Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 3, Olteniţa


PROFESOR: Iordache Ramona Nicoleta
DATA: 16 martie 2005
CLASA: a VIII - a A

SUBIECT: Informare şi sensibilizare HIV/SIDA


TIP DE LECŢIE: achiziţionare de informaţii

SCOP: Incurajarea unei conduite responsabile în ceea ce priveşte viaţa sexuală, urmărindu-se
dezvoltarea personală.

OBIECTIVE GENERALE:
1. dotarea elevilor cu instrumente psiho-intelectuale pentru fixarea informaţiei ;
2. dezvoltarea comunicării între elevi;
3. schimbarea prejudecăţilor în ceea ce priveşte căile de transmitere.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. să definească termenii HIV/SIDA
2. să explice diferenţa dintre cei doi termeni deja definiţi
3. să precizeze ce indică testul HIV
4. să definească termenul de fereastră imunologică
5. să enumere căile de transmitere a virusului HIV
6. să enumere căile prin care NU se transmite virusul HIV
7. să sublinieze comportamentele de risc dintr-un set propus
8. să identifice dintr-un set propus care sunt mijloacele de protecţie împotriva
virusului HIV
RESURSE:
1) pliante ;
2) tablă şi cretă (albă, colorată)
3) timp: 50 minutes.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1) metode:
a) explicaţia ;
b) K-W-L
c) brainstorming
d) dialogul dirijat ;
e) conversaţia;
f) problematizarea.

2) echipament
a) pliante ;
b) fişă de lucru.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi Evaluare Timp


echipament
Organizarea clasei - salut, appel, conversaţie conversaţie 1 min.
situaţională

-scrierea pe tablă a titlului şi a


Enunţarea planului etapelor urmărite în timpul lecţiei
lecţiei şi a -enunţarea obiectivelor
obiectivelor 2 min.

►Se va împărţi tabla în trei


Desfăşurarea coloane (Ce ştiu? Ce vreau să ştiu ? conversation
conţinutului Ce am învăţat ?) 1 min.
►Se va împărţi clasa în trei mari K-W-L
grupe de elevi.
Se cere elevilor:
-să-şi împartă în acelaşi fel foaia de 5 min.
lucru formativă
- să noteze tot ce ştiu despre HIV brainstorming
(căi de transmitere, mijloace de 5 min.
prevenire)
- se desemnează câte un
reprezentant al grupei de elevi ce va
strânge fişele şi le va analiza
1 min.
►Informaţia însumată va fi
notată pe tablă în prima coloană.
►Se împart pliante. 15 min
►Se definesc cele două concepte, expunere
cu diferenţele dintre ele, se enumeră
căile de transmitere şi metodele de
prevenire.
Se cere elevilor:
-să completeze a 2-a rubrică
dialog dirijat
►Se poartă discuţii libere despre 10 min
problemele prezentate şi conversaţia
eventualele nelămuriri.

Se cere elevilor 5 min.


- să completeze şi ultima rubrică

►Tema rămâne deschisă pentru noi problematizarea


abordări de tipul : Comportamente 5 min.
vizavi de bolnavul de SIDA în dialog dirijat
familie şi în şcoală …

S-ar putea să vă placă și