Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala cu cls.

I-VIII
„Ioan Bogdan”-Oradea

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a II-a A
Obiect: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: Obţinerea amestecurilor
Conţinut: Obţinerea tonurilor – Castelul Împăratului Verde

Scop: - Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici specifice artelor plastice;


-Recunoaşterea tipurilor de culori în natură, pe imagini şi obţinerea
amestecurilor;
Obiective operaţionale:
A.Cognitive:
O1 – să recunoască grupele de culori în diferite contexte;
O2 – să recunoască pe imagini amestecurile dintre culorile vecine
din steaua culorilor, cât şi cu adaosul de alb sau negru;
O3 – să obţină amestecurile dintre culorile vecine din steaua
culorilor, cât şi cu adaosul de alb sau negru;
O4 – să compună un spaţiu plastic cu amestecurile studiate.
B.Psiho-motorii:
O5 – să aşeze corect castelul în spaţiul foii de bloc;
O6– să lucreze cu grijă pentru estetic
C.Afective:
O7 – să participe activ la observarea planşelor
O8 – să manifeste interes şi curiozitate pentru basmul audiat
Strategii didactice
Metode şi procedee:
M1 – conversaţia
M2 – explicaţia
M3 – demonstraţia
M4 – activitatea independentă
Mijloace de învăţare:
m1 – albume de artă
m2 – planşe cu tonuri de albastru şi verde
m3 – planşe cu imagini din natură
m4 – casetofon
m5 – casetă cu poveşti
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor
Secvenţe Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi
didactice mijloace
Moment -organizarea clasei pentru -pregătesc pe bancă
organizatoric activitate: planşe, albume, cele necesare orei de
stativ, casetofon, casetă desen: bloc, pensule,
apă, acuarele etc.
-asigurarea ordinii şi
disciplinei
Reactualizarea Ce planşă am lucrat la -„Marea” M1
achiziţiilor desen în ora trecută? -din amestecul lui
anterioare Cum am realizat această albastru cu alb şi
planşă? negru
Ce fel de culoare este -culoare principală
albastru?
Care sunt culorile -roşu, galben şi
principale? Dar culorile albastru; portocaliu,
secundare? verde şi violet
Dacă amestecăm o -tonuri închise sau
culoare cu alb sau negru deschise ale acelei
ce obţinem? culori

-expune planşele model: m1


tonuri ale culorilor
albastru şi verde
Indicaţi pe planşele -indică tonurile M1
expuse tonurile închise şi numite
tonurile deschise de
albastru şi verde!
-expune planşele cu
imagini din natură m2
Observaţi şi indicaţi m3
tonurile culorilor cu care -observă şi numesc M1
natura pictează norii, tonurile pe care le
munţii, cerul în planşele recunosc pe imagini
expuse
Pregătirea -expune planşa cu m1
psihologică imaginea castelului
Împăratului Verde
Castelul Împăratului -folosind tonuri M1
Verde cum a fost realizat? închise şi deschise
de verde
Secvenţe Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi
didactice mijloace
Anunţarea Astăzi, la ora de desen,
temei şi a veţi realiza şi voi o planşă
obiectivelor cu tonuri închise şi M2
deschise de verde –
Castelul Împăratului
Verde. La sfârşitul orei
vom vedea care elevi
reuşesc să realizeze cel
mai frumos castel,
folosind verdele în
amestec cu alb şi negru
Explicarea Cu pensula cu culoare -ascultă explicaţiile M2
etapelor de verde se realizează şi observă modul de M3
lucru conturul dorit al castelului lucru
(poarta, ziduri, turnuri).
După ce se usucă
conturul, se umplu aceste
elemente cu diferite tonuri
de verde: tonuri închise
sau deschise
Executarea -se dau indicaţii cu privire -realizează contururi M4
independentă la aşezarea în pagină a cu culoarea verde şi
a lucrării castelului le umplu cu diferite
tonuri de verde
-unde este cazul se dau
indicaţii individuale
În timp ce lucraţi, vom
asculta la casetofon o -ascultă povestea şi m4
poveste despre alt împărat lucrează în linişte m5
şi altă prinţesă - „Cele
unsprezece lebede” de
H.Ch. Andersen
Analiza şi Vor veni cu planşa în faţa - elevii din bănci vor
aprecierea clasei, pe rând, elevii de la analiza îndeplinirea
lucrărilor fereastră, din mijloc şi de cerinţelor:
la perete şi vom alege amestecul lui verde
planşele care au îndeplinit cu alb şi negru,
cerinţele formulate la aspectul estetic
început general al planşei
-se fac aprecieri generale
şi individuale

S-ar putea să vă placă și