Sunteți pe pagina 1din 12

Istoricul Nicolae Bocan, condus pe ultimul drum

Sute de oameni au luat parte ieri la funeraliile fostului rector al Universitii Babe-Bolyai.

Pagina 2

JOI | 23 IUNIE 2016 | anul XIX, nr. 120 (4821) | 12 pagini | 1,50 lei

Telefon Monitorul:
0264/59.77.00
Adres Monitorul:
Str. Republicii Nr. 109
Sigma Center Et. 1
REDACIA
MIC I MARE
PUBLICITATE
Staia CTP
(RATUC):
Observatorului

linia 43 din Mntur/Grigorescu


liniile 35/46 din Centru/Piaa Grii
linia 46B din Mrti
linia 50 de pe Bd. Muncii

Aprarea lui uc:


S gust din dezinfectani?

METEO

PUBLICITATE

Petru uc, managerul Spitalului Clinic


Judeean de Urgen Cluj

CLUJ-NAPOCA
CA

28 C

Detalii n pagina 2

= 4.5320 LEI

ACTUALITATE

Motocicliti vs. oferi


Monitorul de Cluj a ntocmit harta accidentelor rutiere n care au fost implicai motocicliti, n judeul Cluj, din anul 2013
pn n prezent.
Paginile 6-7

Ioan Oleleu, vicepreedintele Consiliului


Judeean Cluj (aprilie 2015)

CONTRACTE

1.058.664 lei

este valoarea celor patru contracte pe care Spitalul Clinic de Urgen Cluj
le-a avut cu rma Hexi Pharma n perioada 2012-2015
Gheorghe Vucan, prefectul judeului Cluj

POLITIC

Parlamentarii au fcut
o lege pentru ei
Deputaii i senatorii au gsit soluia prin
care parlamentarii condamnai pentru conict de interese s mai poat candida la alegerile parlamentare din toamn. Pagina 3

ACTUALITATE

Dezinfectanii diluai erau buni la Cluj


Ministerul Sntii, Prefectura i Consiliul Judeean
Cluj au fost informate de SRI despre problemele pe care
spitalul condus de Petru uc le are cu dezinfectanii
Hexi Pharma. Corpul de control al Ministerului
Sntii a descoperit nereguli n privina dezinfeciei,

SNTATE
Rchiele Ic Ponor,
aproape de inaugurare Ce facem cu miile de medicamente
Dup 7 ani, lucrrile la drumul turistic Rcare dispar de pe pia
chiele-Ic Ponor se apropie de nalizare.
Societatea Drumuri i Poduri Judeene Cluj
a fcut ieri recepia drumului.
Pagina 4
PUBLICITATE

Tel 0264-414076
www.hotelonix.ro, onix@hotelonix.ro
Str. Septimiu Albini Nr. 12, Cluj-Napoca

Coaliia Organizaiilor Pacienilor cu Afeciuni Cronice din


Romnia (COPAC) atrage atenia asupra situaiei grave generate de lipsa medicamentelor,
preciznd c autoritile nu iau
nicio msur i nu comunic
public datele.
"Mii de medicamente vor
retrase din Romnia, sute de mii
de cutii i acoane iau calea exportului, n vreme ce autoritile nu iau nicio msur i nu
comunic public nici mcar datele. Potrivit unor informaii ociale transmise de Ministerul
Sntii, un numr de 1534 de
medicamente vor retrase de
productori de pe pia", anun COPAC printr-un comunicat
de pres.
Dintre acestea, un numr de
313 nu au o alt variant de tra-

tament disponibil, explic organizaiile de pacieni.


Potrivit COPAC, documentele
Ministerului Sntii "arat o list impresionant de medicamente importante care pleac la export", dnd cteva exemple: "Adalat (22500 cutii/acoane plecate)
pentru tratamentul hipertensiunii
arteriale, Amaryl pentru tratamentul diabetului zaharat de tip 2
(5297 cutii), Ampicilina (4800 cutii), Arcoxia (28202), Azarga pentru tratamentul glaucomului
(7262), Baraclude pentru tratamentul Hepatitei B (2373),
Betaloc(r)zok pentru tratamentul
hipertensiunii (20967), Copaxone
pentru tratamentul sclerozei multiple (730), Kepra pentru tratamentul epilepsiei (3821), Mabtera pentru tratamentului Limfonului non-Hodkin (98)".

a dispus msuri de conformare, dar nu a scos o vorb


despre Hexi Pharma. Directorul medical al Spitalului
Judeean de Urgen, dr. Monica Costin, spune c
instituia a fcut propriile verificri ale dezinfectanilor
i nu au prezentat probleme. PAGINILE 4-5

ACTUALITATE

Acordarea indemnizaiei
de cretere a copilului, simplificat
Normele de aplicare a legii
privind acordarea indemnizaiilor i concediului pentru creterea copilului au fost aprobate,
ieri, de Guvern, iar pentru
140.000 de beneciari, din
180.000, recalcularea se va face
automat, a declarat ministrul
Muncii, Drago Pslaru.
Noile reglementri introduse
recent n lege de ctre Parlament
vor aplicate unitar i ntr-o manier simplicat ncepnd cu data de 1 iulie. "Este foarte important de comunicat c din 180.000
de poteniali beneciari ai acestui act normativ pentru 140.000
recalculrile se vor face automat,
prin urmare nu va nevoie ca
aceti oameni s vin la ghiee,
nu trebuie s mearg pe drum,
nu trebuie s fac noi documente", a spus ministrul Muncii, la

nalul edinei Guvernului. El a


adugat c persoanele care la 1
iulie se a n plat nu trebuie
s depun cerere de prelungire,
iar cele care au revenit la lucru
pot benecia de prelungirea perioadei, dar trebuie s depun
formularul cu maximum 60 de
zile nainte de mplinirea vrstei
de 2 ani de ctre copil.
Ministrul a anunat c procedurile au fost simplicate astfel nct dac n prezent se depun trei formulare (ndemnizaie, alocaie i reinserie), dup
aprobarea normelor se poate depune unul care s cuprind cele trei date. De asemenea, documentele vor putea trimise
cu pota sau n format electronic, nemaiind nevoie ca beneciarul s se prezinte la un ghieu.

Dac avei informaii care pot constitui o tire, scriei-ne pe adresa redactia@monitorulcj.ro

2 actualitate.monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

PUBLICITATE

Nicolae Bocan a fost


condus pe ultimul drum
20 /28 C
Variabil

TURDA
GHERLA
HUEDIN
DEJ

19/28 Variabil
20/29 Variabil
16/27 Variabil
19/28 Variabil

BIOARA
BELI
VALEA IERII
RCHIELE

19/27 Variabil
16/24 Variabil
17/25 Variabil
18/26 Variabil

Telefoane utile
Poliia 112
Pompieri 112

Aeroportul Internaional
Cluj-Napoca 0264-416.702

Salvarea 112

Primria Cluj 0264-596.030

Jandarmeria 956

Telefonul primarului 0264-984

Protecia civil, Salvamont 982

Primria Mntur 0264-480.627

Salvamont Bioara 0264-777.867

Primria Mrti 0264-413.355

Salvamont Vldeasa 0264-624.967

Primria Iris 0264-435.040

Asisten social 979

Primria Someeni 0264-435.050

Informaii C.F.R. 952

Primria Grigorescu 0264-585.831

Deranjamente Gaz 0800800928

Primria Zorilor 0264-438.595

Deeuri electrice 0800444800

Primria Gheorgheni 0264-401.152

Protecia Consumatorului
0264-431.368

Primria Turda 0264-313.160

Poliia Secia 1 (Centru-Gar)


0264-432.727

Primria Gherla 0264-241.926

Poliia Secia 2 (Mrti)


0264-450.043

Prefectur 0264-591.637

Primria Dej 0264-211.790

Poliia Secia 3 (Gheorgheni


Bun Ziua) 0264-414.006
Poliia Secia 4 (Mntur)
0264-452.190

Primria Huedin 0264-351.548


Consiliul judeean 0372-640.000
Serviciul Stare Civil
0264-596.030
Ridicri auto 0264-444571

Poliia Secia 5(Gruia Grigorescu)


0264-582.777
Poliia Secia 6 (Zorilor) 0264-453.397
Poliia Secia 7 (Someeni)
0264-416.646

RATCJ 0264-503.700
Electrica Cluj 0264-595.721

Sute de oameni l-au condus pe ultimul drum pe Nicolae Bocan

istorie, cu teza Romnii din


Banat n epoca Luminilor.
Profesorul Nicolae Bocan a
avut o activitate tiinic deosebit. Nicolae Bocan a publicat urmtoarele lucrri: Etnie i confesiune n Transilvania (sec. XIII-XIX); Biserica Romn Unit la Conciliul
Ecumenic Vatican I (1869
1870); Memoriile unui ierarh
uitat: Victor Mihlyi de Apa (1841- 1918); Ioan Boro.
Memorialistica, Memorialistica revoluiei de la 1848 n
Transilvania, Revoluia de la
1848 din Transilvania n memorialistic i Revoluia de
la 1848 n Munii Apuseni.

Memorialistic; Frana i Banatul 1789- 1815.


Istoricul Marius Rotar, cel
pentru care Nicolae Bocan a
fost un mentor, i-a deplns trecerea n nein pe reeaua de
socializare Facebook. Profesorul universitar doctor Nicolae Bocan (1947-2016), conductorul tezei mele de doctorat (2005). Grea este plecarea oamenilor mari, dar i mai
grea este motenirea care ne-o
las.... mi pare nespus de
ru. Un om de la care am nvat att de multe i fa de
care am sentimentul c i-am
dat mult prea puin, a spus
Marius Rotar pe Facebook.

Profesorul Nicolae Bocan


a fost preocupat i de fenomenul militantismului naional romnesc i mecanismele sale de funcionare n
Transilvania i Banat de-a
lungul epocii moderne. O
alt latur a activitii sale
a constituit-o cariera didactic, contribuind la formarea mai multor generaii de
cadre didactice, precum i
de istorici. De asemenea, ntre 1992-1996, Nicolae
Bocan a deinut funcia de
decan al Facultii de Istorie iar n 2004 devine rectorul Universitii Babe-Bolyai.

RAJAC 0264-591.444
Spitalul Judeean 0264-597.852

Agenia C.F.R. 0264-432.001

Spitalul CFR 0264-598.270

Autogara Cluj 0264-435.278

Spitalul Militar 0264-598.381

ISSN 2065 6408


Editor: SC MONITORUL DE CLUJ SRL
office@monitorulcj.ro, tel. 0371/177 371, fax 0264/597 703
Director general I Sorin Stanislav
Director editorial I Paul Niculescu
REDACIA
Editor coordonator: Bianca Preda
Redactor responsabil de numr: Bianca Preda
eveniment@monitorulcj.ro, tel.: 0264/59.77.00 int. 125

Gabriela Dragot social / administraie


Anca M. Colibanu politic
Mihai Cistelican online
Saul Pop foto

Sute de oameni au luat


parte miercuri la funeraliile istoricului Nicolae
Bocan, fost rector al
Universitii Babe-Bolyai.
Nicolae Bocan a fost condus pe ultimul drum de un
sobor de preoi condui de
Ioan Chiril.
La tragicul eveniment a
participat i academicianul
Ioan Aurel Pop, rectorul Universitii Babe-Bolyai.
Ioan Aurel Pop a susinut
un discurs despre ntreaga
activitate a fostului istoric
n Foaierul Casei Universitarilor. De asemenea, au luat cuvntul i au vorbit despre extraordinara activitate
a istoricului i prorectorul
Ioan Bolovan, PS Florentin
Crihlmeanu, academicianul Emil Burzo, PS Virgil
Bercea, profesorul Florin
Platon sau profesorul Radu
Munteanu.
Nicolae Bocan, fostul rector al Universitii Babe-Bolyai, s-a stins din via duminic, 19 iunie, la vrsta de 69 de ani.
Bocan s-a nscut la Boca, n judeul Cara Severin,
la data de 24 septembrie 1947.
A urmat studiile primare, gimnaziale i liceale la nivel local, dup care n 1970 a obinut licena n Istorie la Universitatea Babe-Bolyai.
n 1985 a devenit doctor n

Foto: oradecluj.oradestiri.ro

Istoricul clujean s-a stins din via n urma unei boli nemiloase.

