Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: .
Propunător: inst. Ionel-Cătălin Diaconu
Şcoala Nr. 3 Drăguşani

Clasa: I Clasa: a II-a Clasa: a III-a Clasa: a IV-a


Disciplina: Matematică Disciplina: Limba şi literatura română Disciplina: Ştiinţe ale naturii Disciplina: Abilităţi practice
Unitatea de învăţare: Numere naturale Unitatea de învăţare: Din bătrâni se Unitatea de învăţare: Proprietăţi şi Unitatea de învăţare: Activităţi cu
de la 30 la 100 povesteşte transformări ale corpurilor care nu au viaţă materiale din natura
Conţinut: Evaluare Conţinut: Recapitulare Conţinut: Ziua şi noaptea. Anotimpurile Conţinut: Coroniţa din flori
Obiective cadru / obiective de Obiective cadru / obiective de Obiective cadru / obiective de Obiective cadru / obiective de
referinţă: 1.1, 1.2, 4.1 referinţă: 2.2, 3.1, 3.4, 4.1, 4.3, 4.4, 4.5 referinţă: 1.3, 2.1, 2.4, referinţă: 1.2, 2.2, 4.1, 4.2

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:


Cognitive: Cognitive: Cognitive: Cognitive:
O.C.1. – să scrie numerele: O.C.1. – să răspundă la întrebări O.C.1. – să intuiască imaginile prezentate: O.C.1. – să enunţe etapele de realizare a
Minimal: 4 din 6 corecte; Minimal: cu sprijinul învăţătorului; Minimal: cu sprijinul învăţătorului; coroniţei:
Mediu: 5 din 6 corecte ; Mediu: fără sprijin, cu ezitări; Mediu: fără sprijin, cu ezitări; Minimal: cu uşoare ezitări;
Maximal: 6 din 6. Maximal: fără sprijin, corect şi repede. Maximal: fără sprijin, corect şi repede Mediu: fără ezitări;
O.C.2. – să completeze şirurile / vecinii: O.C.2. – să realizeze un dialog imaginar: O.C.2. – să extragă corect informaţiile Maximal: fără ezitări, cu amănunte;
Minimal: cu greşeli; Minimal: 4 replici simple; importante din text: O.C.2. – să identifice calităţile materialelor
Mediu: cu puţine greşeli; Mediu: 4 replici originale, dezvoltate; Minimal: cu dificultate; cu care lucrează
Maximal: fără greşeli. Maximal: 6 replici originale, dezvoltate; Mediu: în ritm lent; Minimal: cu sprijinul învăţătorului;
O.C.3. – să compună şi să descompună O.C.3. – să alcătuiască enunţuri cu cuvinte Maximal: rapid. Mediu: fără sprijin, cu ezitări;
numerele: date: O.C.3. – să răspundă la întrebări: Maximal: fără sprijin, corect şi repede.
Minimal: 4 din 6 corecte; Minimal: propoziţii scurte; Minimal: cu sprijinul învăţătorului; O.C.3. – să găsească soluţii de a rezolva o
Mediu: 5 din 6 corecte; Mediu: enunţuri dezvoltate; Mediu: fără sprijin, cu ezitări; situaţie-problemă:
Maximal: toate corecte. Maximal: enunţuri dezvoltate, originale; Maximal: fără sprijin, corect şi repede Minimal: cu sprijinul învăţătorului;
O.C.4. – să ordoneze numerele date: O.C.4. – să completeze semnele de Mediu: fără sprijin, cu ezitări;
Minimal: şirul de 4 numere; punctuaţie: Maximal: fără sprijin, corect şi repede.
Mediu: şirul de 5 numere; Minimal: 5 din 8;
Maximal: şirul de 6 numere; Mediu: 6 din 8;
Maximal: minimum 7 din 8;

Psihomotorii: Psihomotorii: Psihomotorii: Psihomotorii:


