Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 19.01.2011
GRADINITA: Nr.252 Bucuresti
GRUPA: Mica "Step by Step"
TEMA DE STUDIU: Cum este/a fost si va fi aici pe Pamant ?
TEMA PROIECTULUI: Calatorie la Polul Sud
DOMENIUL EXPERIENTIAL : Domeniul stiinte- activitate matematica
TEMA ACTIVITATII : Numaratul in limitele 1-2; joc didactic: "Colonia
de pinguini"
TIPUL ACTIVITATII : Activitate de consolidare
SCOP :
- consolidarea cunostintelor privind numaratul in limitele 1-2;

- dezvoltarea operatiilor gandirii (analiza, sinteza, generalizare) si a


calitatilor gandirii (flexibilitate, mobilitate, rapiditate);

- utiliarea unui limbaj matematic adecvat;

- participarea constienta la activitate;

- consolidarea deprinderii de a lucra cu multimi (formare de multimi cu


doua elemente).

1
OBIECTIVE PERATIONALE:

O1: Sa recunoasca animalul reprezentat pe jetoane; obiectivul este


considerat realizat daca toate raspunsurile sunt corecte.

O2: Sa rezolve problemele propuse folosind materialele didactice puse la


dispozitie; obiectivul este considerat realizat daca 75 % din copii rezolva
correct sarcinile.

O3: Sa numere corect elementele multimilor (prin incercuire); obiectivul


este considerat realizat daca toate elementele multimilor sunt numerate
correct.

O4: Sa grupeze pinguinii in functie de criteriul precizat ( culoare si marime);


obiectivul este considerat realizat daca 80 % din multimi sunt formate
correct.

O5: Sa compare doua elemente in functie de criteriul marimii (mai mic, mai
mare sau la fel); obiectivul este considerat realizat daca toti copiii dau
raspunsuri corecte.

SARCINA DIDACTICA :

Varianta 1 :

- Rosteste numarul de pinguini de pe jetonul pe care il ai in mana;

- Compara pinguinii in functie de criteriul marimii ( mai mare, mai mic


sau la fel);

- Identifica culoarea papionului sau caciulii pinguinului din mana ( rosu,


galben, albastru);

2
- Aseaza pinguinii in colonie.

Varianta 2 :

- Extrage 1/2 pestisori din mare;

- Numara pestisorii prin incercuire;

- Compara pestii dupa criteriul marimii;

Varianta 3 :

- formeaza multimi de pinguini dupa criteriul culorii (rosu, galben sau


albastru); multimile nu contin mai mult de doua elemente.

Regulile jocului :

1. Ridicam manuta pentru a putea raspunde;

2. Ascultam ce spune colegul nostru.

Elemente de joc : aplauze.

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic


problematizarea.

- Material didactic: planseta polistiren, hartie creponata, jetoane


pinguini, jetoane pestisori.

3
- Material bibliografic:

● "Curriculum pentru Invatamantul Prescolar", Bucuresti 2009;

● "Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici", Gheorghe


Iftimie.

- Forma de organizare : frontal.

DURATA : 15-20 de minute

EDUCATOARE : Serban Anamaria

4
DESFASURAREA ACTIVITATII

Momentele Obv. Continutul instructiv educativ Strategii Strategii de


Activitatii Oper. didactice evaluare
Moment Se asigura conditiile
organizatoric organizatorice necesare
desfasurarii optime a activitatii:
- aerisirea salii de grupa; Exercitiul
- asezarea mobilierului; organizatoric
- pregatirea materialelor
didactice.
Captarea Captarea atentiei se realizeaza
atentiei prin intermediul povestii Explicatia
pinguinilor care s-au pierdut in
larg si au nevoie de ajutor sa
ajunga, pe gheata, la colonie.
Anuntarea Tema activitatii este : "Colonia Conversatia
temei si a de pinguini".
obiectivelor O1 Se intuiesc materialele didactice.
activitatii
Desfasurarea Pentru inceput se face un joc de Demonstratia
propriu-zisa a proba dupa prima varianta de joc Jocul de proba Evaluare
activitatii Dupa jocul de prba se trece la formativa
desfasurarea propriu-zisa a
jocului (varianta 1).

Obtinerea Pentru complicarea jocului se


performantei trece la a doua varianta a jocului : Problematizarea Numararea
O3 - Pentru ca pinguinilor le este elementelor
foame haideti sa pescuim niste multimii.
pestisori din mare ( Pescuieste
unul/doi pestisori pentru Exercitiul
O4 pinguini !)
Ultima sarcina este formarea de Formarea de
perechi de pinguini in functie de multimi si
culoarea papionului sau a caciulii compararea
O5 si compararea lor (multimile nu lor.
contin mai mult de 2 elemente).

5
Incheierea Educatoarea face aprecieri asupra
activitatii modului in care au participat
copiii la activitate si asupra Aprecieri
comportamentului lor. Toti copiii Conversatia verbale
sunt felicitati.

S-ar putea să vă placă și