P. 1
Proiect Didactic - Numerele Naturale de La 0 La 10

Proiect Didactic - Numerele Naturale de La 0 La 10

|Views: 1,787|Likes:
Published by io13ro

More info:

Published by: io13ro on Sep 12, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/16/2013

pdf

text

original

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale: Data: Institutor: Unitatea de învăţământ: Clasa: I Obiectul: Matematică Unitatea de învăţare: „Numerele naturale de la 0 la 10” Subiectul: Numărul şi cifra 5 Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Durata: 45′

2. Scopul: Familiarizarea cu numărul şi cifra 5 3. Obiective cadru şi de referinţă: 1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii 1.1. să înţeleagă sistemul zecimal de formare a numerelor, utilizând obiecte pentru justificări 1.2. să scrie, să citească, să compare şi să ordoneze numerele naturale de la 0 la 100 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme 2.3. să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 30, pe baza unor criterii date să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte, desene sau numere mai mici decât zece 3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic 4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate 4.2. să conştientizeze utilitatea matematicii în viaţa cotidiană 4. Obiective operaţionale: O1: Să formeze mulţimi de obiecte, în baza unei sarcini date O2: Să reprezinte mulţimi prin desene sau semne grafice O3: Să conştientizeze numărul 5 ca simbol al mulţimii cu cinci elemente O4: Să scrie corect cifra 5 O5: Să dobândească algoritmi de compunere/descompunere a numărului 5 O6: Să compare mulţimi, prin corespondenţa între elementele componente O7: Să integreze numerele studiate în şirul numerelor naturale, numărând crescător şi descrescător Notă: 1. Toate obiectivele enumerate demonstrează existenţa unei strânse interdependenţe. Obiectivele cadru se referă la formarea unor capacităţi specifice disciplinei pe parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinţă urmăresc achiziţia de cunoştinţe şi de capacităţi în timp de un an. Obiectivele operaţionale precizează

Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu, noiembrie 2009, formatori : prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate ISJ Sibiu, prof. Camelia Virca, inst. Camelia Ciora, inst. Mirela Mihăiloaie, inst. Viora Rozorea, inst. Inke Tordai

Câte îmi mai trebuie ca să am două? exerciţiul material concret frontal observarea sistematică a comportamen- Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. ÎN MOD UZUAL. inst..„Am o carte. Braşov. Camelia Virca. jocul didactic Forme de organizare a activităţii: frontal. Surse informaţionale: Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor. individual. Curriculum pentru clasele I-II. jetoane cu cifrele 0 – 5. Bucureşti 2000 Chiran R. Sarcinile de lucru pentru fişa de muncă independentă vor fi ilustrate după creativitatea fiecărui învăţător. inst.. Matematică – manual pentru clasa I. tabla cu figurine magnetice. exerciţiul. Aramis. Ed. Desfăşurarea activităţii Etapele lecţiei Obiective operaţionale Momentul organizatoric Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior O1 Strategia didactică Conţinut esenţial Metode conversaţia Mijloace Forme de organizare a activităţii frontal Metode de evaluare formativă crearea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei de matematică Verificarea temei de casă. Diana Bucuţă.. Mirela Mihăiloaie. observaţia. Dacă lângă el mai vin doi. Paralela 45. 2001 Neacşu I. Exerciţii de construire a unor mulţimi pe baza materialului concret: . inst. Metodica predării – învăţării matematicii la ciclul primar. Begu C. demonstraţia.. prof. ÎNTR-UN PROIECT DIDACTIC SE MENŢIONEAZĂ EXCLUSIV OBIECTIVELE OPERAŢIONALE! ÎN PROIECTUL DE FAŢĂ S-A DORIT PUNCTAREA CORELAŢIEI OC-OR-OO! 2.performanţa sau capacitatea de care va fi capabil elevul după parcurgerea unei activităţi. planşe pentru „Poveste cu pitici” şi „Poveşti matematice”. Metode de învăţământ. procedee: conversaţia. inst. beţişoare.„Un copil vine la tablă.. inspector de specialitate ISJ Sibiu. Strategia didactică: Mijloace didactice: planşa cu cifra 5. fişe de lucru. Ilarion N.. Bucureşti. Ghidul învăţătorului. conform cerinţelor precizate în derularea activităţii. noiembrie 2009. 5. Inke Tordai . Bucureşti 2003 Cârjan F.. Viora Rozorea. Dumitru A. E D P. câţi elevi conversaţia sunt în faţa clasei?” explicaţia . Bucureşti 2005 7. Ed. All. însoţită de observaţiile şi sugestiile corespunzătoare. Metodica predării matematicii. Matematică clasa I. 6. caietele – auxiliar pentru matematică. formatori : prof. explicaţia. 1998 Roşu M. Ed. Camelia Ciora.

