Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

 ŞCOALA : Şcoala cu I-VIII ,,Ştefan cel Mare şi Sfânt”,


Dobrovăţ
 CLASA : a VIII-a B
 PROPUNĂTOR: prof. Gavrilă Ureche
 MODULUL : Autocunoaştere şi dezvoltare personală

 TEMA : CINE SUNT EU ?

Competenţe generale:
Dezvoltarea capacitaţii de autocunoastere si a
atitudinii pozitive faţa de sine ;
Competenţe specifice :
Dezvoltarea formelor de prezentare a
caracteristicilor pozitive despre sine ;
Optimizarea încrederii în sine şi în ceilalţi ;
Dezvoltarea abilităţilor de autocunoaştere şi
intercunoaştere .
Obiective operaţionale :
O1. Să exprime datele de identificare a propriei persoane;
O2. Să combată cu argumente părerile celorlalţi;
O3. Să prezinte asemănări şi deosebiri dintre el/ea şi
ceilalţi/celelalte;
O4. Să evalueze punctele tari şi punctele slabe, interesele,
abilităţile personale.
Forme de organizare a activităţii: frontală , individuală
Resurse:
Resurse materiale: fişe de lucru, creioane
colorate,calculator, vdeoproiector, prezentare ppt.
Resurse procedurale/metode: conversaţia, expunerea,
explicaţia, problematizarea, joc didactic.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
MOMENTELE ACTIVITATEA DIRIGINTELUI ACTIVITATEA ELEVILOR
LECŢIEI
I. Moment -analizează rezultatelor obtinute de către - comunică rezultatele
organizatoric elevi pe parcursul saptamânii în curs -specifică problemele
- identifică problemele apărute apărute
- asigură o ambianţă plăcută în clasa de
elevi
II. Captarea - prezintă la videoproiector o - elevii descoperă aceste
atenţiei ,,scrisoare”(anexa1) în care apar cuvinte şi le trec într-un
cuvinte lacunare rebus desenat pe tablă
III. Anunţarea -se descoperă pe verticala rebusului -citesc de pe ecran un text
temei şi a tema activităţii:,,Cine sunt eu? introductiv (anexa 2)
obiectivelor - se anunţă obiectivele activităţii care
apar şi în rebus
- prezintă la videoproiector anexa 2
IV.Dirijarea 1.,,Cine sunt eu? - elevii răspund şi trec
învăţării -se încearcă să se răspundă la două răspunsuri pe tablă
această întrebare cât mai scurt, fară - notează pe tablă
nume şi prenume cuvântul ,,trăsături” în locul
-se aleg două răspunsuri şi se trec pe indicat
tablă în locuri marcate de diriginte
- analizează răspunsurile şi conduce
discuţia spre trasăturile ce ne
deosebesc, pentru a putea fi
recunoscuţi
2.,,Calităţi şi defecte” - elevii execută sarcinile pe
-se cere elevilor să coloreze cu roşu un fond muzical (Extemporal
calităţile pe care le au şi cu negru la dirigenţie-Stela Enache)
defectele într-o fişă(anexa 3) -analizează fişa lor
-se expun fişele şi se analizează comparativ cu a colegilor
culoarea predominantă accentuându-se -notează pe tablă ,,calităţi
pe ,,modestie” şi defecte” în locul indicat
-conduce discuţia către caracterul de profesor
elevilor -notează pe tablă în locul
indicat cuvântul ,,caracter”
3.Eu în ,,oglindă” -elevii notează ceea ce li
- se cere elevilor să treacă pe o fişa s-a cerut
(anexa 4)
*trei calităţi pe care cred că le au -pun în discuţie exemplele
*trei calităţi sau defecte pe care spun personale motivând
alţii că le au şi nu sunt de acord cu răspunsurile
ele -intervin în aprecierea
*trei lucruri pe care ar vrea să le colegilor dacă este cazul
schimbe la ei -notează pe tablă în locurile
-se discută răspunsurile şi se trage indicate cuvintele ,,Noi”
concluzia că pot fi două păreri ( a lor şi ,,Ceilalţi”
şi a celor din jur) -participă la discuţie şi
-continuă discuţia cu sursa acestor notează pe tablă ,,înnăscut”
trăsături,ajungând la trăsături cu care ne şi dobândit”
naştem şi trăsături pe care le
dobândim pe parcurs
-schiţează pe tablă,folosind cuvintele
scrise de elevi, un om (anexa 5)
4,,Trenul vieţii”
Deşi suntem diferiţi avem trăsături
comune ce ne unesc. -elevii participă la activităţile
-numeşte un elev care să vină în faţa propuse de diriginte
clasei pentru enunţa o calitate a sa. -pun fişele de lucru pe
-unul dintre elevii ce apreciază această catedră în ordine
calitate vine şi continuă şirul -analizează asemanările
-propune elevilor să formeze , din dintre trenul din clasă şi
poziţiile în care sunt, un trenuleţ, el fiind momentul în care se află
„locomotiva” acum
-trenuleţul trece prin clasă şi fiecare
,,coboară” la locul lui din bancă.
Finalul -în loc de concluzii se prezintă un citat
activităţii pe ecran -elevii oferă cadrelor
-se anunţă tema pentru ora următoare didactice participante flori şi
-fiind sfârşitul anului şcolar , discută cu căte o diplomă de mulţumire
elevii despre „gara” în care au ajuns pentru tot ce au făcut pentru
acum şi despre faptul că drumurile lor ei
se despart
-face aprecieri referitoare la activitate

ANEXA 1
Dragi elevi,
Înţeleg ce greu vă este să aveţi acum la
final de c_ _ _ a a _ I _ _-a , oră la d_ _ _ _ _ n _ _ _ cu
as _ _ te _ ţă.
Cred că ş_ _u la ce o să vă gândiţi după ce
trece şi această oră. Vă faceţi planuri _u_ o să
încheiaţi anul acesta. Nu cred că _ _nt elevi care să
nu aibă emoţii în această perioadă. Rămâne de v _
_ut care vor fi rezultatele la examen.
Cu _e_e şi cu b _ _e a trecut o perioadă
frumoasă din viaţa voastră .
Mult succes !

C L A S A
V I I I
I R I G E N Ţ I E
A S I S T E N Ţ Ă
S T I U
C U M
S U N T
V Ă Z U T
R E L E
B U N E
?

ANEXA 2

M-a întrebat cineva “Cine eşti tu?”. Credeam că ştiu. ce


mare chestie să spun cine sunt .
Totuşi... , n-am putut da un răspuns. Sunt lucruri pe care
credem că le ştim, dar de fapt habar nu avem de ele.
Întotdeauna am ştiut cine sunt alţii, cum sunt ei, ce
pot ei să facă şi ce vor ei să facă. Am uitat de mine, de
dorinţele mele, de persoana mea, de nevoile mele, de
......................
puterile şi visele mele.
...................
Cine sunt eu? Cum mă văd din exterior? Cum cred
ceilalţi că sunt eu?
................

................

................

............

Anexa 3
SELECTEAZĂ ŞI COLOREAZĂ CLITĂŢILE (CU ROŞU) ŞI DEFECTELE (CU
NEGRU) CARE ŢI SE POTRIVESC.
Nume şi prenume elev:
Anexa 4
Clasa:
EU ÎN “OGLINDĂ”

Cum te vezi?
__________________
__________________
________________

Cum te văd ceilalţi?


_______________________
_______________________
_______________________

Cum ai vrea să fi văzut?

______________________

______________________

______________________
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și