PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA:Limba si literatura romana PROFESOR:Sandu Magdalena CLASA:a V- a SUBIECTUL: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu TIPUL LECTIEI: de analiza a unui text epic DATA: 10. 04. 2008 OBIECTIVE GENERALE:
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare. Dezvoltarea competentelor de argumentare si gandire critica. Argumentarea in scris sau oral a opiniilor proprii..

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: 1. Să prezinte conţinutul textului studiat ; 2. Să identifice personajele din text ;
3. Să identifice în text trăsăturile operei epice.

VALORI SI ATITUDINI:
Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice. Interiorizarea noilor cunostinte in sistemul propriu de valori estetice.

1

conversatia.a 3. Literatura română Ed. . MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Popa Marinela.Timp: 1 ora 2.organizator grafic.fise de lucru. 2005 - 2 . Compunerile şcolare Ed.RESURSE EDUCATIONALE: 1.lectura anticipativă MIJLOACE DE INVATAMANT: . pe grupe. Niculescu.Text-suport: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE: . 2004 Sandu Elena. Polirom.Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V. manualul. FORME DE ORGANIZARE: . .explicatia.activitate frontala. . tabla.

SCENARIU DIDACTIC 3 .

spaţiu .Elevii rezolvă sarcina de lucru.autor . op. Exerciţiul 5.Se citesc pe rand secvenţele de text şi se confruntă cu ipotezele emise anterior citirii fiecăreia dintre ele. Se procedează la fel până la finalul textului. În el notează toate ipotezele emise de elevi.personaje . Metode Organizator grafic 3. în momentul în care prima secventa este intreruptă.Li se împart elevilor fişe cu textul ce trebuie parcurs şi cu sarcinile de lucru. . .Secventele lectiei 1.Li se cere elevilor să citească atent textul.timp .Între timp profesorul realizează şi el la tablă tabelul din fisa elevilor. cunoaştere sau .Momentul organizatoric( 2 min) 2. pregatirea clasei pentru lectie. 4 . dovedind .Verificarea temei si reactualizarea cunostintelor( 10min) Ob. Li se atrage atenţia elevilor că la finalul orei vor fi capabili să prezinte conţinutul textului.Asigurarea feed back-ului (10 min) Elevii sunt atenti la ora si dau raspunsuri bune.Elevii citesc textul şi formulează ipoteze care sunt notate în tabelul de pe fişa de lucru. Se vor parcurge urmatoarele etape: . .Captarea atentiei ( 2 min) Elevii noteaza titlul lectiei in caiete. făcându-se aprecieri verbale. se formulează întrebări privitoare la cursul evenimentelor.moduri de expunere Profesorul anunta tema noii lectii si obiectivele acesteia: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu. Elevii isi pregatesc cartile si caietele. sau corectându-se eventualele erori de exprimare. să identifice personajele şi să aplice noţiunile despre opera epică pe textul studiat. inregistrarea absentilor.narator . .invatare Activitatea profesorului Activitatea elevilor Stabilirea ordinii in clasa.Se rezolvă un exerciţiu prin care sunt identificate personajele din text. Conversaţia 4. fiecăruia atribuindu-se câte o caracteristică şi câte o acţiune.Prezentarea continuturilor si a sarcinilor de invatare ( 25min) Lectura anticipativă . Elevii spun tot ce ştiu referitor la opera epică. Se realizează verificarea cunoştinţelor anterior dobândite de către elevi referitoare la caracteristicile operei epice: .Se realizează pe parcursul conducerii învăţării. Activitatea de predare .

5 .

Anexa 1 Ciorchine: Opera epică 6 .

Anexa 2 Lectura predictivă: Ce crezi că se va întâmpla? Ce s-a întâmplat? 7 .

Anexa 3 Reteaua personajelor: Însusire: Însusire: Însusire: Însusire: Personaj: Personaj: Personaj: Personaj: Acţiune: Acţiune: Acţiune: Acţiune: 8 .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful