Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Chimia
Clasa: a VIII a
Data:
Tema: Proprietatile chimice si fizice ale hidrogenului
Tipul leciei: mixt;
Competene:- Dobndirea cunotinelor fundamentale, abilitilor i valorilor din domeniul chimiei;
Subcompetene: Eleva/elevul va fi capabil/capabil:
-S compare oxigenul i hidrogenul conform algoritmului:poziia n Sistemul periodic, rspndirea n mediu, proprietile,
obinerea,identificarea,colectarea, utilizarea, importana i rolul biologic;
-S rezolve probleme de calcul de determinare a cantitii de substan n baza ecuaiilor reaciilor chimice.
Obiective :Eleva/elevul va fi capabil/capabil:
O1. S caracterizeze hidrogenul ca element chimic n baza Sistemului periodic dup algoritmul cunoscut;
O2.S descrie substana simpl Hidrogen dup algoritmul: formula chimic, legtura chimic, masa molecularr relativ, masa
molar;
O3. S descrie rspndirea hidrogenului n mediu;
O4. S argumenteze importana i rolul biologic al hidrogenului;
O5.S rezolve probleme de calcul de determinare a cantitii de substan n baza ecuaiilor reaciilor chimice.

Metode i procedee: conversaia , explicarea, descriere, joc didactic, algoritmizare, rezolvare de probleme, dictare chimic, mesaj,
activitate n grup, activitate frontal, activitate individual, rebus chimic.
Mijloace didactice: manual, sistem periodic, fie de lucru.
Profesor: Curteva Elena
Demers didactic
Etapele
leciei
Evocarea

Obiec- Activitatea profesorului


tive
Verific prezena elevilor la lecie.
Mesaj: Fie ca iarna aceasta s v aduc cele mai
frumoase clipe alturi de cei dragi i s v
bucurai de mpliniri i reuite.
Se propune un joc didactic. (Anexa 1)

Trecerea la tema nou se face prin rezolvarea


unui rebus. (Anexa 2)
Pe diagonala AB trebuie s obin titlul temei
noi.
1.Partea comun din componena bazelor este
grupa
2.Substanele compuse care i schimb culoarea
sub aciunea acizilor sau bazelor se
numesc.
3.n reacia exoterm are loc..cldurii.
4.Turnesolul n mediul acid capt
culoarea..

Activitatatea elevului
Se pregtesc cu toate cele necesare pentru
lecie.
Ascult mesajul.

ndeplinesc nsrcinarea jocului dup tehnica


Gndete-Perechi-Prezint (GPP).Este
nvingtoare perechea care gsesc primii toi
oxizii necesari.

Metode i
procedee
Mesaj

Joc didactic
GPP
Activitate
frontal

Rspunsuri:
1.Hidroxil
2.Indicatori
3.Degajarea
4.Rou
5.Oxizi

Rebus chimic

5.Substanele compuse alctuite din dou


elemente unul dintre care este oxigenul se
numesc .
6.ntre metal-oxid bazic-baz exist o legtur de
rudenie numit legtur
7.Atomul este alctuit din nucleu i .
8.Simbolul chimic al elementului cu Z=11 i
A=23 este
Realizarea
sensului

6.Genetic
7.Electroni
8.Na
Pe verticala AB s-a obinut cuvntul
HIDROGEN
Noteaz tema nou n caiete.

Se anun tema nou i obiectivele leciei.


Se propune algoritmul dup care se va studia
subcapitolul Hidrogenul. (Anexa 3)

Explicare

O3

Individual
-Hidrogenul este principalul element chimic din
Univers.n natur ,el exist n special sub form
de compui .
Rspndirea hidrogenului, activitate
individual pentru elevi.

O1

Hidrogenul ca element chimic . Se propune un


algoritm de caracterizare a elementului chimic
hidrogen. (Anexa 4)
Se va caracteriza apoi Hidrogenul ca substan
simpl dup schema propus.

O2
Importana i rolul biologic al Hidrogenului.
Se explic care este importana i rolul biologic
al hidrogenului.

Reflecia
O4

Primesc nsrcinarea s citeasc ,din manual i


independent, Rspndirea Hidrogenului n
mediu. Apoi se apreciaz rspunsul.

Conversaie
Algoritmizare

Elevii studiaz n baza sistemului periodic


particularitile elementului chimic Hidrogen.
Descriere
Descriu Hidrogenul ca substan simpl:
-Formula chimic: H2
-Legtura chimic: covalent nepolar
-Masa molecular relativ: Mr(H2)=2
-Masa molar: M(H2)=2g/mol
i fac notiele principale.
Rezolv ex.1

Conversaie
Dictare
chimic

Se rezolv la tabl ex.1 pag.63 manual


Dictare chimic
H2O, H3PO4, H2SO4, NaOH, H2CO3,
Ca(OH)2,
nsrcinare:
-Calculai valenta elementelor;

Scriu dup dictare substanele care se citesc de


profesoar.
Apoi ndeplinesc nsrcinrile propuse.

Fie de lucru

Elevii vor fi motivai ca s formeze 3 grupe.


Formeaz 4 grupe de elevi.Fiecare grup
Fiecare grup de elevi primesc cte o fi de lucru. rezolv cte o problem.
Se face generalizarea leciei
Fetele vor formula ntrebri din tem ,iar bieii
vor rspunde la ele.
O5

Activitate n
grup

exerciiI

Se analizeaz apoi rspunsul fiecrei grupe.

Tema pe acas: ex. 5 pag.63


De scris un eseu Importana hidrogenului

Fetele primesc nsrcinarea s formuleze


ntrebri asupra temei,iar bieii s rspund la
ele.

Se anun notele primite

Noteaz tema pe acas.

Lucru n
echip
ntreabrspunde

Anexa 1

Joc didactic

Alctuii formulele tuturor oxizilor posibili


combinnd componentele de mai jos pe
orizontal (de la stnga la dreapta ) cu condiia
c componentele ce formeaz oxizi se afl
alturi. Suma tuturor oxizilor esteegal cu
masa atomic relativ a carbonului.

Ca
Cu O S
Na2 O Zn O2 Al2
P O2 Mg O Fe2 O3 Li
K2 O Ba O Ag2 O C O
O2
Anexa 2

Algoritmul de caracterizare a Hidrogenului

1.Poziia n SP,structura atomului, valena,


GO.
2.Rspndirea n mediu.
3.Obinerea.
4.Proprietile fizice .
5.Proprietile chimice.
6.Utilizarea i importana hidrogenului.
7.Srurile.

Caracteristica elementului chimic Hidrogen:


Simbolul chimic..
Numrul de ordine..
Sarcina nucleului.
Numrul total de electroni.
Numrul nivelelor enegetice.
Repartizarea electronilor pe
nivele
Metal sau nemetal ..

Valenele posibile
Gradele de oxidare .
Masa atomic relativ.
Perioada
Grupa
Subgrupa

S-ar putea să vă placă și