Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale:
Data:
Învăţător/Institutor:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: „Un roi de fluturi albi”
Subiectul: Sunetul şi litera „L”
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 x 45′

2. Scopul
Familiarizarea cu sunetul l şi litera „L”

3. Obiective cadru şi de referinţă:


1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
1.1. să înţeleagă semnificaţia orală a mesajului oral
1.3. să distingă cuvintele dint-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt, şi sunetele dintr-o silabă
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date
2.2. să integreze cuvinte noi în enunţuri
2.3. să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citire / lectură)
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul de mână
3.4. să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut
Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte
4.2. să scrie corect, lizibil şi îngrijit propoziţii scurte

[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
4. Obiective operaţionale:
O1: Să recunoască sunetul în vorbirea curentă
O2: Să asocieze sunetul cu literele „l” şi „L” de tipar şi de mână
O3: Să identifice elementele componente ale litrei „L” de tipar şi de mână
O4: Să scrie corect litera izolat şi în cuvinte
O5: Să compună cuvinte şi propoziţii, în baza unor cerinţe
O6: Să completeze cuvinte cu structură silabică lacunară
O7: Să interpreteze un joc de rol pe o anumita temă
O8: Să scrie corect cuvinte şi propoziţii, în baza unor sarcini date
O9: Să citească în ritm propriu, corect, conştient cuvinte, propoziţii şi un scurt text

5. Strategia didactică:
Mijloace didactice: alfabetarul mare; planşa cu literele „l” şi „L”; fişe de lucru; prezentare ppt „Primăvara”; piese puzzle;
caietele – auxiliar pentru scriere; medalii din carton colorat
Metode de învăţământ, procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul,
jocul didactic
Forme de organizare a activităţii: frontal, în perechi, individual;

6. Surse informaţionale:
Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/învăţătorilor. Curriculum pentru clasele I-II, Bucureşti 2003
Niţă S, Metodica predării limbii române în clasele primare, Ed. Aramis, Bucureşti 2001
Pop M, Vidrighin S, Învaţă să citeşti şi să scrii corect!, Ed. Imago, Sibiu 2006
Mihăilescu C, Piţilă T, Abecedar, Ed. Aramis, Bucureşti 2005
www.didactic.ro

Notă:

[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
1. Toate obiectivele enumerate demonstrează existenţa unei strânse interdependenţe. Obiectivele cadru se referă la formarea unor capacităţi specifice disciplinei pe
parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referinţă urmăresc achiziţia de cunoştinţe şi formare de capacităţi în timp de un an şcolar. Obiectivele operaţionale
precizează performanţade care va fi capabil elevul după parcurgerea unei activităţi.
2. Fişa pentru activitate independentă este realizată de către învăţător prin selectarea secvenţelor corespunzătoare din derularea întregii activităţi.

Prima oră

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea elevilor pentru lecţie conversaţia frontal
organizatoric - crearea atmosferei necesare pentru desfăşurarea activităţii

Reactualizarea Joc didactic „Observă, potriveşte, citeşte!”


cunoştinţelor - realizarea corespondenţei între imagine şi cuvânt prin conversaţia jetoane cu frontal observarea
însuşite potrivirea cartonaşelor pereche (cal, miel, lac, alune, luna, explicaţia imagini şi sistematică a
anterior O1 lalea) jocul didactic cuvinte comportamen-
- identificarea sunetului „l” în fiecare dintre aceste cuvinte tului elevului

O5 Verificarea temei de casă. Evidenţierea elevilor care au scris conversaţia probă orală
îngrijit şi au caiete ordonate. exerciţiul
Citirea lecţiei din manual : în lanţ şi selectiv

Reconstituirea unei propoziţii explicaţia cuvintele


- ordonarea cuvintelor pe stelaj exerciţiul scrise pe
„ Mălina are o cană cu mure.” conversaţia cartonaşe
Captarea Intervenţie pe propoziţia deja formată :
atenţiei - eliminarea a trei cuvinte astfel încât să rămână: explicaţia cuvintele frontal observarea
O1 „Mălina are mure.” exerciţiul scrise pe sistematică a

