Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 30.05. 2006


CLASA: a VI a
DISCIPLINA: GEOGRAFIA CONTINENTELOR – EUROPA
SUBIECTUL: EUROPA NORDICĂ – specificul geografic
TIPUL LECŢIEI: COMBINATĂ
SCOPUL LECŢIEI: ÎNSUŞIREA PRINCIPALELOR ASPECTE CE DEFINESC EUROPA NORDICĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să localizeze pe harta Europei această regiune şi limitele sale;


O2: Să precizeze şi să indice, pe hartă, ţările şi capitalele ce aparţin acestei
regiuni;
O3: Să menţioneze principalele aspecte ce definesc cadrul natural al regiunii;
O4: Să explice influenţa cadrului natural asupra celui uman;
O5: Să interpreteze şi să coreleze elemente şi fenomene geografice
reprezentate pe hărţile şi imaginile din manual;
O6: Să sesizeze diferenţierile regionale sub aspectul dezvoltării economice şi
să le argumenteze.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia,


problematizarea, mozaicul, expunerea, lucrul cu harta şi manualul, eseul de cinci
minute.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 Harta fizică şi resursele Europei;
 Atlas geografic – Europa.
 Fişe

BIBLIOGRAFIE:

1.Geografia Europei – manual pentru clasa a VI a; autori: V. Anastasiu,I.Marin, D.


Dumitru; E.D.P.
2.Geografia Europei – manual pentru clasa a VI a; autori: O. Mândruţ, S.Neguţ,
Ed. Corint.
3.Metodica predării Geografiei la clasele V – VIII; autori: O.Dăneţ, M.Enache, E.
Olănescu; E.D.P.
4. Enciclopedia multimedia „Encarta World Atlas 1998 Edition” şi „ Encarta
Encyclopedia 2000”.

PROPUNĂTOR: prof. VLAD IULIAN

1
SCENARIUL DIDACTIC

I. MOMENT ORGANIZATORIC
• Se pregătesc elevii pentru lecţie asigurându-se atmosfera propice desfăşurării
activităţii didactice.

II. PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

• Captarea atenţiei:
Elevii sunt invitaţi să-şi noteze o problemă pe un bileţel, iar profesorul le adună
spunând că problemele lor vor fi luate asupra lui.
• Anunţarea titlului noii lecţii „ Europa Nordică – specificul geografic” şi a
obiectivelor operaţionale
- Elevii îşi notează titlul şi ascultă obiectivele operaţionale.
• Dirijarea propriu-zisă a învăţării:
Constituirea grupurilor „ casă”: Se formează patru grupuri „casă” din câte
patru membri
Activitatea în grupurile „casă”: Subiectul lecţiei este „ Europa Nordică –
specificul geografic”. Fiecare va trebui să învăţaţi toată lecţia, dar veţi deveni
expert într-una din părţile ei, pe care o veţi preda celorlalţi. Citiţi integral textul
lecţiei în timp de cinci minute. Fiecare membru al grupurilor primeşte o altă fişă
de expert, conform numărului pe care îl are. Aceste fişe cuprind întrebări care vă
vor ghida în lectura textului. Acordaţi atenţie mai mare fragmentelor în care se
află răspunsurile la întrebările de pe fişa individuală de viitor expert. Cei care
terminaţi mai repede, scrieţi răspunsurile la întrebări.
Activitatea în grupurile de experţi: Toţi elevii care aveţi acelaşi număr
ocupaţi loc la aceeaşi masă. Aveţi la dispoziţie zece minute pentru discutarea
întrebărilor şi pentru a stabili răspunsurile.
Activitatea în grupurile „casă”: Reveniţi în grupurile „ casă”. Fiecare expert
va prezenta în timp de maximum 5 minute ce a învăţat în grupul de experţi.
Expertul va adresa colegilor întrebări care au fost discutate în grupul de experţi
sau întrebări proprii.
Organizarea informaţiilor: profesorul va elabora schema pe tablă cu ajutorul
elevilor

III. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE


• Elevii sunt rugaţi să menţioneze un element pe care l-au reţinut din
lecţie şi apoi să formuleze o întrebare cu privire la o problemă la care nu
au găsit răspuns în lecţie sau care prezintă o neclaritate;
• Apreciez participarea elevilor la lecţie, fac observaţii şi recomandări, notez
elevii care s-au remarcat în timpul activităţii.

