Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

DATA: 20. 05.2009

CLASA: a VII-a

OBIECT: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

SUBIECT: „Iapa lui Vodă” de Mihail Sadoveanu ( 4 ore )

TIPUL LECŢIEI: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIV – CADRU: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. COGNITIVE:
o să motiveze apartenenţa textului la genul epic;
o să sesizeze în structura textului cele două planuri narative;
o să formuleze ideile corespunzătoare celor două planuri narative;
o să definească inserţia;
o să identifice procedeele de legare a secvenţelor din text ( înlănţuirea /
alternanţa );
o să caracterizeze sumar personaje care apar în text;

B. AFECTIVE:

• să manifeste dragoste faţă de lectură;


• să-şi dezvolte gândirea creatoare şi sensibilitatea prin receptarea operei literare;
• să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice.

RESURSE:

• procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, munca în


echipă;
• materiale: manualul, volume de povestiri, fişe, coli de hârtie;
• organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.
BIBLIOGAFIE:

1. „Limba română” – manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas; Pentru


comenzi accesați site-ul
http://www.librarie.net/editura/Humanitas
2. Sadoveanu, Mihail – „Hanu Ancuţei”, Editura Herra, Bucureşti;
3. „Istoria ilustrată a literaturii române” – album şcolar, Editura „Porţile
Orientului”, Iaşi ;
4. Popa I., Popa M. – „Literatura română” – manual preparator pentru clasa aVII-a,
Editura Niculescu .

I. DESCIFRAREA TEXTULUI

• Mihail Sadoveanu ( date sumare despre autor şi operă)

• Lectura textului

( Rezolvarea exerciţiilor de vocabular – pg. 47. )

• Lectura pe fragmente corespunzătoare celor două planuri narative

( Delimitarea fragmentelor corespunzătoare celor două planuri narative:

A - / 1, 3, 5, 7 / – „într-o toamnă aurie”;

B - / 2, 4, 6 / – „vremea lui Mihai Vodă Sturza”).


II – III. INTERPRETAREA TEXTULUI

• Încadrarea textului în genul epic – argumentarea apartenenţei la opera epică.


( Fişa nr. 1 )
• Secvenţele textului

( Fişa nr. 2 )

• Povestirea în ramă – inserţia.

( Fişa nr. 3 )

o Procedee de legare a secvenţelor din text – înlănţuirea, alternanţa.

IV. CARACTERIZAREA SUMARĂ A PERSONAJElOR

o Vodă Mihalache Sturza


o Ancuţa cea tânără
o Moş Leonte

FIŞA NR. 1
„IAPA LUI VODĂ” - text epic - exprimă în mod indirect idei, gânduri,
sentimente.

Există:

NARATOR

N1 – naratorul care relatează despre oamenii de la han şi ambianţa de aici, „într-o


toamnă aurie”narator martor. N2 – comisul Ioniţă – naratorul care povesteşte o
întâmplare din „vremea lui Mihai Vodă Sturza narator participant.

ACŢIUNE

Faptele şi întâmplările se petrec pe două planuri narative:

Primul plan narativ, A (  N1):

• locul: Hanul Ancuţei;


• timpul: „într-o toamnă aurie”, „într-o depărtată vreme, demult”, „vremea
petrecerilor şi a poveştilor”.

Al doilea plan narativ, B (  N2 ):

o locul: Hanul Ancuţei;


o timpul: „vremea lui Mihai Vodă Sturza”, „vremea tinereţelor mele”.

PERSONAJE
Prezente în planul A: Prezente în planul B:

o hangiţa – ANCUŢA cea tânără; hangiţa – ANCUŢA cealaltă

o comisul IONIŢĂ; comisul IONIŢĂ


 moş LEONTE boierul – VODĂ Mihalache

Sturza

MODURI DE EXPUNERE

 NARAŢIUNEA - modul de expunere dominant - relatează faptele


şi

întâmplările;

- pe parcursul ei găsim:

• DESCRIEREA - accentuează atmosfera de legendă – descrierea hanului

( „ hanul acela al Ancuţei nu era han, - era cetate. Avea nişte ziduri groase ... şi

nişte porţi ferecate ...”);

– caracterizează personaje – Ancuţa ( „ ... sprâncenată ... vi-

cleană, ..., rumănă la obraji,...” ), comisul Ioniţă ( „un om înalt, cărunt, cu faţa

uscată...”), Vodă ( „un boier mărunt la stat, cu barba roşă...);

• DIALOGUL - evidenţiază oralitate exprimării ( interjecţii, vocative, interogaţii,


exclamaţii, cuvinte populare, regionalisme etc.

S-ar putea să vă placă și