) Exerciţii de raportare cantitate – număr – cifră: . Exerciţii de numărare.„Aşezaţi-vă în ordine descrescătoare.„Numerele pare să-şi dea mâna” „Poveste cu pitici” : (pe măsură ce apar în poveste.. formatori : prof.„Vecinii lui 2. două picioare. firele de iarbă.O1 O1 O6 Captarea atenţiei O3 „Dacă am primit câte o floare de la trei copii.” . luna.” . Diana Bucuţă.„Cel mai mic număr din acest şir. pământul.„Ce sunt trei?” (iezii caprei din poveste. 3. inspector de specialitate ISJ Sibiu. 4 .. Mirela Mihăiloaie.„Câte creioane îmi trebuie lângă cele două ca să am în total patru?” Exerciţii de selectare din mediul înconjurător a unor mulţimi: .„Cel mai mare număr din acest şir ridică mâna” . două mâini. roţile unei maşini. Vă întrebaţi cum am aflat eu asta? Odată. pietricele . un pas înainte. inst. piticii din hârtie sunt lipiţi pe planşa suport. câte flori sunt în buchetul meu?” .) .. cei trei purceluşi.„Aşezaţi-vă în ordine crescătoare. Camelia Ciora. De fiecare dată se asociază mulţimea cu cifra corespunzătoare.” . într-o poieniţă din pădure îşi are căsuţa un pitic foarte prietenos.) . l-am - tului elevului probă orală conversaţia exerciţiul exerciţiul conversaţia jocul didactic tabla magnetică jetoane cu cifrele învăţate explicaţia exerciţiul conversaţia planşa suport şi pitici din hârtie frontal observarea sistematică a comportamentului elevului Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. astfel încât la final avem o imagine completă a „unei mulţimi cu 5 elemente”) „Undeva. noiembrie 2009.se construiesc pe tabla magnetică mulţimi cu un anumit număr de elemente (de la 1 la 4)..„Ce pot fi numai doi?” (doi ochi. foarte multe?” (posibil: stelele. un pas înapoi” .„Numărul cuprins între 2 şi patru stă ghemuit. comparare. inst. Camelia Virca.) . inst.„Ce pot fi patru?” (picioarele unei mese. . Inke Tordai . Viora Rozorea.. prof. ordonare: „Jocul numerelor” – patru copii cu cartonaşe: 1.” .) . 2. două aripi..„Ce poate fi numai unul/una?” (soarele... unui scaun... inst.. frunzele.„Ce pot fi multe..

.4 beţişoare şi încă 1. inst. Exerciţii practice de construire a unor mulţimi cu 5 elemente: . inst.3 beţişoare şi încă 2.Anunţarea temei noi şi a obiectivelor urmărite Dirijarea învăţării O1 O3 O2 văzut.(5) . a apărut zâmbind. (+1) câţi pitici s-au adunat ? (4) Dar.. Reprezentarea simbolică a mulţimii care are 5 elemente şi corelarea ei cu cifra 5.1 băiat se ridică în picioare. Repede a venit şi el în poieniţă. Camelia Virca.câte beţişoare mai puneţi lângă 2 ca să aveţi 5? .Alte variante asemănătoare construite pe tabla magnetică de către copii. s-au şi apucat să danseze împreună. (+2) Cum s-au văzut. cel mai visător pitic. Camelia Ciora.. Viora Rozorea. Mirela Mihăiloaie. formatori : prof. Comunicarea rezultatelor care se aşteaptă de la elevi la sfârşitul activităţii. inspector de specialitate ISJ Sibiu. încât şi ceilalţi când l-au văzut s-au liniştit. care cântau şi râdeau cât îi ţinea gura. Se ridică încă patru fete. Acesta locuia într-o ciupercă din apropiere. Inke Tordai . prof.” Precizarea temei lecţiei noi.În desenul alăturat. Chiar atunci au apărut doi pitici călare pe melci. inst. În total sunt .(5) . În total câţi copii sunt ? . L-am şi auzit cum se plângea că îi este urât singur şi ar dori prieteni. inst. Acum în poieniţă se mirau uitându-se unul la altul 5 pitici. unde apare cifra de tipar şi de mână. Activitate independentă Sarcina 1 . Este completă o mulţime cu 5 elemente? . noiembrie 2009. Arată cam aşa…(1) .Am 5 creioane. ce credeţi ? Purtat de un fluturaş. Şi-au făcut chiar trompete din tulpini de păpădie. Diana Bucuţă. Şi toată gălăgia a ajuns la urechile celui mai bătrân pitic. colorează cu galben din întreaga explicaţia planşa model frontal explicaţia conversaţia exerciţiul material concret frontal observarea sistematică a comportamentului elevului tabla magnetică conversaţia fişa de lucru individual probă scrisă Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. Era atât de tăcut cu gândul la cine ştie ce poveste. Mare veselie era în poieniţă.. În total sunt . Numărul şi cifra 5 Se prezintă planşa model.

