul se rupe.
7. Mdlina se trezete din nou lng cireul de la
fntn.
n timpul povestirii explic cuvintele i expresiile noi:
chihlimbar, opai, irag, cletar etc. Se vor folosi planele cu
imagini.
Se va desprinde morala povetii.
Se va ncerca compararea cu alte poveti cu morala
asemntoare.
Copiii sunt rugai s nchid ochii i s se gndeasc cum se
Pagina 3

Individual

simt dup ce s-a citit povestea. Le voi explica c voi trece pe la


civa dintre ei, i voi atinge pe umr i i voi ntreba acest
lucru.
Obinerea
performanei i a

O2

conexiunii

O3

inverse

Se va alege de ctre precolari o imagine sau dou i pe baza


acesteia se va povesti fragmentul respectiv sau se va formula o
propoziie cu un cuvnt nou.

Explicaia

Plane cu

Conversaia

imagini

Se va solicita copiilor s se ridice de pe scunele, s formeze

Frontal

Frontal

un irag, s se deplaseze n mijlocul clasei, iar apoi s


formeze un ir (unul n spatele celuilalt). Copiii sunt rugai s
ncheierea
activitii

O5

se mpart n dou grupe, plecnd din ir, alegnd alternativ 2


direcii diferite. Apoi sunt rugai s formeze cte un cerc pentru

Explicaia

Ciree

Pe grupuri

Observarea
direct

a forma o pereche de ciree.


Se fac aprecieri globale asupra activitii.
Se ofer recompense (cte o pereche de ciree).

Frontal

Bibliografie:
Adina, Glava & Lolica, Ttaru & Olga, Chi & Vasile, Chi (2014), Piramida cunoaterii: repere metodice n aplicarea curriculumului precolar ,
Piteti: Editura Diamant
Clin, Gruia (2013), Fetia din ploaie. Luleaua buniculuii alte poveti, Bucureti: Editura Agora
Lucia Elena, Mara (2012), Metodica limbii i literaturii romne n nvamntul primar i precolar, Alba Iulia: Editura Aeternitas
Alina-Maria, Perea (2014), Teatrul ca joc i metod de formare, Sibiu: Editura Universitii Lucian Blaga din Sibiu
Liliana, Stan (2014), Pedagogia precolaritii i colaritii mici, Iai: Editura Polirom
*** MECT (2008), Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Bucureti
Pagina 4

Anexa 1 test suport

Cireul
de Clin Gruia

nc de ast toamn, Mdlinei i s-a prut c cireul de lng fntn ar vrea s stea de
vorb cu ea. Era mbrcat n strai de aur rou i din cnd n cnd se uit spre pdure cu prere de
ru. De bun seam c voia s-o ntrebe ceva... Mdlina ns nu cunotea bine graiul copacilor. Se
temea s nu se ncurce. Cireul era mare, nalt i serios.
ntr-o noapte copacul i-a lepdat toate frunzele i a adormit. Dac i pomii viseaz cnd
dorm, de bun seam c cireul de lng fntn a visat, toat iarna, ploi calde i privighetori.
Acum cteva zile cireul s-a trezit din somn i s-a mpodobit cu flori albe.
- Ai venit? l-a ntrebat Mdlina. Mi se pare c ai fost plecat undeva... i ce flori ai adus!
Am s rup i eu o ramur s-o duc n camera mea.
Cireul i feri creanga i deschise n tulpina lui o u.
- Poftim, opti el.
Mdlina se uit n toate prile i ncredinndu-se c n-o vede nimeni intr n tulpina
cireului. De-acolo cobor nite trepte lustruite, pn ddu de o alt u. O atinse cu un deget numai
i pe dat se pomeni ntr-un palat strlucitor unde toate lucrurile erau fcute din ciree.
Trei-zne mici, cu bsmlue roii, cu mrgele i cercei din ciree de chihlimbar i ieir n
ntmpinare.
- Bine ai venit la noi, Mdlina, i spuser ele ntr-un glas. i place palatul nostru?
- Da! rspunse fata. Nu mi-am nchipuit niciodat c pot fi lucruri att de frumoase pe
lume.
Cele trei zne mici, cu bsmlue roii, o purtar pe Mdlina prin mai multe ncperi i-i
artar fel de fel de ciudenii: izvoare colorate, mult mai mici c mustile furnicilor, pietre
scumpe, ct nisipul de mari, care se jucau n lumina unor opaie albastre, crbu i de aur nchi i n
degetare de cletar, iar ntr-un anume loc, printr-o gaur a peretelui se auzea cntec de privighetori
i bzit de albine. Din cnd n cnd Mdlina spunea:
- Vai, e att de frumos! Att. Alte cuvinte nu gsea.
ntr-o ncpere se aflau patru scaune fcute din ciree. Znele o poftir s se aeze, fr nici
o team.

Pagina 5

- n timp ce noi o s lucrm, tu poate ne spui o poveste de la lumina soarelui! zise una din
zne.
i cele trei zne prinser a nir pe fire subiri nite picturi ce semnau cu diamantele.
Fceau un fel de iraguri, ca de mrgele, care apoi urcau singure sus-sus i se ascundeau undeva n
pereii palatului. Deodat uneia dintre zne i se rupse iragul i boabele i se mprtiar la picioare.
Suprat, ncepu s le strng.
- Vrei s te ajut? ntreb Mdlina.
- Nu, n-ai s poi. Uite-aa ne chinuim noi de cteva zile. Cnd credem c am gsit iragul,
se ntmpl ce-ai vzut i tu acum.
- i-al meu s-a deirat! strig alt zn. Mdlina, vznd c znele sunt necjite, nu le mai
ntreb nimic.

Trziu, cnd iragurile fuseser fcute iar la loc, una din zne spuse:
- Cireul nostru ar putea s creasc mult mai nalt, s fie cel mai falnic, cel mai frumos
cire... De vnt nu se teme, de ploaie nu se teme, de frig nu se teme...
- Ce ne facem, surorilor? strig cea mai mic dintre zne. Iar mi s-a risipit iragul. Iar a
rupt careva... i zna se opri din vorb.
- Ce a rupt? ntreb Mdlina.
- Poate c-i mai bine s nu tii.
- V rog s-mi spunei. Poate v ajut.
- iragurile noastre se mprtie atunci cnd cineva rupe din cire o creang nflorit...
- O creang nflorit? ntreb Mdlina i dup aceste vorbe palatul din cire prinse a se
nvrti, a se ntuneca i pe dat fata se pomeni afar, lng tulpina cireului. Albinele zumziau
vesele prin flori i o mireasm mbttoare plutea n jurul fntnii, ca o ploaie nevazut.

Pagina 6

S-ar putea să vă placă și