Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată

Data: 19 noiembrie 2009


Propunător: Creanga Alina Maria
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie C
Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem?”
Tema săptămânală: „Vitaminele,rădăcina vieţii”
Tema activităţii: „Alimente bune si rele”
Modelul integrării: Polarizat
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Lanţul alimentelor sănătoase” – discuţii libere cu
copiii
- A.L.A. 1. – sortare de jetoane,citire de imagini,construire

Tranziţii: - culegem frunze


- exerciţii de gimnastică
- „Hora legumelor” – repetare poezie
Rutine: - „Ştiu să mă îngrijesc singur” – exersarea unor deprinderi igienice
- A.D.E. – D.O.S. -abilităţi practice
- „Piramida alimentelor sănătoase ” – lipire

Scopul activităţii:

Obiective operaţionale:
 Să enumere principalele alimente care alcătuiesc lanţul alimenetelor sănătoase
 să identifice din imaginile lecturate şi alimentele care nu fac bine organismului
 să sorteze jetoanele care reprezintă alimente sănătoase
 să descrie elememntele din imagini prin propoziţii scurte şi corecte din punct de
vedere gramatical
 să povestească pe baza imaginilor „citite”
 să construiască coşuleţe pentru depozitat alimente
 să lipeasca alimentele sănătoase conform indicaţiilor realizând piramida
alimentelor sănătoase
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-
comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Bibliotecă –jetoane,decupaje din reviste cu alimente
sănătoase şi nesănătoase
- centrul Artă – carton pe care este reprezentată o piramidă
,jetoane,decupaje din reviste, lipici
- centrul Construcţii – cuburi ,trusa OCTO
-centrul Ştiinţă-decupaje din reviste,jetoane cu alimente sănătoase şi
nesănătoase
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu scrisoare,
aparat foto
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 1h.30min
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti
Scenariul activităţii:

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde vor găsi la centrul tematic un plic şi aparatul
de fotografiat, apoi se va purta un dialog între copii despre sănătatea fiecăruia dintre ei,dacă
mănancă fructe şi legume, realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă; se va completa totodată şi
Calendarul naturii.
Educatoarea le citeşte copiilor scrisoarea primită care este de la Doctorul Măseluţă şi le
prezintă zonele de lucru şi materialele.
Copiii vor fi invitaţi în pas de furnicuţă spre centrul Ştiinţă, la Centrul tematic unde vor
lectura după imagini despre alimente sănătoase si nesănătoase şi despre vitaminele pe care le
întalnim în alimente.
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor afla ce au de făcut mai departe.
Aici vor repeta poezia „Hora legumelor”.(R)
Copiii vor fi îndreptaţi spre centrele de lucru în pas de furnicuţă, spre centrul Bibliotecă
unde vor „citi” imagini cu alimentele sănătoase şi nesănătoase, spre centrul Construcţii unde vor
construi lădiţe pentru fructe şi spre centrul Artă unde vor colora fişele.
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor face câteva exerciţii de gimnastică
şi vom afla ce ne-a pregătit Doctorul Măseluţă.
Activitatea se va încheia cu dezlegarea de ghicitori despre fructe şi legume.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de
crt activităţii Metode şi Mijloace de Evaluare / inteligenţă
procedee învăţământ Metode şi activată
indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza prin găsirea scrisorii de la - conversaţia - scrisoarea - probă orală - inteligenţă
Doctorul Măseluţă la intrarea copiilor în grupă. - precizarea interpersonală
Se va citi scrisoarea de către educatoare. În scopului
scrisoare copiii sunt rugaţi să îl ajute pe acesta trimiterii
să identifice ce alimente fac bine şi ne ajută să scrisorii de
creştem mari şi care nu, iar pentru aceasta le-a către Doctorul
pregătit un joc surpriză la sfârşit. Măseluţă

2. Enunţarea Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii - explicaţia, - materialele de - inteligente


scopului şi a trezindu-le interesul copiilor pentru activitate. conversaţia la fiecare centru lingvistică
obiectivelor deschis
activităţii
3. Prezentarea Se prezintă zonele de interes şi materialele - conversaţia, - centrul tematic - probă orală - inteligenţă
optimă a pregătite. lectură după – imagini cu - lecturarea spaţial-vizuală
conţinutului şi Etapa I – Se vor aduna copiii la centrul Ştiinţă, imagini alimente imaginilor logico-
dirijarea învăţării la Centrul tematic, unde vor lectura după sănătoase şi matematică,
imagini „Vitaminele,izvor de sănătate”. nesănătoase lingvistică
(A.D.E.1)
- conversaţia - inteligenţă
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă. - probă orală intrapersonală
Se va repeta poezia „Hora legumelor” - - repetarea
tranziţii poeziei
„Ştiu să mă îngrijesc singur” – rutine - conversaţia - inteligenţă
- explicaţia, - cărţi, reviste, - probă practică spaţial-
Etapa a II-a – Lucrul copiilor pe centre. La exerciţiul imagini cu - realizarea vizuală,
centrul Bibliotecă copiii vor citi imagini cu alimente lucrărilor de la logico-
alimente sănătoase şi nesănătoase, vor povesti diferite,cu fiecare centru matematică,
colegilor ceea ce văd în acele imagini; la centrul fructe şi lingvistică
Construcţii vor construi diverse lădiţe pentru legume, foi albe
depozitarea fructelor şi a legumelor; la centrul conturate,
Artă copiii vor avea de colorat diferite imagini creioane
cu alimente de la care avem vitamine.(A.L.A.1) colorate

Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă - conversaţia, - probă practică - inteligenţă
unde vom face câteva exerciţii de gimnastică – - execiţiul - realizarea corporal-
tranziţii exerciţiilor de kinestesică
- conversaţia, gimnastică
explicaţia,
demonstraţia,
execiţiul
4. Obţinerea Finalizarea lucrărilor de la fiecare centru.
performanţei

5. Asigurarea Se va realiza prin dezlegare de ghicitori despre - conversaţia, - carte cu - probă orală - inteligenţă
retenţiei şi a fructe şi legume. exerciţiul ghicitori - dezlegare de lingvistică
transferului de ghicitori
cunoştinţe
6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de - conversaţia
desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și