Câte elemente are fiecare din cele două mulţimi ? Cum sunt ele? Sarcina 2 . inst. inst.Încercuieşte cu o culoare cel mai mare număr din primul şir Sarcina 7 exerciţiul explicaţia demonstraţia exerciţiul planşa model frontal individual explicaţia exerciţiul fişa de lucru individual observarea sistematică a comportamentului elevului autoevaluare Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. numai 5. Apoi fiecare continuă încă treipatru rânduri.Colorează atâtea casete câte jucării sunt în fiecare imagine. După ce a fost scris primul rând.Completează cu buline pălăriile ciupercilor astfel încât pe fiecare să fie câte 5.Scrierea numărului corespunzător fiecărei mulţimi de obiecte Sarcina 6 . Pentru fiecare fluturaş alege o floare şi colorează cu roşu.scrierea model la tablă. Mirela Mihăiloaie. reamintirea poziţiei corecte pentru scris . învăţătorul verifică şi intervine pentru corectare.precizarea elementelor grafice componente . cu respectarea cerinţelor referitoare la titlu.O3 O4 Obţinerea performanţei O5 O7 mulţime de fluturaşi. noiembrie 2009.încercări de scriere pe foaie velină .simularea scrierii cifrei: cu degetul în aer şi apoi pe bancă . Scrierea cifrei 5: .se observă scrierea în pătrăţel . Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un rând folosind creion colorat. însoţită de explicaţie .exerciţii de pregătire: încălzirea muşchilor mâinii.scrierea cifrei în caietul special. Camelia Virca. Viora Rozorea. Activitate independentă (se continuă fişa de lucru) Sarcina 4 .Exerciţii de identificare şi citire a cifrei 5 Sarcina 5 . alineat. Diana Bucuţă.Completează şirurile . formatori : prof. inst. inspector de specialitate ISJ Sibiu. dacă este cazul. Camelia Ciora. Sarcina 3 . inst. distanţa dintre cifre. prof. Inke Tordai .

Câte sunt după ce a mai venit una? • Lângă cele trei rândunele. create de elevi pe baza unor ilustraţii. prof. • Pe un lac erau 4 răţuşte. . compune şi descompune numărul 5. (ştampile aplicate reprezentând o mulţime cu 5 elemente) Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie. noiembrie 2009. frontal Tema pentru acasă Încheierea activităţii frontal individual aprecieri recompense Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. din care 2 s-au spart. Câte rândunele sunt în total? • Ana avea 5 baloane. Scrii.activitatea poate continua în ora de educaţie muzicală cu învăţarea cântecului. Personalizăm fiecare degeţel astfel încât să avem pe foaie cei cinci pitici despre care povestesc versurile. pe o ramură. Inke Tordai .” (degetele de la o mână) conversaţia jocul didactic probă orală planşe suport frontal Activitate transdisciplinară (sugestie) foi albe. dacă este completă şi corectă. împleteşti Şi palate construieşti. 3. inst. Cât îi vezi de mititei. joci mingea. Faci cu ei tot ce vrei: 1. De scris 3 rânduri cu cifra învăţată. cinci voinici. inst. formatori : prof. 5. inst. Diana Bucuţă. vin să se aşeze încă 2. Mirela Mihăiloaie.se desenează conturul palmei. pe aranjamentul muzical propus de L. Câte baloane i-au rămas? Ghicitoare: „Cinci pitici. conversaţia implicarea lor în realizarea sarcinilor. exerciţiul „Poveşti matematice”.- O5 Folosind beţişoare. creioane colorate individual observarea sistematică a comportamentului elevului O5 . Camelia Virca. Comes. Camelia Ciora. inst. inspector de specialitate ISJ Sibiu. explicaţia De colorat desenul care va fi găsit în caiet. 2. Recompense: cinci steluţe pe fişa de lucru. conversaţia Scrie variantele observate în tabelele de pe fişă. 4. Viora Rozorea.

inst. prof. Diana Bucuţă. inst. noiembrie 2009. inspector de specialitate ISJ Sibiu.Programul de formare a învăţătorilor institutorilor/învăţătorilor debutanţi şi necalificaţi din judeţul Sibiu. Mirela Mihăiloaie. Camelia Ciora. Inke Tordai . Viora Rozorea. Camelia Virca. formatori : prof. inst. inst.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->