Daciana Derda corespondent Turda,


Cmpia Turzii
Flavia ran, Cosmina Mcican,
Marius Bena, Ionu Huanu dtp

Sorin Mrghita editor Monitorul ediie de Floreti i Ziarul Popular ediie de Huedin

monitorul de cluj folosete serviciile text i foto


ale ageniilor de pres Agerpres i Mediafax.
ADMINISTRAIE & PUBLICITATE
Director Marketing Mihaela Fleariu Secretariat Iulia Todea
Mica publicitate Iuliana Nagy
Contabilitate Camelia Petrean
Consilier Marketing Clin Tanu
IT Radu Moraru
ADRESA REDACIEI

SIGMA Business Center Cluj-Napoca, str. Republicii nr. 109, etaj I


Telefoane: 0264-597.700, 0264-59.77.03; 0364-401.531; fax: 0264-59.77.03
E-mail: redactia@monitorulcj.ro; reclama@monitorulcj.ro;
mica.publicitate@monitorulcj.ro
Publicitate: 0264-599.416; Abonamente: 0264-59.77.03

CENTRE DE MICA PUBLICITATE:


Sediul redaciei SIGMA Business Center str. Republicii nr. 109, Et. 1
Librria BIBLOS (standul de ziare) P-a A. Iancu nr. 13
Abonamentele la monitorul de cluj se pot face
la sediul redaciei, prin Pota Romn, Apex SRL
Potrivit articolului 206 C.P., responsabilitatea juridic pentru coninutul articolului aparine autorului.
Articolele marcate cu reprezint materiale publicitare, iar monitorul de cluj
nu i asum responsabilitatea pentru coninutul acestora. De asemenea, n cazul unor
agenii de pres i personaliti citate responsabilitatea juridic le aparine.

Tiparul executat la Garamond Tipografie SRL.

Ct muncesc i ct produc romnii


Romnii muncesc cel mai
mult din Uniunea
European i, cu toate
aceastea, sunt pe penultimul loc n ceea ce privete productivitatea/or de
munc, respectiv 51,1%
comparativ cu
Luxembourg, unde datele,
pe anul 2014, indic o ecien de 180.8%, informeaz Gndul.
Conform sursei citate, dei
se plaseaz la coada clasamentului, Romnia a nregistrat, din 2005 pn n 2014,
cea mai mare cretere, n acest
sector, n condiiile n care a
pornit de la 32%, ct era nivelul productivitii/or de
munc n 2005. Romnia se
menine pe acelai penultim
loc i n ceea ce privete productivitatea muncii/persoan angajat, dei a crescut,
i n acest caz, de la 35,3%,
nivelul din 2005, la 56,7%,
ct a nregistrat n 2014, dup cum se arat ntr-un studiu Eurostat, citat de Le Monde.

8 ore de munc pe zi, cinci


zile pe sptmn i productivitate/or de munc de doar
51,1%. Cam aa s-ar putea
traduce nivelul la care a ajuns
eciena pe piaa muncii din
Romnia, potrivit un studiu
Eurostat, publicat luni, i citat de Le Monde, care ia n
discuie evoluia celor 28 de
state membre UE, din 2005
pn n 2015, n acest sector.
La pol opus fa de Romnia se situeaz cei din Luxembourg, care nregistreaz 180,8%
la capitolul productivitate/or
de munc, cel mai ridicat nivel
din UE, dei petrec doar apte
ore/zi, 1.909 pe an, la birou,
conform datelor din 2015, and, totui, o uoar urcare fa de 2005, cnd, pe an, acetia munceau 1.824 de ore.
De departe, cei din Frana
au cel mai mult timp liber din
Europa, petrecnd, n medie,
doar 6,33 de ore/zi la birou,
iar ntr-un an 1.646, bifnd o
uoar coborre fa de ct
munceau n 2005, respectiv
1.661 ore pe an.

Foto: wikimedia.org

n ciuda orelor extrem de


puine petrecute la munc,
francezii se pot luda cu o
productivitate de 128,5% i
cu un salariu minim brut pe
economie de 1.458 euro/lun.
Francezii sunt printre cei
mai reactivi europeni cnd vine vorba de aprarea drepturilor angajailor. De la nceputul anului, francezii au ieit n strad, n mai mai multe rnduri, pentru a protesta
fa de controversata reform

a legii muncii. Printre propunerile ministrului francez al


Muncii, Myriam El Khomri,
criticate vehement de ctre
francezi, s-au numrat i urmtoarele: reducerea bonusurilor pentru orele suplimentare de munc de la 25% la
10%; prelungirea programului de lucru pe sptmn, n
"cazuri excepionale", pn
la 60 de ore; acordarea unei
exibiliti ntreprinderilor n
materie de angajri i concedieri.

politica.monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

Parlamentarii au fcut o lege pentru ei


Deputaii i senatorii au gsit soluia prin care parlamentarii condamnai pentru conflict de interese
s mai poat candida la alegerile parlamentare din toamn.
Anca M. COLIBANU
politic@monitorulcj.ro
Trei deputai Marton
Arpad (UDMR), Daniel
Florea (PSD) i Florin
Iordache (PSD, preedintele interimar al Camerei
Deputailor) au depus
pe 4 mai un proiect de
lege de modicare a Legii
privind Statutul deputailor i senatorilor prin care
se urmrea dezincriminarea conictului de interese pentru cei care i-au
angajat rudele la cabinetele parlamentare pn n
anul 2013. Proiectul a trecut ieri de Parlament fr
nicio emoie.
Printre cei care vor benecia de acest proiect, dac va
promulgat de preedintele
Klaus Iohannis, este i deputatul clujean UDMR Mate Andras, condamnat la ase luni
de nchisoare cu suspendare
anul trecut tocmai pentru c
i-a angajat soia la biroul su
parlamentar.

Scap de condamnare
Celor aai n astfel de situaii li se terge cazierul i
foarte posibil vor candida pentru un nou mandat n Legislativul Romniei.
Actele i faptele juridice
ncheiate sau svrite de deputai sau senatori nainte de
intrarea n vigoare a dispoziiilor art. 38 alin. 11 din Legea 96 din 2006 nu pot genera alte efecte juridice dect
cele prevzute de Legea 96
din 2006 n vigoare la data ncheierii sau, dup caz, a svririi ori producerii lor, a-

Parlamentarii nu pleac n vacan pn nu voteaz toate proiectele care le ofer privilegii

vnd n vedere faptul c anterior modicrilor introduse


prin Legea 219 din 2013 nu a
existat nicio restricie cu privire la personalul angajat la
birourile parlamentare, deputaii sau senatorii putnd dispune fr nicio constrngere
legal asupra angajrii acestora. Interdiciile introduse
prin art. 38 alin. 11 au intrat
n vigoare i produc efecte juridice ncepnd de la data de
21 august 2013, se stipuleaz n actul normativ adoptat.

Clauza de nepedepsire
Juritii au atras atenia de
nenumrate ori asupra faptului c dac va trece un asemenea proiect, se va crea un
fel de clauz special de ne-

pedepsire. Potrivit acestora,


nu are importan ca n legi
generale conictul de interese este mai departe sancionat, ct vreme este dezincriminat n legea special.
Legea special pe care aleii au trecut-o ieri n Parlament afecteaz practic aplicabilitatea legii generale, pentru c din acest moment, parlamentarii au liber la nepotism.
Au existat scandaluri repetate pe acest subiect, soii,
rude angajate, nepotisme,
acest subiect a fost discutat
de mai multe ori. Dezincriminare nseamn scoaterea de
sub incidena legii penale fapte care au fost considerate infraciuni. Nemaiexistnd te-

meiul legal, dispare legalitatea condamnrii. Legea special afecteaz aplicabilitatea


legii generale pentru c din
acest moment ei au liber s
i angajeze rudele, explic
Tiberiu Ban, avocat.

PNL s-a cam sucit


Parlamentarii clujeni e nu
au fost prezeni, e s-au abinut, e nu au putut contactai pentru a ne spune cum
au votat. Proiectul de lege a
fost ns votat n plenul reunit al Parlamentului cu 306
voturi pentru, niciun vot mpotriv i o singur abinere.
Eu m-am abinut de la
vot, dar am vzut mai multe abineri. Iniial PNL a spus
c nu va vota proiectul, dar

se pare c unii au ales s l


voteze, dac ne uitm la cum
a artat votul, a declarat deputatul PNL de Cluj Radu
Zlati.
Nu am fost la edin,
sunt plecat ntr-o delegaie,
nu am participat,a spus deputatul PNL Elena Reuer (fost Uioreanu).
Nu am fost la Parlament
n aceast sptmn, nu am
participat la aceast edin,
a spus Mircea Irimie, deputat
ALDE.
Nu am fost azi (n.r. ieri)
acolo, sunt plecat, a spus i senatorul PSD Alexandru Cordo.
Am votat pentru a clarica o situaie, pentru acest proiect. Sunt o serie de instane
care au dat hotrri i au tras

la rspundere deputai i senatori pentru fapte petrecute


nainte de intrarea n vigoare
a unei legi. Este vorba doar
de claricarea unei situaii,
a spus senatorul UDMR de
Cluj Laszlo Attila.
Aproximativ 50 de actuali
i foti parlamentari i-au angajat rude la cabinetele parlamentare, unii dintre acetia
nainte de 2013.
Au fost deja mai multe cazuri de parlamentari condamnai pentru c i-au angajat rudele la cabinetele parlamentare. Numai n anul
2015, 10 parlamentari au fost
condamnai la nchisoare cu
suspendare sau amend penal pentru conict de interese.
Senatorii i deputaii spuneau c n statutul lor nu
exista o incriminare a angajrii membrilor familiei la
cabinetele de circumscripie
pn n 2013, astfel c Agenia Naional de Integritate
nu ar trebuit s transmit
parchetelor suspiciuni de
conict de interese n cazul
parlamentarilor pn la acea
dat.
Comisia pentru Statut a dat
o hotrre nc de anul trecut
prin care senatorii i deputaii care se aau n aceast situaie puteau scpa de sanciuni, ns parlamentarii s-au
plns c aceasta nu are efect,
avnd n vedere c nu este
cuprins i n interiorul unei
legi. Parlamentul a decis atunci
ca pe 4 mai s organizeze un
plen comun n care s ia act
de hotrrea Comisiei, ca ea
s e publicat n Monitorul
Ocial.

Peste 1,2 milioane de lei


subvenii pentru partide

Aleii locali condamnai


cu suspendare nu scap aa uor

Valoarea total a subveniilor acordate de la bugetul de stat partidelor politice n luna iunie se ridic la 1.230.218 lei.
Potrivit unui comunicat al
Autoritii Electorale Permanente remis, ieri, cea mai mare parte a subveniei rezultate n urma aplicrii algoritmului de calcul prevzut la art.
24 din normele metodologice
de aplicare a Legii nr. 334/2006
privind nanarea activitii
partidelor politice i a campaniilor electorale a fost acordat Partidului Naional Liberal
532.044,16 lei.
Pe urmtoarea poziie se
a Partidul Social Democrat
cu o subvenie de 444.258,04
lei, urmat de UNPR
206.994,65 lei, Partidul Aliana Liberalilor i Democrailor

Preedintele Klaus
Iohannis a sesizat ieri
Curtea Constituional cu
privire la legea statutului
aleilor locali care prevede c cei care au fost condamnai cu suspendare
pentru fapte de corupie
nu i pierd mandatul.
Preedintele a sesizat judectorii Curii Constituionale a Romniei n legtur
cu legea privind statulul aleilor locali potrivit creia primarii, consilierii locali i judeeni care au fost condamnai pentru fapte de corupie, cu suspendare, i pot
pstra mandatul, eful statului argumentnd c actul normativ contravine Legii fundamentale, jurisprudenei
CCR, dar i principiilor statului de drept.

43.179,68 lei i Partidul Naional rnesc Cretin Democrat 3.741,47 lei.


AEP precizeaz c acordarea subveniei lunare de la bugetul de stat PNCD i UNPR
determinat potrivit algoritmului de repartizare a subveniei prevzut n Normele

metodologice de aplicare a Legii nr. 334/2006, aprobate prin


Hotrrea Guvernului nr.
10/2016, a fost suspendat
prin deciziile preedintelui
AEP i va pstrat n sum
de mandat potrivit prevederilor art. 24 alin. (5) din Legea
nr. 334/2006, republicat.

"Noua opiune a legiuitorului este conjunctural, nu


ia n considerare un interes
social real i vine n contradicie cu valorile sociale ocrotite prin lege. n opinia
noastr, a permite unei persoane care a adus atingere unei valori sociale ocrotite de
legea penal i cu privire la
care instana a considerat c
prezint un pericol social s
continue exercitarea mandatului de ales local nu este de
natur s asigure exercitarea
funciilor i demnitilor publice n coordonatele statului de drept", se arat n sesizarea naintat CCR.
De asemenea, Iohannis mai
susine c legea aduce atingere luptei anticorupie.
"Diminuarea prin lege a
standardelor de integritate

i de lupt mpotriva corupiei, n sensul c ncetarea


mandatului de ales local intervine doar n cazul condamnrii denitive pentru
infraciunile de dare i luare de mit, iar nu i n cazul altor fapte de corupie
prevzute n Codul penal i
n alte legi speciale, este de
natur s afecteze un element constitutiv al statului
de drept, precum i angajamentele internaionale asumate de Romnia. Se ncalc, n consecin art. 11 coroborat cu art. 1 alin. (3) din
Constituie", se mai menionez n sesizare.
Sesizarea CCR este ultima
cale de atac, dup ce Parlamentul a respins cererea preedintelui de reexaminare a
actului normativ.