O.PM. 1 – să scrie corect cifrele în spaţiul O.PM. 1 – să aşeze corect în spaţiul oferit O.PM. 1 – să completeze în schema lecţiei O.PM. 1 – să împletească florile:
grafic al pătrăţelelor; semnele de punctuaţie: datele Minimal: cu mici imperfecţiuni;
Minimal: cu mici inexactităţi; Minimal: cu puţine greşeli; Minimal: cu sprijin; Mediu: corect, în ritm lent;
Mediu: fără inexactităţi, ritm lent; Mediu: cu mici inexactităţi; Mediu: fără sprijin, cu ezitări; Maximal: rapid şi corect.
Maximal: corect şi rapid. Maximal: repede şi corect. Maximal: rapid şi corect. O.PM.2 – să lege coroniţa la dimensiunea
O.PM.2 – să utilizeze calculatorul: O.PM.2 – să scrie după dictare corect, O.PM.2 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit: dorită;
Minimal: în ritm lent, cu sprijin; lizibil şi îngrijit, respectând Minimal: cu mici abateri, corecturi; Minimal: cu mici imperfecţiuni;
Mediu: în ritm lent, fără sprijin; liniatura: Mediu: fără abateri majore; Mediu: corect, în ritm lent;
Maximal: rapid şi corect. Minimal: cu mici abateri, corecturi; Maximal: rapid, caligrafic. Maximal: rapid şi corect.
Mediu: fără abateri majore; Afective:
Afective: Maximal: rapid, respectând toate O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii Afective:
normele scrierii caligrafice. de lucruri noi, bucuria reuşitei proprii;
O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii
de lucruri noi, bucuria reuşitei proprii; O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de de lucruri noi, bucuria reuşitei proprii;
O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de Afective: competiţie, dorinţa de afirmare. O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de
competiţie, dorinţa de afirmare. O.A.1 – copiii vor trăi bucuria descoperirii competiţie, dorinţa de afirmare.
de lucruri noi, bucuria reuşitei proprii; Resurse: Resurse:
Resurse: O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de A. Bibliografice: A. Bibliografice:
A. Bibliografice: competiţie, dorinţa de afirmare. 1. ştiinţifice: 1. ştiinţifice:
1. ştiinţifice:  Gh. şi C. Dumitriu, Psihopedagogie,  Gh. şi C. Dumitriu, Psihopedagogie,
 coord. Ioan Neacşu, Metodica Resurse: E.D.P., Bucureşti, 2003 E.D.P., Bucureşti, 2003
predării matematicii la clasele I-IV, A. Bibliografice: 2. oficiale: 2. oficiale:
Editura Didactică şi Pedagogică, 1. ştiinţifice:  Programa şcolară – clasa a III-a,  Programa şcolară pentru clasa a
Bucureşti, 1988;  Estera Nicolescu, Didactica limbii şi Bucureşti, 2004. IV-a, Bucureşti, 2004
2. oficiale: literaturii române pentru 3. metodico-didactice: 3. metodico-didactice:
 Programa şcolară – clasele I şi învăţămân-tul primar, Editura  Ioan Şerdean, Metodica predării
„Egal”, 2003.
 coord. Ioan Neacşu, Metodica
a II-a, Bucureşti, 2004. limbii române la clasele I-IV, predării matematicii la clasele I-IV,
3. metodico-didactice: 2. oficiale: Editura Didactică şi Pedagogică, Editura Didactică şi Pedagogică,
 A. Maior, E. Maior, Matematică –  Programa şcolară – clasele I şi Bucureşti, 1995; Bucureşti, 1988;
manual pentru clasa I, Ed. Aramis, a II-a, Bucureşti, 2004.  T. Piţilă, C. Mihăilescu, Ştiinţe ale  M. Singer, V. Pădureanu, Matema-
Bucureşti, 2004 3. metodico-didactice:
 www.didactic.ro  Marcela Peneş , Limba şi literatura naturii, Ed. „Aramis”, 2005. tica – manual pentru clasa a IV-a,
română, Editura „Ana”, 2004  www.didactic.ro Editura „Sigma”, Bucureşti, 1998
 www.softpedia.com

B. Metodologice: B. Metodologice: B. Metodologice: B. Metodologice:


a. strategia didactică: mixtă; a. strategia didactică: mixtă; a. strategia didactică: mixtă; a. strategia didactică: mixtă;
b. metode şi procedee: explicaţia, b. metode şi procedee: explicaţia, b. metode şi procedee: explicaţia, b. metode şi procedee: explicaţia,
conversaţia, exerciţiul; conversaţia, exerciţiul; conversaţia, demonstraţia, exerciţiul; conversaţia, exerciţiul, demonstraţia;
c. forme de organizare: frontală / c. forme de organizare: frontală / c. forme de organizare: frontală / c. forme de organizare: frontală /
individuală / * tratarea diferenţiată; individuală, * tratarea diferenţiată; individuală individuală
d. mijloace didactice: fişe de evaluare, d. mijloace didactice: manualul, d. mijloace didactice: fişa de lucru, d. mijloace didactice: flori, aţă
calculatorul (soft educaţional 2plus2) exerciţii scrise la tablă calculatorul (Solar system 3D
simulator, film Terra), glob didactic
C. Temporale: 50 minute C. Temporale: 50 minute C. Temporale: 50 minute C. Temporale: 50 minute

