Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mare pregătitoare


ACTIVITATEA: Activitate matematică
TEMA: ,,Hai să stingem focul”
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidare a cunoştinţelor
PROPUNĂTOR: MARIANA DANA POP
DURATA: 30-35 min.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:-consolidarea deprinderii de a forma mulţimi după un criteriu dat şi de a poziţiona
elementele mulţimii în spaţiul dat
-folosirea unui limbaj matematic adecvat
-mânuirea corectă a obiectelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a)cognitiv-informaţionale
-să formeze mulţimea după criteriul dat
-să poziţioneze elementele mulţimii în poziţia cerută
b) psiho-motorii:
-să mânuiască obiectele
c)afective:
-să respecte regulile de joc
-să verbalizeze acţiunea efectuată
SARCINA DIDACTICĂ:-formarea de mulţimi după un criteriu dat
-poziţionarea elementelor mulţimii(sus, jos dreapta, stânga,mijloc, lateral, faţă,
spate)

1
REGULILE JOCULUI:-copiii aleg jetoanele formând mulţimile apoi aşează elementele mulţimii după
cerinţa formulată de educatoare
-se încurajează echipele şi se aplaudă
ELEMENTE DE JOC:- surpriza, întrecerea, aplauzele,mânuirea materialului
METODE ŞI PROCEDEE:- explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, problematizarea
MIJLOACE DIDACTICE:-panou cu blocuri, jetoane, panou cu echipele pentru punctaj
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:-Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă
-Laborator preşcolar- Liliana Ezechil,Mihaela Lăzărescu

EVALUAREA
EVENIMENTUL (INSTRUMENTE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC ŞI
INDICATORI)
MOMENT -crearea condiţiilor optime pentru -observ poziţia
ORGANIZATORIC desfăşurarea activităţii corectă la măsuţe
-pregătirea materialului necesar la
activitate
-aranjarea mobilierului pe grupuri

REACTUALIZAREA -se realizează prin formarea de Metoda expunerii


CUNOŞTINŢELOR mulţimi după un criteriu dat -Am vorbit săptămâna trecută despre -apreciez modul de
(formă, culoare, mărime) meserii şi v-am rugat să aduceţi maşini cu formare al mulţimilor
care să să ne jucăm. Voi aţi fost foarte
ascultători şi aţi adus o mulţime de maşini,pe
care aş dori să le sortăm.
Cine vrea să formeze mulţimea maşinilor de
acelaşi fel?(culoare,mărime)
CAPTAREA -se realizează prin descoperirea Metoda expunerii
ATENŢIEI materialului sub formă de - Într-o zi pe strada mea s-au auzit
surpriză şi o povestire legată de multe sirene de maşini,curioasă am ieşit
2
incendiu afară şi am văzut nu departe o casă cuprinsă
de flăcări .Am văzut cum cei prezenţi au
participat la stingerea incendiului şi m-am
gândit să ne jucăm un joc.
Dimineaţă aţi construit mai multe blocuri pe
care le-am aşezat formând o stradă.Să spunem
că în blocul construit de Octavian a izbucnit
un incendiu(punem flacăra).Cine vine primul
la faţa locului? Poliţia care era în patrulare pe
stradă.Să vină cu maşina poliţiei Darius şi să
o aşeze în faţa blocului pentru a asigura
ordinea la locul incendiului. Trecătorii vor fi
opriţi de poliţie printr-un cordon aşezat între
blocuri(se pune cordonul).Pompierii au fost
anunţaţi şi ei sosesc cu maşina pe care o
opresc în partea laterală a blocului lângă
incendiu(aduce maşina alt copil).În bloc s-ar
putea să fie oameni care ar avea nevoie de
îngrijiri medicale, pentru ei a fost chemată o
ambulanţă pe care o punem în spatele
blocului. Pentru ca aceste lucruri să fie
cunoscute şi de alţi oameni,la locul
incendiului au sosit şi reporterii.Aceştia vor
sta între cele două blocuri de pe partea
cealaltă.Pentru cazuri de urgenţă un elicopter
va sta pe blocul de lângă blocul incendiat.
ANUNŢAREA repetarea titlului jocului de către Metoda observării:
TEMEI copii -Aici avem strada cu casa incendiată şi
blocurile vecine, iar pe masă sunt jetoanele
cu cei care participă la stingerea incendiului.

3
EXPLICAREA sesizarea existenţei mai multor Metoda expunerii
JOCULUI mulţimi Astăzi o să ne jucăm jocul
,,Hai să stingem focul”
Vom forma mulţimi , iar apoi vom aranja
-intuirea materialului la elementele mulţimii în diferite poziţii spaţiale
fiecare echipă astfel încât să putem stinge focul.
Metoda demonstraţiei
Pe masa fiecărei echipe sunt jetoane cu cei
participanţi la acţiunea de stingere a
incendiului. Voi veţi fi împărţiţi pe echipe.
Fiecare echipă trebuie să-şi găsească membrii,
formând mulţimi, apoi la indicaţia mea să-i
poziţioneze astfel încât să putem stinge focul.
I Echipa ,,Pompierilor”
- Ce mulţime va trebui să formaţi? (pompieri)
II Echipa ,,Poliţiştilor”
- Ce mulţime va trebui să formaţi?(poliţişti)
III Echipa ,,Medicilor”
- Ce mulţime va trebui să formaţi?(medici)
IV Echipa ,,Reporterilorr”
- Ce mulţime va trebui să formaţi?reporteri)
V Echipa ,,Trecătorilor”
Ce mulţime va trebui să formaţi?(trecători)
Fiecare echipă va purta un însemn.
-Vom face un concurs şi pe panou punem
puncte la echipele care dau răspunsuri
corecte
-aprecieri şi aplauze
DESFĂŞURAREA -lucrul în echipă pentru realizarea Metoda exerciţiului şi problematizării pentru echipa care
JOCULUI sarcinii termină prima
-să formeze mulţimile

4
VARIANTA I ,,Formează mulţimea”
-Acum vă rog să fiţi atenţi:
I echipă formează mulţimea pompierilor
aII-a echipă formează mulţimea poliţiştilor
aIII-a echipă formează mulţimea medicilor
aIV-a echipă formează mulţimea reporterilor
aV-a echipă formează mulţimea trecătorilor
Se începe la semnal.
Se dau puncte în ordinea terminării
sarcinii(5,4,3,2,1) pe panou
-aprecieri verbale
VARIANTA II,,Fă ce-ţi spun!” asupra răspunsurilor
Pe rând voi chema câte un membru din date
-să poziţioneze corect jetonul
fiecare echipă şi îi cer să-şi poziţioneze
jetonul (sus, jos, stânga ,dreapta)
Se punctează cu un punct fiecare răspuns
corect. -aprecieri verbale
VARIANTA III,,Ce s-a greşit?” asupra răspunsurilor
-Cînd bat din palme închideţi ochii, iar când date
-sesizarea greşelii în poziţionarea
mai bat o dată îi deschideţi.
participanţilor la stingerea
În timp ce copiii sunt cu ochii închişi
incendiului
eu voi schimba poziţia unor participanţi la
stingerea incendiului.
Copiii vor trebui să sesizeze greşeala.
Se punctează pe panou.
-echipa câştigătoare
ÎNCHEIEREA Se analizează situaţia de pe panou. Se anunţă este aplaudată
JOCULUI echipa câştigătoare.Se repetă titlul jocului.
-realizarea aprecierilor
individuale şi generale

5
6

S-ar putea să vă placă și