Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor diriginte: Sterescu Cristina-Alexandra


Data: 8.12.2015
Clasa : a VII-a
Obiectul: Consiliere i orientare
Componenta educativ: Cunoaterea psihopedagogic, autocunoaterea n vederea dezvoltrii
carierei
Tema: Ce vreau s fiu?
Competene generale:
1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive fa de sine ca persoan unic i valoroas.
2. Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i abilitilor inter-personale.
3. Dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare.
4. Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.
5. Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate.
Competene specifice:
- evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici i de mediu asupra stilului de via i
dezvoltrii carierei;
- analizarea mecanismelor eficiente de adaptare n situaii de stres sau criz.
Valori i atitudini:
o Respect i ncredere n sine i n ceilali.
o Aprecierea unicitii fiecruia.
o Receptivitate la emoiile celorlali.
o Valorizarea relaiilor inter-personale.
o Valorificarea critic i selectiv a informaiilor.
o Adaptare i deschidere la noi tipuri de nvare.
o Motivaie i flexibilitate n elaborarea traseului educaional i profesional.
o Responsabilitate i ambiie pentru decizii i aciuni privind cariera.
o Interes pentru nvare permanent ntr-o lume n schimbare.
o Orientare spre o via de calitate n prezent i n viitor.
Obiective operaionale:
s cunoasc informaii despre lumea profesiilor trecute i prezente;
s-i dezvolte interesele i aspiraiile n vederea structurrii corespunztoare a motivaiei sociale
specifice lumii muncii;
s-i formeze un sistem de atitudini realiste i valori adecvate fa de lumea profesiilor;
s-i cultive sentimentul responsabilitii fa de sine i fa de societate n legtur cu cariera.
Obiective educative:
s-i dezvolte capacitatea de comunicare n cadrul grupului;
s adopte o atitudine contient i responsabil fa de problema pus n discuie.
Metode i procedee: conversaia, dezbaterea, problematizarea, discuii de grup.
Forme de organizare: individual, frontal.
Mijloace de nvmnt: fie individuale, chestionare, caietul de dirigenie.
Bibliografie: - Dirigenia i consilierea ghid metodologic, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova,
2004;
- Consiliere i orientare curs organizat de CCD Dolj, 2006.

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE


ETAPELE
ACTIVITII
1.ORGANIZAREA
CLASEI

2.
CAPTAREA
ATENIEI

3. LEGTURA
TEMA
MOTIVAIA

CU
I

4. ANUNAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELOR

5. DESFURAREA

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Pregtirea clasei i a materialelor


necesare. Pe tabl este prezentat un
motto potrivit activitii care se va
desfura:
MESERIA

BRAR DE AUR.
Cum te simi azi? Elevii sunt
solicitai
s
bifeze
faa
corespunztoare strii sufleteti
dintr-un ir de chipuri (vesele,
triste, ngrijorate) de pe fiele
individuale.
Tema orei de dirigenie Ce vreau
s fiu ? urmrete modul cum
factorii sociali, culturali, economici
au un impact mai mare sau mai mic
asupra stilului vostru de via,
modul cum v adaptai situaiilor de
criz sau de stres. Totodat ea are
drept
scop
autocunoasterea
aptitudinilor i a posibilitilor
voastre, care
pot determina o
alegere corect a carierei. Suntei n
clasa a VII-a i la anul va trebui s
optai pentru un anume liceu.
Orientarea colar este esenial
pentru cariera pe care o dorii.
La ora de dirigenie vom discuta
despre meserii trecute, actuale, de
viitor, bnoase. Vei rspunde la
ntrebrile unui interviu pentru
autocunoaterea aptitudinilor i a
posibilitilor, apoi la ntrebrile
unui interviu de opiuni i
motivaie. n final vei completa
ntrebriel
unui
chestionar
referitoare la calitile pe care le are
fiecare i dac ele te pot ajuta s
devii ce-i va plcea. Rspunsurile
voastre vor constitui punctul de
plecare al temei de astzi, deoarece
dorinele noastre tebuie s fie n
conformitate
cu
posibilitile
noastre.
Are loc o discuie despre meserii

Elevii se pregtesc pentru


lecie.

STRATEGIA
DIDACTIC

Elevii aleg chipul potrivit Lucrul


strii sufleteti.
individual

Elevii
ascult
i
contientizeaz importana
alegerii unei cariere.

Expunerea

Elevii ascult cu atenie.

