LIBERTATEA

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VIII- a PROFESOR: NAN ILEANA

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala cu clasele I-VIII NR.18 Baia Mare

DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ

LECTIA: LIBERTATEA

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: Mixtă

DURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETEN?E SPECIFICE)

O1: Să prezinte conceptual libertate,


O2: Să identifice tipurile de libertăţi existente,
O3: Să explice libertatea personală,
O4: Să exemplifice ce repsezintă a fi liber şi a nu fi liber.
O5: să valorifice tipurile de libertăţi, inclusiv libertatea economică.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, problematizarea


Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: catalog, tablă, cretă, manual.
Modalităţi de evaluare: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE: Manual de cultură civică pentru clasa a VIII-a, Maria Liana Lăcătuş,
Mihaela Penu Puşcaş, Editura Corint, 2000
Desfăşurarea lecţiei

Obiec-
Timp tive Activitatea Metoda
Etapele lecţiei Activitatea profesorului:
alocat operaţi- elevilor: didactică
onale:
1. Moment 2 min - Salut şi fac prezenţa în catalog. Elevii Conversaţia
organizatoric numesc
colegii care
lipsesc.
2. Reactuali- - Pun întrebări din lecţiile anterioare. Răspund Conversaţia
zarea 15 min întrebărilor.
cunoştinţelor
însuşite
3. Captarea şi Prezint elevilor tema lecţiei şi precizez
orientarea 2 min obiectivele urmărite.
atenţiei:
4. Anunţarea LIBERTATEA Notează în
temei şi a caiete titlul
obiectivelor: lecţiei.
Expunerea
20 min Notez titlul lecţiei pe tablă. Notează în
Prezint elevilor CONCEPTUL DE LIBERTATE. caiete lecţia.
Explic elevilor ce înseamnă a fi liber şi a nu fi liber.
5. Dirijarea
învăţării LIBERTATEA: lipsa coerciţiei sau coerciţie redusă
la minim.
Poate exista doar în situaţia în care persoanele se pot
bucura de toate drepturile, în condiţiile în care
drepturile altor indivizi nu sunt afectate. Libertatea
Cs1 este deopotrivă:
- o trăsătură sau un drept al persoanei;
- o valoare personală;
- o valoare a civilizaţiei umane.
A fi liber înseamnă:
- permisiunea de a merge oriunde,
- a nu fi supus constrângerilor,
- a acţiona fără restricţii,
- a fi purtător al consecinţelor sale.
A nu fi liber înseamnă:
- limitarea posibilităţilor de a circula liber,
- a fi supus constrângerilor şi datoriilor,
- existenţa unor restricţii în ceea ce priveşte acţiunile
Cs4 oamenilor,
- existenţa unor persoane care nu sunt responsabile
pentru consecinţele acţiunilor lor. Conversaţia
Existenţa libertăţii este condiţionată de un anumit
cadru social, de interacţiunile dintre oameni şi
societate. Într-o societate democratică distingem
existenţa:
1. libertăţi personale,
2. libertăţi politice,
Cs2 3. libertăţi economice.
Libertatea personală se referă la dreptul fiecărei
persoane de a refuza amestecul altor persoane în viaţa
privată sau pe durata unor activităţi.. o societate
democratică apără libertăţile personale.
Exemple: libertatea cuvântului, libertatea de
exprimare, libertatea presei, libertatea de credinţă,
etc.
Cs3 Libertatea politică: se referă la posibilitatea
personei de a participa direct sau indirect la luarea
deciziilor de interes public prin: 1. libertatea votului,
2. libertatea persoanei de a fi aleasă, 3. libertăţile
opoziţiei politice, 4. controlul actului de guvernare.
Libertatea economică se referă la posibilitatea
oamenilor de a acţiona liber, în dubla lor calitate de
consumatori şi producători. Se fundamentează pe
existenţa proprietăţii private şi presupune: 1.
libertatea de a iniţia o afacere, de a o conduce cum
doreşte , de a hotărî ce, cât şi cum să producă,
Cs5 2. libertatea consumatorului de a alege bunuri şi
servicii, 3. libertatea schimbului de bunuri şi servicii
între producători şi consumatori.

6. Fixarea şi Asigurarea feed-back-ului informaţiei oferite elevilor. Problematiz


consolidarea 8 min Explicarea conceptelor pe care elevii încă nu le-au area
cunoştinţelor înţeles.
7. Temă pentru 2 min Realizaţi un eseu cu tema: LIBERTATEA MEA
acasă (eseu de 20 rânduri).

S-ar putea să vă placă și