4 actualitate.monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

Neregulile la dezinfectanii
de la Spitalul Judeean de
Ministerul Sntii, Prefectura i Consiliul Judeean Cluj au fost informate de SRI despre problemele pe care spitalul condus de
Alte informri SRI
privind dezastrul
din spitalele
clujene, alte tceri

SRI i-ar transmis, n


aprilie 2015, ministrului
Sntii de atunci,
Nicolae Bnicioiu, o informare n care se vorbea cu
subiect i predicat despre
Hexi Pharma. Informarea
SRI viza Spitalul Clinic
Judeean de Urgen
(SCJU) din Cluj-Napoca i
era printre puinele informri care ddea amnunte cu exactitate despre
nereguli privind dezinfectantul Hexi Pharma.
De altfel, la acea vreme, fostul ministru al sntii Nicolae Bnicioiu a trimis Corpul
de control la Spitalul Judeean
de Urgen din Cluj-Napoca,
ns ulterior nu s-a luat nicio
msur cu privire la acest dezinfectant. n schimb, inspectorii ministeriali au gsit mai
multe nereguli n legtur cu
modul n care se fcea dezinfecia la spital i n legtur cu
modul n care se raportau anumite servicii medicale care, de
fapt, nu erau efectuate. S-a
transmis ctre spital i un plan
de conformare, ns nu s-a luat nicio msur cu privire la
Hexi Pharma.
La nceputul scandalului
Hexi Pharma, n aprilie, fostul ministru al Sntii Nicolae Bnicioiu preciza c
nu-i amintete s primit
vreo informare de la SRI ca-

Foto: scju-cluj.ro

Bianca PREDA
eveniment@monitorulcj.ro

n luna mai 2016, SRI susinea c a transmis, ntre


2011-2016, 115 documente
viznd infeciile intraspitaliceti i doar 4 informri privind Hexi Pharma, ctre autoriti locale din Cluj. Primul
care a gafat n chestiunea
dezinfectanilor diluai a fost
prefectul judeului Cluj,
Gheorghe Vucan, care iniial
susinea c nu i amintete
s primit astfel de informri, dar la o zi dup a recunoscut c a fost informat despre aceste probleme. Fostul
prefect al judeului Cluj din
anul 2011, Florin Stamatian,
care este medic de profesie,
a declarat, c nu a primit informri de la SRI despre dezinfectanii Hexi Pharma. Nici
fostul preedinte din anul
2011 al Consiliului Judeean
Cluj, Alin Tie, nu i amintete s primit astfel de informri de la SRI.

La Spitalul Clinic Judeean de Urgen Cluj, Ministerul Sntii nu a vericat calitatea produselor Hexi Pharma

re s vizeze n mod deosebit


produsul dezinfectant Hexi
Pharma.

Toi l iau pe nu
n brae
Bnicioiu a precizat c, n
perioada n care a fost ministru al Sntii, au fost dou
controale naionale, inclusiv
n cazul dezinfectanilor folosii, iar n unele cazuri au
fost retrase substane dezinfectante, dar nu poate s spun de la ce rm erau.

Eu nu pot s spun dac


am primit sau nu informri
de la SRI pentru c nu este
legal. Acum nu mai am acces
la arhiv i la actele din Ministerul Sntii, dar ce pot
s v spun este c, n momentul n care primeam orice fel
de informaie, de oriunde, am
dispus controale n spitale. Au
fost dou controale mari, naionale, inclusiv pe dezinfectani. Am retras loturi de dezinfectani. Nu tiu dac erau
sau nu Hexi Pharma pentru

CONTRACTE

1.058.664 lei
este valoarea celor patru contracte pe care
Spitalul Clinic de Urgen Cluj le-a avut cu rma
Hexi Pharma n perioada 2012-2015

c nu exist doar aceast rm pe pia. Mai sunt i alte


rme, a declarat Nicolae Bnicioiu. Dup plecarea lui Bnicioiu, n luna mai 2016, Mi-

nisterul Sntii a fcut public lista spitalelor unde au


fost semnalate probleme n
urma controalelor efectuate
ca urmare a scandalului dez-

infectanilor. Pe aceast list


apar dou uniti din Cluj.
Acestea sunt Institutul Inimii
"Nicole Stncioiu" i Institutul Oncologic "Prof.dr. Ion
Chiricu".
Eu, punctual pe aceast
rm sau tip de companie
nu mi amintesc s primit
informaii punctuale. Dar n
zona medical a spitalelor i
n alte domenii de activitate am primit foarte multe informaii i la ecare dintre
ele am reacionat legal. Dar

Rchiele Ic Ponor, tot mai aproape de inaugurare


Societatea Drumuri i
Poduri Judeene Cluj
(DPJ), constructorul drumului turistic Rchiele-Ic
Ponor, a fcut ieri recepia drumului. Acolo (n.
red. la Rchiele-Ic Ponor)
sunt dou contracte. Noi
ne-am terminat partea de
drum. Ieri am recepionat
lucrrile la drum. Nu este
vorba despre recepia
nal a ntregului proiect, a inut s menioneze Clin Platon, director
general DPJ Cluj.
De altfel, n luna mai preedintele Consiliului Judeean
Cluj, Marius Mnzat, anuna
c drumul Rchiele Ic Ponor va inaugurat n 55 de
zile, dup mai bine de 7 ani
de la nceperea lucrrilor.
Anul trecut, proiectul a fost

preluat de RAADPP Cluj care


s-a angajat, prin vocea directorului Mircea Avram, s nalizeze acest drum anul acesta. Licitaia a fost ctigat n
luna mai de Asocierea Drumuri i Poduri Judeene Cluj
SA SC Cridov SRL, cu o propunere
financiar
de
13.324.190,24 lei, fr TVA.
n decembrie 2015, chiar
nainte de Crciun, autoritile judeene au alocat suma
de 11.241.808,71 lei fr TVA
pentru a obine o prelungire
a termenului de nanare, dup data de 31 decembrie, pentru a nu nevoite s returneze ntreaga sum primit pn acum de la Uniunea European pe acest proiect, respectiv circa 30.000.000 de lei.
n luna iunie procurorii
DNA au nceput urmrirea pe-

nal in rem n cadrul contractului drumului Rchiele-IC Ponor. n 2016, ns, i


patronul rmei Cridov, Cristian Murean, a fost acuzat
de procurori c a falsicat rapoarte pe drumul Rchiele
Ic Ponor, drum realizat din
fonduri europene.
n 2008, Consiliul Judeean Cluj ncheia un contract cu finanare european privind modernizarea infrastructurii de acces n zona turistic Rchiele-Prislop- Ic Ponor, traseu cu o
lungime de 20,5 kilometri,
contribuia UE fiind de 43
de milioane de lei, iar termenul de execuie era de 18
luni. Valoarea total a proiectului se ridica la suma de
75,8 milioane de lei. n iulie 2009 s-a ncheiat con-

tractul de lucrri, contract


care a fost ctigat de ctre
Asocierea SC MBS Group
SRL-SC Alfa Rom SRL-Nemzetkozi Betonut Kft Ungaria. Lucrrile de execuie
s-au desfurat n perioada
august 2009-noiembrie 2012,
ns nu au fost finalizate.
MBS Group aparine fostului consilier local PDL din
Turda Gabriel Silagy. Numele lui Silagy apare n dosarul de corupie al preedintelui CJ Cluj Horea Uioreanu. Procurorii spun c acesta i-ar fi dat lui Uioreanu
prin intermediari peste
33.000 de lei, la nceputul
lui 2013. Un an mai trziu,
n februarie 2014 Uioreanu
a depus o plngere penal
la DNA Cluj mpotriva firmei MBS Group pe motiv c

Foto: Monitorul

Dup 7 ani, lucrrile la drumul turistic Rchiele-Ic Ponor se apropie de final.

i-a btut joc de lucrrile la


drumul turistic Rchiele-Ic
Ponor. O expertiz tehnic
arat c firma fostului consilier local din Turda a folo-

sit materiale inferioare fa


de cele prevzute n proiectul tehnic, care nu rezist
n timp, neavnd clasa minim de rezisten.

actualitate.monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

Hexi Pharma
Urgen, sub pre

Pe scurt
Autotren ncrcat
cu hrtie igienic,
fcut scrum

La Cluj, Ministerul
Sntii nu a vericat
produsele Hexi Pharma
Ministerul Sntii susine,
ntr-un comunicat remis ieri
presei, c nu poate conrma
sau inrma faptul c fostul ministru Nicolae Bnicioiu ar
primit informri de la Serviciul
Romn de Informaii n care s
fost menionat n clar numele companiei Hexi Pharma.

IOAN OLELEU | vicepreedintele Consiliului


Judeean Cluj (aprilie 2015)

Foto: Monitorul

"n ceea ce privete aciunile de control efectuate de Corpul de control al Ministerului


Sntii la Spitalul Clinic Judeean de Urgen din Cluj-Napoca a existat una singur n anul
2015, care s-a desfurat n perioada 9 februarie 13 februarie. Aceast aciune era prevzut n planul anual de control
i a avut urmtoarele tematici:
vericarea activitii economico-nanciare, vericarea modului de ncasare a veniturilor proprii din serviciile medicale de
specialitate prestate, vericarea
modului de ncadrare cu personal i acordarea sporurilor, vericarea respectrii condiiilor
igienico-sanitare n unitatea sanitar, alte aspecte considerate
relevante", precizeaz comunicatul MS.
Conform sursei citate, Corpul de control nu a vericat
produse ale companiei Hexi
Pharma, problema neind trecut n aciunile tematice.
"n ceea ce privete condiiile igienico-sanitare, au
fost constatate deciene n
principal la proceduri nerespectate i la amenajarea improprie a unor spaii", mai
susine sursa citat.
MS menioneaz c raportul
Corpului de control a fost transmis ctre Camera de Conturi
Cluj, ANRMAP, Parchetul de pe
lng Judectoria Cluj, CAS Cluj
i Colegiul Medicilor Cluj pe baza altor concluzii din celelalte
tematici de control.

Nu am primit absolut
nimic pe subiectul
Hexi Pharma. Ce
interes aveam eu s
acopr eventualele
nereguli de la Spitalul
Judeean de Urgen
Cluj-Napoca?

GHEORGHE VUCAN | prefectul judeului Cluj

Foto: Monitorul

fectanii Hexi Pharma. Nu s-au


testat. i nu doar la Cluj. Nicieri n Romnia. i mai e un
aspect. Eu ce s fac? S gust
din dezinfectani?, a precizat
Petru uca, managerul Spitalului Judeean de Urgen Cluj.
Am avut n decursul a 2015
foarte multe controale, nu in
minte s fost un control care s e vizat aceast vericare de ecien a dezinfectanilor, iar din cte tiu spitalul nu a fost niciodat informat c ar avea produse Hexi
Pharma necoforme. Noi nu am
primit nicio informare, de niciun fel, niciodat, de la minister. Avem propriile noastre
teste care niciodat nu au prezentat probleme. Toate au fost
conforme. Noi oricum foloseam 15 tipuri de dezinfectani
i doar dou dintre ele sunt de
la Hexi Pharma. Dar comunicare cum c sunt neconformi
nu am primit oricum niciodat", a declarat, ieri, Monica
Costin, directorul medical al
Spitalului Judeean Cluj.

Eu, punctual pe
aceast rm sau tip
de companie nu mi
amintesc s primit
informaii. Dar n zona
medical a spitalelor
am primit foarte
multe informaii.

PETRU UC | managerul Spitalului Clinic


Judeean de Urgen Cluj

Foto: Monitorul

dac au fost, le-am trimis


mai departe la Direcia de
Sntate Public (DSP) Cluj
pentru a ncepe controale ,
a declarat Gheorghe Vucan,
prefectul de Cluj.
De la Consiliul Judeean
Cluj cel care primea informri
de la SRI n aprilie 2015 era
fostul vicepreedinte Ioan Oleleu. i acesta susine c nu a
primit nicio informare legat
de Hexi Pharma.
Nu tiu de aa ceva. Nu
tiu de rma respectiv. Nu
am primit absolut nimic pe
subiectul Hexi Pharma. Am
primit o informare sau dou
cu alt tematic. Ce interes
aveam eu s acopr eventualele nereguli de la Spitalul Judeean de Urgen Cluj-Napoca?, a precizat Oleleu.
De cealalt parte, conducerea Spitalului Judeean de
Urgen Cluj-Napoca spune
c nu tie absolut nimic de
vreo informare SRI i c nu a
venit la ei niciun control de
la Bucureti special pentru a
verica dezinfectanii Hexi
Pharma.
Nu am cunotine despre
nicio informare a SRI-ului
vis-a-vis de Hexi Pharma. Despre aceast tematic nu am
discutat niciodat cu ministrul
Bnicioiu. Cred c suntem spitalul cel mai controlat din Romnia. n ecare an am avut
corp de control de cnd am
venit aici. n 2015 nu s-au luat niciodat probe din dezin-

Foto: Dej 24

Petru uc, dar nimeni nu a luat nicio msur i toi au tcut.

n 2015 la Cluj nu
s-au luat niciodat
probe din
dezinfectanii Hexi
Pharma. Eu ce s fac?
S gust din
dezinfectani?

