Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme Ate de Gestiune
Probleme Ate de Gestiune
Care
dintre acestea este stocabil, poate fi contabilizat în bilanţ şi de ce?
Costul produsului este costul ataşat unui bun stocabil care va servi la
evaluarea stocurilor. Costul perioadei reprezintă suma cheltuielilor efectuate într-o
perioadă de gestiune (de regulă o lună) fără a fi ataşat unui produs. Este recunoscut
de contul de rezultate şi este format din cheltuieli de administraţie şi de distribuţie.
Costul produsului este stocabil deoarece este ataşat unui bun.
Pentru a ajunge la costul produsului trebuie avute în vedere mai multe grupe
de cheltuieli, astfel, în urma unei analize de preţ se ajunge la acest cost şi din acest
motiv el nu apare fizic în bilanţ, pe când costul perioadei, care include cheltuielile de
distribuţie şi cheltuielile de administrare se regăseşte în bilanţ pentru că diferă de la
o lună la alta în funcţie de modul de administrare al firmei şi de cheltuielile
ocazionate de distribuţia produselor în decursul unui exerciţiu financiar.
Cazul 1
Cdsal = TCp-CIp-CDmp=>Cdsal=98.000-62.000-22.500=13.500
Cazul 2
TCp = (CDmp +Cdsal) + CIp =>TCp=36.000+20.000+25.000=81.000
Cazul 3
CIp = TCp-CDsal-CDmp => CIp =75.000-30.000-25.000=20.000
Cazul 4
TCp = (CDmp +Cdsal) + CIp =>TCp=30.000+40.000+20.000=90.000
• TCp+SOLDIpc-SOLDFpc=CPFobţ
Cazul 1
CPFobţ= TCp+SOLDIpc-SOLDFpc=> CPFobţ =98.000+10.000-8.000=100.000
Cazul 2
SOLDFpc = TCp+SOLDIpc- CPFobţ => SOLDFpc =81.000+5.000-80.000=6.000
Cazul 3
SOLDIpc = SOLDFpc + CPFobţ- TCp => SOLDIpc =5.000+80.000-75.000=10.000
Cazul 4
SOLDFpc = TCp+SOLDIpc- CPFobţ => SOLDFpc =90.000+0-90.000=0
Cazul 1
SOLDFpf= (SOLDIpf + CPFobţ) -CPFvând=> SOLDFpf =4.000+100.000-
98.000=6.000
Cazul 2
SOLDFpf= (SOLDIpf + CPFobţ) -CPFvând=> SOLDFpf =10.000+80.000-70.000=20.000
Cazul 3
SOLDIpf = CPFvând – CPFobţ + SOLDFpf => SOLDIpf =70.000-80.000+10.000=0
Cazul 4
SOLDIpf = CPFvând – CPFobţ + SOLDFpf => SOLDIpf =90.000-90.000+0=0
• VEN – CPFvând = MB
Cazul 1
VEN= MB + CPFvând=> VEN =22.000 + 98.000 =120.000
Cazul 2
CPFvând = VEN - MB => CPFvând =150.000-80.000 =70.000
Cazul 1
RezEx= MB – (CDistrib + CAdmin)=> RezEx =22.000-5.000+7.000=10.000
Cazul 2
CAdmin = MB - CDistrib - RezEx => CAdmin =80.000-10.000-50.000=20.000
Cazul 3
CDistrib = MB - CAdmin - RezEx => CDistrib =50.000-10.000-25.000=15.000
Cazul 4
RezEx= MB – (CDistrib + CAdmin)=> RezEx =50.000-20.000-10.000=20.000
5)Alegeţi unul din termenii (cost variabil/cost fix/cost de oportunitate/cost
ireversibil/cost de producţie/costul perioadei/cost controlabil/cost marginal/cost
de structură) care descrie cel mai bine costul, în fiecare din următoarele situaţii:
Din cele două variante de externalizare s-a ales varianta A deoarece s-a pus
accentul pe calitatea produselor realizate, a costului ocazionat de realizarea
respectivelor produse dar şi de adaptabilitate a produselor la cerinţele pieţei.
2. P0=70
C0=40
Prof0=30
Pces=C0 + (P0 – C0)* 30% = 40 + 9 =49 u.m