Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2 2
2Apimin 2 Rzi 1 Si 1 2. ρ i 1 εi
Unde:
2Apimin - adaosul de prelucrare minim pentru operaţia (faza) I considerat pe
diametru;
Rzi-1 – înălţimea neregularităţilor profilului rezultată la operaţia (faza)
precedentă i-1;
Si-1 – adâncimea stratului superficial defect format la operaţia (faza)
precedentă i-1;
ρi-1 – abaterile spaţiale ale suprafeţei de prelucrat faţă de bazele tehnologice
ale piesei rămase după efectuarea operaţiei (fazei) precedente i-1;
εI - eroarea de instalare a suprafeţei de prelucrat la operaţia (faza) considerată
i.
Din tabelul 8.12-293 [1] se extrage Rzi-1, Si-1 :
Rzi-1= 10 μm
Si-1= 20 μm
Din relaţia 1.130-61 [1]⇒ εi= εb- εf , unde :
εb- eroarea de bazare;
εf- eroarea de fixare.
Din tabelul 1.33- 74 [1], ţinând cont că piesa se bazează pe suprafaţa
+0.5
cilindrică exterioară degroşată la Φ 135 −0,5 mm, prinderea se face în
mandrină universală ⇒ εf = 140 μm, εb= 0 μm ⇒ ε= 0+140 =140 μm.
Valorile abaterilor spaţiale remanente după diferite operaţii de
prelucrare prin aşchiere se calculează pe baza legii copierii abaterilor
spaţiale a semifabricatelor brute la o scară de micşorare cu formula 4.10-218
[1]: ρ = k⋅ ρsf, unde k se ia din tabelul 4.8- 219 [1].
Din capitolul 8.2- 291 [1] la semifabricate turnate abaterea spaţială este:
∆y . l
2 2
ρsf ρax
ρax -deplasarea axei din tabelul 8.3 [1]: ρax = 1000 μm;
Δy⋅ l – înclinarea axei găurii;
l- lungimea găurii turnate, l=25 μm;
Δy=5 μm/mm- înclinarea specifică din tabelul 6.3- 260 [1]
2 2
ρsf 1000 125 1008 µm
După strunjire de degroşare k= 0,06 ⇒ ρ= 0,06 ⋅ 1008=60,48 μm.
După strunjire de finisare k=0,025 ⇒ ρ= 0,025 ⋅ 1008=25,2 μm.
După rectificare de degroşare k=0, ρ= 0.
În urma acestor calcule şi extrageri din tabele se poate calcula 2Apimin
2
2 . Apim in 2 . ( 10 20) 2 . 140 340 µm
2 2
2 . Apimin 2 . 300 2 . 1008 400 2768 , 9 µm
εI = 400 μm (tab. 1.33 [1])
Ti-1= 1400 μm
dimax = 8,84 mm (calculat la pct. c)
di-1 min= 88,84-2,768-1,4= 84,672 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 84,7 mm
di-1 max= 84,7+1,4=86,1 mm
Semifabricatul se va turna la cota Φ 84 ,7 0+1.4 mm
2Apinom= 88,3- 84,7=3,6 mm
a) suprafeţele frontale 1 şi 9
c) suprafaţele frontale 3 şi 6
suprafaţa 3
Apinom=4000 μm
Ti –1=1000 μm (turnare)
Li-1 max= 7,2 mm
Cota II 7 +−00..22 mm
Apimin=Apinom- Ti –1=4000-1000=3000 μm
Li-1 min =Li-1 max-Apimin-Ti-1
Li-1 min=7,2-3-1=3,2 mm
Se rotunjeşte Li-1 min ⇒
Li-1 min=Li-1 nom=32,5 mm
Li-1 max= Li-1 nom+Ti-1= 3,2+1=4,2 mm
Deci cota I va fi 8,2 0+1 mm.
suprafaţa 6
Apinom=4000 μm
Ti –1=1000 μm
Li-1 max= 11,2 mm
Apimin=4000-1000=3000 μm
Li-1 min=11,2-3-1=7,2 mm
Se rotunjeşte Li-1 min ⇒
Li-1 min=Li-1 nom=7,2 mm
Li-1 max= 7,2+0,1=8,2 mm
Deci cota I’ va fi 7,2 0+0.1 .
e)suprafeţele 10 şi 11
+0 , 3
Au aceeaşi condiţie determinantă Φ100 −0,3 mm
2Apinom=3000 μm
Ti –1=1600 μm
di-1 max=100,3 mm
2Apimin=2Apinom- Ti –1=3000-1600=1400 μm
di-1 min= di-1 max-Apimin-Ti-1
di-1 min= 100,3-1,4-1,6=97,3 mm
Se rotunjeşte di-1min ⇒
di-1 min= di-1 nom= 97,3 mm
di-1 max= di-1 min+Ti-1
di-1 max=97,3+98,9 mm
Semifabricatul se va turna la cota Φ 97 ,3 0+1, 6 mm.
Pentru a urmări mai uşor rezultatele calculelor acestea se vor centraliza într-
un tabel.
TABEL4.2