Noii consilieri locali i judeeni depun vineri jurmntul


Noii reprezentani ai administraiei locale de la Cluj i vor prelua mandatele ncepnd de vineri, dup ce vor depune jurmntul.
Aleii locali i judeeni
vor avea un termen de 15
zile pentru a se decide
dac vor rmne pe funciile nou dobndite sau,
unii dintre ei, n unele
cazuri, dac vor opta n
continuare pentru locurile
de deputai sau senatori
din Parlament.
n urma alegerilor din 5 iunie, clujenii l-au ales pe liberalul Emil Boc pentru un nou
mandat de primar, care ar urma s e secondat de Anna
Horvath (UDMR), n funcia
de viceprimar, ca i pn acum.
De asemenea, cnd PNL
bate palma ocial cu UDMR,
dup negocierile care au durat o sptmn, preedinia
Consiliului Judeean Cluj va
ajunge n minile liberalului
Alin Tie, n prezent senator.
Rmne de vzut dac aces-

ta va alege n toamn locul


cldu din Parlament i va candida pentru nc un mandat
n Senat. Pentru una din funciile de vicepreedinte al forului judeean PNL vrea s l
impun pe Marius Mnzat, actual preedinte. De asemenea,
n cazul unei aliane, UDMR
i va pstra funcia de vicepreedinte al CJ, reprezentat acum de Vakar Istvan.
Astfel, nainte de redistribuire n Consiliul Local al municipiului Cluj-Napoca PNL a
obinut 16 mandate, UMDR 5
mandate, iar PSD+ALDE 4
mandate. Potrivit BEJ Cluj,
dup redistribuire, au mai primit cte un mandat PSD+ALDE
i PNL. PNL a obinut 17 mandate n Consiliul Local, UDMR
rmne cu 5 mandate, iar
PSD+ALDE au tot 5 mandate. n total, sunt 27 de man-

date de consilieri locali. De asemenea, din cele 37 de mandate de consilieri judeeni,


PNL-ului i revin 18 mandate, PSD-ului 12, iar UDMR-ului
7 mandate.
Cei doi candidai pentru
funcia de preedinte al Consiliului Judeean au fost senatorul Alin Tie (PNL) i deputatul Cornel Itu (PSD). Anul

acesta, preedintele Consiliului Judeean va ales n mod


indirect, prin votul consilierilor judeeni.
PNL i PSD sunt principalele partide din judeul Cluj,
din punct de vedere al voturilor i mandatelor de alei locali obinute la alegerile din
5 iunie, iar UDMR este a treia for politic din jude, ca-

re va nclina balana puterii


spre una dintre cele dou formaiuni.
Pentru Consiliul Judeean,
PNL a obinut n judeul Cluj
37,99% din voturi, urmat de
PSD, cu 26,60%, i de UDMR,
cu 13,96%. Emil Boc a obinut la alegerile din 5 iunie al
patrulea mandat de primar ind votat de 64.311 clujeni.

Un autotren a ars ca o tor ieri


diminea, n jurul orei 10:00,
pe DN1C, pe centura ocolitoare
a municipiului Gherla. Incendiul
s-a produs ca urmare a exploziei unui pneu, care a luat ulterior foc. oferul autotrenului, n
timp ce se deplasa pe DN1C,
dinspre Dej spre Cluj-Napoca,
ajuns pe centura ocolitoare a
municipiului Gherla, la urcare,
a constatat c din autotrenul
pe care l conducea, n urma
exploziei pneului, a nceput s
ias foc. Brbatul nu a mai putut controla mastodontul care
transporta hrtie igienic, frecndu-se de parapetul metalic
situat pe marginea oselei,
scrie dej24.ro. Imediat dup ce
a reuit s-l opreasc, autotrenul a fost cuprins de cri.
Vlvtaia a cuprins ntreaga ncrctur, crile ajungnd i
la cabin.

Tlhrit n faa
grii din
Cluj-Napoca
Un minor a fost reinut pentru
24 de ore dup ce a smuls un
lnior de la gtul unei femei.
La data de 21 iunie, n jurul
orei 00:50, poliitii au fost sesizai de ctre o femeie de 31
de ani, din Aiud, cu privire la
faptul c a fost furat de lniorul pe care-l purta la gt.
Aceasta a reclamat faptul c,
un tnr de circa 17 ani, i-a
sustras, prin smulgere de la
gt, un lnior din aur, n timp
ce se aa n faa grii din
Cluj-Napoca. n urma vericrilor efectuate a fost identicat
pe strada Cii Ferate din
Cluj-Napoca un tnr de 17 ani
din Fizeu Gherlii. Asupra tnrului a fost gsit lniorul reclamat ca ind furat, acesta ind predat femeii. n cauz se
continu cercetrile sub aspectul svririi infraciunii de tlhrie calicat, au declarat reprezentanii IPJ Cluj.

A distrus zeci
de pietre funerare
ntr-un cimitir
din Dej
Un tnr de 18 ani din municipiul Dej a fost reinut de poliiti i a fost prezentat ieri instanei cu propunere de arestare preventiv pentru profanare
de morminte, dup ce a rsturnat 44 de pietre funerare, potrivit Inspectoratului de Poliie
Judeean (IPJ) Cluj. "Poliitii
au identicat i reinut, pentru
24 de ore, un tnr bnuit de
comiterea infraciunilor de profanare de morminte i furturi.
n urma investigaiilor efectuate, poliitii din cadrul Poliiei
municipiului Dej au identicat
i reinut un tnr de 18 ani,
din Dej, bnuit de profanarea
unor morminte i comiterea
mai multor furturi. Astfel, la
data de 13 mai, acesta ar
rsturnat 44 de pietre funerare
din cimitirul Dealul Florilor, din
Dej", se arat ntr-o informare
transmis IPJ Cluj. De asemenea, poliitii au descoperit c,
n perioada aprilie iunie, tnrul ar comis apte furturi
din case nelocuite, beciuri i
magazine de pe raza municipiului Dej, fapte prin care s-ar
creat un prejudiciu total de circa 6.000 de lei.

6 actualitate.monitorulcj.ro

Cronologia accidentelor rutiere n

Accidente similare precum cel de duminic, n care fiul patronului de la Grand Hotel Italia a fost grav accidentat, a
motocicliti au decedat sau au fost grav accidentai, fiind traumatizai pe via.
PUBLICITATE

7 septembrie 2013
Un motociclist i pierde viaa ntr-un accident rutier
pe strada Fabricii. Reprezentanii IPJ Cluj declar c
accidentul s-a produs dup ce oferul autoturismului
nu a acordat prioritate, a virat la stnga, moment n
care motociclistul a venit din fa i a fost lovit de
main. n urma accidentului, motociclistul, un brbat n vrst de 33 de ani, moare.

7 august 2014
Un motociclist i pasagerul su sunt rnii pe strada
Izlazului. Un brbat care a condus un autoturism pe
strada Izlazului, spre strada Primverii, a efectuat un
viraj la stnga pentru a intra n parcarea unui imobil
i nu s-ar asigurat corespunztor. Acesta a intrat n
coliziune cu o motociclet, condus regulamentar de
un brbat de 62 de ani din Cluj, n aceeai direcie
de deplasare. n urma coliziunii motocicleta s-a rsturnat pe partea carosabil, iar conductorul acesteia i o pasager de 24 de ani care circula cu acelai
vehicul, au fost rnii i transportai la UPU, informa IPJ Cluj.
PUBLICITATE

13 august 2015
Un motociclist i o tnr de 21 de ani sunt rnii
grav, dup ce un ofer nu se asigur la schimbarea
direciei de mers. oferul, n timp ce conducea pe
strada Oaului, din direcia bulevardul Muncii spre
centru, nu s-ar asigurat corespunztor la efectuarea manevrei de schimbare a direciei de mers spre
dreapta pentru a intra pe strada Odobeti i intr
n coliziune cu motocicleta condus de un tnr de
25 ani care circula n aceai direcie prin partea
dreapt.

5 aprilie 2016

Un accident rutier grav are loc n inter


Bulevardul 1 Decembrie i Tecuci. Un
de ani care conduce un VW Golf nu ac
trecere unui motociclist n vrst de 22
Motociclistul circul pe banda doi dins
spre Cora i este lovit de o main. La
seaz medicii, accidentrile motociclis

23 mai 2016

Un accident rutier grav are loc pe strad


Un ofer nu acord prioritate unui mo
n plin.Conductorul unui autovehicu
strada Nicolae Titulescu de pe o alee f
tate de trecere unui motociclist intrnd
acesta. Motociclistul ar suferit leziun
Carmen Jucan, purttorul de cuvnt a

19 iunie 2016

Fiul patronului de la Grand Hotel Italia


a internat n stare grav la spital du
care o conducea a fost lovit de un o
ntors pe o linie dubl continu fr s
Accidentul rutier a avut loc la ieirea d
Vlcele. Andrei Prunean este ul lui S
ciat n rma care administreaz hotelu
Grand Hotel Italia. "Un autoturism ca
Cluj - Turda, condus de un tnr de 26
efectuat o manevr de ntoarcere nere
linia dubl continu moment n care a
stnga un motociclist, un brbat de 3
Napoca. Motociclistul a fost rnit grav
tat n stare de libertate", a declarat pu
Inspectoratului de Poliie Judeean Clu

6 septembrie 2015
Un sirian naturalizat la Cluj-Napoca comite un grav
accident de circulaie n urma cruia un tnr de 37
de ani moare. Accidentul are loc pe strada Bucureti.
Poliitii susin c Bazrakan Abdul Rahman, n vrst
de 54 de ani, oferul unui Audi A4, a vrut s ntoarc maina peste linie dubl continu. Fr s se asigure a vrut s fac acea manevr riscant i ilegal. Nu a vzut c din spate circula o motociclet care
a intrat direct n maina care fcea manevra ilegal, a declarat un poliist. Motocicleta era condus
de Alexandru Adrian Nicoar, de 37 de ani.

4 octombrie 2015
Un accident rutier grav are loc pe Calea Mntur,
soldat cu rnirea grav a unei persoane i avarierea
a dou vehicule. La intersecia dintre Calea
Mntur i strada Berriei, o oferi de 30 ani vireaz la stnga i nu acord prioritate unei motociclete i intr n coliziune cu acesta.

13 noiembrie 2015
Sonia, o tnr motociclist, i pierde viaa ntr-un
accident pe strada Pavlov. Un autoturism a virat
stnga pentru a intra ntr-o curte, dar nu a acordat
prioritate de trecere unei motociclete care venea din
sens opus. Motocicleta a intrat direct n autoturism
i a rezultat decesul persoanei care se aa pe ea,
au declarat reprezentanii IPJ Cluj.

23 noiembrie 2015
PROMOVARE

Aboneaz-te la

monitorul

plteti doar 20 lei pe lun


citeti cele mai fierbini tiri din Cluj
participi la concursuri cu premii n fiecare lun

0264.59.77.00

Pe strada Observatorului are loc un accident n care


sunt implicate dou maini i o motociclet. O tnr de 19 ani, n timp ce conducea un autoturism
pe strada Observatorului, la efectuarea unui viraj
dreapta nspre parcarea unui centru comercial, pe
fondul neasigurrii corespunztoare la schimbarea
direciei de mers, ar intrat n coliziune cu o motociclet condus de ctre un tnr de 24 de ani din
Cluj, care circula pe acelai sens, nspre strada
Republicii. n urma impactului, motocicleta ar fost
proiectat ntr-un alt autoturism condus de ctre o
femeie de 28 ani din Slaj. Accidentul s-a soldat cu
rnirea grav a motociclistului, se arta ntr-un comunicat al IPJ Cluj.

21 iunie 2

Un motociclist
ani ajunge n s
v la spital du
tr n coliziune
autoturism, n
Baciu. Potrivit
lor clujeni, din
cercetri reiese
tociclistul nu p
distana de sig
fa de autove
care-l preceda,
coliziune cu ac
Autoturismul e
dus de un brb
de ani, din com
Baciu, care ar
viteza pentru a
un viraj spre d

joi, 23 iunie 2016

care au fost implicai motocicliti

au mai avut loc la Cluj. Din cauza oferilor incontieni care efectueaz viraje fr s asigure zeci de tineri

rsecia strzilor
ofer n vrst de 26
cord prioritate de
2 de ani.
spre podul Garibaldi
faa locului se deplastului sunt grave.

da Nicolae Titulescu.
otociclist i l lovete
ul ar ptruns pe
fr a acorda priorid n coliziune cu
ni, a declarat
l IPJ Cluj.

a, Andrei Prunean, se
up ce motocicleta pe
ofer incontient care a
se asigure.
din Feleacu spre
imion Prunean, asoul de cinci stele
re circula pe direcia
6 de ani din Cluj, a
egulamentar peste
a intrat n el n lateral
0 de ani din Clujv. oferul este cerceurttorul de cuvnt al
uj, Daniel Graur.

