Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Clasa: a IX-a
Şcoala:
Numele cadrului didactic: Vasilescu Anca-Gabriela
Disciplina: Logică, argumentare şi comunicare
Tema: „Comunicare şi motivare”
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul: Ce este motivaţia,care sunt caracteristicile motivaţiei, schema procesului motivaţional.

Obiective operaţionale:
O1: să cunoască definiţia motivaţiei,
O2: să cunoască schema procesului motivaţional,
O3: să cunoască caracteristicile motivaţiei.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, discuţia.
Mijloace didactice: “Teoria comunicării”, Vasile Tran şi Irina Stănciugelu,
Forme de organizare: frontală;
Timp: 50 min
Evaluarea:
Aspectul evaluat: Cunoştinţe cu privire la situaţii de comunicare;
Capacitatea de a distinge caracteristicile motivaţiei.
Criterii de evaluare: nivelul de participare la discuţii, pertinenţa celor spuse, folosirea
limbajului pedagogic.
Instrumente:mijlocul didactic.
Valorificarea rezultatelor evaluate: evaluarea nu urmăreşte direct notarea elevilor ce se
evidenţiază, ci are valoare orientativă şi de ameliorare.

Bibliografie:
• Stănciugelu, Irina; Tran, Vasile “Teoria comunicării”, 2003, Bucureşti, Ed.
Comunicare.ro
Secvenţele Ob. Tim Conţinut instructiv-educativ Metode şi Evaluare
lecţiei op p procedee
1 2 3 4 5 6
1.Moment 2 Pregătirea resurselor necesare desfăşurării optime a orei de pedagogie.
organizatoric
Se vor face câteva referiri cu privire la situaţia de comunicare, pentru crearea Conversaţia
2.Verificarea 2 unui context propice înţelegerii materialului ce va fi predat.
cunoştinţelor
anterioare

3.Enunţarea 1 Se va introduce titlul noii lecţii “Comunicare şi motivare”. Explicaţia


temei şi a
obiectivelor
Voi enunţa definiţia motivaţiei. Voi pune întrebări pentru a realiza o conversaţie
O1 6 privind ce anume îi motivează pe elevi să înveţe.

Voi continua cu schema procesului motivaţional, pe care o voi desena pe tablă. Voi
4.Predarea şi pune întrebări despre modul cum se realizează această schemă în viaţa elevilor. Conversaţia
învăţarea noilor O2 7 Explicaţia
conţinuturi Mai departe voi vorbi despre caracteristici ale motivaţiei, realizând o discuţie pe
baza lor.
O3 7

Explicaţia şi Capacitatea
5.Asigurarea Realizarea unei discuţii pornind de la definiţia motivaţiei şi caracteristicile ei în argumentarea de a emite
retenţiei şi a O1,3 10 ceea ce priveşte comunicarea elevilor cu profesorii pe care îi au la cursuri. judecăţi şi
transferului . de a
exemplifica

La finalul activităţii voi pune întrebări despre lecţia predată. De asemenea voi cere Capacitatea
6.Încheierea O1,2,3 9 elevilor să-mi spună trei idei pe care ei le-au reţinut. Conversaţia de a reţine
activităţii informaţii
noi

S-ar putea să vă placă și