P. 1
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

|Views: 1,196|Likes:
Published by larisa_2493

More info:

Published by: larisa_2493 on Feb 21, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

02/16/2013

pdf

text

original

PROIECT DIDACTIC INTEGRATA “URSUL PACALIT DE VULPE” Ed.

Paraschiv Emanuela

Data: Nivelul: Tema de studiu anuala:CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Tema proiectului: “Fascinanta lume a animalelor” Subtema: “Locuitorii padurii” Domenii experientiale: DLC+DS Denumirea activitatii: Educarea limbajului Forma de realizare: Activitate integrata Tema activitatii: “Ursul pacalit de vulpe”, Ion Creanga Tipul de activitate: mixt (predare, sintetizare)

Scopul: Dezvoltarea capacitatii de a sintetiza informatiile unui text citit, dezvoltandu-si atentia,creativitatea limbajului si a increderii in posibilitatile de relationare si asumarea responsabilitatilor. Formarea capacitatii de explorare si descriere verbala a elementelor din mediul inconjurator.

-

Obiective operationale: • • • • • Sa asculte activ textul citit de educatoare; Sa sintetizeze textul, elaborand un rezumat de idei; Sa formuleze, sa adreseze intrebari legate de text; Sa explice/clarifice notiuni, cuvinte, situatii din text; Sa faca predictii,exprimand opinii, idei, concluzii;

• • • • Sa gaseasca asemanari si diferente intre cele doua animale din padure. Sa interpreteze un cantecel despre personajele din text. dupa culoarea bulinei pe care au ales-o (galbenrezumatorii. buline colorate pentru diferentierea copiilor pe echipe. Desfasurarea activitatii EVENIMENT DIDACTIC CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE 1. coronite pentru lideri. Cei care au aceeasi culoare de bulina de vor aseza la masuta la care gasesc bulina reprezentativa si placute cu initialele : R. Observarea comportamentului. explicatia. conversatia. palete cu intrebarile “Ce? Cine? Cum? De ce? Din ce cauza?”. La blana e roscovana. metoda “Bula dubla”. verde-intrebatorii. Forma de organizare: pe grupe. Interesul pentru continutul surprzei . dar si coronite pentru lideri. demonstratia. Material didactic: planse cu imagini din poveste. Strategii didactice: Metode si procedee: lectura. P. povestirea.Captarea atentiei Voi aseza mobilierul si voi pregati toate cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: • Aranjarea masutelor pentru cele 4 grupe • Pregatirea materialelor didactice • Aerisirea salii de grupa • Intrarea ordonata a copiilor in sala de clasa Copiii vor fi repartizati in patru grupe. recompense. frontal Locul de desfasurare: sala de clasa Durata: 70 min.Moment organizatoric 2. rosucalificatorii. Corectarea tinutei. observatia. Captarea atentiei se realizeaza printr-o Surpriza ghicitoare: “La cotete da tarcoale. C. metoda interactiva de grup “invatarea reciproca”. Sa colaboreze in grupuri mici. I. Sa manipuleze rapid materialele. albastru-prezicatorii).

deoarece la sfarsit trebuie sa povestiti. la activitatea de educare a limbajului. sa puneti intrebari si sa dati raspunsuri din continutul povestii. Voi trebuie sa ascultati si sa tineti minte cele citite. Se va spune continutul povestii cat mai expresiv.va voi citi povestea “Ursul pacalit de vulpe” de Ion Creanga. Activitatea. Observarea comportamentului Explicatia. Conversatia.3.Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite 4. Metoda invatarii reciproce. Activitatea in grupuri: Le voi cere copiilor sa precizeze care esre titlul si autorul povestii si sa priveasca cu atentie imaginile pe care le-am afisat simultan cu citirea. cataveica). Continutul povestii va fi expus urmarindu-se succesiunea evenimentelor. vor clarifica situatia ursului judecand faptele vulpitei. Grupa 4. Explicatia.rezumatorii:vor povesti pe scurt continutul povestii in mod clar si concis (vor fi ajutati de imaginile sugestive prezentate in timpul lecturii). Explicatia. Pe parcursul citirii se vor explica cuvintele noi prin sinonime ( tufa. Constituie grupurile dupa cerintele educatoarei. pe care o vor pedepsi. Relationarea in timpul formarii echipelor. le analizeaza daca este cazul ( se vor ajuta de paletele de intrebari). folosind mimica si gestica corespunzatoare. Grupa 3. implicarea copiilor in cadrul grupurilor.Obtinerea performantei Si mai este si vicleana Ghici ce e? “ (Vulpea) Le voi arata o imagine cu o vulpe. Grupa 2-intrebatorii: vor formula intrebari despre continutul textului citit.” Explicarea regulilor de desfasurare a activitatii pe grupe: Grupa 1. Rezumatul povestii.clarificatorii:explica cuvintele si expresiile noi din text. pe care le adreseaza colegilor. DLC “Astazi. . Ei analizeaza raspunsurile primite. Observatia.prezicatorii: gases un alt final textului prezentat. prezentandu-se simultan imagini sugestive. Grupul rezumatorilor va prezenta pe scurt continutul povestii (copiii vor fi ajutati de imaginile prezentate in timpul lecturarii). vizuina. Dirijarea invatarii 5. vicleana. pentru ca fiecare grup sa-si rezolve sarcina data.

infatisare. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense ( ecuson cu imaginea unui urs). Interpretarea cantecului. Explicarea cuvintelor noi si a situatiei ursului.Cunoasterea mediului: “Bula dubla” Se vor analiza urmatoarele aspecte: comportamente.Incheiera activitatii Grupul intrebatorilor analizeaza imaginile si vor pune intrebari. Invatarea reciproca. judecand faptele vulpii pot sugera posibile pedepse. Fise de evaluare. copiii vor interpreta cantecul “Ursul pacalit”.6. Formularea unui final al povestii Convorbire. . activitate frontala Exercitiul individual. Formularea rapida a intrebarilor.Asigurarea retentiei si a transferului 7. Povestirea. La final. cat e de sireata!” DS.Evaluare 8. cu ajutorul paletelor cu intrebari (posibile intrebari). Recompense. “-Cine mana carul?” “-Cine s-a asezat in mijlocul drumului?” “-Cine a venit in vizuina vulpii?” “-Ce a facut taranul cu vulpea?” “-Ce l-a invatat vulpea pe urs sa faca pentru a prinde si el peste?” “-Cum era noaptea in padure?” “-Cum era ursul?” “-Unde l-a trimis vulpea pe urs?” “-De ce s-a prefacut vulpea moarta in mijlocul drumului?” Grupul clarificatorilor va expune argumentand:-comportamentul inselator al vulpii (viclenie) -comportamentul naiv al ursului (naivitate) De asemenea. unul mai fericit pentru urs. Comunicarea ideilor. hrana. adapost Copiii vor rezolva o fisa de evaluare: “Incercuieste numai imaginile care fac parte din poveste”. Tranzitie: cantec “Vulpea. Grupul prezicatorilor va gasi un alt final povestii.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->