2016

t de 33 de
stare grap ce ine cu un
n comuna
poliitin primele
e c mopstreaz
guran
ehiculul
, intr n
cesta.
era conbat de 49
muna
redus
a efectua
dreapta.

Hai s rdem cu Poliia


27 august 2015
Un accident mortal are loc pe DN1C, n
localitatea Livada. n accident sunt implicate trei autovehicule: o motociclet, un
TIR i o dubi. Motociclistul n vrst de
numai 21 de ani este ul fostului viceprimar din Fizeu Gherlii i circula dinspre Dej nspre Cluj. Se izbete de dubia
a crei oferie ieise cu spatele de pe
un drum secundar pentru a ptrunde pe
osea, iar apoi este proiectat ntr-un TIR.
n urma impactului violent, motociclistul
este izbit de pmnt i casca i zboar
din cap. Medicii de pe ambulan nu pot
face nimic pentru salvarea tnrului.

Reprezentanii Poliiei spuneau n


2014 c pentru prevenirea i reducerea numrului de accidente n care sunt implicai conductori de motociclete/
mopede sau bicicliti, poliitii rutieri desfoar activiti sptmnal.
Aciunile acestora vizeaz
impunerea respectrii
prevederilor legale n domeniu n vederea reducerii
victimizrii acestor categorii
de participani la trac, transmis acetia.

12 iunie 2015
Un motociclist din judeul Cluj, cunoscut sub numele de
Dan, i pierde viaa ntr-un accident de circulaie petrecut
pe DN 1C n localitatea Iclod, dup ce este izbit violent de o
autoutilitar care ncerca s vireze la dreapta pe un drum
secundar. Potrivit martorilor, motociclistul are vitez foarte
mare, iar pentru c se a n curb nu mai poate evita impactul cu autovehiculul din fa. n urma accidentului, brbatul din Iclod moare pe loc, iar motocicleta acestuia se
oprete ntr-un stlp la 100 de metri distan. Dei are casc, aceasta nu-i poate salva viaa.

8 MICA PUBLICITATE
IMOBILIARE
VNZRI/CUMPRRI
APARTAMENTE
Vnd 3 camere, confort, et. ,
sau schimb cu 2 camere sau 1
camer n cas, confort, pltesc
diferen. Prefer zona cenrtal.
Inf. la tel. 0264-431115 sau
0751-271474. (2.7)
P.F. cumpr ap.1 camer n
cart. Grigorescu/Plopilor, exclus
demisol/mansard. Ofer plata
pe loc. Fr agenii. Tel.
0770-388671. (5.7)
CUMPR garsonier.
Exclus cart. Plopilor.
Atept telefoane la tel.
0760-185659. (12.20)

P.F. cumpr URGENT


ap. cu 3 camere, mobilat,
utilat, decomandat, et. 1
sau 2, de preferat cart.
Zorilor, Bun-Ziua,
Gheorgheni, Grigorescu.
Exclus agenii.
Ateptm oferte la tel.
0727-477.173.
P.F. cumpr apartament cu
2-3 camere, n cart. Mrti,
Gheorgheni sau Zorilor.
Sunai la tel. 0740-607307.
P.F. vnd apartament 2
camere, construcie 2008, n
Baciu, str. Jupiter, suprf. 55
mp, balcon 7 mp nchis cu
termopan, teras 35 mp,
complet mobilat i utilat
(cuptor, plit, frigider, main
de splat, televizor).
Pre 62.000 euro negociabil.
Exclus agenii.
Telefon 0743-075605.

CASE/CABANE
Vnd cas n localitatea Cuzdioara, la 4 km de localitatea Dej,
mobilat, cu utiliti, grdin de
33 ari. Inf. i relaii suplimentare
la tel. 0264-593488. (1.7)
Vnd teren intravilan n comuna Galaii Bistriei, la 16 km de
Bistria, supr. 2500 mp, utiliti
(ap, curent). Pre negociabil. Informaii i relaii suplimentare la
tel. 0744-700439 sau
0264-534770. (1.7)
Vnd cas n Ccu, jud. Cluj,
4 camere, ur, cu 2 grajduri, buctrie de var, cotee i anexe,
curte, grdin, cu acces la toate
utilitile, cu sau fr 4 ha teren
agricol. Inf. suplimentare la tel.
0746-297102. (1.7)
Vnd cas n zon rezidenial,
n cart. Borhanci, Aleea Violetelor
nr. 1, teren n supr. de 607 mp, la

parter, living, buctrie, baie,


WC, cmar, teras, la etaj 3 camere, balcon, teras, hol, baie,
WC. Inf. la tel. 0264-550331 sau
0725-442163. (1.7)
P.F. vnd cas cu grdin de
2200 mp, aproape de bi, n localitatea Cojocna. pre negociabil.
Inf. suplimentare la tel.
0752-768446. (5.7)
Vnd vil n Gura Rului

P.F. vnd TEREN pentru


construcii n elimbr, jud.
Sibiu, lng motelul Dracula,
intravilan, 1.175 mp,
deschidere
24 m la DN1.
Inf. la tel. 0722-562.915

Vnd dou case + anexe n Tureni, n aceeai curte (se vinde i


separat), supr. total 6500 mp,
curte, livad, teren arabil, utiliti, ap, gaz, curent, ntbulat,
pre negociabil.
Inf. suplimentare la tel.
0745-182440.

Vnd teren n intravilanul Clujului, surp 500 mp, la distana


de 1,5 km de Iulius Mall, cu utiliti, ap, curent, cu C.F. n regul. Inf. suplimentare la tel.
0752-397165 sau 0745-501314.
Vnd 2 parcele de teren lng
lacul din Chinteni, supr. 613 mp,
front 18 ml la drum judeean,
pre 15 euro mp. Inf. i relaii suplimentare la tel. 0745-251703.
Vnd teren n zona Tetarom 2
(fosta livad de pomi IAS),
centura spre Apahida. Inf. i relaii suplimentare la tel.
0264-416242, dup ora 20,
Fam. Molnar.

TERENURI

NCHIRIERI

Vnd n staiunea Sovata Bi,


jud. Mure, teren pentru vil de
612 mp, n centru i n apropierea utilitilor, zona A. Inf. suplimentare la tel.
0264-592139.m (2.7)

APARTAMENTE
Dau n chirie apartament cu 2
camere, suprafaa 52 mp, zona
cart. Grigorescu, str. Donath nr. 4,
ap. 1. Inf. la tel. 0743-3158419.
(1.5)

Vnd teren intravilan de 3000


mp, ntbulat, sat Vechea
Chinteni, acces la utiliti, posibiliti de construcie, zon bun,
pre 20 euro/mp. Informaii suplimentare la tel. 0264-556174,
0728-145263 saula adresa de
e-mail: sipos_m@yahoo.com.
(2.7)

Caut s nchiriez teren/curte


etc., minim cateva sute mp pentru cazaretemporar cini. Ofer
300 RON/lun, negociabil, sau
pentru cumprare pn la 3000
euro, zona Cluj-Napoca i satele
din jur unde exist transport n
comun.
Tel. 0741-455348. (1.7)

jud. Sibiu.
Toate utilitile, zona superb,
direct de la proprietar.
Informaii la 0722-275170.

Vnd teren central n supr. de


100 mp, front 20 ml la drum de
servitute, cu C.F. i C.U., P+6,
pre 250 euro mp. Inf. suplimentare la tel. 0745-251703.

TERENURI

SCHIMBURI

n Cluj-Napoca.
Exclus agenii.

Legion Guard
angajeaz:

situat ntr-o poian.

Dispeceri (CCTV)

Informaii la tel.

ef Tur

0753-222 759.

Telefon: 0732-400.770.

A
GR
T
I
TU
Completai CITE acest talon (maxim 25 de cuvinte) i vei
beneficia GRATUIT de dou anunuri de mic publicitate!
Anunurile pt. rubricile Acorduri de mediu, Citaii, Pierderi,
Matrimoniale i Mulumiri prezictoare se taxeaz integral.

Depune TALONUL DE MICA PUBLICITATE la sediul redaciei,


str. Republicii nr. 109, Et. 1 sau librria BIBLOS (standul de
ziare) P-a A. Iancu nr. 13 (lng alimentara sntii)
Redacia nu-i asum responsabilitatea pentru coninutul anunurilor.
Trimind acest talon v exprimai acordul privind utilizarea datelor
nscrise pe talon n scopuri de marketing i publicitate.

Vnd TV color marca DAEWOO, stare bun, pre 110


RON. Inf. suplimentare la tel.
0264-542151. (5.7)
Vnd 4 cauciucuri de TICO, n
stare bun, ieftin. Inf. suplimentare la tel. 0264-542151. (6.7)

UZ CASNIC

Vnd aparat magnetoterapeutic I-TECH Medical Division nou,


n stare perfect de funcionare,
util n diverse afeciunil, dispune
de carte tehnic i factur de
cumprare. Pre negociabil. Informaii suplimentare la tel.
0751-537905. (2.7)

Agent Securitate

TEXTUL ANUNULUI:

ELECTRO

Tureni, cu apartament

36,6 m. Terenul este plan,

NUME I PRENUME:
ADRES:
TELEFON:
E-MAIL

PIESE AUTO
Vnd 4 cauciucuri de TICO, n
stare bun, ieftin. Inf. suplimentare la tel. 0264-542151. (6.7)

MEDICALE

LOCURI DE MUNC

200 m de str. D.D. Rosca,

AUTO/MOTO
Cumpr ARO 10, 4x4, n stare
de funcionare. Atept oferte la
tel. 0740-876853. (6.7)

total 2500 mp, n com.

P.F. vnd 1145 mp de teren

front la drum de servitute

VNZRI/CUMPRRI

buctrie, cu teren, supr.

P.F. schimb cas cu 2 camere,

Inf. la tel. 0751-760639.

intravilan cu C.F. la Rudar, la

SERVICII
Expert contabil autorizat, in
eviden contabil la rme mici,
mari i persoane zice. Pentru
informaii suplimentare sunai la
tel. 0744-501252. (6.7)
Depanare TV la domiciliul clientului, cu garanie. Tel.
0264-547523, 0744-877328.
Ofer servicii profesionale de
Web Design, redesign pagini de
internet si gazduire web
hosting,la pretul de 399 lei. Contact: 0754 611 868 sau email:
horea@orange-webagency.
com.
Repar frigidere, congelatoare,
combine, vitrine frigorice, camere de frig. Ofer garanie i
asigur transport.Tel.
0747-786.320; 0770-607.687.
Executm la comand, mobilier personalizat, din pal melaminat, cu montaj la domiciliu. Sunai la tel. 0740-807646.
Montm ui i geamuri, autorizat Porta Doors. Informaii la
te.l 0745-993104.

Vnd chiuvet din porelan.


Inf. suplimentare la
0264-424005 sau 0745-300323.
(6.7)

Vnd teren, suprafa: 4000


mp, cu toate utilitile la strad
(16 km de Cluj) Vechea Deuu, intravilan, zon linitit.
Pre 18 Euro mp. Informaii
telefon: 0722-990855.

TALON DE MIC PUBLICITATE

VALABIL PENTRU PERSOANE FIZICE

monitorulcj.ro | joi, 23 iunie 2016

(1.4*)
Angajm vnztor/vnztoare, salariu atractiv, n Centru Comercial Complex Leul (P-a Mihai
Viteazul). Tel. 0744-672.520.
(4.10)
Angajez persoane pentru cules cirese, n zona livada Stelua. Sunai la tel. 0758-356073.
(5.14)
Caut cioban la oi, cu experien, care sa tie s mulg. Ofer
salar bun i cazare.
Inf. la tel. 0741-547721.
Cutm FEMEIE DE SERVICIU
(menaj). Inf. suplimentare la tel.
0752-134356.
Caut de lucru ca OFER, experien 18 ani (i pe comunitate),
cat. B i C, cunosctor al lb. germane i engleze. Rog i ofer seriozitate. Sunai la tel.
0752-397165 sau 0745-501314.
Caut de lucru n domeniul laborator-cofetarie sau la buctrie, dein diplom de calicare
n aceste domenii. Ofer i rog
seriozitate. Atept oferte la tel.
0757-746700.
Tnr, caut loc de munc
part-time, n domeniul contabilitate primar, cunotine WINMENTOR. Sunai la tel.
0745-430079.
Caut de lucru n domeniul
gastronomiei, part-time (n zilele libere), experien n domeniu. Cer i ofer seriozitate. Rog
sunai la tel. 0745-802150.