[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
O2 - Se analizează: conversaţia cartonaşe comportamen-
 numărul cuvintelor din propoziţie tului elevului
 identificarea cuvântului care conţine sunetul „l”
 despărţirea cuvântului în silabe „Mă-li-na”
 localizarea sunetului în silabă
 refacerea cuvântului
 scrierea cu literă iniţială mare
- înlocuirea acestui nume cu un altul: „Laura” şi rostirea
propoziţiei
- analiza cuvântului „Laura” după acelaşi model. Se insistă
pe localizarea sunetului la început, pe scrierea cu majusculă
şi necesitatea de a cunoaşte o nouă literă „L”

Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi. explicaţia frontal


temei noi şi a - se prezintă planşa model, cu literele „l” şi „L”
obiectivelor Comunicarea rezultatelor care se aşteaptă de la elevi la
urmărite sfârşitul activităţii.

Dirijarea Exersarea pronunţiei corecte învăţate în ora anterioară explicaţia frontal observarea
învăţării când s-a studiat sunetul şi litera „l” conversaţia sistematică a
O1 Exemplificare comportamen-
O3 - cuvinte care se scriu întotdeauna cu „L” (nume de persoane, tului elevului
O2 de animale, de oraşe, ape sau ţări)
O5 Intuirea literei de tipar pe planşa model observaţia planşa
 elemente componente model
O3  comparaţie cu „l”
O4 Exerciţii de recunoaştere şi încercuire a literei pe fişa de exerciţiul fişa de lucru individual probă scrisă
O8 lucru
E,O,L,N,R,I,A
O6 Elena, Lina, lac, Luca, Liliana, Ana, Lena,
[Type text] Laura, lume, Lică, lan, Lorena, Lulu
Programul de formare a învăţătorilor
L , Işi, institutorilor
L , C , R , Ldin
,Mjudeţul
, N ,Sibiu,
L , Loctombrie
,O, 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana
L Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
Compunerea unor cuvinte
- se formează pe stelaj nume care apar în lecţia nouă din exerciţiul alfabetarul frontal probă orală
abecedar: mare
Laura, Lina, Lica, Luca, Călina

Intuirea literei de mână pe planşa model explicaţia planşa frontal


- elemente grafice componente demonstraţia model
- se observă scrierea pe două spaţii
- scrierea model la tablă, însoţită de explicaţie
Scrierea literei
- exerciţii de pregătire: încălzirea muşchilor mâinii, conversaţia materialul individual observarea
reamintirea poziţiei corecte pentru scris exerciţiul ales pentru sistematică a
- simularea scrierii literei: cu degetul în aer şi apoi pe bancă modelare; comportamen-
cu creionul caiet cu tului elevului
- modelarea literei de mână din plastilină, sârmă moale sau fir foaie velină;
textil (la alegere) caietul
- încercări de scriere (cu creion, culoare) pe caietul cu foaie special
albă
- scrierea literei în caietul special, cu respectarea cerinţelor
referitoare la titlu, alineat, distanţa dintre litere. După ce au
fost scrise trei litere învăţătorul verifică şi intervine pentru
corectare, dacă este cazul. Apoi fiecare continuă încă trei-
patru rânduri. Elevii care au lucrat foarte corect pot scrie un
rând folosind creion colorat.

[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
Activitate independentă, verificată prin schimbul de caiete explicaţia fişa de lucru individual, interevaluare
între colegii de bancă exerciţiul în pereche
- scrierea pe caiete, după modelul prezentat pe tablă :
Lia, Lică, Lorica, Lorin,
- completarea cuvintelor cu silabe potrivite pe fişa de muncă
independentă, urmată de transcrierea acestora pe caiete
(La)-u-ra , (Lu)-ca , (Li)-na

A doua oră

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea celor necesare pentru continuarea activităţii conversaţia frontal
organizatoric

Dirijarea Joc didactic „Găseşte anotimpul”