2
SCHEMA LECŢIEI

Aşezarea geografică
- la nord de paralela de 500 lat.N
- între Oc. Arctic ( N ), Oc. Atlantic ( V ), Marea Baltică ( E )
- ocupă Pen. Scandinavică, Pen. Iutlanda şi numeroase insule din vecinătate

Articulaţiile ţărmului
- Pen. Scandinavică, Pen. Iutlanda
- Numeroase insule ( peste 500 dintre care Islanda – cea mai mare )
- Gf. Finic, Gf. Botnic
- Str. Skagerrak, Str. Kattegat
Ţări: Islanda, Norvegia, Suedia, Danemarca, Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania
Relieful
- vechi, afectat de glaciaţiunea cuaternară
- topirea gheţarilor a dus la înălţarea uscatului ( în Finlanda cu 1m la 100 de ani )
- există munţi de încreţire ( Alpii Scandinaviei ) şi vulcanici ( în Islanda )
- podişuri – Norrland, Småland, Salpausselkä ( o zonă mai joasă cu depresiuni
ocupate de lacuri şi coline morenaice )
- câmpii – în partea sudică a regiunii ( ex. Cp. Skane )

Clima – influenţată
o poziţia geografică
o de masele de aer arctic ( apropierea de Polul Nord) şi de cele ce vin
dinspre M. Baltică
o de Curentul Cald al Atlanticului de Nord
o de orientarea şi altitudinea reliefului
- este :
- subpolară ( N )
- temperat – continentală ( S ); capătă nuanţe oceanice şi maritime
- un fenomen mai deosebit – aurorele polare

Apele
- râuri scurte, cu debite bogate şi constante
- unele prezintă cascade valorificate hidroenergetic
- lacurile sunt majoritar glaciare, dar şi tectonice; ( Vänern – locul III ca
suprafaţă în Europa )

Vegetaţia
- tundră şi turbării
- păduri de conifere
- păduri de foioase
3
Fauna
- lupi, urşi, cerbi, râşi
- elan, moscul, hermelina
- cocoş de munte, ierunca
- peşti – hering, cod

Populaţia şi aşezările omeneşti


- cea mai puţin populată regiune
- densitate redusă
- populaţia este predominant urbană
- trăsături specifice – blonzi, ochi albaştri, statură înaltă
- populaţii de origine germanică
- oraşele au număr mic de locuitori
Economia – favorizată de
- prezenţa anumitor resurse ( petrol, gaze naturale, fier, minereuri neferoase)
- tradiţia maritimă
Industria
- energetică
- construcţia de nave
- prelucrarea lemnului
- celuloză şi hârtie
- electrometalurgia
- alimentară
Transporturile
- mai dezvoltate cele maritime
- Islanda nu are căi ferate
- aeroporturi importante pentru rutele transarctice ( Reykjavik, Copenhaga )

4
FIŞA DE EXPERT NR. 1

1. Ce paralelă constituie limita sudică a regiunii?


2. Ce mări şi oceane mărginesc regiunea?
3. Care sunt articulaţiile ţărmului mai importante?
4. Care sunt ţările ce aparţin Europei Nordice?

FIŞA DE EXPERT NR. 2

1. Ce forme de relief are Europa Nordică?


2. După vârstă cum este relieful Europei Nordice?
3. După modul de formare ce tipuri de munţi există?
4. Ce anume a modelat relieful?
5. Care sunt factorii ce influenţează clima?
6. Ce tipuri de climate se întâlnesc în această regiune?

FIŞA DE EXPERT NR. 3

1. Cum sunt râurile?


2. Cum sunt valorificate aceste râuri?
3. Ce tipuri de lacuri există?
4. Ce tipuri de vegetaţie se întâlneşte?
5. Care sunt animalele specifice acestei regiuni?

FIŞA DE EXPERT NR. 4

1. Cum este numărul şi densitatea populaţiei comparativ cu celelalte


regiuni geografice ale Europei?
2. Ce trăsături de fizionomie are populaţia ce trăieşte în această
5
regiune?
3. Care este originea majorităţii populaţiei?
4. Ce anume a favorizat economia?
5. Care sunt domeniile economice mai dezvoltate?

S-ar putea să vă placă și