MOBILIER
Vnd canapea folosit. Inf. suplimentare la 0264-424005 sau
0745-300323. (5.7)
Vnd mas din lemn masiv de
8 persoane, lcuit, cu picioare
din er i dou bnci cu picioare
rabatabile, pentru terase sau cabane. Inf. la tel. 0745-569336.
(7.7)
Vnd dulap cu dou ui, canapea de dou persoane i dou
corpuri de buctrie, n stare bun de folosin. Pre negociabil.
Informaii suplimentare la tel.
0753-990712. (7.7)
Vnd crucior bebelui i crucior sport . Inf. suplimentare
la tel. 0745-659792.

DIVERSE
Vnd familie de albine. Inf. i
relaii suplimentare tel.
0722-515094. (1.7)
Vnd 12 buci de piese de artizanat din aram, statuete, tave
cu pahare, candele, serviciu de
uic, caraf, scrumier, cafea,
etc, pre negociabil. Inf. la tel.
0264-591965. (5.7)
Vnd haine pentru copil cu
vrsta ntre 0-18 luni. Inf. suplimentare la 0264-424005 sau
0745-300323. (5.7)
Vnd dou corturi de dou
persoane, culoare albastru, sac
de dormit i saltea din piele 10
kg, pre negociabil. Inf. suplimentare la tel. 0264-591965.
(5.7)
Vnd trei covoare de 3 x 25,
din care unul de ln, lucrat manual, pre negociabil. Atept telefoane la 0264-591965. (5.7)
Vnd moar cu valuri pentru
gru, folosit foarte puin,
aproape nou. Relaii suplimentare la tel. 0740-240238. (5.7)
Vnd dou perechi de role din
piele nr. 36-38, pre negociabil.
Sunai la tel. 0264-591965.
(5.7)

ANUN DE ANGAJARE

Societate de pe litoral angajeaz:

CAMERIST
i

AJUTOR DE BUCTAR
Oferim: cazare, mas, salar atractiv.
Tel. 0722-222.863. (1.5)
Vnd coniac de 47 i uic de
prune de 5 ani, pre 30 RON, respectiv 25 RON. Sunai la tel.
0264-591965. (5.7)
Vnd familie de albine. Inf. i
relaii suplimentare tel.
0722-515094. (7.7)
Vnd salam de cas bio, 10
RON/bucata (cca. 500 g). Inf. la
tel. 0741-547.721 sau
0758-356.073.
Vnd suc de mere natural, cu
pulp, din mere provenite din
pomi netratai, fr zahr i conservani (recipient de 2 l).
Pre 8,5 RON/l.
Sunai la tel. 0758-356073.

COLECIONARI
Vnd convenabil pentru colecionari biciclet PEGAS, original,
pliabil. Informaii suplimentare
la tel. 0723-064864. (5.7)

CONDOLEANE
La trecerea n nein a

profesorului Nicolae Bocan


transmitem sincere condoleane
familiei.
Dumnezeu s-l odihneasc
n pace!

Familia Zoie i Ioan Talpo.


LICITAIE
Direcia General Regional a
Finanelor Publice Cluj-Napoca.
Administraia Judeean a Finanelor Publice Cluj, avnd n vedere prevederile O.G. nr. 14/2007,
date n aplicare prin H.G. nr.
731/2007, privind reglementarea modului i condiiilor de valoricare a bunurilor intrate, potrivit legii, n proprietatea privat
a statului, organizeaz la sediul
instituiei situat n Cluj-Napoca,
P-a. Avram Iancu nr. 19 (etajul
II, sala de edine), jud. Cluj: Licitaie public deschis, n data de
07 iulie 2016, ora 10.00, privind
vnzarea, urmtoarelor bunuri
mobile, respectiv: Autoturism
marca Jet Patriot/PK/JK5FA, an
fabricaie 2008, numr de nmatriculare CJ-99-EDD, c.c.
1968 cmc, combustie diesel,
pre de pornire a licitaiei
44000 lei (TVA inclus); Autoturism marca Volkswagen Caddy
2K/AFBLSX01, an fabricaie
2009, numr de nmatriculare
CJ-14-EDD, c.c. 1896 cmc,
combustie diesel, pre de pornire a licitaiei 36080 lei (TVA
inclus); Autoturism marca Dacia Logan SD/KSD0K, an fabr.
2007, numr nmatriculare
CJ-22-EDD, comb. diesel, c.c.
1461, pre de pornire a licitaiei
22440 lei (TVA inclus); Autoturism marca Skoda Octavia 1 U,
an fabricaie 2003, numr de
nmatriculare CJ-59-SUR, c.c.
1896 cmc, combustie diesel,
pre de pornire a licitaiei
16060 lei (TVA inclus); Autoturism marca Citroen C4/LAKFU,
an fabricaie 2005, numr de
nmatriculare CJ-74-ABS, c.c.
1968 cmc, combustie benzin,
pre de pornire a licitaiei
16720 lei (TVA inclus); Autoturism marca Renault Megane
1,61, an fabricaie 2000, numr de nmatriculare

CJ-11-EDD, c.c. 1598 cmc, combustie benzin, pre de pornire


a licitaiei 8140 lei (TVA inclus); Autoutilitar VW LT
45/2DX0FZ basculant, an fabricaie 2998, numr de nmatriculare CJ-20-EDD, c.c. 2461
cmc, combustie diesel, pre de
pornire a licitaiei 34760 lei
(TVA inclus); Autoturism marca
Audi A6 4F LBLBF1, an fabricaie
2006, numr de nmatriculare
SB-07-WLA, c.c. 1968 cmc,
combustie diesel, pre de pornire a licitaiei 32650 lei (TVA
inclus). Potenialii ofertani pot
viziona bunurile mobile la Biroul
Vamal de Interior Cluj, respectiv
Cmpia Turzii, str. Laminoritilor,
nr. 121, Iancu Jianu F.N., G.
Cobuc nr. 43. Depunerea documentaiei (cererea de nscriere la
licitaie, copia actului de identitate/ CIF ptr. pers. juridice, certicatele de atestare scal, emise
de organele scale de domiciliu
i mputernicirea/ delegaia de
reprezentare a ofertantului la licitaie dac este cazul), a avansului de nscriere la licitaia din
data de 07.07.2016, se realizeaz anterior acestei date respectiv, pn n data de 06.07.2016,
ora 15.00, la Compartimentul
Valoricare Bunuri din str. Piteti, nr. 7, etaj IV, cam. 2,
Cluj-Napoca. Informaii suplimentare, alte date/ elemente de
identicare, rapoarte de expertiz, poze/ condiii de participare
la licitaie, pot obinute i prin
accesarea site-ului www.mnante.ro valoricare bunuri
conscate, precum i la sediul
instituiei Compartimentul Valoricare Bunuri, la adresa de
e-mail: Vasile.Goizago.CJ@mnante.ro. Garania/ avansul de
participare la licitaie este de minim 10% din valoarea de pornire
a licitaiei pentru produsul dorit
a achiziionat i se depune n
contul D.G.R.F.P. Cluj-Napoca, nr.
RO96TREZ2165005XXX006910,
deschis la Trezoreria Cluj-Napoca, CIF 4426336 sau n numerar la caseria instituiei. n caz de
neadjudecare, avansul se restituie titularului n maxim 5 zile lucrtoare. Pasul de licitaie s-a
stabilit de ctre Compartimentul
Valoricare Bunuri (n cot procentual) la 0,50% din valoarea
de pornire a licitaiei. Adjudecarea poate realizat cu plata integral n maxim 5 (cinci) zile de
la data licitaiei. Ctigtorul licitaiei pierde avansul depus n cazul neachitrii produsului adjudecat n termenul prevzut de lege i suport cheltuielile aferente organizrii unei noi licitaii,
precum i a pierderilor din diferene de pre rezultate n urma
organizrii unei noi licitaii.

PIERDERI
Pierdut atestat conductor auto
pe numele CIOTLU FLORIN. l
declar nul. (1.1)
Pierdut certicat costatator i
certicat de nregistrare al rmei
S.C. KIMMY PETS S.R.L. din
Cluj-Napoca, jud. Cluj, str. Parng
nr. 13, ap. 58, C.U.I. 30383129,
J12/1767/02.07.2012. Se declar nul. (1.1)

Monitorul de Cluj nu este responsabil n nicio circumstan pentru acurateea sau coninutul anunurilor publicate, nu rspunde moral sau material
pentru eventualele prejudicii pe care cineva le-ar suferi n urma publicrii acestora. Rspunderea pentru autenticitate aparine exclusiv autorilor anunurilor.

monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

Keep your image clean!


S.C. GREENWEEE INTERNATIONAL S.A.
angajeaz pentru punctul su de lucru din Cluj-Napoca,
Comuna Apahida, str. Libertii, nr. 63

OFER AUTOCAMION
Cerine: permis categoria B, certicat ADR.
C.V.-urile se vor depune la numrul de fax
0338.100.604, sau se pot depune la sediul din Apahida,
de luni pn vineri, ntre orele 8:17, sau la adresa de
email mihaela.ionescu@greenweee.ro.
Mai multe informaii se pot obtine la numrul de
telefon 0722.286.763.

Firma de curatenie One Way


isi mareste echipa!!
Cautam persone energice, deschise,amabile care sa
asigure servicii de curatenie la standard inalte de calitate
intr-o atmosfera placuta, relaxanta.
Cerinte:
femei si barbati cu varsta cuprinsa intre 20-50 ani ;
persoane serioase, punctuale, amabile si cu o atitudine
respectuoasa;
nu este obligatoriu sa ai experienta, te vom invata noi
ceea ce trebuie sa faci.
Oferta:
Vei avea oportunitatea sa oferi servicii de curatenie
clientilor nostri, iar noi iti vom oferi:
un loc de munca unic si un pachet de benecii atractiv;
salariu x plus bonusuri in functie de implicarea si
realizaraile dumneavoastra.
Nr.de contact:
0748.610.421
0264.483.783
Adresa de e-mail: ofce@one-way.ro
Adresa: Str. Fabricii, nr. 118,Cluj-Napoca

&DUWXHL
5HvQFUFUL
SHQWUX
LPSULPDQWH

,6(7,
0
2
1
(&2
1/$

%
0
6
3

900 magazine specializate

n cartue pentru imprimante


CLUJ-NAPOCA, Piaa Cipariu, Tel: 0364266523
cluj@prink.ro
www.prink.ro

www.batrom.ro

ASTZI LA TV
TVR 1

PRIMA TV

12:00 Teleshopping
12:30 Tribuna partidelor
parlamentare
13:00 De joi pn joi (live)
14:00 Telejurnal
15:00 Teleshopping
15:30 Akzente (live)
16:50 Discover Romnia (doc.)
17:00 Interes general (live)
18:00 Lozul cel mare (live)
18:30 Miastra cu arnici
19:00 Exclusiv n Romnia
19:45 Sport
20:00 Telejurnal
21:00 Amintiri din infern
21:30 Amintiri din infern
22:10 Mai presus de orice
bnuial
23:50 Filler JO

12:10 Cireaa de pe tort


13:30 Teleshopping
14:00 Focus 14
14:30 Teleshopping
15:00 60 de minute cu
Alexandru Constantin (reluare)
16:00 Cu lumea-n cap
16:30 Focus
17:00 Trsniii (reluare)
18:00 Focus
19:30 Mama mea gtete
mai bine
20:30 Totul se pltete
22:30 La TV
23:15 Focus din inima Romniei
23:45 Focus Magazin (live)

ANTENA 1
13:00 Observator (live)
14:00 Mireas pentru ul
meu (live)
16:00 Observator (live)
17:00 Acces direct (live)
19:00 Observator (live)
20:00 Observator special (live)
20:30 Te pui cu blondele?
23:00 Un show pctos (live)

PRO TV
13:00 tirile Pro TV
14:00 Vorbete lumea
15:00 Lecii de via (ser.)
16:00 Ce spun romnii
17:00 tirile Pro TV
18:00 La Mru
19:00 tirile Pro TV
20:30 Las erbini
21:15 Misiune pe MS One
23:15 tirile Pro TV
23:45 Legturi invizibile

KANAL D
12:30 tirile Kanal D
13:30 Te vreau lng mine
16:00 Teleshopping (promo)
16:45 Teo Show
18:45 tirea zilei
19:00 tirile Kanal D
20:00 Bahar: Via furat
22:30 WOWbiz

LOOK TV
13:00 tiri Look TV (reluare)
13:30 Business Expres (reluare)
14:00 Arena Eroilor (reluare)
14:30 Top goluri. Top ratri
15:00 Look de campion (reluare)
16:00 Cele mai tari meciuri de
fotbal ale Ligii I Orange: CSMS
Iai - FC Steaua Bucureti
18:00 Business Expres
18:30 tiri Look TV (live)
19:00 National Icons (reluare)
19:30 Cupa meseriailor
20:00 Povetile Romniei
(reluare)
21:00 Cele mai tari meciuri de
fotbal ale Ligii I Orange: CSMS
Iai - FC Steaua Bucureti
23:00 Cenzurat!

