Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Unitatea: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Beclean


Clasele a IV-a şi a IX-a
Aria curriculară: Religie
Disciplina: religie ortodoxă
Subiectul: Apostolat şi spiritualitate – „Să ne ajutăm aproapele”
Resurse de timp: 20 minute - pregătirea activitaţii
40 minute – activitate comună, cu tinerii asistaţi
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor şi competenţelor
Scop: Consolidarea cunoştinţelor legate de semnificaţia postului şi milostenia creştină;
Consolidarea comportamentului moral-religios.
Obiective operaţionale:
O1- să realizeze felicitări pentru tinerii asistaţi;
O2- să împacheteze mici cadouri pentru tineri;
O3- să deseneze împreună cu ei diferite imagini de Paşte;
O4- să interacţioneze în mod corect cu tinerii;
O5- să dăruiască micile pungi cu dulciuri celor vizitaţi.
Strategii didactice:
1. Metoda şi procedeele didactice: - conversaţia
- explicaţia
- exerciţiul
- problematizarea
- furtuna de idei
2. Resurse materiale: -felicitări de Paşte, realizate într-o oră anterioară
– dulciuri şi punguliţe de plastic
- fişe cu imagini specifice Paştelui
– creioane colorate
– aparat foto, cameră de luat vederi
3. Forme de organizare: – activitate frontală
– activitate pe grupe
– activitate individuală
4. Tipuri de învăţare: - înv. receptiv-reproductivă
– înv. operaţională
Sistem de evaluare:
a) Forma de evaluare: curentă (formativă)
b) Metode de evaluare: Obs. Curentă
Chestionare orală

Bibliografie:

1. Pavelea, Cristina, Daniel Tudor, Pavelea, Alexandru,Gheorghe, , „Psihopedagogie aplicată în activităţile de


practică pedagogică”, Ed. „Gheorghe Alexandru”, Craiova, 2005
2. Dulamă, Maria Luiza, „Practica pedagogică-teorie şi metodologie”, Ed. Clusium, Cluj-Napoca, 2005
3. Internet, site-ul Didactic.Ro

Scenariu didactic:
1. Pregătirea activităţii- a avut loc cu o zi înainte când elevii celor două clase au confecţionat felicitări cu
mesaj de Paşte, care vor fi dăruite tinerilor de la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihică
Beclean.
Tot cu o zi înainte au fost achiziţionate dulciurile, care vor fi pregătite în pacheţele, de către elevii
celor două clase.
2. Moment organizatoric: elevii se întâlnesc în sala clasei a IX-a
3. Reactualizarea cunoştinţelor: se face printr-o scurtă „furtună de idei”, pe tema Paştelui, a postului
Paştelui şi a semnificaţiei acestuia în viaţa creştinilor.
Elevii sunt invitaţi să spună tot ce ştiu despre aceste teme, să dea exemple de activităţi pe care ar
trebui să le facă un bun creştin, în Post şi nu numai, pentru a respecta vrerea lui Dumnezeu. Elevii
pot da exemple de fapte bune pe care le-au făcut ei înşişi.
Se va insista în convorbire asupra milosteniei creştine, care în timpul postului ar trebui să fie mai
prezentă în viaţa noastră, a tuturor.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: elevii celor două clase vor fi anunţaţi că astăzi, în virtutea celor
discutate, vor vedea că există persoane mult mai dezavantajate decât noi, care au nevoie de o mână
de ajutor din partea noastră, de o vorbă bună, de un zâmbet. Li se va explica, de către cadrele
didactice, modalitatea în care se va desfăşura activitatea în colaborare cu tinerii asistaţi de la
Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihică. Se va insista pe ideea că, deşi sunt mult mai
bolnavi şi mai neajutoraţi decât ei, aceşti tineri sunt oameni, ca noi toţi, au nevoie de semeni, au
dreptul la respect şi la demnitate umană. De asemenea, se va scoate în evidenţă realitatea că, deşi
elevii de la CSEI sunt mai obişnuiţi să primească ei înşişi cadori, vor vedea ce bucurie le poate aduce
şi dăruirea către alţii, care au nevoie. Acesta este spiritul în care ne îndeamnă Dumnezeu să trăim,
spiritul binelui, al întrajutorării, al iubirii unii faţă de alţii.
5. Desfăşurarea activităţii:
Debutul activităţii propriu-zise va consta în pregătirea de către elevi, a pacheţelelor cu dulciuri pentru
tinerii asistaţi care vor fi vizitaţi. Elevii lucrează în grupuri, fiecare dintre ei făcând câte ceva pentru a
contribui la reuşita acţiunii.
Odată pacheţelele terminate, acestea se vor aranja în cutii, spre a fi transportate la Centrul de
Recuperare şi Reabilitare Neuropsihică şi elevii se deplasează spre locul unde se va desfăşura
acţiunea în continuare.
Activitatea comună cu tinerii asistaţi:
Cadrele didactice vor face o scurtă prezentare a locului unde se desfăşoară acţiunea, şi vor prezenta
elevilor pe cei treizeci de tineri asistaţi, cu care vor desfăşura o activitate comună. Elevii şi tinerii se
prezintă unii altora, fac cunoştinţă, încep să discute între ei.
Sunt împărţite copiilor şi tinerilor fişele pregătite, pe care ei le vor desena împreună. Se pune accent
pe ideea ca elevii să se implice activ în ajutarea tinerilor, care nu întotdeauna reuşesc să ţină un
creion în mână sau să respecte conturul dat. Elevii şi tinerii încep să deseneze împreună imaginile cu
semnificaţii pascale.
În timp ce tinerii desenează, elevii îi vor ajuta, vor recita poezii dedicate Paştelui, vor purta discuţii
între ei.
Activiate în completare: elevii de la CSEI dăruiesc câte o felicitare cu mesaj de Paşte tinerilor vizitaţi.
Se citesc câteva dintre mesajele scrise.
În încheierea acţiunii, elevii dăruiesc tinerilor pachetele cu dulciuri pe care le-au pregătit special
pentru ei, pentru a le face o bucurie, pe lângă desfăşurarea în comun a unei activităţi.
Feed-beack: se poartă cu elevii o scurtă convorbire, pentru a vedea care sunt părerile lor legate de
acţiunea desfăşurată. Se fac aprecieri verbale referitoare la activitatea elevilor.

S-ar putea să vă placă și