Sunteți pe pagina 1din 6

Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

Data: 07.05.2010

Profesor: Coman Florin Vasile

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Matematică −¿ Geometrie

Unitatea de învăţare: Calcularea de arii și volume

Tema lecţiei: Trunchiul de piramidă

Tipul lecţiei: Lecţie mixtă

Metode folosite: Conversaţia, problematizarea, explicaţia, exerciţiul, munca independentă

Mijloace de învăţământ: Manualul, instrumente geometrice, culegere Mate 2000+9 /10 , fişa de lucru, creta, tabla

Competenţe generale:

1 Prof. Coman Florin Vasile


Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

 Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost
definite
 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice
 Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situații concrete
 Exprimarea caracateristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și a
algoritmilor de prelucrare a acestora
 Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații−¿problemă

 Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite
domenii
Competenţe specifice:
 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane în configurații geometrice spațiale date
 Calcularea ariilor și volumelor corpurilor geometrice studiate
 Clasificarea corpurilor geometrice după anumite criterii date sau alese
 Exprimarea proprietăților figurilor și corpurilor geometrice în limbaj matematic (axiomă, teoremă
directă, teoremă reciprocă, ipoteză, concluzie, demonstrație)
 Analizarea și interpretarea condițiilor necesare pentru ca o configurație geometrică să verifice
anumite cerințe
 Transpunerea unor situații-problemă în limbajul geometric, rezolvarea problemei obținute și
interpretarea rezultatului
Competenţe operaţionale:
 Competenţe cognitive:
 Să recunoască și să deseneze trunchiul de piramidă triunghiulară regulată și trunchiul de piramidă
patrulateră regulate

2 Prof. Coman Florin Vasile


Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

 Să cunoască elementele trunchiului de piramidă regulată: baze, muchii, apotema, înălțimea


 Să cunoasca formulele de calcul ale ariei si volumului trunchiului de piramidă
 Să aplice formulele de calcul ale ariei și volumului trunchiului de piramidă în probleme
 Să determine elemente ale trunchiului de piramidă când se cunoaște volumul și/sau aria
 Să calculeze distanțe și măsuri de unghiuri pe fețele sau în interiorul trunchiului de piramidă
 Competenţe psihomotorii:
 Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă
 Competenţe afective:
 Să fie atenţi
 Să participe afectiv şi activ la lecţie
 Să manifeste interes pentru studiul matematicii

Desfăşurarea lecţiei

3 Prof. Coman Florin Vasile


Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

Nr. Momentele Metode şi


crt Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp Evaluare
. lecţiei procedee
−¿ Verifică prezenţa elevilor Pregătesc pe bancă caietele,
Moment
1. −¿ Asigură condiţiile optime cărţile şi culegerile de 3' Conversaţia −¿
organizatoric
necesare desfăşurării lecţiei matematică
Verificarea −¿ Verifică tema şi corecteză Conversaţia,
Verifică modul de efectuare a temei Frontală şi
2. temei pentru eventualele greşeli 5 '
observaţia,
frontal şi individual individuală
−¿ Prezintă caietele explicaţia
acasă
Profesorul va pune o serie de Elevii vor răspunde la
întrebări elevilor: întrebările profesorului
−¿ Cum se obține trunchiul de −¿ Trunchiul de piramidă se
piramidă? obține prin secționarea unei
piramide regulate cu un plan
paralel cu baza
−¿ Ce sunt fețele laterale ale −¿Fețele laterale sunt trapeze
Reactualizarea isoscele având aceeași arie Continuă,
3. trunchiului de piramidă? 5' Conversaţia
cunoştinţelor −¿ Apotema este înălțimea frontală, orală
−¿ Care este apotema trunchiului?
unei fețe laterale
−¿ Cum se calculează aria laterală, ( P B + Pb ) atr
Al = ,
aria totală și volumul trunchiului de 2
piramidă? ¿ At = Al + A B + Ab ,
h
V = ( A B + Ab + √ A B A b)
3
Observarea
Anunţarea Ascultă cu atenţiei şi
4. Prezintă tema şi obiectivele lecţiei 2 '
Explicaţia sistematică a
temei conştientizează obiectivele
atenţiei

4 Prof. Coman Florin Vasile


Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

Propune spre rezolvare


problemele din fișă:
1. Într-un trunchi de piramidă Ascultă indicațiile
triunghiulară regulată, latura bazei profesorului și rezolvă
mari este 12 cm, latura bazei mici problema la tablă, notează în
8 cm și înălțimea trunchiului este de caiete
2 cm. Aflați:
a) apotema trunchiului
b) muchia laterală a trunchiului Aprecieri verbale,
c) aria laterală a trunchiului observarea
2. Într-un trunchi de piramidă comportamentului
patrulateră regulată, aria laterală este Ascultă indicațiile elevilor, aprecieri
egală cu 160 √ 3 cm2 , latura bazei profesorului și rezolvă verbale
Dirijarea mari de 12 √ 2 cm și latura bazei mici problema la tablă, notează în Conversaţia,
de 8 √ 2cm. Aflați: caiete 15 '
explicaţia,
5. învăţării
a)apotema și înălțimea trunchiului exercițiul
b) volumul trunchiului
c) distanța de la centrul bazei mari la
o față laterală a trunchiului
3. Un trunchi de piramidă Continuă,
triunghiulară regulată are înălțimea frontală, orală
de 6 √ 3 cm, latura bazei mici de 12 Ascultă indicațiile
cm și latura bazei mari de 18 cm. profesorului și rezolvă
Aflați: problema la tablă, notează în
a) apotema trunchiului caiete
b) aria laterală și volumul piramidei
din care provine trunchiul
c) tangenta unghiului format de
muchia laterală cu planul bazei mari
Cere elevilor să repete formulele Continuă,
6. Asigurarea Repetă formulele și ascultă
pentru calculul ariei laterale, ariei Conversaţia frontală, orală
3'
feed-backului totale și volumului trunchiului de aprecierile profesorului
piramidă și face aprecieri asupra

5 Prof. Coman Florin Vasile


Şcoala de Arte şi Meserii, Săcel

modului în care aceștia au răspuns


la lecție
−¿ Apreciere
Face evaluarea, notând elevii care s- Elevii notaţi prezintă
7. Evaluarea 2 '
Conversaţia verbală
au remarcat carnetele
−¿ Note

emă pentru −¿ Culegere Mate 2000+9 /10 Notează tema pentru acasă şi Conversaţia,
T 3' −¿
8. −¿ Indicaţii la temă urmăresc indicaţiile explicaţia
acasă

6 Prof. Coman Florin Vasile

S-ar putea să vă placă și