10 mapamond.monitorulcj.ro

joi, 23 iunie 2016

Referendumul privind Brexitul,


o miz pentru toat Europa
Cetenii britanici sunt ateptai astzi la vot pentru a decide dac Marea Britanie va rmne
n Uniunea European sau va prsi Blocul european.

Cine poate vota


la referendum?
La referendumul de joi pot
vota ceteni britanici care locuiesc n ar i n state membre din Comunitatea Naiunilor (din care fac parte state
independente, foste colonii

Cine susine ieirea Marii Britanii din UE?


Printre susintorii acestei opinii se afl membrii
Partidului pentru Independena Marii Britanii (UKIP),
care a ctigat ultimele alegeri parlamentare din mai,
primind patru milioane de voturi circa 13% dintre
alegtori. De asemenea, jumtate dintre membrii
Partidului Conservator militeaz pentru prsirea
Uniunii Europene, inclusiv cinci membri ai guvernului,
precum i civa membri ai Partidului Laburist.

Cine susine rmnerea n UE?

Foto: euractiv.com

Cetenii cu drept de vot


vor decide dac Marea
Britanie va rmne membru al Blocului european
sau va iei din aceast
comunitate. Tabra care
adun peste 50% din
voturi privind ieirea sau
rmnerea rii n UE este
ctigtoare.
Mai muli lideri europeni
au avertizat Marea Britanie asupra riscului de a prsi Uniunea European, o situaie
care ar un precedent pentru alte state membre, nemulumite de statutul din cadrul
comunitii europene.
Preedintele Consiliului European, Donald Tusk, a armat, ntr-un interviu acordat
cotidianului german Bild, c
un vot negativ n cazul referendumului de pe 23 iunie "va
reprezenta nu doar o contralovitur economic, ci i una
geopolitic pentru Marea Britanie". El a mai subliniat c
nimeni nu poate prevedea consecinele pe termen lung n
cazul ieirii Marii Britanii din
UE, dar i-a exprimat ngrijorarea c o astfel de decizie "ar
putea nceputul destrmrii nu doar a Uniunii Europene, ci a ntregii civilizaii politice a Occidentului". BBC
prezint un ghid practic pentru a nelege ce presupune
acest referendum att de controversat.

Fostul primar al Londrei, Boris Johnson, a fost unul dintre susintorii acerbi ai campaniei Brexit

Cum a fost lansat ideea organizrii referendumului?


Premierul britanic, David Cameron, a promis
s organizeze acest referendum n cazul ctigrii alegerilor generale din 2015, dup ce
membri ai propriului Partid Conservator i ai
Partidului pentru Independena Marii Britanii
au acuzat c statul britanic nu a mai avut niciun cuvnt de spus n cadrul Blocului eurobritanice) cu vrsta minim
de 18 ani, dar i cei cu cetenie britanic aai n strintate, care gureaz n registrul electoral din Marea Britanie n ultimii 15 ani. Cetenii din state UE cu permis
de reziden n Marea Britanie n afar de Irlanda, Malta i R.Cipru nu vor avea
dreptul la vot.
Pentru a vota, cetenii britanici au trebuit, n prim instan, s se nregistreze pentru participare, dup care li
se va indica secia de votare
unde i pot exprima opinia.
Cele 382 de secii de votare
locale din Marea Britanie se
vor nchide joi, pe 23 iunie,

pean din 1975, cnd alegtorii au votat pentru rmnerea Marii Britanii n Uniunea
European. ntrebarea la care trebuie s rspund cetenii britanici pe 23 iunie este urmtoarea: Ar trebui ca Marea Britanie s rmn membr a Uniunii Europene sau s ias din Uniunea European?"

la ora local 22.00 (24 iunie,


ora 00.00 n Romnia). Nu
exist o limit de prezen la
vot n baza creia refendumul
s e considerat valid.
Perioada minim pn cnd
Marea Britanie va iei efectiv
din UE este de doi ani. n acest
interval, Marea Britanie va
respecta n continuare acordurile i legislaia UE, dar nu
va lua parte la negocieri. Donald Tusk a precizat c negocierile privind o nou relaie
ntre cele dou pri ar dura
nc cinci ani, astfel c n total Marea Britanie ar avea nevoie de apte ani pentru o nou relaie cu Uniunea European.

n cazul n care Marea Britanie va iei din UE, cetenii


britanici vor avea nevoie de vize n cazul n care doresc s lucreze n alte state UE? Acest lucru este valabil i n cazul cetenilor din alte state UE care doresc s lucreze n Marea Britanie? Acest lucru depinde de tipul de acord la care ajunge Marea Britanie cu Uniunea European dup prsirea Blocului
european. Dac Guvernul britanic va opta pentru impunerea
restriciilor n cazul permiselor
de lucru, dup cum solicit UKIP,
atunci alte i alte state UE vor
reaciona prin introducerea unor
msuri similare, ceea ce nseamn c britanicii vor nevoii s

Printre susintorii acestei tabere, se numr premierul britanic David Cameron, aisprezece membri ai cabinetului su, Partidul Laburist, Partidul LiberalDemocrat, Partidul Naional Scoian (SNP). i preedintele american, Barack Obama, a pledat pentru rmnerea Marii Britanii n UE, precum i lideri ai altor
state membre UE ca Germania i Frana.
aplice pentru vize de lucru n
state UE. Ct despre cetenii
din alte state UE care doresc s
lucreze n Marea Britanie, ar putea nevoii s aplice pentru
vize de lucru, sistem care se
aplic n prezent lucrtorilor din
rile non-UE.

Acordul dintre David


Cameron i liderii UE
La nceputul acestui an, n
perioada ianuarie-februarie,
David Cameron a ncercat s
ajung la o nelegere cu liderii UE pentru a renegocia statutul Marii Britanii n cadrul
Blocului european.
Premierul britanic susine
c acordul stabilit n urma negocierilor, ce va intra n vigoare imediat n cazul n care votul alegtorilor exprimat
n cadrul referendumului de
astzi va unul pozitiv, va
oferi Marii Britanii un statut
"special" n cadrul comunitii celor 28 de state membre
i va ajuta la rezolvarea chestiunilor criticate de cetenii

britanici, precum numrul ridicat de imigrani din ar i


oferirea posibilitii de gestionare a propriilor chestiuni
de ordin naional. ns criticii susin c acest acord va
aduce diferene insesizabile
n statutul rii.
Principalele puncte ale acordului din februarie stabilit de
Cameron i liderii UE sunt urmtoarele: limitarea alocaiilor
copiilor angajailor strini care
lucreaz n Marea Britanie se
va face prin indexarea la nivelul veniturilor din ara de origine a imigrantului, limitarea
indemnizaiilor sociale acordate angajailor imigrani, pstrarea monedei naionale (lira sterlin), autonomia de gestionare a chestiunilor naionale: pentru prima dat, va exista un angajament clar prin care Marea
Britanie nu va face parte din
micarea care ncurajeaz "o
uniune mai consolidat" cu celelalte state membre, unul dintre principiile de baz ale Uniunii Europene.
PUBLICITATE

PUBLICITATE

INVITAIE

Primria Snpaul
v invit s participai la

ZILELE COMUNEI SNPAUL


ce vor avea
loc n 29 iunie, 2 si 3 iulie 2016.
Programul i alte detalii vor publicate
pe www.primariasinpaul.ro i pe
facebook la Primria Snpaul, Cluj.
PROMOVARE

joi, 23 iunie 2016 |

IT & C 11

monitorulcj.ro

Tot ce trebuie s tii despre iPhone 7


Noi zvonuri n legtur cu iPhone 7 au aprut de curnd pe internet.
Noul model al celor de la
Apple nu va aduce mari
schimbri n ceea ce privete designul.
Dup nenumrate informaiile i imagini aprute pe
internet pn acum, un nou
zvon sugereaz din nou c
nu ar trebui s ne ateptm
la mari schimbri n ceea ce
privete designul iPhone7,
informeaz playtech.ro.
Astfel, compania ar avea
de gnd s nu respecte ciclul su normal n acest an,
pregtind cele mai importante feature-uri pentru telefonul pe care l va lansa
anul viitor.
Avnd n vedere faptul c
n 2017 se mplinesc zece
ani de cnd Steve Jobs a
prezentat tuturor primul
iPhone, ne putem atepta la
cteva lucruri extrem de interesante.
Mai exact, compania din
Cupertino ar putea implementa, pentru prima dat,
un ecran OLED cu o diagonal mai mare dect versiunile anterioare, iar butonul fizic Home ar putea fi
eliminat i inclus n displayul aparatului.

Jack-ului pentru cti


ar eliminat
Anul acesta, ns, ecranele telefoanelor lansate vor avea
aceleai dimensiuni pe care
le-am vzut pe iPhone 6S i
6S Plus, adic 4,7 i, respectiv, 5,5 inci. De fapt, cea mai
important schimbare ar pu-

re dein asemenea telefoane


s fac un upgrade. V vom
oferi lucruri fr de care nu
vei putea tri. V vei uita napoi i v vei ntreba cum ai putut tri pn
acum fr ele,
a declarat Cook
n cadrul emisiunii Mad Money
de pe CNBC.
La capitolul
diferene ntre
iPhone 7 i
iPhone 7 Plus

trebuie s tii c un cercettor IHS Technology a armat


c Apple ar putea lansa noul
telefon cu minimum 32GB memorie intern, n loc de 16GB.
n contextul n care muli
dintre noi lmeaz 4K sau fac
foarte multe fotograi, 16GB
de spaiu nu mai este sub nici

MEMORIE

256 GB

se pare c va intra capacitatea de stocare, iar modelul de 5,5 inci va putea fi


achiziionat cu 256GB de

Camer dual
Ca de fiecare dat, nici
una dintre aceste informaii nu a fost confirmat sau
infirmat de ctre un oficial Apple.
Camera dual a iPhone7
Plus urmeaz s ofere posibilitatea de a nregistra poze i clipuri video de calitate mult mai bun dect pn n prezent i probabil la
o rezoluie mai bun, compania Apple putnd oferi i
alte nouti importante. Din
pcate deocamdat nu exist detalii cu privire la ceea
ce va oferi camera dual a iPhone 7 Plus
pe partea de specicaii sau informaii,
ns este clar c ea
va implementat n terminal, aa
c ne ateapt o
toamn foarte
interesant n
lumea Apple.

este spaiul de stocare cu care va putea


achiziionat modelul de 5,5 inci
tea reprezentat de eliminarea jack-ului pentru cti.
Astfel, telefoanele ar veni la
pachet cu o pereche de cti
care se conecteaz prin portul Lightning, dar i cu un
adaptor special, n cazul n
care vrei s folosii o pereche
de cti clasice.
Apple ar urma n acest fel
exemplul celor de la Motorola, care au ales s renune la
jack-ul de 3,5 milimetri n cazul noilor sale dispozitive Moto Z. Ct despre specicaii,

spaiu. Cipul efectiv de memorie va fi realizat de SanDisk.

o form sucient. n contextul n care Apple a refuzat pn acum s includ posibilitatea extinderii spaiului de
stocare n aparatele sale, saltul la 32GB este o veste foarte bun pentru fanii companiei. Probabil cea mai entuziasmat persoan n legtur
cu iPhone 7 este Tim Cook,
CEO-ul companiei.
Pregtim nite inovaii excepionale, precum noile iPhone-uri, care v vor convinge
pe voi i pe alte persoane ca-

Majoritatea tailor din zilele noastre se simt responsabili att pentru susinerea nanciar a familiei,
ct i pentru securitatea
cibernetic a dispozitivelor
electronice, iar n acelai
timp acetia sunt foarte
ateni la ce fac copiii pe
Internet, relev un studiu
de specialitate publicat de
Kaspersky Lab.
Rezultatele cercetrii arat
c, de obicei, tatl este cel care instaleaz soluii de securitate pe dispozitivele de acas. n acest context, 86% dintre respondeni au spus c
protejeaz PC-urile, 77% c
sunt ateni la securizarea
smartphone-urilor, iar 63% c
folosesc un produs anti-malware pe tablete.
"Poate de aceea, taii sunt
mai nclinai (n comparaie
cu mamele) s i lase copiii s foloseasc diverse dispozitive, de la o vrst fraged. De exemplu, numrul tailor care le dau smartphone-uri sau tablete copiilor,
nainte de mplinirea vrstei
de un an, este cel puin dublu fa de numrul mamelor care recunosc acelai lucru. n plus, taii tind s considere Internetul un lucru gro-

Foto: theglobeandmail.com

Taii moderni, foarte ateni Numr record de utilizatori


la ce fac copiii pe Internet ai aplicaiei Instagram

zav pentru ei i copiii lor


dou treimi dintre taii care
au luat parte la sondaj au fost
de acord cu asta", menioneaz compania productoare de soluii de securitate.
Pe de alt parte, taii, spre
deosebire de mame, sunt de
prere c Internetul are un
efect pozitiv asupra copiilor,
mai precis asupra condiiei
lor zice i mentale, performanelor colare, viitoarei
profesii i asupra vieii lor, n
general. Astfel, 45% dintre
cei chestionai cred c micuii lor se simt mai siguri pe
ei i mai n largul lor cu prietenii, datorit Internetului,
iar peste un sfert (29%) consider c Internetul le ajut
copiii s-i organizeze timpul
mai bine. n ceea ce privete gadget-urile pentru copii,

este mai probabil ca taii s


le cumpere pentru a evita situaiile n care copilul s-ar
putea simi exclus din grupul
de prieteni, iar jumtate dintre cei intervievai le-au cumprat copiilor un computer
sau un laptop, cu aceast idee n minte.
n plus, taii au convingerea c, n prezent, copiii ar
trebui s tie s foloseasc
dispozitivele digitale, iar peste o treime (36%) le-au cumprat bieilor sau fetelor lor
o tablet din acest motiv.
Kaspersky Lab este o companie global de securitate
cibernetic, fondat n 1997.
Peste 400 de milioane de utilizatori individuali sunt protejai de tehnologiile Kaspersky Lab, precum i 270.000 de
companii client.

