Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

Gostinar Ionut-Gabriel
Grupa 1331
Facultatea de Ştiinţe Aplicate

1
PROIECT DE LECTIE

A)DATE GENERALE
- Disciplina: Chimie

- Clasa: VII B

- Unitatea de învătare: Reacții chimice. Legea conservării maselor. Calcule chimice.

- Titlul lectiei: Scrierea ecuatiilor reacțiilor chimice

- Scopul lectiei: Scrierea ecuațiilor reacțiilor chimice

- Tipul lectiei: comunicare (transmitere) de noi cunostinte

- Locul desfăsurării lectiei: în clasă

- Durata lectiei: 50 minute

- Continutul activitătii de instruire:

Cod Arii de continut Subarii de continut


C1 1. Legile necesare în scrierea 1.1 Legea conservării maselor
ecuațiilor reacțiilor chimice 1.2 Legea conservării atomilor
C2 2. Exemple de scriere a ecuațiilor 2.1. Reacția dintre Mg și O2
unor reacții chimice 2.2. Reacția dintre H2 și Cl2
2.3. Reacția dintre Al și O2
2.4. Reacția dintre S și O2
2
C3 3. Definirea reactanților și produșilor 3.1. Reactanții
de reacție. Exemplificare 3.2. Produșii de reacție

C4 4. Egalarea ecuațiilor. Diferența între 4.1. Aplicarea legii conservării atomilor în stabilirea coeficienților
coeficienți și indici. 4.2. Diferența între indici și coeficienți
4.3. Efectuarea bilanțului atomic

Obiective operationale

Cod Comportamentul urmărit Conditii de probare Criteriul de reusită


a comportamentului
O1 Să enunțe și să aplice legea conservării maselor și Se ofera fisa de lucru Enunțarea și aplicarea corectă în
legea conservării atomilor la egalarea corectă a proporție de 85%
ecuațiilor reacțiilor chimice din fișa de lucru.
O2 Folosind fișa de lucru și indicațiile profesorului, Se oferă fisa de lucru Scrierea corecta a ecuațiilor in
elevul să scrie corect ecuațiile reacțiilor chimice proportie de 60%
cerute.
O3 Pe baza exercițiilor din fișa de lucru, elevul să indice Se oferă fisa de lucru Indicarea corectă în proporție de 75%
reactanții și produșii de reacție

O4 Folosind fișa de lucru, sa determine coeficienții Se ofera fisa de lucru Determinarea corecta in proportie de
ecuațiilor și să realizeze bilanțul atomic. 55%
Ordinea de parcurgere a continutului

Obiective Continut Succesiunea continutului


O1 C1 1.1 1.2
O2 C2 2.1 2.2 2.3 2.4
O3 C3 3.1 3.2
O4 C4 4.1 4.2 4.3
3
Metode si procedee de instruire:

• Conversatia

• Explicatia

• Expunerea

Mijloace de învătământ (complexul multimedia)

Cod Denumirea resursei materiale


Fisa 1 Fisa de lucru nr 1
Fisa 2 Fisa de lucru – Test pentru fixarea cunostintelor

DESFĂSURAREA LECTIEI

4
Obiective Strategii didactice
operationale Evenimentel
e instruirii. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace Forme de Evaluare Timp
Continut învătământ de organizare
învătămân a activitătii
t elevilor
1. Organizarea clasei pentru lectie Min 1-
3
-Notează absentii - Comunică profesorului absentii
- Distribuie elevilor fisele de lucru - Răspund solicitărilor profesorului
- Creează conditiile necesare conversatia Frontal
bunei desfăsurări a lectiei
2. Reactualizarea cunostintelor însusite anterior Min 3-6
Adresează următoarele întrebări: Răspund întrebărilor:

a) Care este valența Oxigenul are valența II iar magneziul


oxigenului? Dar a are tot valența II.
magneziului?
b) Așadar, cum vom scrie Oxidul de magneziu are formula
formula chimică a chimică MgO
oxidului de magneziu?

c) Care este formula chimică Oxidul de aluminiu va avea formula conversatia Frontal Orală
a oxidului de aluminiu? chimică Al2O3 deoarece oxigenul are explicatia
Argumentați. valența II, iar aluminiul are valența
III.

d) Dar formula chimică a Dioxidul de carbon, va avea formula


dioxidului de sulf? SO2 deoarece sulful are valența IV iar
oxigenul are valența II. Prin
simplificare obținem așa cum spune
și numele: SO2

3. Comunicarea noilor cunostinte Min


7-40
Captarea - Trezeste curiozitatea elevilor - Elevii sunt atenti si pun întrebări
atentiei vorbindu-le despre reacția dintre profesorului Problematiza
magneziu și oxigen, dând ca re Frontal Min
exemplu artificiile. 5 Conversatie 7-9
Anuntarea - Prezintă elevilor obiectivele noii - Elevii ascultă cu interes si îsi
subiectului si lectii si titlul acesteia notează titlul lectiei Min
a Expunere Frontal 10-12
Numele elevului: ________________________________________
Clasa: ____________________
Data: _____________________
FISA DE LUCRU NR 1

I. Completați și egalați:
a) Al + _____ → AlCl3

b) ______ + O2 → Na2O
c) ______ + S → MgS

6
II. Egalați și denumiți produșii de reacție:

a) CaO + H2O → Ca(OH)2

b) CuCO3 → CuO+CO2

c) N2+H2→NH3

III. Stabiliți corespondența între reactanți și produșii de reacție. Egalați.

REACTANȚI PRODUȘI I DE REACȚIE

1. Zn +HCl A. Na2SO4 + H2O

2. NaOH + H2SO4 B. MgO

3. Mg + O2 C. ZnCl2+H2

S-ar putea să vă placă și