D. Umane: 3 elevi din care 1 necesită D. Umane: 6 elevi D. Umane: 1 elev D. Umane: 1 elev
tratare diferenţiată (intelect sub medie).
EVENIMENTELE LECŢIEI/
OBIECTIVE
CONŢINUTURI / SARCINI DE ÎNVĂŢARE / TIMP STRATEGII EVALUARE
I II III IV Activitatea cl. I Activitatea cl. a II-a Activitatea cl. a III-a Activitatea cl. a IV-a
1.Captarea atenţiei – 1’ 1.Captarea atenţiei – 1’ 1.Captarea atenţiei – 1’ 1.Captarea atenţiei – 1’
Se asigură condiţiile bunei Se asigură condiţiile bunei Se asigură condiţiile bunei Se asigură condiţiile bunei conversaţia
desfăşurări a orei de curs. desfăşurări a orei de curs. desfăşurări a orei de curs. desfăşurări a orei de curs.
2. Reactualizarea 2. Reactualizarea 2. Reactualizarea 2. Reactualizarea evaluare
structurilor învăţate structurilor învăţate structurilor învăţate structurilor învăţate sumativă
anterior – 1’ anterior – 2’ anterior – 14’ anterior – 6’
Se reaminteşte titlul unităţii Li se cere elevilor să Se verifică cunoştinţele Se cere pregătirea
de învăţare parcurse şi citească cu atenţie textul despre aer prin fişa de lucru materialelor pentru oră,
tipurile de exerciţii efectuate. Cinste şi omenie . anexată. sortarea şi ruperea cozilor la exerciţiul
3. Enunţarea scopului dimensiunile cerute. conversaţia
şi a obiectivelor lecţiei
– 1’
Sunt prezentate pe scurt, pe
înţelesul elevilor, obiectivele
OC2
lecţiei de evaluare.
4. Prezentarea conţinu-
turilor – Dirijarea 3. Enunţarea scopului
învăţării – 25’ şi a obiectivelor lecţiei observaţia
Li se distribuie elevilor – 1’
testele de evaluare (v. anexa) Sunt prezentate pe scurt, pe
OC1 Se reaminteşte proprietatea
înţelesul elevilor, obiectivele firelor de a putea fi împletite.
Elevii lucrează în linişte lecţiei.
fişa. 3. Enunţarea scopului
4. Prezentarea noilor
OC3 şi obiectivele lecţiei – 1’
conţinuturi – 7’ Sunt prezentate pe scurt, pe
OC2 Se cere elevilor rezolvarea demonstraţia
înţelesul elevilor, obiectivele.
exerciţiului 5, alcătuire de explicaţia
OC2 OP1 propoziţii cu ortograme. 4. Prezentarea noilor
conţinuturi. Dirijarea
învăţării – 20’ tratarea
Se demonstrează
OC1
5. Dirijarea învăţării – Se cere autocorectarea şi împletirea firelor de păpădie diferenţiată
OC3 25’ autonotarea prin confruntarea pentru realizarea coroniţei, se evaluare
Se verifică ex. 5 şi se cu manualul verbalizează etapele. problemati- formativă
OP2
dictează textul Cinste şi Se lucrează sub zarea,
omenie. supravegherea învăţătorului. demonstraţia