Instagram, aplicaia de
schimb de fotograi deinut de Facebook, a
anunat mari c baza sa
de utilizatori a ajuns la
500 de milioane n ecare
lun, adugnd c 300 de
milioane de persoane utilizeaz aplicaia cel puin
odat pe zi, transmite
Reuters.
Reeaua de socializare Facebook a cumprat Instagram
n 2012 cu aproximativ un
miliard de dolari i, ntre
timp, a dezvoltat-o rapid. n
ultimii doi ani, numrul de

utilizatori Instagram s-a dublat, adugnd 100 de milioane de noi utilizatori la ecare nou luni. Peste 80%
dintre utilizatori sunt din afara SUA i n medie peste
95 de milioane de fotograi
i iere video sunt schimbate zilnic pe Instagram.
Ritmul de cretere al Instagram este mult superior celui
nregistrat de rivalii si, n
special de Twitter Inc, a crui
baz de utilizatori stagneaz
la aproximativ 300 de milioane. De asemenea, un alt competitor, Snapchat, a depit

pragul de 100 de milioane de


utilizatori.
Firma de cercetare eMarketer prognozeaz c veniturile din publicitate ale Instagram vor ajunge la 1,53
miliarde de dolari n acest
an pentru ca n 2018 s treac de 5 miliarde de dolari.
Analitii sunt de prere c
rezultatele financiare ale Facebook au nceput s beneficieze de pe urma contribuiei Instagram, chiar dac reeaua de socializare nu
ofer detalii cu privire la
acest lucru.
PUBLICITATE

Data comunicatului: 23 iunie 2016

COMUNICAT DE PRES

Familii
de suflet

Familii de suet este unul din proiectele sociale ale Asociaiei Alfa Grup, lansat n 2015 i derulat n parteneriat cu
DGASPC Cluj i cu Asociaia Serviciul de Ajutor Maltez n Romnia.
Beneciari ai proiectului sunt 60 de copii institutionalizai din judeul Cluj i 40 de copii de etnie rom din comuna Dragu,
judeul Slaj, pentru care se caut prini de suet. Un printe de suet poate deveni orice persoan major, care
dorete s se implice n viaa unui copil cu nevoi, pentru o perioad mai lung de timp.
Voluntarii nscrii n program beneciaz de cursuri gratuite de parenting i de sprijin din partea asociaiei n
relaionarea cu copiii.
De asemenea, proiectul se adreseaz specialitilor din domeniul asistenei sociale. Acetia au participat la training-uri i
seminarii, rezultatul ind 50 de persoane mult mai pregtite s interacioneze cu copiii.
Campania de informare i contientizare va continua i n urmtoarea perioad, n instituii, companii private, biserici,
pentru a sensibiliza ct mai muli oameni s se alture proiectului. Cursurile de formare pentru prinii de suet vor
continua pn n luna august, n cadrul crora vor organizate ntlniri suport i seminarii.
Finalul proiectului va marcat de elaborarea unui plan de intervenie, din care vor face parte Manualul Familiei de
suet, Ghidul de bune practici i Metodologia Familiei de suet, care va predat autoritilor competente, pentru
implementare n folosul altor copii defavorizai, la nivel naional.
Pentru informaii suplimentare putei contacta Asociaia Alfa Grup pe e-mail: ofce@alfa-grup.com, la tel. 0729027725.
Proiectul Familii de suet este nanat n Apelul COERENT din cadrul Programului RO10-CORAI, nanat de Granturile SEE 2009-2014
i administrat de Fondul Romn de Dezvoltare Social;
Valoarea nanrii proiectului: 804.569,40 lei

www.familiidesuet.ro; www.atelieruldefaptebune.ro

Coninutul acestui material nu reprezint n mod necesar poziia ocial a FRDS i a Granturilor SEE 2009 2014, detalii pe site-urile www.eeagrants.org i www.granturi-corai.ro

SPORT.
Mihai Silvan, antrenorul principal al U-Banca Transilvania, va
participa, mpreun cu team-managerul Branko ui, la un clinic
de antrenori n Serbia, n perioada 3-4 iulie. Basketball Clinic
Belgrade 2016 va avea printre
antrenorii-lectori nume grele
ale baschetului mondial: Evgeniy
Pashutin (de dou ori ctigtor
al EuroCup), Marina Maljkovic
(campioan european cu selecionata feminin a Serbiei n
2015), Dejan Radonjic (participant n Top 8 Eurolig), Rick
Barnes (antrenorul din NCAA care
a produs cei mai muli juctori
de NBA pn n prezent). Silvan
i ui vor asista, de asemenea, la
cteva jocuri din cadrul Turneului
Olimpic de Calicare ce se disput
tot la Belgrad, cu participarea
echipelor naionale masculine ale
Serbiei, Angolei, Cehiei, Japoniei,
Lituaniei i Puerto Rico.

A sczut procentul
juctorilor strini
n Liga 1 de fotbal
164 de fotbaliti strini au evoluat n cele 40 de runde din ediia
2015-2016 a Ligii 1, ceea ce nseamn 34,7 % din totalul juctorilor cu minute jucate, un procent
cu aproape trei uniti mai mic fa de stagiunea precedent (37,5
%), potrivit datelor Ligii
Profesioniste de Fotbal (LPF). 46
de ri au avut cel puin un reprezentant pe prima scen din
Romnia, cei mai muli provenind
din Frana, Portugalia i Spania
cte 14, Croaia 11, Brazilia i
Bulgaria cte 10. Cei mai muli
strini au jucat n tricoul Petrolului
21, gruparea prahovean ind
urmat de Dinamo 16, ASA Tg
Mure i CFR Cluj 15, Poli
Timioara 14, Steaua 13,
Astra 12, Pandurii, FC Voluntari,
FC Botoani i CSMS Iai cte
11, Concordia, CS U Craiova 8 i
Viitorul doar 5. n primvara acestui an, japonezul Takayuki Seto
l-a depit pe portughezul
Ricardo Cadu n topul privind prezenele all-time ale strinilor pe
prima scen din Romnia, niponul bifnd 204 jocuri, cu dou
peste fostul cpitan al CFR-ului.
Tot la capitolul strini, de notat i
prezena a trei antrenori, italienii
Nicolo Napoli (CSMS Iai) i
Cristiano Bergodi (ASA Tg Mure),
precum i portughezul Antonio
Conceicao (CFR Cluj).

Ronaldo a aruncat
n ap microfonul
unui ziarist
Starul portughez Cristiano
Ronaldo, aat sub presiunea primelor dou meciuri n care nu a
marcat, a aruncat n ap microfonul unui ziarist venit s-i pun cteva ntrebri la tradiionala plimbare dinaintea meciului cu
Ungaria (miercuri), conform imaginilor video publicate de presa
spaniol, informeaz AFP. n timp
ce selecionata portughez se
plimba de-a lungul unui curs de
ap din apropiere de Lyon, un ziarist portughez a venit s-l ntrebe
pe golgheterul echipei Real
Madrid n legtur cu impresiile
sale dinaintea unui meci crucial.
Vizibil agasat, Ronaldo, care a ratat un penalty smbt cu
Austria, i-a smuls microfonul i l-a
aruncat n ap n loc de rspuns.

Juctori din 30 de state particip la unicul turneu din ar de tenis de mas pentru
persoane cu dizabiliti.
Peste 200 de persoane
particip sptmna
aceasta la a noua ediie a
RITTO (Romanian
International Table Tenis
Open), singurul turneu de
tenis de mas pentru persoane cu dizabiliti din
Romnia.
Astfel, 220 de juctori, dintre care 40 juniori, provenii
din 30 de ri de pe tot mapamondul, s-au adunat la Cluj.
Fiecare sportiv este ncadrat ntr-o anumit clas, n
funcie de dizabilitatea lui.
Clasicatorii internaionali vin
nainte de competiie i i clasic pe cei noi, dup care ei
intr n competiie la clasa la
care sunt repartizai, ecare.
Sunt zece clase la persoanele
cu dizabiliti, clasele I-V sunt
pentru cei n fotoliu rulant i
clasele VI-X pentru cei n picioare, care au dizabiliti la
mini sau picioare, dar care
pot umbl, a explicat Anca
Chereche, antrenorul lotului
naional paralimpic de tenis
de mas.
Din Romnia particip la
acest turneu 26 de juctori
20 biei i 7 fete.
Sunt printre ei i sportivi
care au jucat i nainte, dar

Foto: www.catalinhladi.ro

Silvan i Cuic,
la Basketball Clinic
Belgrade 2016

Jocurile Paralimpice
de la Rio via Cluj-Napoca

Sute de juctori i dau ntlnire duminic la Sala Sporturilor

marea lor majoritate sunt oameni care nu au practicat tenis de mas nainte de accidentare sau de a cpta dizabilitatea pe care o au. Deci nu
de mici au nceput marea majoritate, ci mult mai trziu,
a explicat Chereche.
Turneul de la Cluj este ultima competiie nainte de Jocurile Paralimpice de la Rio de
Janeiro, motiv pentru care par-

pentru persoane cu dizabiliti, respectiv rampe. De asemenea, transportul reprezint


o problem spinoas.
Avem nevoie de microbuze adaptate. Avem cele dou
ale primriei (n. red. din
Cluj-Napoca), dar nu ne ajung
la 70 de crucioare i atunci
am mai adaptat nite microbuze, am scos scaunele, am
cumprat nite rampe. ncer-

ticiparea de anul acesta este


cea mai mare de pn acum.
Dintre juctorii romni, doi
sportivi Bobi Simion i Dacian Maxim care particip la
RITTO, s-au calicat i la Jocurile Paralimpice de la Rio.
Potrivit antrenoarei, cea mai
mare dicultate n organizarea acestui turneu este gsirea
numrului necesar de hoteluri
din ora care s aib faciliti

cm s le oferim toate condiiile de care este nevoie, a


mai spus Anca Chereche.
Finala turneului se va juca duminic, 25 iunie, la Sala Sporturilor Horia Demian
din Cluj.
RITTO este organizat de
Comitetul Naional Paralimpic i Centrul Lamont, n colaborare cu Federaia Internaional de Tenis de Mas.
PUBLICITATE

Decarul lui CFR Cluj, dorit n Serie A.


Viiniii i-ar putea lsa s plece
cei mai importani juctori
Situaia incert la nivelul
conducerii, dar i lipsa
unui buget care s asigure
linitea n Gruia, mai muli
juctori de baz ar putea
prsi gruparea ardelean.
Italianul Petrucci este foarte tentat s revin n fotbalul din Serie A.
Mijlocaul din Gruia este
dorit n Serie A, de nou-promovata Cagliari, care se a
n tratative avansate cu agenii juctorului. "Toate teste medicale au ieit bine i sunt pregtit pentru noul sezon. n
funcie de ce se va decide n
club i ce juctori vor veni,
cred c ne vom putea lupta
pentru primele poziii. n legtur cu situaia mea, voi discuta cu cei din club. Avem un
meci important, SuperCupa
Romniei, dup care vom vedea. E adevrat, sunt oferte

PUBLICITATE

Foto: stiridesport.ro

Pe scurt

joi, 23 iunie 2016

pentru mine, dar trebuie s


vorbesc cu ei acest lucru.
Visul meu a fost s joc n Serie A nc de cnd am fost mic.
Am plecat din Italia s joc n
strintate. ns dac mi se va
oferi ansa s revin n s joc
n Seria A ntr-o zi, atunci voi
fericit", a spus Petrucci, conform stiridesport.ro.

Cel mai probabil, Petrucci


va pleca, doar n cazul n care CFR Cluj va primi o sum
important de transfer, n jur
de 400.000 de euro. Aceeai
regul se aplic i celorlali
juctori importani, precum
Lopez sau Ruiz, care vor prsi clubul doar n cazul unor
oferte avantajoase.