Sunteți pe pagina 1din 3

Alcoolul, drogurile, tutunul – întotdeauna duşmani

Înv. Catîru Paula, Şcoala „Ion Creangă” Paşcani


Instit. Ciobanu Mihaela, Şcoala „Iordachi Cantacuzino”
Înv. Popa Alexandrina, Liceul Teoretic „Miron Costin” Paşcani

În fiecare zi, pe tot cuprinsul globului pământesc, milioane de oameni folosesc


droguri. În mod surprinzător, de cele mai multe ori, folosim droguri atunci când consumăm
ceai sau cafea. Ca şi multe alte droguri, cafeina din ceai, cafea sau alte băuturi răcoritoare
cum ar fi Coca - Cola, sau alcoolul din vin şi bere sunt substanţe care modifică
funcţionarea normală a organismului. Alte tipuri de droguri sunt ilegale şi periculoase.
Substanţe ca heroina fac parte din această categorie, iar deţinerea sau folosirea lor sunt
interzise prin lege. Aceste droguri pot ucide.
Cadrele didactice, ca primii educatori pentru viaţă, trebuie să facă primul pas în
informarea despre duşmanii vieţii şi în formarea copiilor de a lua atitudine în faţa marilor
probleme ale societăţii.

Proiect didactic

Clasa: a IV-a sau clasele V-VIII


Obiectul: Educaţia civică / Dirigenţie
Acţiune propusă în planul de activităţi educative pe clase sau pe şcoală
Subiectul: „Tutunul, alcoolul, drogurile – întotdeauna duşmani”
Obiective operaţionale:
cognitive
O1 - să discute despre cauza si efectul drogului, alcoolului şi tutunului;
O2 - să realizeze un schimb de experienţa între grupuri diferite social dar şi ca vârstă;
O3 - să descifreze mesajul dintr-un text ştiinţific, o prezentare sau o dezbatere;
O4 - să dobândească experienţă în aplicarea unor decizii morale si acţiuni pozitive;
O5 - să împărtăşească din experienţa personală sau a altor persoane;
afective:
O6 - vor lua atitudine faţă de diferite situaţii de viaţă, faţă de valori si reguli morale, faţă de
efectele nocive ale drogurilor, alcoolului şi tutunului din surse de specialitate
motrice:
O7 - să coordoneze mişcările pentru utilizarea corectă a materialelor puse la dispoziţie –
calculator, prezentare Power Point, fişe de lucru, test, desene în creion pentru poster
Material didactic: Prezentare Power Point – „Tutunul, alcoolul, drogurile – întotdeauna
duşmani”, fişe de lucru, fişe cu informaţii de specialitate despre droguri, test de evaluare –
despre alcool
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, dezbaterea, Ştiu – Vreau să ştiu – Am
învăţat, Sinelg, problematizarea, analiza şi sinteza, munca independentă
Forme de activitate: frontal, independent, pe echipe, individual, în perechi
Resurse umane : elevi, invitaţi – psiholog, poliţist de la Poliţia de Proximitate, doctor de
familie
Durata: 50 minute
Secvenţele Ob Conţinut instructiv - educativ Strategia Evaluare
lecţiei. op didactică
Captarea Ce ştii despre alcool / droguri / tutun ?
atenţiei Pe foi separate elevii vor răspunde în brainstorming Apreciez
2 min câteva idei. Individual toate ideile.
Anunţarea Se prezintă pe înţelesul elevilor
temei şi a tema şi obiectivele propuse pentru
obiectivelor activitate - să afle informaţia de care au
2 min nevoie înainte de a putea lua o decizie Încurajez
în privinţa fumatului, consumului de elevii să fie
alcool sau droguri. cât mai
Verificarea Se constituie echipe de câte 4 elevi. deschişi şi
cunoştinţelor O1 Tehnica Ştiu / Vreau să ştiu / Am metoda Ştiu / interesaţi
5 min învăţat. Într-un tabel se inventariază Vreau să ştiu de subiect.
O6 ideile pe care consideră elevii că le / Am învăţat
deţin în fişa secvenţei anterioare. (la
rubrica Ştiu).
Se prezintă cele notate de elevi şi sunt munca
clasificate pe efecte pozitive şi efecte independentă
negative.
