Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA : 03.03.2011
GRĂDINIŢA : Baraitaru
NIVEL : II (5-7 ani)
EDUCATOARE : Alexandra Nan
TEMA ANUALA : „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Eu simt, eu creez, eu exprim”
SUBTEMA : „Chipul Mamei”
DENUMIREA ACTIVITĂŢII : Jocuri si activitaţi alese
DLC: Educarea limbajului
DEC: Activitate plastică
FORMA DE REALIZARE : Activităţi integrate pe centre de interes
TEMELE CENTRELOR DE ACTIVITATE:
1 – Joc de rol : „Suntem gospodine”
2 – Construcţii : ,,Casa idealǎ pentru mama mea’’
3 – Artă : „ Chipul mamei ” – desen
4 – Biblioteca: ,,Jocul silabelor” – joc didactic
OBIECTIVE CADRU :
OC1 – Formarea deprinderilor practic-gospodăreşti si utilizarea
vocabularului specific;
OC2 – Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate;
educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti;
OC3 – Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene;
OC4 – Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare
corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
OR1 – Sa se comporte adecvat în diferite contexte sociale ( in familie );
OR2 – Să traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive, sa
manifeste prietenie, toleranta, armonie, concomitent cu invatarea
autocontrolului;
OR3 – Să redea teme plastice specifice desenului ;
OR4 – Să distingă grupurile de sunete (silaba) ce compun cuvintele şi să le
pronunţe corect .
OBIECTIVE EDUCATIVE :
OE1 – dezvoltarea spiritului de ordine şi curăţenie ;
OE2 – dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a gândirii logice şi comunicării ;
OE3 – cultivarea sociabilităţii, a unor relaţii de cooperare ;
OE4 – dezvoltarea gustului estetic .
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, observaţia,
jocul, demonstraţia, exerciţiul .

1
MATERIAL DIDACTIC : jucării, cuburi, foi de desen, indigo,
creioane colorate, cosulet, jetoane, imagini
cu incaperile casei, tabla de scris, marcar,
burete pt. sters, stimulente, fise de m.i.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
 ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3 - 6/7 ani)”, Ministerul
Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008;
 ,,Laborator preşcolar’’- ghid metodologic,ediţia a II-a revizuită, ed. V
& Integral, Bucureşti 2002 ;
 „Suport pentru aplicarea noului Curriculum pentru invatamantul
prescolar” - 2009

CENTRUL JOC DE ROL

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activităţi alese


TEMA : „Suntem gospodine ” -Joc de rol
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OO1 – să aleagă din variantele propuse jocul sau activitatea dorită;
OO2 – să execute acţiuni specifice rolului asumat ;
OO3 – să comunice liber şi civilizat cu partenerii de joc .

CENTRUL CONSTRUCŢII

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activităţi alese


TEMA : „Casa idealǎ pentru mama mea” - Construcţii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OO1 – să aleagă din variantele propuse jocul sau activitatea dorită;
OO2 – să construiască, individual sau în colectiv, casa pentru
mama, pe baza explicaţiilor oferite de educatoare, folosind
operaţii ca: aşezare, suprapunere, alăturare şi îmbinare ;
OO3 – să comunice liber şi civilizat cu partenerii de joc .

CENTRUL ARTĂ

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitati alese


TEMA : „ Chipul mamei ” – desen
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OO1 – să denumească materialele de lucru ;
OO2 – sa deseneze si sa coloreze chipul mamei;
OO3 – să facă ordine la locul de muncă .

