P. 1
Abilitati practice- proiect de lectie

Abilitati practice- proiect de lectie

|Views: 2,391|Likes:
Published by Alina Apostol

More info:

Published by: Alina Apostol on Nov 25, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/07/2013

pdf

text

original

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
CLASA A IV-A

INSTITUTOR : NIŢU LIZICA- ELENA

Data: 12 martie 2010 Clasa: a IV-a Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală Bumbeşti- Piţic Institutor: Niţu Lizica - Elena Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Educaţie tehnologică Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice - hârtia Tema: Primăvară Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiectiv fundamental: - utilizarea materialelor şi tehnicilor de lucru învăţate pentru obţinerea unor produse; - dezvoltarea capacităţii elevilor de a combina tehnici şi materiale diferite în scopul creării peisajului de primăvară. Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1 – să identifice materialele şi ustensilele folosite; O2 – să stabilească tehnica de lucru prin care poate obţine un produs finit; O3 – să aplice tehnica de lucru necesară pentru fiecare etapă în parte sau pentru fiecare produs realizat; O5 – să asambleze părţi componente pentru a obţine produse finite; O4 – să evalueze critic şi autocritic lucrările la sfârşitul orei; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă; Mijloace de învăţământ: planşă suport, hârtie colorată, hârtie de scris, hârtie glace, foarfece, lipici, CD ; Forme de organizare: frontal, pe echipe. Resurse: umane – 19 elevi temporale – 45 minute Bibliografie: • Faliboga Violeta, Ghercu Virginia, ,,Abilităţi practice – clasele I-IV. Ghid metodic”, 2001, Editura Axa, Botoşani

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organiza re

EVALUARE

1. Moment organizatoric

♦ Se pregătesc materialele necesare desfăşurării Conversaţia în bune condiţii a orei de educaţie tehnologică. ♦ Elevii vor fi grupaţi în 3 grupe. ♦ Am primit o planşă de la un expeditor anonim şi o scrisoare .(Anexa 1) Conversaţia ♦ Solicit un elev să deschidă scrisoarea şi să o citească. Planşa cu ♦ Se va purta o discuţie despre anotimpul scrisoarea şi Primăvara. materialele - Ce anotimp a sosit la noi în ţară? de lucru - Care sunt lunile primăverii? - Care sunt semnele sosirii primăverii? - Ce se întâmplă în grădini? - Care sunt activităţile oamenilor? - Ce sărbătorim sunt în acest anotimp?” - Vreţi să fiţi ajutoarele Zânei pentru a pregăti ceea ce ne-a rugat? ♦ Astăzi, la ora de educaţie tehnologică vom încerca să realizăm lucrări deosebite pentru a Conversaţia sărbători sosirea Primăverii folosind diferite tehnici de prelucrare a hârtiei (decupaj, lipire, pliere, mototolire). Explicaţia Foarfece Lipici

Frontal

Capacitatea de concentrare a atenţiei Capacitatea de receptare a mesajului scrisorii. Capacitatea de a intui materialele de lucru

2. Captarea atenţiei

Frontal

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Frontal

Capacitatea de înţelegere a obiectivelor

4. Desfăşurarea ♦ Voi împărţi materialele elevilor şi voi stabili activităţii numele fiecărei grupe în funcţie de sarcina pe care o au îmbinând tehnicile învăţate. 1. Grupa „COPACI ÎNFLORIŢI”: vor realiza copaci înfloriţi

Capacitatea de receptare a etapelor de lucru

DRAGI PRIETENI, Încep această mică scrisorică prin a propune o ghicitoare: De cum vine ea incoace Ne dezbracă de cojoace Pomii ii îmbracă-n floare Ca o zi de sărbătoare Eu o ştiu şi tu o ştii. Cine este dragi copii? Da, despre primăvară este vorba! De sosirea ei vroiam să vă aduc aminte. De îndată ce luna martie iese din cutia de anotimpuri, soarele încălzeşte uşor trotuarul obosit, mugurii încep să dea la iveală culori pastelate, strada miroase a ghiocei, iar păsărelele iubăreţe cântă pe crengile copacilor. E primăvară. Şi pentru că toţi o simţim, vă recomand să participaţi la crearea unei atmosfere primăvăratice prin realizarea unui peisaj de primăvară. Eu ştiu că voi sunteţi foarte talentaţi . V-am trimis o planşa suport pe care să aşezaţi ce aţi învăţat astfel încât să realizaţi un peisaj de primăvară foarte frumos. Sunt sigură că veţi realiza lucrări deosebite.

Cu drag, a voastră prietenă,

Zâna Primăverii

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->