Expunerea

Elevii particip la discuii,

Dezbaterea

ACTIVITII

(vechi, actuale, de viitor, bnoase,


grele, uoare etc.). Se aplic apoi
interviurile ale cror obiective sunt:
cunoaterea elevului n vederea
orientrii colare, al modelrii i
armonizrii aspiraiilor, intereselor,
aptitudinilor i trsturilor specifice
voinei i caracterului fiecrui elev.
Chestionarul are drept obiective:
identificarea de ctre elevi a
meseriilor cunoscute i cunoaterea
unor detalii despre acestea;
contientizarea
sarcinilor,
responsabilitilor,
dar
i
a
riscurilor
fiecrei
meserii;
diferenierea muncii fizice de cea
intelectual; exprimarea opiniilor
referitoare la ceea ce le-ar plcea s
fac, raportat la ceea ce pot face/au
abiliti pentru a practica drept
meserie.
6. ASIGURAREA
La ultima cerin a chestionarului
FEED-BACK-ULUI I comparnd rspunsurile date, elevii
EVALUAREA
bifeaz varianta pe care ei o
consider corect i anume: Pot
deveni ce mi-ar plcea sau Nu am
calitile necesare pentru meseria la
care m-am gndit. Astfel ei pot s
mediteze asupra drumului pe care
i-l doresc n via, asupra a ceea ce
doresc s profeseze. Dorinele lor
se pot schimba pe parcursul vieii
dar este important s-i cunoasc
posibilitile fizice i intelectuale,
aptitudinile i talentele lor astfel
nct aspiraiile s se apropie de
realitate.
n ncheiere li se prezint Alegoria
broscuelor o povestire a crei
moral este aceea c n via nu
trebuie s ne lsm influenai de
cei care gndesc negativ, ci s ne
urmm ntotdeauna elul.

apoi
i
completeaz
interviurile i chestionarele.
Rspunsurileevideniaz
cunoaterea
informaiilor Discuiile de
despre lumea profesiilor i
grup
modalitile optime de
dobndire a lor. Elevii pot
oferi informaii despre
profesiile pe care i le Problematidoresc, despre profesiile
zarea
prinilor
lor,
despre
cunotinele pe care le au
referitoare la profesiile din
trecut care azi nu mai sunt
de
actualitate,
despre
profesii ce sunt la mod
n prezent i despre
profesiile pe care le
consider de viitor.
Elevii ascult concluziile
profesorului, sunt apreciai
pentru
implicarea
n
desfurarea activitii.

Expunerea

Conversaia

CHESTIONAR
1.

Enumer trei dintre calitile tale (talentat, destoinic, srgiuncios/harnic, descurcre,

4.

perseverent, inteligent, cult, generos):


..............................
..............................
..............................
Bifeaz trei aptitudini pe care le ai:
tii s cni
tii s desenezi
tii s dansezi frumos
Poi lucra repede i corect sub presiune
Poi lua decizii corecte n scurt timp
Acorzi importan detaliilor
ncercuiete efortul la care crezi c reziti mai mult:

fizic

intelectual
Scrie meseria pe care i-ar plcea/i doreti s-o practici:
-------------------------------Enumer trei caliti pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria pe care i-ai

5.

ales-o tu:

-------------------------
-------------------------
-------------------------Alege i trei aptitudini pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria aleas de

1.

2.

3.

tine:

------------------------ ------------------------ ------------------------6.


Compar rspunsurile de la 1 i 2 cu cele de la 5 i 6 i bifeaz varianta corect:
Pot deveni ce mi-ar plcea
Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit (care mi-ar plcea)

Chestionarul a avut drept obiective operaionale (competene, valori i atitudini):


S identifice o serie de meserii i s cunoasc detalii despre acestea;
S contientizeze sarcinile, responsabilitile, dar i riscurile fiecrei meserii;
S neleag i s diferenieze munca fizic de cea intelectual;
S exprime opinii personale referitor la ceea ce le-ar plcea s fac, raportat la ceea ce pot
face/au abiliti pentru a practica drept meserie.
n urma aplicrii chestionarului, rspunsurile date de elevii de la cele trei clase paralele au fost
interpretate astfel:
Clasa

Nr.

Pot deveni ce le-ar

Nu au calitile necesare

aVIII-a A

elevi
25

plcea
10

pentru meseria dorit


15

Obs.

a VIII-a B

27

a VIII-a C

29

40%
7
30%
11
38%

60%
20
70%
18
62%

Am realizat astfel o evaluare obiectiv a propriilor posibiliti ale elevilor, astfel nct s fie
capabili s discearn calea de urmat n via. Autoevalundu-i ct mai realist potenialul intelectual,
calitile i aptitudinile ei au optat corect spre o anumit profesie. Muli dintre ei au dovedit c dei
i doreau s mbrieze unele profesii care li se prea mai bnoase, mai interesante, nu au calitile
i aptitudinile necesare practicrii acestora (fotbalist, cntrea, fotomodel).