Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Data: 30 octombrie 2008


Scoala: Colegiul National “Ioan Slavici” Satu Mare
Clasa:a IX a G
Obiectul: Educatie Plastica
Unitatea de invatare: Compozitia
Tema plastica:Compozitia figurativa deschisa
Subiectul: Marea
Mod de realizare:- Pictura( pata decorativa sau pata picturala)
Tipul lectiei: -de formare de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei:-Exersarea priceperilor si deprinderilor de compunere a
unui spatiu plastic folosind elemente figurative;

Obiective operationale:

O1- sa deosebeasca diferite tipuri de compozitie-inchisa/deschisa-


statica/dinamica, identificandu-le pe imagini;
O2- sa explice termenul de “centru de interes”, mentionand modurile
prin care acesta poate fi scos in evidenta (contraste);
O3- sa realizeze o compozitie figurativa cu subiectul “Marea”, utilizand-
la alegere pete decorative sau picturale;
O5-sa analizeze obiectiv lucrarile proprii si pe cele ale colegilor, in
functie de urmatoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei
compozitii deschise, aspect estetic,utilizarea contrastului
in evidentierea centrelor de interes….etc
O6-sa utilizeze un limbaj artistic adecvat,conform nivelului de
varsta ,utilizand termini specifici artei ca: pata picturala, contrast
cromatic, centru de interes….etc

Strategia didactica-Mixta
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,dialogul, munca individuala;
Materiale si mijloace:pensule, acuarele, pahar cu apa, plansa model, al-
bume de arta
Evaluarea: Tipul de evaluare-formativa
Modul de evaluare ;-prin analiza raspunsurilor;
-prin observarea compor-
tamentului;
-prin analiza lucrarilor

Forma de organizare: frontala,individuala;


Durata: 50 de minute
Profesor: Florea Irina

DESFASURAREA LECTIEI

Activitatea Activitatea Ob. Metode Mijloace


N Etapele lectiei profesorului elevului Op
r.

1. Captarea si Se va realiza cu Urmaresc Convers Albume


orientarea ajutorul unor picturi materialele atia; de arta
atentiei celebre,compozitii propuse, dialogul
figurative inchise si identificandele O6
descise,realizate atat mentele de
in pete picturale cat si expresie
in pete decorative; cunoscute
2. Reactualizarea Pe marginea imagini- Raspund la Conver-
cunostintelor lor, profesorul pune intrebari,identi- O1 satia,
insusite anterior intrebari despre culori ficand elemen- O6 explica- Albume
calde, reci,despre tele precizate O2 tia, de arta,
contraste si despre de profesor dialogul, Lucrari
centrul de interes; analiza ale ele-
de vilor din
lucrare alti ani
3. Anuntarea temei Se va anunta tema Urmaresc Dialogul
si a obiectivelor plastica si subiectul, cerintele explica-
precizandu-se cerin- tia
tele legate de modul
de reprezentare si de
alegerea petei croma-
tice
4. Explicarea si Profesorul va demon- Modelul
demonstrarea stra atat etapele de lu- Sunt atenti la profesoru
procedeului de cru,cat si modurile de demonstrarea lui,
lucru obtinere a petelor si explicarea Demon- Culori,
picturale sau decora- procedeului de stratia pensule,
tive. Se va insista lucru. Tot apa.
asupra caracterului acum ei pu Explica-
figurativ al lucrarii intrebarile tia
,cat si a faptului ca, legate de
fiind o tema creativa, aspectele pe
elevii vor trebui sa care poate ca
compuna spatiul nu le-au inteles
plastic intr-un mod
cat mai original.
5. Realizarea In timp ce elevii Lucreaza Explica- Acuarela
lucrarilor lucreaza, profesorul tia, apa
se plimba printre ei, O3 munca pensule.e
ii ajuta,le explica individu- tc
individual, la nevoie ala,
intervine exerci-
tiul
6. Evaluarea Pe tabla se va realiza Analizeaza
o expozitie cu impreuna cu O5 Conver-
lucrarile elevilor, e colegii si O6 satia
-videntiindu-se cele profesorul
mai reusite lucrari. lucrarile la
nivel de clasa

S-ar putea să vă placă și