2
CENTRUL BIBLIOTECA

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul limba si comunicare


CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului
TEMA : „ Jocul silabelor ” – joc didactic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive :
- sa denumeasca imaginile primite sau prezentate de educatoare;
- sa desparta cuvintele in silabe ;
- sa numere silabele dintr-un cuvant ;
- sa dea exemple de cuvinte care au tot atatea silabe ;
- sa identifice silaba initiala dintr-un cuvant ;
- sa gaseasca cuvinte care incep cu aceeasi silaba ;
Psiho-motori:
- sa reprezinte grafic silabele din cuvinte folosind simbolul cunoscut-
liniuta;
- sa coreleze numarul de silabe cu bataia ritmica din palme sau cu
miscarea palmei asezata sub barbie ;
Afectiv-atitudinale :
- sa manifeste interes pentru activitate ;
- sa aprecieze raspunsurile colegilor si pe cele proprii ;
REGULILE JOCULUI: Un copil va fi numit si va extrage din cosulet un
jeton, va denumi obiectul, va desparti in silabe, va
reprezenta grafic si va aseza jetonul la imaginea
corespunzatoare.
ELEMENTE DE JOC: surpriza ( papusa – musafir), extragerea jetonului,
ghicirea obiectului si a locului specific acestuia,
aplauzele.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
Moment Pregătesc materialele necesare
organizatoric bunei desfăşurări a activităţii :
aşez mobilierul, materialul
didactic .
ADP: „Mama, ființa cea mai
dragă ” (intalnirea de dimineata):
salutul, prezenta, calendarul
naturii, discutii legate de tema
saptamanii
Captarea Prezint o surpriza: un buchetel de
atenţiei ghiocei pe care , copilul care a conversaţia

3
raspuns corect, a fost cel mai
atent la activitati il va oferi mamei
lui
Anunţarea Astăzi ne vom juca ,,Suntem Observarea
temelor şi a gospodine’’, vom construi case conversaţia comporta-
obiectivelor pentru mame, vom desena la explicaţia mentului
indigo flori pentru mama, ne vom copiilor
juca ,,Jocul silabelor”.
Dirijarea Merg la fiecare sector, intuind cu
învăţării ajutorul copiilor materialul observaţia
didactic .
Copiii au posibilitatea să-şi aleagă
centrul de activitate.
La centrul ,,Joc de rol” copiii îi
vor face o surpriza mamei: vor explicaţia
pregati ei singuri masa ( vor face
mancare, vor aseza tacamurile, Stimularea
farfuriile, servetelele etc.). verbală
La centrul ,,Construcţii”, jocul
prescolarii vor construi casa
pentru mama, folosind operaţii ca:
aşezare, suprapunere, alăturare şi
îmbinare.
La centrul „Artă” port o scurtă explicaţia
discuție despre chipul mamei conversaţia
(culoarea părului, a ochilor, a Observarea
tenului. Exerciţii de încălzire a exerciţiul comporta-
mâinilor : închidem şi deschidem mentului
pumnii, ne spălăm pe mâini, copiilor
batem din palme, plouă, morisca.
Le urez copiilor ,,spor la lucru” .
Trec pe la fiecare sector,
ajutându-i acolo unde este cazul şi
dând unele indicaţii : să
colaboreze unii cu alţii(în
sectorul,,Joc de rol” şi
,,Construcţii”), sa lucreze cu
atentie, sa nu depaseasca conturul,
sa nu indoaie foaia de desen la
sectorul ,,Arta”.
Spre sfârşitul activităţii îi
atenţionez să finalizeze lucrările.
Pe măsură ce termină lucrările, le
semnez şi vom alcatui conversaţia
albumul ,,Mama mea”.

4
La centrul ,,Biblioteca” imi petrec
cel mai mult timp. Le spun ca
mama, atunci cand a vrut sa faca
ordine in casa, a gasit niste explicaţia
obiecte si nu mai stie unde sa le
aseze. Vreti sa o ajutam sa
termine mai repede? Explic
regulile jocului: copilul care va fi
numit de papusa Nușa va extrage
din cosulet un jeton, va denumi
obiectul, va desparti in silabe, va
reprezenta grafic si va așeza
jetonul la imaginea
corespunzatoare. Vom executa un
joc de proba, dupa care vom
realiza jocul propriu zis.
Obţinerea Impart fise de m.i. in care copiii explicaţia Analiza
performanţei trebuie sa reprezinte grafic m.i. acţiunilor
cuvintele si silabele din care sunt
alcătuite acestea.
Semnez fisele si le strang.
Rotirea copiilor la celelalte centre
de activitate .
Se desfăşoară activitatea şi cu
celălalt grup de copii .
Evaluarea Impreuna cu intreaga grupa de
performanţelor copii voi merge pe la fiecare Analiza
sector unde vom analiza conversaţia acţiunilor
lucrarile.1-2 copii îşi exprimă
părerea în legătură cu lucrarea
preferată.
Raspunsurile corecte vor fi
aplaudate, vor fi apreciati
individual.
Aprecieri şi Voi face aprecieri şi
recomandări recomandări în legătură cu modul
în care s-au comportat copiii în
timpul activităţii .

S-ar putea să vă placă și