Se completează în a doua coloană cu -
Ce doresc să ştiu. În finalul orei se va
completa ultima rubrică cu ce au aflat Apreciez
nou, cu ce şi-au completat cunoştinţele. interesul
Întrebările vor fi adresate invitaţilor. conversaţia elevilor şi
Elevii aduc pentru această oră câteva întrebările
informaţii obţinute din orice sursă puse către
despre droguri, alcool, tutun. Pe dezbaterea invitaţi.
parcurs elevii pot completa cu idei
desprinse din informarea individuală,
urmând a fi puse în discuţie.
Prezentarea Prezentarea Power Point - noţiuni
noului O1 despre tutun, alcool, produsele ce pot expunerea
conţinut O2 constitui droguri, nocivitatea fumatului prin
5 min O3 şi al consumului de droguri şi alcool prezentare
asupra corpului uman; omul – ca Power Point
producător şi consumator.
Elevii lecturează textul, surprind
mesajul imaginilor.
Întrebările vor fi adresate invitaţilor.
Dirijarea Metoda SINELG. Conţinutul de idei din
învăţării O3 prezentarea Power Point este pus la
8 min O7 dispoziţia elevilor şi pe fişe, unde conversaţia
aceştia vor bifa pe marginea textului
 ceea ce ei deja ştiau;
! unde nu sunt de acord sau e diferit analiza şi
de ceea ce ştiau sinteza
+ pentru o informaţie nouă lucru pe
? pentru idei neclare, confuze şi echipe
doresc să-şi completeze cunoştinţele.
Întrebările vor fi adresate invitaţilor.
Obţinerea 05 Răspundeţi la întrebări: conversaţia
performanţei 1. Poate deveni cineva consumator de
10 min alcool/ droguri / ţigări cunoscând Apreciez
efectele negative ale acestora? răspunsul
2. Ce părere aveţi despre publicitatea problema- elevilor.
din mass media? tizare
3. „Consumul excesiv de alcool
dăunează grav sănătăţii” - comentaţi
4. Comentaţi prezenţa sloganului
„Tutunul dăunează grav sănătăţii” de
pe pachetele de ţigări.
5. Pot fi droguri alcoolul, tutunul,
cofeina ? individual
Feedback-ul Se va completa coloana a 3-a din sau în
5 min O5 tabelul Ştiu / Vreau să ştiu / Am perechi
învăţat.
Se vor evidenţia noţiunile asimilate în
Evaluarea această activitate. autoeva- Apreciez
5 min O4 Test de evaluare – verificarea luare elevii care
O6 cunoştinţelor despre alcool. Pe o altă au adunat
fişă se vor distribui răspunsurile mai mult de
corecte. Întrebările care nu vor primi jumătate
răspunsul corect va constitui un aspect din punctaj.
în completarea informaţiilor către elevi. brainstorming
Se discută nelămuriri apărute în urma exerciţiul
Retenţia şi testului. pe echipe Apreciere
transferul O4 Cerinţă: realizarea unor desene în sau individual şi evaluare
8 min creion, caricatură, sloganuri, însemne posterul holistică
specifice în vederea constituirii unui
poster al clasei – afiş cu tema lecţiei –
altă formă de exprimare.
Se fixează cu scotch sau ace pe un
suport. Acest material rămâne în
continuare afişat în sala de clasă.

Despre alcool - test


1. Poate intoxicaţia cu alcool sa cauzeze moartea? Da Nu Nu ştiu
2. Daca beţi un pahar de alcool pe timp de iarnă, va încălziţi? Da Nu Nu ştiu
3. Alcoolul poate deteriora auzul, vederea, percepţia tactilă ? Da Nu Nu ştiu
4. Consumul moderat de alcool / tutun dăunează unei femei însărcinate? Da Nu Nu ştiu
5. Mai e considerată dependentă de alcool persoana care s-a lăsat de băut?
Da Nu Nu ştiu
6. Ebrietatea survine mai repede in cazul consumului a mai multor feluri de băutură
(bere, ţuică, vin...) Da Nu Nu ştiu

Bibliografie:
Gavril Eugenia, Strategii activ-participative la ciclul primar, Metode şi tehnici de predare –
învăţare pentru dezvoltarea gândirii critice, suport de curs pentru program de formare,
CCD Paşcani, 2005
Internet – site-uri despre alcool, droguri, tutun

S-ar putea să vă placă și