învăţării - ca material suport se foloseşte o prezentare ppt, prin care conversaţia prezentare frontal observarea
O5 sunt aduse în atenţia copiilor aspecte caracteristice lunilor de explicaţia ppt sistematică a
primăvară. Se insistă mai ales asupra florilor specifice: jocul didactic „Primăvara” comportamen-
ghiocei, viorele, zambile, narcise, lăcrămioare, lalele, liliac tului elevului
Exersare:
- alcătuire orală de întrebări, care au ca răspuns următoarele explicaţia frontal probă orală
enunţuri: conversaţia
O5 Lalele înfloresc primăvara.
[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
Liliacul poate fi alb sau violet.
Ana preferă liliacul, pentru că este o floare parfumată.
- identificarea şi încercuirea cuvintelor „lalele” şi „liliac” pe exerciţiul fişa de lucru individual probă scrisă
fişa de lucru

calul , melcul , mal , lin , lalele , alune,

lună , mac, lac , liliac , lan , cale

O5 - alcătuirea propoziţiei la stelaj: cuvintele


Laura a luat lalele. exerciţiul scrise pe frontal probă orală
cartonaşe
Studierea textului din manual:
 descifrare în mod independent
O9  citire cu voce tare (în lanţ şi selectiv) explicaţia individual observarea
 citirea model de către învăţător exerciţiul sistematică a
 alcătuire orală de propoziţii în care se folosesc demonstraţia frontal comportamen-
numele copiilor din imagini: Laura, Alina, Lică tului elevului
 citirea propoziţiei scrisă cu litere de mână în partea
de jos a paginii, urmată de copierea pe caiete
Joc de rol pe baza imaginii din manual: conversaţia buchet de frontal
O7 - personaje: bunica, Lică, Lorica, Laura exerciţiul flori
- interpretare: cum oferim şi cum primim flori, cum facem o joc de rol
urare legată de un anumit eveniment
Puzzle
- se reconstituie două imagini: flori de liliac şi animalul care
are această denumire
- sarcina de lucru: aceste imagini au fost decupate în patru. jocul didactic puzzle frontal
[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
Pe spatele pieselor este scris un cuvânt cu litere de tipar.
Fiecare îşi găseşte corespondentul, scris cu litere de mănă pe
foia suport şi este lipit pe locul potrivit.
(cal, lac, luna, mal, loc, miel, colac, lemne)
O5 Alcătuire orală de propoziţii, pe baza imaginilor obţinute, în exerciţiul frontal
care cuvântul „liliac” are sens diferit

Obţinerea Exersare independentă:


performanţei O4 Sarcina 1 explicaţia fişă de lucru individual probă scrisă
- scrie litera cu care începe cuvântul din fiecare imagine: exerciţiul
(leu, ou, rac, inimă, cal, arici)
Scrie corect (literă iniţială mare) cuvântul obţinut: Lorica
Sarcina 2
- desparte cuvintele şi scrie propoziţia:
Licăareuncal
Sarcina 3
O8 - ordonează corect pentru a obţine o propoziţie:
a lalele Liliana luat ?
Sarcina 4 individual autoevaluare
- dictare, urmată de autocorectare, a primei propoziţii ce se
găseşte în lecţia din abecedar

Tema pentru Temă scrisă: trei rânduri cu litera învăţată şi transcrierea a două
acasă propoziţii alese din lecţie. explicaţia frontal
Exersarea citirii.

Încheierea Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecţie,


activităţii implicarea lor în realizarea sarcinilor. conversaţia medalii frontal autoaprecieri
[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu
Autoaprecieri susţinute de întrebări: individual aprecieri
- ce v-a plăcut cel mai mult în activitatea de astăzi? recompense
- ce vi s-a părut dificil?

[Type text]
Programul de formare a învăţătorilor şi institutorilor din judeţul Sibiu, octombrie 2008: „Limba română şi metodica predării în ciclul primar”;
Proiect didactic avizat de prof. Diana Bucuţă, inspector de specialitate învăţământ primar ISJ Sibiu şi realizat de inst. Viora Rozorea, Şcoala cu
clasele I-VIII nr. 6 Sibiu

S-ar putea să vă placă și