EVENIMENTELE LECŢIEI/
OBIECTIVE
CONŢINUTURI / SARCINI DE ÎNVĂŢARE / TIMP STRATEGII EVALUARE
I II III IV Activitatea cl. I Activitatea cl. a II-a Activitatea cl. a III-a Activitatea cl. a IV-a
Li se cere elevilor găsirea
unui sfârşit potrivit pentru 3. Enunţarea scopului
text şi scrierea lui pe caiet.
şi obiectivele lecţiei – 1’ explicaţia
Sunt prezentate pe scurt, pe
înţelesul elevilor, obiectivele.
OP1
4. Prezentarea noilor evaluare
Se trece la rezolvarea ex.
6 la tablă.
conţinuturi – 5’ formativă
Se prezintă filmul cu
OP1
planeta Terra apoi se
conversaţia
deschide simulatorul 3D
pentru sistemul solar. Se exerciţiul
realizează o discuţie despre
OC1
planeta Pământ.
5. Dirijarea învăţării –
OC4
5’ explicaţia
Se citesc variantele Se predau noile noţiuni
propuse de elevi. despre formarea zilei şi
nopţii, a anotimpurilor cu 5. Obţinerea
OP2 6. Obţinerea ajutorul imaginilor, a performanţei – 10’
performanţei – 14’ globului didactic. Împletirea unei coroniţe din
Elevii care au terminat 6. Obţinerea flori mici, pentru păpuşă.
OP2 lucrează pe testul de evaluare performanţei – 10’
Li se cere elevilor să
exerciţiul
din manual şi pe rând la
OC3 calculator. realizeze un dialog (ex. 4.) 5. Obţinerea evaluare
performanţei – 12’ formativă
OC2 Se extrag datele esenţiale
din lecţie pe baza schemei
lacunare date de învăţător la explicaţia
tablă.

exerciţiul
EVENIMENTELE LECŢIEI/
OBIECTIVE
CONŢINUTURI / SARCINI DE ÎNVĂŢARE / TIMP STRATEGII EVALUARE
I II III IV Activitatea cl. I Activitatea cl. a II-a Activitatea cl. a III-a Activitatea cl. a IV-a
7. Asigurarea
7. Asigurarea conexiunii inverse – 1’
conexiunii inverse – 1’ Se verifică frontal
Se realizează automat în dialogurile, se discută conversaţia evaluare
OP2 momentul rezolvării realizarea lor.
exerciţiul formativă
exerciţiilor din softul 2plus2. 8. Evaluarea – 1’
Se fac aprecieri asupra
7. Asigurarea
modului în care au scris conexiunii inverse – 2’
8. Evaluarea – 2’ elevii. Se acordă calificative. Se verifică datele înscrise
Se fac aprecieri asupra 9. Intensificarea în schemă. 7. Asigurarea
modului în care au lucrat retenţiei şi transferul – 8. Evaluarea – 1’ conexiunii inverse – 2’
copiii. Se acordă calificative. Se fac aprecieri asupra Se analizează lucrările.
6’ modului în care au participat
explicaţia
OC4
9. Intensificarea Se rezolvă ex. 3 şi 7 din 8. Evaluarea – 1’ evaluare
la oră. Se acordă calificative.
retenţiei şi transferul – manual cu creionul. Se fac aprecieri asupra sumativă
4’ modului în care au lucrat
Exerciţii de pe caietele
9. Intensificarea copiii. Se acordă calificative.
speciale. retenţiei şi transferul – 9. Intensificarea
3’ retenţiei şi transferul –
Citirea rubricii Vrei să 2’ exerciţiul
OC3 ştii? din manual.. Punerea unor flori rămase
la presat.

10. Tema pentru acasă 10. Tema pentru acasă


– 1’ 10. Tema pentru acasă 10. Tema pentru acasă
– 1’ – 1’ explicaţia
Exerciţiile neterminate şi 2 – 1’ De împletit mamei o
exerciţii din caietul special. Ex. 8 pag. 91 se va rezolva Desenarea fig. 1/ pag. 46 coroniţă.
ca temă.
Anexa 1. Clasa a III-a

Fişă de lucru

1. Completaţi:
Aerul este un corp __________________ care înveleşte planeta. Învelişul de aer
al planetei se numeşte _____________________.
Aerul cald este mai _______________ şi se ridică. Mişcarea aerului dintr-un loc
în altul se numeşte ____________________.
Din componenţa aerului fac parte
- ______________________
- ______________________
- ______________________
- ______________________
Aerul nu are _______________, __________________, şi nici ______________.
Fără aer viaţa nu ar fi _________________.

2. Scrieţi A (adevărat) sau F (fals):


Oxigenul este preparat de plantele verzi.
Atmosfera ne protejează de radiaţiile ucigătoare din cosmos.
Omul poate trăi până la 8 zile fără aer.

3. Pe ce se sprijină avionul când zboară?


______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și