P. 1
pictura_gata4

pictura_gata4

|Views: 66|Likes:
Published by adrianasasha9187

More info:

Published by: adrianasasha9187 on May 09, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/09/2011

pdf

text

original

Grupa mare B Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.

3-Paşcani Institutor : Botez Cristina-Adriana

PROIECT DIDACTIC
Categoria de activitate: Activitate opţională „ Pictura mai mult decât o joacă ” Tema: Compunerea spaţiului plastic prin cât mai multe tehnici picturale cunoscute Mijloc de realizare: Joc – exerciţiu Subiectul :Tablou pentru Zâna Pǎdurii- În pǎdure Tipul de activitate: evaluare sumativă Scopul: - verificarea şi consolidarea tehnicilor picturale învăţate ; -îmbogăţirea posibilităţilor de comunicare prin limbajul artisticoplastic : linii, forme , culori prin tehnicile folosite ; -stimularea gustului pentru frumos prin declanşarea emoţiilor artistice; Obiective operaţionale: O1 – să elaboreze împreună o lucrare colectivă prin folosirea unor tehnici învăţate şi una nouă-decolorarea cu pic O2 – să acopere toată suprafaţa foii –fond cald -verde deschis; O3– să obţină efecte plastice prin fuzionarea culorilor, prin suflarea cu paiul, prin amprenta palmei şi a degetului arătător; O4– să realizeze efecte plastice – pete de culoare, amprente folosind diverse instrumente- palma, degetul arătător, paiul, pasta de dinţi; O5 – să participe activ la crearea cadrului estetic specific ambientului Strategii didactice: a) Metode şi procedee : -exerciţiul, conversaţia, observaţia, joc – exerciţiu, explicaţia ; b) Mijloace de învăţământ : -distributiv : coli A4, acuarele, pensoane, cutii cu pastă de dinţi, , serveţele umede ; -demonstrativ : - imagine din livadǎ, imagine din pǎdure- primavara model, portofoliu cu lucrări ale copiilor-artistico-plastice. c) Moduri de organizare : - pe grupe, individual, frontal d) Resurse : - umane – 20 de copii

Se pregăteşte materialul didactic . Ass І.mesele pe 2 grupe .surpriză – cu lucrările copiilor de pe semestrul I . Integral 2000 „ Activităţi opţionale în grădiniţă ” Ed. fac echipe de doi! Se aşează pe masă o mapă . în grădiniţa de copii” Ed. Se aşează : .Organizarea activităţii Se aeriseşte sala de grupă . scaunele în semicerc pentru discuţii Copiii sunt pictaţi în prietenii pǎdurii .-e.-temporale – 35’ -spaţiale : sala de grupă -bibliografice: „ Programa activităţilor i.

II. MANAGEMENTUL ACTIVITĂŢII: .

Captarea atenţiei Ob. -dactilopictura .Etapele activităţii 1. prin asocierea animalelor! Se demonstrează modul de lucru în echipǎ de 2 cu ajutorul copiilor ! Cei mari vor picta fondul.se pune accent pe tehnicile picturale învăţate : -tehnica amprentei palmare . Se va realiza o scurtă conversaţie despre model. prin care se sugereazǎ ca copiii sǎ picteze dupǎ model. -tehnica presării cu vată.Prezentarea optimă a conţinutului Conţinutul instructiv educativ Se face prin deschiderea plicului nr.Anunţarea temei şi a obiectivelor 3. iar cei mici copaci prin tehnica amprentei palmare ! Florile copacilor prin dactilopictura cu pasta de dinţi cei mici şi cei mari prin decolorarea cu pic ! Strategii didactice Surpriza Conversaţia Evaluare Orală Conversaţia Instructajul Observaţia Orală Conversaţia Explicaţia . 2. copaci prin tehnica suflǎrii cu paiul .În pǎdure. -tehnica nouǎ –decolorarea cu pic Se comunică tema «Compunerea spaţiului plastic cu cât mai multe tehnici cunoscute » şi modalitatea de realizare joc-exerciţiu pe grupe « Tablou pentru Zâna Pǎdurii» Se constituie grupele de lucru-de câte 2. -tehnica suflǎrii cu paiul . 4 şi intuirea materialului surpriză de pe masa educatoarei.

4. Zâna Pǎdurii va fi bucuroasǎ să aibă un tablou frumos .Obţinerea performanţei O1 O2 O3 O4 O5 5.Evaluarea performanţei 6.Asigurarea O6 retenţiei şi transferului 7. copiii primesc premii. Copiii mai mari pictează copaci prin tehnica suflării cu paiul şi curgerii culorii. Copiii mici pictează copaciprin tehnica amprentei palmare şi prin dactilopictură florile cu pastă de dinţi. Îi apreciază pe copiii care îşi impart sarcinile la masa unde sau aşezat. Se reia lucrarea colectivă a fost realizat prin : Orală .obţinând efecte speciale şi florile prin decolorare cu pic . Educatoarea urmăreşte lucrul acestora şi nu intervine decât dacă sunt neînţelegeri sau greşeli de execuţie.la expoziţia concursului ecologic-luna pǎdurii . Joc-exerciţiu Practică Orală Pe grupe Individual În echipă Observaţia Conversaţia Orală Conversaţia Orală Se va fixa tema!Se Expoziţia expune Tabloul cu subiectul Tablou pentru Conversaţia Zâna Primǎverii . Educatoarea apreciază verbal cum şi-au îndeplinit sarcinile şi pe rând copiii ataşează elementele tabloului din anotimpul de primǎvarǎ.Încheierea activităţii O6 Se aşează fiecare echipǎ de lucru-2 la masă! Copiii mari picteazăfundalul -fondul-prin tehnica cu pensula liniiorizontale. Se apreciază de asemeni spiritul de colaborare şi ajutorare reciprocă. apreciază spiritul de echipă.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->